Ostrander smashes 1986 record on historic Kodiak course

  • By Staff Report
  • Sunday, August 31, 2014 12:02am
  • Sports

Kenai Central senior Allie Ostrander smashed the Fort Abercrombie State Historical Park course record in winning the Kodiak Invitational on Friday.

The record of 18 minutes, 48 seconds, had been set by Kristi (Klinnert) Waythomas of Kodiak in 1986 during her senior year.

Waythomas is the only runner in Alaska history to win four state titles against big-schools competition — winning single classification titles in 1983 and 1984, and Class 4A titles in 1985 and 1986.

Ostrander has won two Class 4A titles, but did not win her freshman year. However, she smashed the home course record of Waythomas by running 17:34.

In the boys race, two-time defending 4A champ Levi Thomet ran 15:23, just missing Trevor Dunbar’s course record of 15:20. Dunbar is the three-time 4A champ who would go on to become the first Alaskan to run a sub-four-minute mile.

Thomet was a second better than the 15:24 two-time 4A champ Miguel Gomez of West authored in 1992.

Kodiak Invitational

Friday in Kodiak

GIRLS

Team: 1. West Anchorage, 35; 2. West Valley, 56; 3. Kenai, 81; 4. Kodiak, 87; 5. Dimond, 97.

Individual 5K results

1. Allie Ostrander, Ken, 17 minutes, 34 seconds; 2. Jenna DiFolco, WV, 20:10; 3. Brooke Gottmeier, WV, 20:16; 4. Maggie York, West, 20:26; 5. Maddy Boutet, West, 20:27; 6. Fiona Fick, West, 20:37; 7. Kayle Blackmore, West, 20:38; 8. Ericka Heil, Dim, 20:47; 9. Zoe Bigley, Kod, 21:17; 10. Melissa DeGuzman, Kod, 21:35; 11. Riana Boonstra, Ken, 21:39; 12. Addie Gibson, Ken, 21:40; 13. Gretta Pickett, West, 22:06; 14. Nieca Murphy, WV, 22:07; 15. Cinnamon Montenosa, West, 22:13; 16. Lieselvon Imhof, Dim, 22:40; 17. Zoe Ratzlaff, WV, 22:50; 18. Mallory Arnold, Kod, 22:51; 19. Halaia Barnett, Kod, 22:51; 20. Emily Maynord, WV, 23:02; 21. Erin Sivitz, West, 23:02; 22. Allison Shafer, Dim, 23:05; 23. Kendall Stevens, West, 23:08; 24. Aubrea Stoltz, WV, 23:13; 25. Ali Keller, Dim, 23:17; 26. Ally Carney, Dim, 23:41; 27. Briannah Pugh, Dim, 23:46; 28. Katie Cooper, Ken, 23:49; 29. Mackenzie Lindemann, Ken, 23:53; 30. Kasey Paxton, Ken, 24:05; 31. Honey Rose Macatuno, Kod, 24:15; 32. Allie Eoke, Dim, 24:23; 33. Audrey Wade, WV, 24:25; 34. Jewel Heidigger, WV, 24:41; 35. Raen Barcelon, Kod, 24:55; 36. Sydney Mutch, Kod, 25:26; 37. Peyton Pressler, WV, 25:29; 38. Bailey Bass, Kod, 25:39; 39. Natasha Munei, Kod, 26:16; 40. Choochi Monson, WV, 26:26; 41. Devanie Plass, WV, 26:34; 42. Ruby Leff, WV, 26:37; 43. Rebecca Kahoe, WV, 31:50; 44. Piper Brase, WV, 35:51.

BOYS

Team — 1. Kodiak, 35; 2. West Valley, 54; 3. West Anchorage, 74; 4. Kenai, 85; 9. Dimond, 131.

Individual 5K results

1. Levi Thomet, Kod, 15:23; 2. Jonah Theisen, Ken, 16:15; 3. Jordan Theisen, Ken, 16:45; 4. Tristan Sayre, WV, 17:02; 5. Levi Fried, Kod, 17:07; 6. Keith Osowski, Kod, 17:13; 7. Spencer Herron, WV, 17:28; 8. Luke Jagger, West, 17:31; 9. Jack Hannah, Kod, 17:33; 10. Travis Cooper, Ken, 17:36; 11. Cannon Burgess, West, 17:48; 12. Jonathan Koenig, WV, 17:48; 13. Rocky Schaefer, WV, 17:53; 14. Michael Parnell, Kod,, 17:57; 15. Joaquin Monterrosa, West, 18:01; 16. Richie McKinney, Kod, 18:04; 17. Bryson Lynch, West, 18:06; 18. Sam Hiltenbrand, WV, 18:07; 19. Luke Cvancara, Dim, 18:08; 20. Anthony Rubina, Kod, 18:09; 21. Jesse Mayo, WV, 18:12; 22. Ethan Berkeland, WV, 18:18; 23. Will Mans, West, 18:24; 24. Aaron Bravo, WV, 18:38; 25. Callum Toohey, Dim, 18:39; 26. Everett Darrow, WV, 18:45; 27. Colin Lease, WV, 18:48; 28. James Janezich, Dim, 18:50; 29. Jae Ham, Dim, 18:51; 30. Thane Barta, Dim, 18:52; 31. Ian Ashley, Ken, 18:54; 32. Quinn Vinlove, WV, 19:04; 33. Elliot Kenaston, WV, 19:05; 34. Jacob Alwert, Kod, 19:08; 35. Dax Cvancara, Dim, 19:12; 36. Derek Stone, Dim, 19:12; 37. Sam York, West, 19:15; 38. Greg Ibabao, Kod, 19:15; 39. James Butler, Ken, 19:21; 40. Karl Danielson, Ken, 19:27; 41. Justin Hannah, WV, 19:29; 42. Alek Heil, Dim, 19:33; 43. Drew Larson, WV, 19:54; 44. Tyler Tueber, Kod, 19:57; 45. Grant Ackerman, WV, 19:58; 46. Aiden Earnest, WV, 19:58; 47. Gabe Nummer, Kod, 20:06; 48. Grant Wilson, WV, 20:07; 49. Ben Keener, WV, 20:09; 50. Brendan Thompson, Kod, 20:34; 51. Parker Stultz, WV, 20:40; 52. Ethan Lacruiz, Kod, 20:40; 53. Scott Jacobs, WV, 20:48; 54. Morgan Moir, Kod, 21:11; 55. Anthony Magupoy, Kod, 21:20; 56. Camrin Yturbe, Kod, 21:40; 57. Sam DeGuzman, Kod, 22:15; 58. Jeremy Basuel, Kod, 22:16; 59. R.J. Roy, Kod, 22:39; 60. Travis Henderson, WV, 22:51; 61. Max Tamillo, WV, 23:31; 62. Julius Villasenor, Kod, 24:08; 63. Eli Griffin, Kod, 25:05; 64. Jason Ramos, Kod, 25:19; 65. Stig Ure, Kod, 26:05; 66. Joe Hogenson, WV, 28:50; 67. Seth Rockenbach, Kod, 30:43.

Pitzman, Enlow win Homer Invitational

Homer’s Megan Pitzman and Unalaska’s Ross Enlow picked up individual victories Friday at the Homer Invitational, while the Homer girls and Soldotna boys collected the team titles.

“It ended up being a beautiful day,” Homer coach Bill Steyer said. “Things really dried up. It was still a little muddy on the trail portion, but it was nice to have a meet that started and finished on the new turf field.”

Pitzman covered five kilometers in 20 minutes, 7 seconds for the win. Eagle River’s Peyton Young was second at 20:30.

Homer also had Molly Mitchell in sixth, Aurora Waclawski in seventh, Jalee Martushev in 10th and Ziza Shemet Pitcher in 12th to collect the team win.

Soldotna was led by Dani McCormick in third, Daisy Nelson in fourth and Molly Erickson in eighth.

Kenai, which had a chunk of its team at the Kodiak Invitational, was led by Alex Bergholtz in ninth.

In the varsity boys race, Enlow won at 17:49, while SoHi’s Daniel Shuler was second at 17:55 and Homer’s Jared Brant was third at 18:07.

The Stars also got a fourth from Brenner Musgrave, a fifth from Aaron Swedberg and an eighth from Levi Michael to key the team title.

Homer also had Jorden Beachy in sixth, Jacob Davis in seventh and Brandon Beachy in ninth.

Homer Invitational

Friday in Homer

GIRLS

Team scores: 1. Homer, 36; 2. Soldotna, 44; 3. Eagle River, 53.

Individual 5K results

1. Megan Pitzman, Hom, 20:07; 2. Peyton Young, ER, 20:30; 3. Dani McCormick, Sol, 20:53; 4. Daisy Nelson, Sol, 20:59; 5. Summer Frazier, ER, 21:06; 6. Molly Mitchell, Hom, 21:13; 7. Aurora Waclawski, Hom, 21:23; 8. Molly Erickson, Sol, 21:28; 9. Alex Bergholtz, Ken, 21:38; 10. Jalee Martushev, Hom, 21:40; 11. Ithaca Bergholtz, Ken, 21:43; 12. Ziza Shemet Pitcher, Hom, 21:47; 13. Sadie Fox, Sol, 21:49; 14. Emma Tvelia, ER, 22:00; 15. Kate Paskievitch, ER, 22:17; 16. Emily Werner, Sol, 22:27; 17. Veronica Stewart, ER, 22:27; 18. Alex Mosley, Hom, 22:29; 19. Audrey Rosencrans, Hom, 22:51; 20. Tessa Heagy, ER, 23:09; 21. Dani Owens, ER, 23:16; 22. Kellie Arthur, Sol, 23:55; 23. Amelia Napper, Un, 25:26; 24. Christian Escalante, Un, 25:35; 25. Alanna Kochuten, Un, 27:04; 26. Taylor Holman, Un, 28:22.

BOYS

Team scores: 1. Soldotna, 31; 2. Homer, 55; 3. Eagle River, 117.

Individual 5K results

1. Ross Enlow, Un, 17:49; 2. Daniel Shuler, Sol, 17:55; 3. Jared Brant, Hom, 18:07; 4. Brenner Musgrave, Sol, 18:08; 5. Aaron Swedberg, Sol, 18:35; 6. Jorden Beachy, Hom, 18:40; 7. Jacob Davis, Hom, 18:42; 8. Levi Michael, Sol, 18:50; 9. Brandon Beachy, Hom, 18:59; 10. Michael Remolino, Un, 18:59; 11. Tristan Landry, Ken, 19:19; 12. Greg Trail, Niko, 19:26; 13. Denver Waclawski, Hom, 19:29; 14. Josh Shuler, Sol, 19:33; 15. Jaime Rios, Hom, 19:47; 16. Cade Terada, Un, 19:57; 17. Addison Downing, Sol, 20:07; 18. Bradan Tobin, ER, 20:16; 19. Roy Taylor, Ken, 20:22; 20. Michael Willis, Un, 20:55; 21. John Juan Sarmiento, Hom, 20:59; 22. John Randall, ER, 21:42; 23. Morgan Bellman, ER, 22:18; 24. Eric Olson, ER, 22:49; 25. Orion Sparks, ER, 22:56; 26. Matthew Blackley, ER, 24:04; 27. Jack Paskievitch, ER, 24:05.

Seward competes in Colony

The Seward cross-country team competed in Colony on Saturday at the Colony Invitational.

The Seward girls finished second with 65 points, while champion Wasilla had 39.

Ruby Lindquist led the Seward girls with an eighth-place finish in 20:49, while Alice Pfeiffenberger was 17th in 22:12 and Josephine Braun was 20th in 22:35.

For the Seward boys, Hunter Kratz finished seventh in 17:48 and Michael Marshall was ninth in 17:54.

More in Sports

Soldotna’s Gehret Medcoff runs for a touchdown against Wasilla on Friday, Sept. 24, 2021, at Justin Maile Field in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars dominate major NLC football awards

Soldotna, which went undefeated in the Northern Lights Conference this season, won… Continue reading

tease
SoHi wrestlers take 4th at Houston Altercation

The Soldotna wrestling team finished fourth at the season-opening Houston Altercation Tournament… Continue reading

Kenai Central's Emma Beck attacks against Nikiski's Rylee Ellis on Friday, Oct. 15, 2021, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Volleyball roundup: Kenai tops Nikiski; Wasilla sweeps SoHi

The senior civics project of Valerie Villegas was a smashing success Friday… Continue reading

Morgan Aldridge leads riders down a hill at the start of Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Chainwreck Cyclocross Series holds final race of season

The Chainwreck Cyclocross Series wrapped up with the fifth race Thursday at… Continue reading

Nikiski's Rylee Ellis attacks against Soldotna's Ashlee Anderson on Thursday, Oct. 14, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Volleyball roundup: SoHi, Kenai pull out wins

Staff report Host Soldotna celebrated its senior night with a 3-1 nonconference… Continue reading

Brock Wilson and Brayden Taylor lead Soldotna onto Justin Maile Field for a Division II semifinal against North Pole on Friday, Oct. 8, 2021, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi football to play for 9th straight state title

Eight straight state titles, and 12 since 2006. An 18-game postseason winning… Continue reading

MJ Hendren pictured kayaking at Hidden Lake next to a large rock exposure. (Photo provided)
Refuge Notebook: Geology of the Kenai … it rocks!

One thing that never ceases to amaze me about living in Alaska… Continue reading

The pedicure in question has seen many miles of hiking and walking since it was first painted on five months ago. (Photo by Kat Sorensen)
Tangled Up in Blue: A perfect pedicure

There is just the smallest sliver of light pink nail polish left… Continue reading

Olympic gold medalist Lydia Jacoby waves to the crowd in Seward during her celebratory parade on Thursday, August 5, 2021. (Ashlyn O’Hara/Peninsula Clarion)
Jacoby nabs 2 2nds at World Cup

Lydia Jacoby, a 17-year-old senior at Seward High School, finished second in… Continue reading

Most Read