Danielson, Soldotna boys win GPRA Invitational

  • By Staff Report
  • Sunday, January 14, 2018 12:17am
  • Sports

Kenai Central senior Karl Danielson and the Soldotna boys team picked up victories in the Government Peak Recreation Area Invitational, held Friday and Saturday.

The invite featured a five-kilometer freestyle race Friday and a five-kilometer classic race Saturday. Danielson won the skate in 13:59, but was edged by John-Mark Pothast of Soldotna in the Saturday classic. However, Danielson had the best cumulative time over Pothast — 28:57 to 29:11.

Also in the top 10 leading Soldotna to the team title were Josh Shuler in fourth, Jeremy Kupferschmid in sixth, Bradley Walters in ninth and Jack Harris in 10th. Also from the peninsula in the top 10 were Jacob Davis in fifth and Denver Waclawski in seventh.

On the girls side, Colony won the girls team title, with individual champ Alyson Kopsack leading the way with the individual title.

The peninsula athletes in the top 10 were Ruby Lindquist in second, Riana Boonstra in third, Katia Holmes in fifth, Kellie Arthur in sixth, Autumn Daigle in ninth and Sonora Martin in 10th.

Government Peak Recreation Area Invite

Friday, Saturday

BOYS

Team champion: Soldotna

Friday five-kilometer boys freestyle

1. Karl Danielson, Ken, 13 minutes, 59 seconds; 2. Luke Fritzel, Gra, 14:10; 3. John-Mark Pothast, Sol, 14:14; 4. Josh Shuler, Sol, 14:52; 5. Jeremy Kupferschmid, Sol, 15:03; 6. Jacob Davis, Hom, 15:11; 7. Bradley Walters, Sol, 15:25; 8. Cole Fritzel, Gra, 15:28; 9. Warren Metzger, Gra, 15:32; 10. Kaj Taylor, Pal, 15:35; 11. Jode Sparks, Sol, 15:45; 12. Jack Harris, Sol, 15:45; 13. Denver Waclawski, Hom, 15:52; 14. Aiden Gannon, Gra, 16:08; 15. Nathan Kristich, Col, 16:19; 16. Jeremy Houston, Pal, 16:21; 17. Calum Colver, Col, 16:31; 18. Caleb Rauch, Hom, 16:43; 19. Ben Swanson, Val, 16:44; 20. Simeon Ramirez, Col, 17:01; 21. Elic Cowan, Col, 17:07; 22. Garrett Strait, Col, 17:28; 23. Jaxson Lee, Pal, 17:33; 24 (tie). Josh Foster, Ken, Joshua Taylor, Col, 17:34.

26. Ethan Kuzina, Col, 17:37; 27. Will Wallace, Gra, 17:48; 28. Erik Jones, Gra, 18:29; 29. Andy Super, Hom, 18:39; 30. Tristan Summers, Ken 18:42; 31. Egor Sturdy, Sew, 18:42; 32. Josh Wisner, Hom, 18:45; 33. Josten Carlson, Val, 18:49; 34. Billy Morrow, Ken, 18:50; 35. Ben Kettle, Hom, 19:13.

Saturday five-kilometer boys classic

1. John-Mark Pothast, 14:57; 2. Karl Danielson, Ken, 14:57; 3. Luke Fritzel, Gra, 15:16; 4. Jacob Davis, hom, 16:06; 5. Josh Shuler, Sol, 16:10; 6. Denver Waclawski, Hom, 16:35; 7. Jeremy Kupferschmid, Sol, 16:42; 8. Jack Harris, Sol, 16:48; 9. Cole Fritzel, Gra, 17:01; 10. Bradley Walters, Sol, 17:05; 11. Warren, Metzger, Gra, 17:20; 12. Jode Sparks, Sol, 17:26; 13. Nathan Kristich, Col, 17:27; 14. Kaj Taylor, Pal, 17:38; 15. Aiden Gannon, Gra, 17:47; 16. Jeremy Houston, Pal, 17:58; 17. Calum Colver, Col, 18:17; 18. Erik Jones, Gra, 18:18; 19. Joshua Taylor, Col, 18:31; 20. Elic Cowan, Col, 18:40; 21. Simeon Ramirez, Col, 18:44; 22. Garrett Strait, Col, 18:47; 23. Will Wallace, Gra, 19:11; 24. Jaxson Lee, Pal, 19:17; 25. Ben Swanson, Val, 19:22.

26. Ethan Kuzina, Col, 19:24; 27. Josh Foster, Ken, 20:34; 28. Egor Sturdy, Sew, 20:43; 29. Josh Wisner, Hom, 20:48; 30. Ben Kettle, Hom, 21:20; 31. Tristan Summers, Ken, 21:24; 32. Josten Carlson, Val, 21:47; 33. Billy Morrow, Ken, 21:57; 34. Andy Super, Hom, 23:46.

Two-day cumulative times

1. Karl Danielson, Ken, 28:57; 2. John-Mark Pothast, Sol, 29:11; 3. Luke Fritzel, Gra, 29:27; 4. Josh Shuler, Sol, 31:02; 5. Jacob Davis, Hom, 31:17; 6. Jeremy Kupferschmid, Sol, 31:45; 7. Denver Waclawski, Hom, 32:28; 8. Cole Fritzel, Gra, 32:29; 9. Bradley Walters, Sol, 32:30; 10. Jack Harris, Sol, 32:33; 11. Warren Metzger, Gra, 32:52; 12. Jode Sparks, Sol, 33:11; 13. Kaj Taylor, Pal, 33:13; 14. Nathan Kristich, Col, 33:47; 15. Aiden Gannon, Gra, 33:55; 16. Jeremy Houston, Pal, 34:20; 17. Calum Colver, Col, 34:48; 18. Simeon, Ramirez, Col, 35:45; 19. Elic Cowan, Col, 35:47; 20. Joshua Taylor, Col, 36:06; 21. Ben Swanson, Val, 36:07; 22. Garrett Strait, Col, 36:15; 23. Erik Jones, Gra, 36:48; 24. Jaxson Lee, Pal, 36:50; 25. Will Wallace, Gra, 37:00.

26. Ethan Kuzina, Col, 37:01; 27. Josh Foster, Ken, 38:09; 28. Egor Sturdy, Sew, 39:26; 29. Josh Wisner, Hom, 39:33; 30. Tristan Summers, Ken, 40:06; 31. Ben Kettle, Hom, 40:34; 32. Josten Carlson, Val, 40:36; 33. Billy Morrow, Ken, 40:47; 34. Andy Super, Hom, 42:25.

GIRLS

Team champion: Colony.

Friday five-kilometer girls freestyle

1. Alyson Kopsack, Col, 16:35; 2. Ruby Lindquist, Sew, 16:55; 3. Riana Boonstra, Ken, 17:01; 4. Kellie Arthur, Sol, 18:03; 5. Charlee Demientieff, Gra, 18:04; 6. Katia Holmes, Hom, 18:05; 7. Autumn Daigle, Hom, 18:09; 8. Aila Berrigan, Pal, 18:14; 9. Amy Baxter, Pal, 18:26; 10. Sofija Spaic, Col, 18:38; 11. Sadie Lindquist, Sew, 18:44; 12. Sonora Martin, Sol, 18:48; 13. Nicole Bell, Col, 18:51; 14. Mazzy Jackson, Gra, 19:04; 15. Sophie Wright, Pal, 19:13; 16. Katie Delker, Sol, 19:16; 17. Katie Davis, Hom, 19:37; 18. Abigail Beveridge, Gra, 19:39; 19. Mariz Salzetti, Ken, 19:45; 20. Cameron Blackwell, Sol, 19:45; 21. Isabella Dammeyer, Sol, 20:03; 22. Hannah Delker, Sol, 20:03; 23. Anna McLaughlin, Gra, 20:03; 24. Kylee Deering, Col, 20:43; 25. Grace Annett, Gra, 20:51.

26. Zoe Copp, Pal, 20:54; 27. Laura Ellis, Gra, 21:10; 28. Jasmine Mueller, Col, 21:14; 29. Dareena Doyle, Ken, 21:19; 30. Ava Straub, Col, 21:30; 31. Brittyn Werner, Pal, 21:32; 32. Ocean Tennant, Pal, 21:39; 33. Emmalee Moore, Sew, 21:50; 34. Paige Ripley, Col, 22:03; 35. Brita Restad, Hom, 22:35; 36. Elise Kemppainen, Ken, 22:44; 37. Mickinzie Ticknor, Ken, 22:58; 38. Kealey Hendricks, Sol, 23:05; 39. Charlie Morton, Ken, 23:31; 40. Elianna Kniegge, Gra, 24:38; 41. Ellie Syth, Hom, 27:25.

Saturday five-kilometer boys classic

1. Alyson Kopsack, Col, 18:49; 2. Ruby Lindquist, Sew, 18:57; 3. Riana Boonstra, Ken, 19:13; 4. Charlee Demientieff, Gra, 19:14; 5. Katia Holmes, Hom, 19:44; 6. Sofija Spaic, Col, 19:48; 7. Kellie Arthur, Sol, 20:01; 8. Aila Berrigan, Pal, 20:06; 9. Autumn Daigle, Hom, 20:24; 10. Cameron Blackwell, Sol, 21:08; 11. Laura Ellis, Gra, 21:46; 12. Hannah Delker, Sol, 21:48; 13. Zoe Stonorov, Hom, 21:49; 14. Sonora Martin, Sol, 22:01; 15. Abigail Beveridge, Gra, 22:02; 16. Katie Davis, Hom, 22:06; 17. Sophie Wright, Pal, 22:08; 18. Mazzy Jackson, Gra, 22:22; 19. Katie Delker, Sol, 22:26; 20. Grace Annett, Gra, 22:29; 21. Brita Restad, Hom, 22:31; 22. Nicole Bell, Col, 22:33; 23. Anna McLaughlin, Gra, 22:48; 24. Isabella Dammeyer, Sol, 22:52; 25. Maria Salzetti, Ken, 22:55.

26. Jasmine Mueller, Col, 23:08; 27. Zoe Copp, Pal, 23:32; 28. Kylee Deering, Col, 23:49; 29. Brittyn Werner, Pal, 23:59; 30. Emmalee Moore, Sew, 24:08; 31. Ocean Tennant, Pal, 24:31; 32. Sadie Lindquist, Sew, 24:34; 33. Dareena Doyle, Ken, 24:45; 34. Paige Ripley, Col, 24:48; 35. Mickinzie Ticknor, Ken, 24:51; 36. Ava Straub, Col, 25:14; 37. Kealey Hendricks, Sol, 25:24; 38. Elise Kemppainen, Ken, 25:43; 39. Charlie Morton, Ken, 26:31; 40. Ellie Syth, Hom, 32:22.

Two-day cumulative times

1. Alyson Kopsack, Col, 35:25; 2. Ruby Lindquist, Sew, 35:53; 3. Riana Boonstra, Ken, 36:15; 4. Charlee Demientieff, Gra, 37:19; 5. Katia Holmes, Hom, 37:49; 6. Kellie Arthur, Sol, 38:05; 7. Aila Berrigan, Pal, 38:21; 8. Sofija Spaic, Col, 38:26; 9. Autumn Daigle, Hom, 38:33; 10. Sonora Martin, Sol, 40:49; 11. Cameron Blackwell, Sol, 40:53; 12. Sophie Wright, Pal, 41:22; 13. Nicole Bell, Col, 41:24; 14. Mazzy Jackson, Gra, 41:27; 15. Abigail Beveridge, Gra, 41:41; 16. Katie Delker, Sol, 41:42; 17. Katie Davis, Hom, 41:43; 18. Hannah Delker, Sol, 41:51; 19. Maria Salzetti, Ken, 42:40; 20. Anna McLaughlin, Gra, 42:52; 21. Isabella Dammeyer, Sol, 42:55; 22. Laura Ellis, Gra, 42:56; 23. Sadie Lindquist, Sew, 43:19; 24. Grace Annett, Gra, 43:21; 25. Jasmine Mueller, Col, 44:22.

26. Zoe Copp, Pal, 44:26; 27. Kylee Deering, Col, 44:32; 28. Brita Restad, Hom, 45:06; 29. Brittyn Werner, Pal, 45:31; 30. Emmalee Moore, Sew, 45:58; 31. Dareena Doyle, Ken, 46:05; 32. Ocean Tennant, Pal, 46:11; 33. Ava Straub, Col, 46:44; 34. Paige Ripley, Col, 46:52; 35. Mickinzie Ticknor, Ken, 47:50; 36. Elise Kemppainen, Ken, 48:27; 37. Kealey Hendricks, Sol, 48:29; 38. Charlie Morton, Ken, 50:02; 39. Ellie Syth, Hom, 59:47.

More in Sports

Kenai Central's Sawyer Vann controls Nikiski's Wyatt Maguire at 125 pounds Tuesday, Nov. 23, 2021, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. Vann notched a 7-6 victory. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Area wrestlers collect mat time before Thanksgiving break

Area wrestlers got in some mat time Tuesday before the Thanksgiving break.… Continue reading

Soldotna junior Liam Babitt holds a grip on South Anchorage’s Britten Hamilton during the 215-pound final of the Lancer Smith Fall Varsity 2021 Invite on Saturday, Nov. 20, 2021 at the Menard Arena in Wasilla, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Soldotna crowns 4 champions at Lancer Smith

The Soldotna wrestling team finished fourth Friday and Saturday at the Lancer… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Bryce Monrean tries to find a way through the defense of the Springfield (Illinois) Jr. Blues during a first-period power play Friday, Nov. 19, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Jr. Blues come back to take series from Bears

The Springfield (Illinois) Jr. Blues lost not only a 2020-21 season to… Continue reading

Assistant coach Taylor Shaw leads the Kenai River Brown Bears during a game Thursday, Nov. 18, 2021, against the Springfield (Illinois) Jr. Blues at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears start search for new head coach

The Kenai River Brown Bears issued a press release Friday about staff… Continue reading

tease
Hockey roundup: SoHi sweeps in Kodiak; West wins End of Road tourney

The Soldotna hockey team swept Kodiak in the first high school games… Continue reading

A brown bear feeds on a salmon. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Bears, uniquely built to respond to winter

With the new snow and temperatures dipping into the single digits, you… Continue reading

Kenai Central's Caden Warren surveys the ice against West at the End of the Road Tournament at Kevin Bell Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Kenai, Homer hockey lose to open tourney

The Kenai Central and Homer hockey teams both opened the End of… Continue reading

Caden Triggs of the Kenai River Brown Bears celebrates his first-period goal against the Springfield (Illinois) Jr. Blues on Thursday, Nov. 18, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears topple Jr. Blues

By JEFF HELMINIAK Peninsula Clarion The Kenai River Brown Bears received two… Continue reading

Michael proposes to Sarah at the Kenai National Wildlife Refuge on Sunday, Nov. 7, 2021. (Photo by Ashlyn O’Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Falling in love one snowflake at a time

Do you want to know what I’ve been looking forward to the… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Caden Triggs carries the puck against Anchorage Wolverines defenseman Campbell Cichosz on Friday, Nov. 5, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears to host 1st place Jr. Blues

The current stretch of the schedule for the Kenai River Brown Bears… Continue reading

Soldotna's Isaac Chavarria wrestles to a major decision over Kenai Central's Andrew Gaethle at 152 pounds during a dual meet at Kenai Central High School on Tuesday, Nov. 16, 2021, in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi wrestlers take dual meet from Kenai

The visiting Soldotna wrestling team defeated Kenai Central 69-6 in a dual… Continue reading