Hoops roundup: Wasilla hoops sweeps Soldotna

The Wasilla girls cruised past host Soldotna 75-34 on Thursday in Northern Lights Conference action.

The Warriors received 22 points from Olivia Davis, while McKenna Dinkel had 16 and Catherine Baham had 14.

Aliann Schmidt pumped in 12 for Soldotna, while Brittani Blossom chipped in 11.

Wasilla boys 48, Soldotna 17

The Warriors overcame a slow start to topple the host Stars in NLC action Thursday.

Wasilla led 9-6 after the first quarter, but was up 27-12 by halftime.

Isacc Houck paced the Warriors with 12 points. Luke Trammell had five for the Stars.

CIA boys 41, Nanwalek 29

The host Eagles received 17 points from Noah Leaf in notching a Peninsula Conference victory Thursday.

Nanwalek led 14-8 after the first quarter and 22-20 after the second quarter. The CIA won the second half 21-7.

ConocoPhillips Warrior Rumble

The Nikolaevsk and Klawock girls and boys started with wins Thursday at the ConocoPhillips Warrior Rumble in Nikolaevsk.

The Nikolaevsk girls defeated Ninilchik 44-25, outscoring the Wolverines 22-11 in the second half. Vera Fefelov had 15 points for the Warriors, while Elizabeth Fefelov had 12.DeeAnn White paced the Wolverines with 11 points.

The Nikolaevsk boys topped Homer’s JV 80-47, getting 18 points from Nikit Fefelov, 17 from Kalenik Molodih, 14 from Anfim Kalugin and 11 from Zachary Trail. Japheth McGhee had 13 points for the Mariners.

The Klawock girls topped Birchwood Christian 52-10, while the Klawock boys boys nipped Birchwood 65-61.

 

Thursday girls

Warriors 44, Wolverines 25

Ninilchik 10 10 4 1 — 25

Nikolaevsk 8 8 18 10 — 44

NINILCHIK (25) — Delgado 1 1-4 3, J. Johnson 0 0-0 0, Koch 0 0-1 0, Kain 2 0-0 6, Kreger 0 0-0 0, S. Johnson 1 0-2 2, White 5 1-2 11, Cooper 0 0-0 0, Pinnow 0 0-0 0, Clark 1 1-4 3. Totals — 10 3-13 25.

NIKOLAEVSK (44) — S. Klaich 0 0-0 0, K. Klaich 2 0-1 4, Yakunin 0 1-2 1, J. Fefelov 1 0-0 2, Johnson 3 0-0 8 Lasiter 0 0-0 0, E. Fefelov 4 4-7 12, V. Fefelov 7 0-0 15, Brown 0 0-0 0, Mametieff 1 0-0 2, Dorvall 0 0-0 0, Hickman 0 0-0 0. Totals — 18 5-10 44.

3-point goals — Ninilchik 2 (Kain 2); Nikolaevsk 3 (C. Johnson 2, V. Fefelov). Team fouls — Ninilchik 11, Nikolaevsk 13. Fouled out — none.

Warriors 75, Stars 34

Wasilla 19 20 14 22 — 75

Soldotna 11 13 8 2 — 34

WASILLA (75) — Davis 8 5-7 22, Drorbaugh 4 0-0 9, Olovemski 1 0-0 2, Baham 7 0-0 14, Kelly 0 0-0 0, Brandenburg 2 0-0 4, Wheeler 0 0-0 0, Dinkel 7 1-2 16, Green 4 0-0 8. Totals — 33 6-9 75.

SOLDOTNA (34) — McGillivray 0 0-0 0, Houser 1 0-0 2, Miller 1 1-2 3, Blossom 5 1-2 11, A. Schmidt 2-4 12, Tuttle 0 0-0 0, Kruse 1 0-0 2, Wells 1 0-0 2, D. Schmidt 1 0-0 2. Totals — 15 4-8 34.

3-point goals — Wasilla 3 (Davis, Drorbaugh, Dinkel). Team fouls — Wasilla 10, Soldotna 11. Foueld out — none.

Thursday boys

CIA 41, Nanwalek 29

Nanwalek 14 8 2 5 — 29

CIA 8 12 9 12 — 41

NANWALEK (29) — Huntsman 2 3-5 7, Demas 0 0-0 0, Wilson 1 0-3 2, Boles 2 0-2 4, Joseph 5 0-0 10, Moonin 0 0-0 0, Evans 3 0-0 6. Totals — 13 3-10 29.

COOK INLET ACADEMY (41) — Moos 3 0-0 6, Cragg 1 0-0 2, Hammond 1 0-0 2, Walsh 1 0-0 2, N. Leaf 7 3-4 17, Grossl 2 0-0 4, J. Leaf 2 4-4 8. Totals — 17 7-8 41.

3-point goals — CIA 1 (N. Leaf). Team fouls — Nanwalek 4, CIA 13. Fouled out — none.

Warriors 80, Mariners JV 47

Homer JV 14 16 4 13 — 47

Nikolaevsk 21 16 21 22 — 80

HOMER JV (47) — Munns 0 0-0 0, Adkins 1 0-1 2, Marquardt 0 0-0 0, Reutov 2 0-0 4, Davis 2 0-0 4, Raymond 1 0-0 2, Anderson 2 1-2 5, Swoboda 4 0-0 9, Russell 1 0-2 2, Nelson 0 0-0 0, McGhee 6 1-2 13, Mann 2 0-0 6. Totals — 21 2-7 47.

NIKOLAEVSK (80) — Molodih 8 0-3 17, Jones 1 0-0 2, Yakunin 1 0-0 3, Fefelov 5 3-3 18, Nikitenko 2 0-0 6, Z. Trail 5 0-0 11, M. Trail 4 1-3 9, Kalugin 6 2-5 14. Totals — 32 6-14 80.

3-point goals — Homer JV 3 (Mann 2, Swoboda); Nikolaevsk 8 (Fefelov 3, Nikitenko 2, Molodih, Yakunin, Z. Trail). Team fouls — Homer JV 13, Nikolaevsk 7. Fouled out — none.

Warriors 48, Stars 17

Wasilla 9 18 9 12 — 48

Soldotna 6 6 2 3 — 17

WASILLA (48) — L. Houck 2 1-2 5, Brown 4 0-0 9, Headdings 2 0-0 4, R. Devine 2 1-2 5, Edwards 1 0-1 3, Dudley 1 0-0 2, Fife 1 0-0 2, I. Houck 5 1-2 12, Milliron 2 1-4 6, Dobbs 0 0-0 0, Graham 0 0-0 0, Cork 0 0-0 0, L. Devine 0 0-0 0. Totals — 20 4-10 48.

SOLDOTNA (17) — Truesdell 0 0-0 0, Trammell 1 2-4 5, Spence 0 2-2 2, Reutov 0 0-0 0, Sheridan 1 0-0 3, Crowder 1 0-0 2, Tuisaula 0 0-0 0, Evans 0 0-0 0, McElroy 0 0-0 0, Michael 1 0-0 2, Marcuson 1 0-0 3. Totals — 5 4-6 17.

3-point goals — Wasilla 4 (Brown, Edwards, I. Houck, Milliron); Soldotna 3 (Trammel, Sheridan, Marcuson). Team fouls — Wasilla 9, Soldotna 10. Fouled out — none.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read