Homer’s Laura Inama runs to victory in the 100 meters at the SoHi Invitational on Saturday, May 1, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Homer’s Laura Inama runs to victory in the 100 meters at the SoHi Invitational on Saturday, May 1, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

SoHi track teams sweep SoHi Invitational

The Soldotna track and field teams swept the SoHi Invitational on Saturday at Soldotna High School.

The Soldotna boys scored 193 points to top the 175 of runner-up Grace Christian. Kenai was third, Homer was fourth, Seward was fifth, Cook Inlet Academy was sixth, Nikiski was seventh and Ninilchik was ninth.

The SoHi girls scored 230.5 points to run away with the meet, with Grace next at 99 points. Kenai was third, Homer was fourth, Seward was fifth, Nikiski was sixth and Ninilchik was eighth.

“I thought the kids competed hard,” Soldotna head coach Phil Leck said. “It was a great day.”

Trenton O’Reagan had a big day for the Stars, winning the 100- and 200-meter dashes, taking the long jump and anchoring the 800 relay to victory.

Dylan Dahlgren also won the shot put and discus for the SoHi boys. Leck said Dahlgren’s toss of 138-11 in the discus was one of the most outstanding marks of the day.

Soldotna also received a 400 victory from Nathanael Johnson, a 400 relay victory and a high jump victory from Jeren Nash.

James Sparks won the 110 hurdles and triple jump for Kenai, while the Kards also took the 1,600 relay and saw Maison Dunham win the 800 in 2:00.71. Leck said that was another time that stood out on the day, as well as Dunham’s winning anchor leg on the 1,600 relay.

While the Soldotna girls dominated the girls meet, that didn’t stop Homer’s Laura Inama from having a big day. Inama won the 100, 300 hurdles, was a part of the winning 1,600 relay and took the long jump.

Erika Arthur also piled up wins for the Stars, taking the 800, 1,600 and running on the winning 3,200 relay. Autumn Fisher swept the shot put and discus for Soldotna. SoHi also won the 400 relay, 800 relay, got a victory from Katelyn Morrison in the high jump and Drysta Crosby-Schneider in the triple jump.

The unified victories went to Kenai’s Micah Porter in the 100, shot put and long jump, Homer’s Stella Dye in the 100 and long jump, and Homer’s Angelica Haakenson in the shot put.

SoHi Invitational

BOYS

Team scores: 1. Soldotna, 193; 2. Grace Christian, 175; 3. Kenai Central, 110; 4. Homer, 42; 5. Seward, 36; 6. Cook Inlet Academy, 17; 7. Nikiski, 5; 8. Birchwood Christian, 4; 9. Ninilchik, 2.

100 meters — 1. Trenton O’Reagan, Sol, 11.86 seconds; 2. Avery Reid, Sol, 12.08; 3. Eli Cravens, Sol, 12.12; 4. Maison Dunham, Ken, 12.14.

100 unified — 1. Micah Porter, Ken, 14.80; 2. Coen Braxling, Sol, 57.20.

200 — 1. Trenton O’Reagan, Sol, 23.94; 2. Eli Cravens, Sol, 24.23; 3. Isaac Johnson, CIA, 24.63; 4. Aidan Pepperd, Gra, 24.75.

400 — 1. Nathanael Johnson, Sol, 52.94; 2. Isaac Johnson, CIA, 54.83; 3. Levi Deboard, Sew, 54.83; 4. Cole Fritzel, Gra, 55.35.

800 — 1. Maison Dunham, Ken, 2:00.71; 2. Preston Wethington, Gra, 2:08.46; 3. Nathanael Johnson, Sol, 2:08.88; 4. Levi DeBoard, Sew, 2:17.39.

1,600 — 1. Preston Washington, Gra, 4:43.24; 2. Aiden Zingone, Gra, 4:54.36; 3. Lance Seneff, Hom, 4:55.00; 4. Ben Thatcher, Gra, 5:00.45.

3,200 — 1. Preston Washington, Gra, 10:17.95; 2. Cole Fritzel, Gra, 10:20.65; 3. David Sliwinski, Gra, 10:21.74; 4. Seth Lochmann, Gra, 10:40.66.

110 hurdles — 1. James Sparks, Ken, 19.30; 2. Clayton Jackson, Gra, 19.52; 3. Jude Blackshear, Gra, 20.45; 4. Paxton Hill, Sew, 20.67.

300 hurdles — 1. Clayton Jackson, Gra, 47.18; 2. Will Simmons, Sol, 48.76; 3. James Sparks, Ken, 49.20; 4. David Sliwinski, Gra, 49.31.

400 relay — 1. Soldotna (Spies, Adlam, Burns, Cravens), 48.84; 2. Grace, 51.45; 3. Soldotna, 52.96; 4. Seward, 58.54.

800 relay — 1. Soldotna (Cravens, Burns, Tacey II, O’Reagan), 1:45.15.

1,600 relay — 1. Kenai (Wright, Haakenson, Graves, Dunham), 3:51.89; 2. Homer, 3:53; 3. Soldotna, 3:58.22; 4. Grace, 3:58.59.

3,200 relay — 1. Grace (Fritzel, Wethington, Sliwinski, Elliott), 8:34.45; 2. Soldotna, 8:55.40.

Shot put — 1. Dylan Dahlgren, Sol, 41—9; 2. Brock Wilson, Sol, 40—9.5; 3. Aiden Arness, Ken, 39—5.75; 4. Joshua Manwiller, Hom, 38—4.

Unified shot put — 1. Micah Porter, Ken, 19—1; 2. Coen Braxling, Sol, 4—7.5.

Discus — 1. Dylan Dahlgren, Sol, 138-11; 2. Joshua Manwiller, Hom, 110—5; 3. Aiden Arness, Ken, 104—1; 4. John Wright, Ken, 102—0.

High jump — 1. Jeren Nash, Sol, 5—8; 2. Clayton Jackson, Gra, 5—4; 3. Nathanael Johnson, Sol, 5—4; 4. Connor Klebs, Gra, 5—0.

Long jump — 1. Trenton O’Reagan, Sol, 20—1.75; 2. Austin Adlam, Sol, 18—4.5; 3. James Sparks, Ken, 18—4; 4. Will Simmons, Sol, 18—3.

Unified long jump — 1. Micah Porter, Ken, 10—11.

Triple jump — 1. James Sparks, Ken, 37—4.5; 2. Thiriphat Samatthirat, Sol, 35—10.5; 3. David Martin, Ken, 35—9.5; 4. Jacob Begich, Ken, 35—2.

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 230.5; 2. Grace, 99; 3. Kenai, 77; 4. Homer, 68.5; 5. Seward, 55; 6. Nikiski, 38; 7. Birchwood Christian, 29; 8. Ninilchik, 1.

100 — 1. Laura Inama, Hom, 13.06; 2. Mariyah Becker, Bir, 13.77; 3. Shylea Freeman, Nik, 13.92; 4. Malena Grieme, Ken, 14.06.

Unified 100 — 1. Stella Dye, Hom, 23.30; 2. Trinity Phippin, Sol, 24.05.

200 — 1. Brennyn Edwards, Gra, 26.68; 2. Mariyah Becker, Bir, 28.57; 3. Sophia Coverdell, Gra, 28.90; 4. Gracie Bras, Sol, 29.03.

400 — 1. Brennyn Edwards, Gra, 59.59; 2. Drysta Crosby-Schneider, Sol, 1:01.52; 3. Gracie Gummer, Hom, 1:02.89; 4. Mariyah Becker, Bir, 1:03.62.

800 — 1. Erika Arthur, Sol, 2:31.91;2. Shelby Sieminski, Sew, 2:33.44; 3. Emilee Wilson, Ken, 2:34.22; 4. Ellie Burns, Sol, 2:35.40.

1,600 — 1. Erika Arthur, Sol, 5:37.01; 2. Shelby Sieminski, Sew, 5:47.88; 3. Jayna Boonstra, Ken, 5:55.41; 4. Lena Jagielski, Sew, 6:04.97.

3,200 — 1. Megan Nelson, Gra, 12:13.70; 2. Jordan Strausbaugh, Sol, 12:37.14; 3. Jayna Boonstra, Ken, 12:56.04; 4. Jordan Ruffner, Sol, 13:08.22.

100 hurdles — 1. Genevieve Trevithick, Gra, 17.12; 2. Angelina Chavarria, Sol, 17.59; 3. Emma Brantley, Sol, 17.60; 4. Bethany Richmond, Sol, 18.60.

300 hurdles — 1. Laura Inama, Hom, 50.17; 2. Brandie Schwenk, Sol, 52.23;3. Kaytlin McAnelly, Sol, 52.45; 4. Bailey Epperheimer, Nik, 53.32.

400 relay — 1. Soldotna (Bras, Bouschor, VanHout, Richmond), 55.84; 2. Birchwood, 57.35; 3. Nikiski, 58.26.

800 relay — 1. Soldotna (Bras, Chavarria, McAnelly, VanHout), 1:56.61; 2. Grace, 2:00.84; 3. Nikiski, 2:01.39.

1,600 relay — 1. Homer (Inama, Miller, Gummer, McCorison), 4:29.08; 2. Kenai, 4:44.30; 3. Seward, 4:49.22; 4. Soldotna, 4:58.35.

3,200 relay — 1. Soldotna (Crosby-Schneider, Burns, Arthur, Strausbaugh), 10:06.81; 2. Grace, 10:36.76; 3. Seward, 10:48.22; 4. Soldotna, 11:38.40.

Shot put — 1. Autumn Fisher, Sol, 34—8.5; 2. Hailey Anderson, Sew, 26—8; 3. Denali Bernard, Ken, 26—5; 4. Grace Morrow, Ken, 26—1.

Unified shot put — 1. Angelica Haakenson, Hom, 12—6; 2. Stella Dye, Hom, 11—9.5; 3. Trinity Phippin, Sol, 6—4.

Discus — 1. Autumn Fisher, Sol, 105—11; 2. Ashlee Anderson, Sol, 93—1; 3. Hailey Anderson, Sew, 79—11; 4. Grace Morrow, Ken, 76—5.

High jump — 1. Katelyn Morrison, Sol, 4—10; 2. Angelina Chavarria, Sol, 4—8; 3. Bailey Epperheimer, Nik, 4—8; 4. Sameah McGhee, Hom, 4—2.

Long jump — 1. Laura Inama, Hom, 16—5.5; 2. Drysta Crosby-Schneider, Sol, 15—6.5; 3. Brennyn Edwards, Gra, 14—8.5; 4. Morgan Bouschor, Sol, 14—8.5.

Unified long jump — 1. Stella Dye, Hom, 3—7; 2. Trinity Phippin, Sol, 2—3.

Triple jump — 1. Drysta Crosby-Schneider, Sol, 33—1.25; 2. Sophia Coverdell, Gra, 32—9.5; 3. Angelina Chavarria, Sol, 30—7.25; 4. Emilee Wilson, Ken, 30—5.25.

Soldotna Trenton O’Reagan (center) runs to victory in the 100 meters Saturday, May 1, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Soldotna Trenton O’Reagan (center) runs to victory in the 100 meters Saturday, May 1, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

More in Sports

tease
Homer softball sweeps Houston

The host Homer softball team swept Houston on Wednesday to improve to… Continue reading

Kevin Murdock (left) takes to the ice Friday, April 23, 2021, against the Chippewa (Wisconsin) Steel. Murdock has resigned as head coach of the Kenai River Brown Bears. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears news: Spectator limit increased, Murdock gets new gig with Bulls

Staff report The Kenai River Brown Bears announced on their Facebook page… Continue reading

tease
Homer, Kenai baseball postponed due to rain

The baseball game between host Kenai Central and Homer on Tuesday was… Continue reading

Soldotna's Rhys Cannava dribbles in for a goal against Kenai Central's Valerie Villegas on Tuesday, May 11, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi soccer sweeps Kenai on senior night

Behind a hat trick from Rhys Cannava, the host Soldotna girls soccer… Continue reading

tease
Brown Bears, Ice Dogs split

The visiting Kenai River Brown Bears split with the Fairbanks Ice Dogs… Continue reading

tease
Nikolaevsk wins Mix Six state volleyball title

Nikolaevsk won the Mix Six volleyball state championship Saturday at Dimond High… Continue reading

Soldotna’s Dylan Dahlgren makes a throw in the shot put during the first day of the Palmer Invitational on Friday, May 7, 2021 at Palmer High School in Palmer, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Soldotna girls win Palmer Invitational

The Soldotna girls track and field team won the Palmer Invitational on… Continue reading

tease
SoHi soccer sweeps in Homer

The visiting Soldotna girls soccer team defeated Homer 2-0 in a Saturday… Continue reading

tease
Soldotna baseball routs Houston, Grace

The host Soldotna baseball team put together a resounding doubleheader sweep in… Continue reading

Most Read