Palmer girls, Kenai boys swimmers win Kenai Invitational

Palmer girls, Kenai boys swimmers win Kenai Invitational

Seward’s Lydia Jacoby, Homer’s Madison Story, Kenai Central’s Koda Poulin and Soldotna’s Ethan Evans each won two individual events Saturday at the Kenai Invitational at Kenai Central High School.

Palmer won the girls meet with 94 points, while Homer was second with 87. On the boys side, Kenai won with 107 points, while Palmer was second with 92.

Jacoby took the 200-yard individual medley and the 100 butterfly. Story won the 200 freestyle and 100 backstroke. She also teamed with Ella Blanton-Yourkowski, Adeline Berry and Delta Fabich to win the 200 freestyle relay.

Other individual winners on the girls side were Kenai’s Riley Reese in the 50 freestyle, Soldotna’s Madelyn Barkman in the 100 freestyle, Kenai’s Rachael Pitsch in the 500 freestyle and Homer’s Hartley Miller in the 100 breaststroke.

Barkman also teamed with Rachel Spence, Katie Creglow and Madison Snyder to win the 200 medley relay and the same trio to win the 400 freestyle relay.

On the boys side, Evans took the 50 freestyle and 100 breaststroke for the Stars, who also received a win in diving from Kaden Saltzgiver. Poulin won the 200 individual medley and 100 backstroke for the Kards.

Poulin also teamed with Sorin Sorensen, Trevor Bagley and Owen Rolph to win the 200 medley relay. Rolph won the 100 butterfly, while Aiden Huff took the 500 freestyle for the Kards.

For Seward, Connor Spanos won the 200 freestyle and Hunter Hollingsworth won the 100 freestyle. The two also teamed with Paxton Hill and John Moriarty to win the 200 freestyle relay and 400 freestyle relay.

Kenai Invitational

Saturday at Kenai Central

GIRLS

Team scores: 1. Palmer, 94; 2. Homer, 87; 3. Soldotna, 66; 4. Kenai, 61; 5. Seward, 17.

200-yard medley relay — 1. Soldotna (Rachel Spence, Katie Creglow, Madison Snyder, Madelyn Barkman), 2:06.85; 2. Kenai, 2:12.57; 3. Homer, 2:14.44; 4. Palmer, 2:17.96; 5. Palmer, 2:50.52; 6. Homer, 2:59.32.

200 freestyle — 1. Madison Story, Hom, 2:03.69; 2. Riley Reese, Ken, 2:09.23; 3. Ally Ferguson, Pal, 2:10.33; 4. Madison Snyder, Sol, 2:12.36; 5. Julia Anderson, Ken, 2:20.96; 6. Kyra Pettit, Pal, 2:21.31.

200 individual medley — 1. Lydia Jacoby, Sew, 2:18.91; 2. Katie Creglow, Sol, 2:29.43; 3. Rachael Pitsch, Ken, 2:36.45; 4. Olivia Beck, Pal, 2:42.91; 5. Bristol Johnson, Hom, 2:43.76; 6. Jadyn Collier, Pal, 2:44.19.

50 freestyle — 1. Riley Reese, Ken, 26.98; 2. Madelyn Barkman, Sol, 27.16; 3. Maria Beck, Pal, 27.86; 4. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 27.96; 5. Bristol Johnson, Hom, 29.71; 6. Madison McDonald, Ken, 30.70.

Diving — 1. Taylor Miller, Pal, 167.75; 2. Ally Hrncir, Pal, 157.20; 3. Sophia Gimm, Pal, 136.05; 4. Daisy Rogers, Sol, 128.15.

100 butterfly — 1. Lydia Jacoby, Sew, 1:05.62; 2. Katie Creglow, Sol, 1:08.99; 3. Ally Ferguson, Pal, 1:10.08; 4. Aspen Olson, Pal, 1:14.95; 5. Olivia Overdorf, Hom, 1:29.41; 6. Angela Houser, Pal, 1:42.13.

100 freestyle — 1. Madelyn Barkman, Sol, 1:00.91; 2. Maria Beck, Pal, 1:01.38; 3. Hartley Miller, Hom, 1:07.27; 4. Wren Dougherty, Sew, 1:08.26; 5. Mikayla Bishop, Pal, 1:09.77; 6. Olivia Easley, Ken, 1:11.60.

500 freestyle — 1. Rachael Pitsch, Ken, 5:46.88; 2. Olivia Beck, Pal, 6:22.33; 3. Delta Fabich, Hom, 6:34.14; 4. Madison McDonald, Ken, 6:40.23; 5. Hannah Nowers, Pal, 6:50.77; 6. Abigail Moffett, Ken, 6:57.41.

200 freestyle relay — 1. Homer (Madison Story, Ella Blanton-Yourkowski, Adeline Berry, Delta Fabich), 1:50.90; 2. Palmer, 1:54.52; 3. Kenai, 2:01.62; 4. Palmer, 2:03.49; 5. Homer, 2:14.22.

100 backstroke — 1. Madison Story, Hom, 1:02.75; 2. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 1:09.58; 3. Madison Story, Sol, 1:09.77; 4. Hannah Overdorf, Hom, 1:14.42; 5. Julia Anderson, Ken, 1:14.49; 6. Jadyn Collier, Pal, 1:17.38.

100 breaststroke — 1. Hartley Miller, Hom, 1:21.99; 2. Iris Downey, Hom, 1:29.93; 3. Abigail Moffett, Ken, 1:33.98; 4. Kyra Pettit, Pal, 1:35.10; 5. Emma Snyder, Sol, 1:36.17; 6. Hannah Nowers, Pal, 1:36.25.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Madison Snyder, Katie Creglow, Rachel Spence, Madelyn Barkman), 4:12.72; 2. Palmer, 4:14.23; 3. Homer, 4:26.42; 4. Kenai, 4:48.85; 5. Soldotna, 5:07.00; 6. Palmer, 5:24.90.

BOYS

Team scores: 1. Kenai, 107; 2. Palmer, 92; 3. Seward, 71; 4. Soldotna, 35; 5. Homer, 8.

200 medley relay — 1. Kenai (Sorin Sorensen, Trevor Bagley, Owen Rolph, Koda Poulin), 1:48:07; 2. Palmer, 1:54.40; 3. Soldotna, 2:14.71; 4. Seward, 2:18.14; 5. Kenai, 2:23.85; 6. Palmer, 2:35.55.

200 freestyle — 1. Connor Spanos, Sew, 1:53.98; 2. Owen Rolph, Ken, 1:55.43; 3. Kaeson Dalrymple-Sorenson, Pal, 1:56.38; 4. Dominic Alioto, Ken, 2:04.81; 5. Caden Dunford, Pal, 2:17.95; 6. Tristan Groth, Pal, 2:22.06.

200 IM — 1. Koda Poulin, Ken, 2:09.52; 2. Stewart Sawyer, Pal, 2:22.51; 3. Samuel Anderson, Ken, 2:33.02; 4. John Wright, Ken, 2:34.59; 5. Jackson Bird, Sew, 2:35.55; 6. Lucas Ruda, Pal, 2:42.01.

50 freestyle — 1. Ethan Evans, Sol, 23.03; 2. Hunter Hollingsworth, Sew, 23.96; 3. Sorin Sorensen, Ken, 24.38; 4. Jaxson Lee, Pal, 24.44; 5. Connor Lee, Pal, 25.13; 6. John Moriarty, Sew, 26.01.

Diving — 1. Kaden Saltzgiver, Sol, 107.85; 2. Grant Keyes, Pal, 94.15.

100 butterfly — 1. Owen Rolph, Ken, 56.98; 2. Skyler Rodriguez, Hom, 58.78; 3. Kaeson Dalrymple-Sorenson, Pal, 1:00.15; 4. Connor Spanos, Sew, 1:02.94; 5. Tyler Murray, Pal, 1:07.87; 6. Ethan Berga, Ken, 1:09.41.

100 freestyle — 1. Hunter Hollingsworth, Sew, 53.49; 2. Jaxson Lee, Pal, 53.61; 3. Trevor Bagley, Ken, 54.30; 4. Skyler Rodriguez, Hom, 54.71; 5. Connor Lee, Pal, 56.28; 6. Dakota Bjornn, Pal, 57.40.

500 freestyle — 1. Aiden Huff, Ken, 5:46.73; 2. Charlie Russell, Pal, 5:52.54; 3. Jackson Bird, Sew, 6:20.02; 4. Hunter Olson, Pal, 7:55.93.

200 freestyle relay — 1. Seward (Connor Spanos, John Moriarty, Paxton Hill, Hunter Hollingsworth), 1:37.35; 2. Kenai, 1:39.20; 3. Palmer, 1:41.46; 4. Palmer, 1:49.92; 5. Seward, 1:55.22.

100 backstroke — 1. Koda Poulin, Ken, 59.52; 2. Charlie Russell, Pal, 1:03.30; 3. Paxton Hill, Sew, 1:08.14; 4. Samuel Anderson, Ken, 1:08.39; 5. Ethan Berga, Ken, 1:11.28; 6. Tyler Murray, Pal, 1:12.09.

100 breaststroke — 1. Ethan Evans, Sol, 1:05.13; 2. Trevor Bagley, Ken, 1:05.75; 3. Dominic Alioto, Ken, 1:11.75; 4. Sorin Sorensen, Ken, 1:12.43; 5. Dakota Bjornn, Pal, 1:14.80; 6. Caden Dunford, Pal, 1:14.91.

400 freestyle relay — 1. Seward (Hunter Hollingsworth, Connor Spanos, Paxton Hill, John Moriarty), 3:42.22; 2. Kenai, 3:44.11; 3. Palmer, 3:46.19; 4. Soldotna, 4:19.95; 5. Palmer, 4:21.87.

More in Sports

Allie Ostrander is presented her award by Stacia Rustad at the Alaska High School Hall of Fame's Class of 2023 induction ceremony on Sunday, May 7, 2023, at The Lakefront Hotel in Anchorage, Alaska. (Screenshot)
Ostrander qualifies for finals of steeplechase at Olympic Trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, qualified for the finals… Continue reading

Service's Landon Martindale gets back to first base safely in front of Post 20 Twins first baseman Matthew Schilling on Sunday, June 23, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Service, Napoleon (Ohi0) advance to Lance Coz championship

The Post 28 Service Cougars and Post 300 Napoleon (Ohio) River Bandits… Continue reading

Peninsula Oilers second baseman Cole Dawson makes a play Saturday, June 22, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Saturday: Miners avoid 5-game sweep by topping Oilers

The Mat-Su Miners defeated the Peninsula Oilers 9-4 on Saturday in Alaska… Continue reading

tease
Friday: Oilers make it 4 straight against Miners

The Peninsula Oilers defeated the Mat-Su Miners 5-4 on Friday in Alaska… Continue reading

Mat-Su Miners catcher Blake Balsz forces out Cole Wilson of the Peninsula Oilers on Thursday, June 20, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Thursday: Oilers take 3rd straight against Miners

The Peninsula Oilers defeated the Mat-Su Miners 2-0 on Thursday in Alaska… Continue reading

Learn to identify the invasive green crab. (Photo provided by NOAA)
Refuge Notebook: Invasive green crab rapid response plan: Just what the doctor ordered

As Alaskans, we all love our coastline. It’s where treasures are found,… Continue reading

Olympic gold medalist Lydia Jacoby waves to the crowd in Seward during her celebratory parade on Thursday, August 5, 2021. (Ashlyn O’Hara/Peninsula Clarion)
Lydia Jacoby, after surprise Tokyo Olympic gold, misses out on Paris: ‘It hasn’t quite hit me yet’

Veteran swimmers often describe U.S. Olympic trials as the hardest swim meet in the world

Most Read