Middle school borough track results posted

  • By Staff Report
  • Sunday, May 18, 2014 11:17pm
  • Sports

The Kenai Peninsula Borough Middle School meet was held Friday at Kenai Central High School.

Kenai Middle School won both team championships. On the boys side, Kenai had 166 points, while runner-up Soldotna Middle School had 109. On the girls side, Kenai led the way with 154, while Soldotna had 108.

The complete results follow:

Kenai Peninsula Borough Middle School Meet

Friday at Kenai Central

BOYS

Team scores: 1. Kenai, 166; 2. Soldotna, 109; 3. Homer, 72; 4. Nikiski, 48; 5. Seward, 22; 6. Chapman, 14; 7. CIA, 1.

100 meters — 1. Kevin Ramos, Ken, 12.52 seconds; 2. Karl Danielson, Ken, 12.55; 3. Koby Vinson, Sol, 12.61; 4. Caleb Streiff, Ken, 12.92; 5. Zack Tuttle, Ken, 13.10; 6. Lucas Johnson, Sol, 13.44.

200 — 1. Kevin Ramos, Ken, 25.71; 2. Case Estes, Sew, 25.78; 3. Brenner Furlong, Sol, 26.32; 4. Zack Tuttle, Ken, 26.63; 5. Caleb Streiff, Ken, 26.91; 6. Bechler Metcalf, Sol, 27.98.

400 — 1. Karl Danielson, Ken, 55.75; 2. Charlie Menke, Hom, 56.18; 3. Kevin Ramos, Ken, 56.23; 4. Jakeb O’Brien, Ken, 58.32; 5. Brenner Furlong, Sol, 58.57; 6. Tim Blakely, Hom, 1:00.28.

800 — 1. David Michael, Sol, 2:18.39; 2. Jordan Beachy, Hom, 2:21.45; 3. Jarett Wilson, Ken, 2:28.12; 4. Jacob Davis, Hom, 2:29.43; 5. Luciano Fasulo, Cha, 2:31.36; 6. Elan Carroll, Hom, 2:34.69.

1,600 — 1. Jordan Beachy, Hom, 5:05.01; 2. David Michael, Sol, 5:12.39; 3. Jace Kornstad, Nik, 5:23.14; 4. Braydon Goodman, Ken, 5:38.24; 5. Denver Waclawski, Hom, 5:43.83; 6. Joshua Shuler, Sol, 5:48.04.

100 hurdles — 1. Jarett Wilson, Ken, 16.72; 2. Mathew Torkelson, Ken, 17.04; 3. Luke Beiser, Ken, 17.06; 4. Luciano Fasulo, Cha, 17.18; 5. Cody Nill, Sol, 18.04; 6. Hunter Patton, Hom, 18.90.

400 relay — 1. Soldotna (Chance Turvin, Koby Vinson, Cody Nill, Derek Evans), 54.39; 2. Homer, 55.28; 3. Seward, 56.28; 4. Kenai, 58.39; 5. Homer, 1:02.58; 6. Kenai, 1:05.28.

800 relay — 1. Soldotna (Derek Evans, Koby Vinson, Bechler Metcalf, Brenner Furlong), 1:47.14; 2. Homer, 1:47.53; 3. Nikiski, 1:56.07; 4. Kenai, 1:59.47; 5. Homer, 2:02.98.

1,600 relay — 1. Kenai (Jakeb O’Brien, Kevin Ramos, Mathew Torkelson, Zack Tuttle), 4:04.10; 2. Homer, 4:04.30; 3. Soldotna, 4:17.60; 4. Nikiski, 4:30.90; 5. Seward, 4:38.90.

Shot put — 1. Ian Johnson, Nik, 38 feet, 9 1-2 inches; 2. Hunter Thompson, Sol, 37—1; 3. Jakeb O’Brien, Ken, 36—0; 4. Caleb Streiff, Ken, 35—5 1-2; 5. Chance Turvin, Sol, 35—4; 6. Tyronne McEnerny, Ken, 35—2 1-2.

Discus — 1. Ian Johnson, Nik, 121—0; 2. Jakeb O’Brien, Ken, 100—4; 3. Tyler Johnson, Cha, 96—11; 4. Quintin Kimball, Sol, 88—7; 5. Tyler Lingafelt, Ken, 87—9; 6. Jaibao Leaf, CIA, 87—8.

High jump — 1. Koby Vinson, Sol, 5—0; 2. Luke Beiser, Ken, 4—10; 3. Quintin Kimball, Sol, 4—10; 4. Hunter Thompson, Sol, 4—8; 5. Chance Turvin, Sol, 4—8; 6. Ian Reger, Sol, 4—6.

Long jump — 1. Karl Danielson, Ken, 17—5; 2. Logan Schrader, Sol, 16—2; 3. Charlie Menke, Hom, 15—11; 4. Aaron McCollum, Nik, 15—7; 5. Tyler Johnson, Cha, 14—11; 6. Mathew Torkelson, Ken, 14—8.

Triple jump — 1. Karl Danielson, Ken, 36—10 3-4; 2. Aaron McCollum, Nik, 33—6 1-2; 3. Case Estes, Sew, 33—4 3-4; 4. Bechler Metcalf, Sol, 31—10 1-2; 5. Simon Dye, Hom, 31—8; 6. Luke Beiser, Ken, 31—1.

GIRLS

Team scores: 1. Kenai, 154; 2. Soldotna, 108; 3. Homer, 65; 4. Seward, 52; 5. Nikiski, 30; 6. Chapman, 9; 7. Ninilchik, 8; 8. CIA, 6.

100 — 1. Haley Maw, Ken, 14.10; 2. Tekaiya Rich, Ken, 14.14; 3. Sarah Wolf, Hom, 14.20; 4. Melia Harding, Ken, 14.76; 5. Marlayna Saavedra, Sol, 14.83; 6. Cheyenne Gillette, Cha, 14.95.

200 — 1. Brittany Taylor, Sol, 29.03; 2. Sarah Wolf, Hom, 29.60; 3. Tekaiya Rich, Ken, 29.84; 4. Talon Hagen, Sol, 29.92; 5. Haley Maw, Ken, 30.71; 6. Melia Harding, Ken, 30.74.

400 — 1. Brittany Taylor, Sol, 1:03.51; 2. Sarah Wolf, Hom, 1:04.80; 3. Ruby Lindquist, Sew, 1:05.70; 4. Talon Hagen, Sol, 1:06.53; 5. Tekaiya Rich, Ken, 1:07.84; 6. Jaylee Martushev, Hom, 1:08.46.

800 — 1. Riana Boonstra, Ken, 2:49.48; 2. Jaycie Calvert, Ken, 2:51.33; 3. Brooke Satathite, Ken, 2:52.28; 4. Aliann Schmidt, Sol, 2:53.36; 5. Emma Moore, Sew, 2:54.99; 6. Alexandrea Moseley, Hom, 2:55.01.

1,600 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 5:44.21; 2. Riana Boonstra, Ken, 5:44.27; 3. Brooke Satathite, Ken, 5:56.07; 4. Ashley Guernsey, Sew, 6:23.39; 5. Alexandrea Moseley, Hom, 6:26.48; 6. Ithaca Bergholtz, Ken, 6:38.62.

100 hurdles — 1. Brooke Satathite, Ken, 18.83; 2. Uno Mireles-Moore, Nin, 19.46; 3. Maille Moriarity, Sew, 19.61; 4. Rylee Jackson, Nik, 19.67; 5. Nichole Prior, Ken, 20.15; 6. Calla Seay, Hom, 20.33.

400 relay — 1. Soldotna (Brittany Taylor, Emily Pieh, Tovia Bremond-Hilton, Marlayna Saavedra), 58.60; 2. Homer, 59.02; 3. Nikiski, 1:01.00/ 4. Seward, 1:03.62; 5. CIA, 1:03.74; 6. Kenai, 1:03.82.

800 relay — 1. Soldotna (Kalyn McGillivray, Hailey Wilkinson, Talon Hagen, Brittany Taylor), 1:59.32; 2. Homer, 2:06.62; 3. Kenai, 2:14.80; 4. Seward, 2:15.43; 5. Homer, 2:18.33.

1,600 relay — 1. Seward (Ashley Guernsey, Emma Moore, Sadie Lindquist, Ruby Lindquist), 4:45.60; 2. Homer, 4:50.70; 3. Soldotna, 4:52.40; 4. Kenai, 4:59.20; 5. Homer, 5:26.00.

Shot put — 1. Emily Pieh, 27—9; 2. Savannah McDonald, 26—0; 3. Danielle Peterson, Ken, 25—0; 4. Verity Feltman, Nik, 24—6 1-2; 5. Maddie Galloway, Ken, 24—5 1-2; 6. Madison Fischer, Ken, 23—1.

Discus — 1. Verity Feltman, Nik, 70—7; 2. Riley von Borstel, Sew, 69—7; 3. Ashlee Heiman, Sol, 68—2; 4. Adara Warren, CIA, 63—10; 5. Danica Schmidt, Sol, 63—6; 6. Alyssa Stanton, Ken, 61—6.

High jump — 1. Denali Wurst, Sol, 4—4; 2. Kriziel Sarmiento, Sew, 4—2; 3. Rylee Jackson, Nik, 4—2; 4. Kodi McGillivray, Sol, 4—2; 5. Darrion Derflinger, Sol, 4—2; 6. Brenna Eubank, Ken, 4—2.

Long jump — 1. Sarah Wolf, Hom, 13—9; 2. Cheyenne Gillette, Cha, 13—7; 3. Hailey Wilkinson, Sol, 13—6; 4. Brenna Eubank, Ken, 13—3; 5. Melia Harding, Ken, 12—9; 6. Emma Carr, Ken, 12—7.

Triple jump — 1. Brooke Satathite, Ken, 28—3; 2. Mayzie Potton, Ken, 26—9; 3. Emma Carr, Ken, 26—3 3-4; 4. Nichole Prior, Ken, 25—11 1-2; 5. Annebelle Schneiders, Ken, 24—9; 6. Tekaiya Rich, Ken, 24—2 1-2.

More in Sports

tease
Westin scores twice late to push Wolverines past Bears

Aiden Westin of the Anchorage Wolverines scored two goals in the final… Continue reading

Soldotna celebrates a first-period goal by Jace Applehans (far right) on Friday, Dec. 2, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Prep hockey: SoHi tops Kodiak

The Soldotna hockey team opened Railbelt Conference play with a 9-0 victory… Continue reading

Members of Kenai Central High School Esports gather around coach Shane Lopez before their League of Legends match Tuesday, Sept. 27, 2022 at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Esports playoffs: Kenai advances through 16-team bracket

High school esports playoffs started in Alaska for the state’s top 16… Continue reading

The Kenai River Brown Bears and Anchorage Wolverines battle for the puck Saturday, Nov. 19, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears close homestand by hosting Wolverines

The Kenai River Brown Bears renew their rivalry with the Anchorage Wolverines… Continue reading

Forests surrounding the Kenai River. (Photo by Lisa Hupp/USFWS)
Refuge Notebook: Expect the unexpected

Climate change is changing conservation. We used to set goals and objectives… Continue reading

Downtown Seward on Saturday, Nov. 12, 2022. (Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Something about Seward

There’s something magical about Seward. It’s more than the quaintness of a… Continue reading

Nikiski’s Niles Broussard throws Kenai’s Delen Byrd during a dual meet on Tuesday, Nov. 29, 2022, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai topples Nikiski at dual meet

The meet also served as the Kenai team’s senior night

From left, Dain Douthit, Silas Thibodeau, Roman Dunham, Cody Good and Jackson Anding participate in a practice League of Legends match on Tuesday, Nov. 22, 2022 at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai Peninsula esports teams ready for state championships

Players contend with changing games, increased pressure, rival rematches

Tela O’Donnell-Bacher and Neldon Gardner hold their plaques after being inducted into the National Wrestling Hall of Fame following a duel wrestling meet on Tuesday, Nov. 22, 2022, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
A celebration of Kenai Peninsula wrestling

Two storied members of local wrestling community inducted into National Wrestling Hall of Fame

Most Read