Beeson, Aldridge, Showalter win at Chainwreck Cyclocross Series

Beeson, Aldridge, Showalter win at Chainwreck Cyclocross Series

Brian Beeson, Morgan Aldridge and Landen Showalter came out on top of the third race of the Chainwreck Cyclocross Series on Thursday at Tsalteshi Trails.

In cyclocross, racers complete as many laps as possible, but can’t start another lap after a time limit. Beeson rode five laps in 32:17 to take the victory, while Dave Edwards-Smith was second with five laps in 32:50 and Nathan Kincaid was third with five laps in 33:06.

Aldridge was the top woman’s rider, and fourth overall, by completing five laps in 33:10, while Jen Showalter was second with five laps in 37:48 and Patty Moran was third with five laps in 39:47.

Landen Showalter was the top youth rider, completing five laps in 34:42, while Dylan Hogue was second with five laps in 38:30 and Robert Carson was third with four laps in 34:11.

Will Morrow was the top singlespeed rider at four laps in 32:35.

The fourth week of the season will take place off the Kalifornsky Beach trail head at what is known as the spaghetti bowl, which is where the goat, bear and wolverine trails meet. Registration is at 5:45 p.m., while racing is at 6:15 p.m.

1. Brian Beeson – 32:17 (5) 1st Place Men; 2. Dave Edwards-Smith – 32:50 (5) 2nd Place Men; 3. Nathan Kincaid – 33:06 (5) 3rd Place Men; 4. Morgan Aldridge – 33:10 (5) 1st Place Women; 5. Tom Kobylarz – 34:12 (5) Men; 6. Jeff McDonald – 34:18 (5) Men; 7. Rob Carson – 34:37 (5) Men; 8. Landen Showalter – 34:42 (5) 1st Place Youth; 9. Dan McIntosh – 35:07 (5) Men; 10. Jeff Helminiak – 35:08 (5) Men; 11. Mark Beeson – 35:32 (5) Men; 12. John Pothast – 35:48 (5) Men; 13. Jen Showalter – 37:48 (5) 2nd Place Women; 14. Dylan Hogue – 38:30 (5) 2nd Place Youth; 15. Tor Dahl – 39:11 (5) Men; 16. Patty Moran – 39:47 (5) 3rd Place Women; 17. Will Morrow – 32:35 (4) 1st Place Singlespeed Men; 18. Dana McDonald – 33:40 (4) Women; 19. CO Rudstrom – 33:41 (4) Men; 20. John Tabor – 33:52 (4) Men; 21. Robert Carson – 34:11 (4) 3rd Place Youth; 22. Jen Tabor – 34:31 (4) Women; 23. Madison McDonald – 34:35 (4) Youth; 24. Alicia Kincaid – 36:14 (4) Women; 25. Cindy Miller – 36:52 (4) Women.

26. Audrey McDonald – 37:44 (4) Youth; 27. Darrell Kincaid – 38:52 (4) Men; 28. Jane Adkins – 39:55 (4) Women; 29. James Showalter – 40:24 (4) Men; 30. Ranger Fox – 33:00 (3) Men; 31. Ollie Dahl – 33:07 (3+1) Youth; 32. Nels Dahl – 33:08 (3+1) Youth; 33. Sheilah Margaret Pothast – 37:42 (3) Women; 34. Alexis Collins – 35:.7 (3) Youth; 35. Aiden Collins – 26:36 (2) Youth; 36. Cassie Collins – 26:36 (2) Women.

More in Sports

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Kenai River’s Brady Engelkes and Anchorage’s Will Shepard battle for control of the puck during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 16, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Wolverines sweep Brown Bears

The Bears are 12-29-4-0, have 28 points and are 8th in the Midwest Division

Seward’s Ava Jagielski moves with ball as Kenai’s Avia Miller blocks during a basketball game at Kenai Central High School in Kenai, Alaska, on Friday, Feb. 16, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Nikiski and Ninilchik advance in Invitational, Kenai and Seward split

On Friday, Kenai split games with Seward, Soldotna split games with Mountain… Continue reading

Example of a culvert blocked by natural materials on Port Graham Road. (Photo by Sarah Apsens/USFWS)
Refuge Notebook: Connecting fish and community to resources in Port Graham

Streams that baby salmon live in provide shelter from predators, food and conditions for optimal growth

Most Read