Results posted for 1st Salmon Run race of season

  • By Staff Report
  • Thursday, July 9, 2015 11:31pm
  • Sports

Race No. 1 of the Salmon Run Series kicked off Wednesday evening at the Tsalteshi Trails in Soldotna.

Jonah Theisen of Kenai edged Sam Tilly for the win by a second in the five-kilometer race, winning with a time of 17 minutes, 3 seconds. Tyler Dinnan finished third in 18:37.

Sadie Fox finished 10th overall to win the women’s race with a time of 21:31, just four days after finishing the women’s Mount Marathon race in Seward. Anna Widman finished second among women with a time of 24:01, and was also coming off the grueling contest up and down the 3,022-foot peak in Seward.

Race No. 2 of the five-week series will be held 6 p.m. Wednesday at Tsalteshi at the Skyview trailhead. Each race is five kilometers, with a youth race, at 1K, just before the 5K. Proceeds benefit the Kenai Watershed Forum’s summer camps. Races are $10 for Tsalteshi members or $15 for nonmembers. Registration is available at tsalteshi.org or before the race.

Salmon Run Series race #1

Wednesday

1. Jonah Theisen, 17:03; 2. Sam Tilly, 17:04; 3. Tyler Dinnan, 18:37; 4. Levi Michael, 19:31; 5. Mike Crawford, 19:41; 6. Mark Blanning, 19:51; 7. Brian Beeson, 20:39; 8. Tony Eskelin, 21:03; 9. John-Mark Pothast, 21:10; 10. Sadie Fox, 21:31; 11. Paul Ostrander, 21:32; 12. Nathan Spence, 22:07; 13. Scott Huff, 22:17; 14. Jesse Kincaid, 22:24; 15. Ryan Kapp, 22:40; 16. Anna Widman, 24:01; 17. Carl Kincaid, 23:05; 18. Gabriel Juliussen, 23:40; 19. Jeff Helminiak, 23:56; 20. John Paul Dammeyer, 23:58; 21. Kara Johnston, 24:01; 22. Heather Moon, 24:03; 23. Ben Hanson, 24:11; 24. Kevin Lauver, 24:12; 25. Gina Gregoine, 24:30.

26. Tucker Mueller, 24:34; 27. John Hedges, 24:36; 28. Jamie Erlich, 24:37; 29. Ryan Nelson, 24:44; 30. Zandy Weldman, 24:48; 31. Jeff McDonald, 24:49; 32. Sherly Carroll, 24:51; 33. Jamie Nelson, 24:57; 34. Cy Dull, 24:58; 35. Chris Wight, 25:09; 36. Lisa Jullioussen, 25:11; 37. Matthew Pyhala, 25:33; 38. Sarah Pyhala, 25:35; 39. Jack LeBlanc, 25:36; 40. Elizabeth Hardie, 25:48; 41. Scott Habermann, 25:52; 42. Kayla Haus, 25:53; 43. Sophie Callahan, 26:06; 44. David Callahan, 26:07; 45. Alexander Lisenby, 26:08; 46. Joseph Dammeyer, 26:20; 47. Mieka Chythlook, 26:21; 48. Chad Arthur, 26:23; 49. Dylan Hogue, 27:06; 50. Adrienne Chambers, 27:14.

51. Elizabeth Lisenby, 27:26; 52. Roy Stuckey, 27:28; 53. Jack Laker, 27:38; 54. Henry Heft, 27:51; 55. Ree’Lynn Lisenby, 27:54; 56. Emily Knight, 28:09; 57. Savai’l Heaven, 28:27; 58. Robert Hunter, 28:28; 59. Dareena Doyle, 28:29; 60. Isabella Dammeyer, 28:30; 61. Joan Ryan, 28:43; 62. Sarah Hollers, 28:53; 63. Loren Hollers, 28:54; 64. Ashley McDonald, 28:56; 65. Regina Theisen, 29:23; 66. Maria Dammeyer, 29:26; 67. Eric Soderquist, 29:45; 68. Jodi Hanson, 30:17; 69. Rob Carson, 30:23; 70. Janelle Hames, 30:24; 71. Lanie Hughes, 30:26; 72. Jack Marriot, 30:32; 73. Bill Grabowski, 30:34; 74. Jami Wight, 30:35; 75. Kate Swaby, 30:36.

76. Jeff Perschbacher, 30:54; 77. Brett Alleman, 31:04; 78. Joe Steien, 31:06; 79. Janice Habermann, 31:12; 80. Melinda Miller, 31:16; 81. Pamela Parker, 31:19; 82. Kaley Hunter, 31:43; 83. Nathan Latin, 32:01; 84. Carter Cannava, 32:04; 85. Katrina Cannava, 32:05; 86. Anna Latin, 32:27; 87. Lisa Chambers, 32:30; 88. June Stuckey, 32:55; 89. Morgan Aldridge, 33:03; 90. Sondra Padlo, 33:04; 91. Jen Showalter, 33:17; 92. Noelle Latin, 33:27; 93. Maleria Nunn, 33:29; 94. Sara Pozonsky, 33:44; 95. Jane Fuerstenau, 33:46; 96. Mitch Michaud, 33:46; 97. Jada Glaves, 33:50; 98. Julie Cisco, 34:05; 99. Maya Callahan, 34:33; 100. Cassie Collins, 34:40.

101. Kaiden Peterson, 34:53; 102. Dylan Callahan, 35:11; 103. Suzanna Callahan, 35:11; 104. Maria Sweppy, 35:32; 105. Sheilah-Margaret Pothast, 35:33; 106. John Pothast, 35:34; 107. Debbie Tressler, 35:41; 108. Amelia Mueller, 35:46; 109. Meg Mueller, 35:50; 110. Marcus Mueller, 35:51; 111. Nathan Showalter, 36:02; 112. Rinna Carson, 36:39; 113. Jordan Ruffner, 37:18; 114. Tara Ruffner, 37:19; 115. Julie Laker, 37:37; 116. Chase Laker, 37:37; 117. Marly Pershbacher, 38:16; 118. Susan Schaeffer-Beck, 38:56; 119. Maryjane Hadaway, 39:22; 120. Sherree Drake, 39:49; 121. Joy Petrie, 40:58; 122. Billy Morrow, 41:04; 123. Kristin Morrow, 41:06; 124. Lauri Lingafelt, 125. Brenda Ahlberg, 41:10.

126. Tiffany Alleman, 41:25; 127. Fiona Linegar, 41:31; 128. Madison McDonald, 41:59; 129. Ethan Hogue, 42:05; 130. Jim White, 42:07; 131. Laurie Olson, 42:07; 132. Angie Nelson, 42:10; 133. Robert Carson, 42:26; 134. Taylor Ruffner, 42:41; 135. Bill Hanson, 43:34; 136. Johna Beech, 44:15; 137. Penny Furnish, 44:52; 138. Matt Brown, 45:19; 139. Audrey McDonald, 46:43; 140. Emmalyn Murray, 47:25; 141. Hydra Murray, 47:25; 142. Kylie Morris, 47:49; 143. Amy McDonald, 48:01; 144. Daedra Doyle, 48:01; 145. Faida Linegar, 48:37; 146. Lisa Linegar, 48:40; 147. Lynn Dusek, 53:42; 148. Sean Dusek, 53:42.

More in Sports

tease
Friday: Oilers topple Pilots at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 4-0 on Friday at… Continue reading

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

The field of Late Models slide through a turn Friday, Sept. 6, 2019, at Twin City Raceway in Kenai, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Results posted for Circle Track Division race

The Twin City Raceway - Circle Track Division held its second race… Continue reading

tease
Thursday: Miners cruise past Oilers again

The Mat-Su Miners defeated the Peninsula Oilers 10-1 on Thursday in Alaska… Continue reading

tease
Oilers topple Pilots for 1st victory of season

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 3-1 on Wednesday at… Continue reading

Allie Ostrander is presented her award by Stacia Rustad at the Alaska High School Hall of Fame's Class of 2023 induction ceremony on Sunday, May 7, 2023, at The Lakefront Hotel in Anchorage, Alaska. (Screenshot)
Ostrander wins tuneup race for Olympic Trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, set a new personal… Continue reading

tease
Tuesday: Oilers-Chinooks game rained out

Former Oilers pitcher Thorpe makes solid big league debut, but former Oilers pitcher Woo doesn’t make scheduled start

Runners start the fifth lap at the Tsalteshi Backyard Ultra at the Soldotna Regional Sports Complex on Friday, June 8, 2024, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Girdwood’s Behney runs 75 miles to win his 2nd Tsalteshi Backyard Ultra

The Tsalteshi Backyard Ultra is an unusual running race, so it’s no… Continue reading

tease
Monday: Oilers drop close one to Bucs

The Anchorage Bucs defeated the Peninsula Oilers 4-3 Monday in Alaska Baseball… Continue reading

Most Read