Colony swimmers sweep Palmer Invitational

Colony swimmers sweep Palmer Invitational

The Colony girls and boys swimming teams swept the Palmer Invitational on Saturday at the Wasilla Pool. The Palmer pool is closed this year for upgrades.

The Knights girls scored 87 points for the crown, while Kodiak was second with 60. Soldotna was fourth, Kenai was fifth and Seward was seventh.

Seward’s Lydia Jacoby took the two individual titles for the peninsula on the girls side. She triumphed in the 200-yard individual medley and 100 backstroke.

On the boys side, Colony scored 81.5 points, while runner-up Kodiak had 59. Kenai was third, Seward was fourth and Soldotna was sixth.

Peninsula boys won three individual races. Soldotna’s Ethan Evans won the 50 freestyle, Seward’s Connor Spanos won the 100 butterfly and Kenai’s Koda Poulin took the 500 freestyle.

The Seward boys team of Spanos, Paxton Hill, John Moriarty and Hunter Hollingsworth also won the 200 freestyle relay.

Palmer Invitational

Saturday, Wasilla Pool

Girls team scores: 1. Colony 87; 2. Kodiak 60; 3. Palmer 51; 4. Soldotna 41; 5. Kenai 30; 6. Wasilla 25; 7. Seward 21; 8. Valdez 15.

Boys team scores: 1. Colony 81.5; 2. Kodiak 59; 3. Kenai 53; 4. Seward 40.5; 5. Palmer 36; 6. Soldotna 23; 6. (tie) Valdez 23; 8. Wasilla 12; 9. Bethel 1.

Girls results:

200 medley relay — 1. Colony 1:55.98; 2. Kenai 2:00.16; 3. Soldotna 2:02.36; 4. Colony B 2:04.32; 5. Palmer 2:05.39; 6. Seward 2:12.05.

200 freestyle — 1. L. Spear, Kod 2:03.56; 2. T. Nelson, Col 2:04.94; 3. J. Barrette, Col 2:05.34; 4. R Pitsch, Ken 2:10.93; 5. K. Kloutunowich, Was 2:12.02; 6. A. Juliussen, Sol 2:16.71.

200 IM — 1. L. Jacoby, Sew 2:18.04; 2. J. Biederman, Col 2:24.95; 3. B. Lovell, Valdez 2:25.41; 4. A. Palenske, Col 2:31.38; 5. E. Hubert, Kod 2:33.51; 6. A. Olson, Pal 2:41.45.

50 freestyle — 1. A. Narog, Kod 26.08; 2. M. Barkman, Sol 26.63; 3. R. Reese, Ken 26.76; 4. A. Hunt, Col 27.03; 5. K. Laasch-Gray, Col 27.49; 6. A. Nicholson, Kod 27.80.

Diving — 1. C. Mayer, Was 396.55; 2. T. Miller, Pal 345.55; 3. T. Coffman, Pal 336.85; 4. A. Dietz, Was 303.85; 5. A. Cheyette, Was 298.10; 6. A. Hrncir, Pal 286.95.

100 butterfly — 1. A. Nanog, Kod 1:02.52; 2. T. Nelson, Col 1:04.39; 3. A. Ferguson, Pal 1:06.83; 4. J. Anderson, Ken 1:06.86; 5. K. Creglow, Sol 1:08.13; 6. A. Palenske, Col 1:08.21.

100 freestyle — 1. A. Ferguson, Pal 57.02; 2. K. Kloutunowich, Was 59.10; 3. M. Barkman, Sol 59.24; 4. R. Reese, Ken 59.91; 5. A. Nicholson, Kod 1:01.34; 6. A. Juliussen, Sol 1:01.75.

500 freestyle — 1. R. Pitsch, Ken 5:49.38; 2. M. Snyder, Sol 6:01.80; 3. O. Beck, Pal 6:11.89; 4. E. Hubert, Kod 6:15.09; 5. K. Pettit, Pal 6:21.10; 6. A. Settle, Col 6:21.86.

200 freestyle relay — 1. Colony 1:45.97; 2. Palmer 1:51.23; 3. Valdez 1:53.89; 4. Kenai 1:56.68; 5 Seward 1:59.35; 6. Colony B 2:08.38.

100 backstroke — 1. L. Jacoby, Sew 1:04.16; 2. J. Barrette, Col 1:04.74; 3. J. Rogness, Col 1:06.36; 4. M. Beck, Pal 1:08.43; 5. J. Anderson, Ken 1:09.01; 6. M. Snyder, Sol 1:10.24.

100 breaststroke — 1. L. Spear, Kod 1:10.18; 2. J. Biederman, Col 1:10.22; 3. K Creglow, Sol 1:14.10; 4. B. Lovel, Val 1:15.07; 5. M. Beck, Pal 1:15.88; 6. K. Mullaly, Sol 1:18.25.

400 freestyle relay — 1. Kodiak 3:58.58; 2. Soldotna 4:03.69; 3. Colony 4:15.83; 4. Wasilla 4:17.01; 5. Palmer 4:25.71; 6. Kenai 4:29.61.

Boys results:

200 medley relay — 1. Colony 1:41.95; 2. Kenai 1:46.98; 3. Kodiak 1:49.40; 4 Soldotna 1:54.27; 5. Palmer 1:54.69; 6. Colony B 2:03.19

200 freestyle — 1. J. Cowin, Col 1:51.64; 2. J. Krug, Kod 1:53.46; 3. C. Spanos, Sew 1:53.55; 4. K. Poulin, Ken 1:54.91; 6. I. Silveria, Val 1:59.36

200 IM — 1. Ko. Kolberg, Col 2:04.47; 2. T. Bagley, Ken 2:13.30; 3. C. Randall, Val 2:13.37; 4. D. Alloto, Ken 2:18.85; 6. F. Mishmash, Val 2:25.94.

50 freestyle — 1. E. Evans, Sol 22.83; 2. O. Rolph, Ken 23.36; 3. J. Lee, Pal 23.37; 4. H. Hollingsworth, Sew 23.65; 5. S. Sorenson, Ken 23.92; 6. I. Silveria, Val 24.,00.

Diving — 1. E. Krozel, Col 442.30; 2. K. Reynolds, Was 436.40; 3. A. Layman, was 407.10; 4. D. Campbell, Was 337.95; 5. K. Bruce, Kod 246.30; 6. K. Saltzgiver, Sol 237.35.

100 butterfly — 1. C. Spanos, Sew 53.93; 2. Ko. Kolberg, Col 55.40; 3. O. Rolph, Ken 56.22; 4. C. Randall, Val 58.71; 5. K. Dalrymple-Sorenson, Pal 59.15; 6. D. Bjourn, Pal 1:02.40.

100 freestyle — 1. J. Krug, Ken 50.75; 2. H. Hollingsworth, Sew 52.24; 3. A. Tokalich, Co 54.01; 4. M. Arndt, Kod 54.39; 5. D. Alloto, Ken 54.63.

500 freestyle — 1. K. Poulin, Kod 5:17.89; 2. A. Huff, Ken 5:44.13; 3. C. Russel, Pal 5:45.87; 4. F. Mishmash, Val 5:51.12; 5. A. Jensen, Kod 5:52.77; 6. T. Belliston, Col 5L54.83.

200 freestyle relay — 1. Seward 1:36.20; 2. Kodiak 1:37.68; 3. Palmer 1:40.69; 4. Colony 1:41.01; 5. Valdez 1:47.62; 6. Kenai 1:49.17.

100 backstroke — 1. J. Cowin, Col 54.41; 2. J. Rocheleau, Kod 54.,44; 3. C. Russell, Pal 1:02.22; 4. S. Sorenson, Ken 1:02.16; 5. P. Shirk, Val 1:04.19; 6. S. Anderson, Ken 1:06.03.

100 breaststroke — 1. N. Carver, Kod 1:03.26; 2. E. Evans, Sol 1:03.42; 3. Ka. Kolberg, Col 1:04.11; 4. T. Bagley, Ken 1:05.80; 5. J. Prevost, val 1:10.88; 6. D. Crace, Bet 1:11.43.

400 freestyle relay — 1. Colony 3:26.09; 2. Kodiak 3:28.59; 3. Seward 3:25.21; 4. Palmer 3:38.89; 5. Soldotna 3:43.42; 6. Valdez 3:55.78.

More in Sports

Kenai Central's Kate Wisnewski heads the ball wide of the net Friday, April 19, 2024, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Friday: Kenai girls soccer topples Grace

Kate Wisnewski netted a hat trick as the host Kenai Central girls… Continue reading

tease
Thursday: Homer girls soccer downs Grace Christian

The host Homer girls soccer team defeated Grace Christian 5-0 on Thursday… Continue reading

TEASE
Homer softball drops 2 at Sitka tourney

The Homer softball team opened its season Thursday at the Sitka High… Continue reading

tease
Soldotna baseball, softball teams cancel trip to Kodiak

The Soldotna baseball and softball teams did not travel to Kodiak due… Continue reading

A group of caribou mosey across Murwood Avenue near Soldotna, Alaska, on Sunday, April 14, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Out of the Office: ‘Let’s mosey’

Sunday, I photographed some caribou close to my home. As I photographed… Continue reading

Kenai Central’s Kylee Verkuilen races Nikiski for control of the ball during a soccer game at Ed Hollier Field in Kenai, Alaska, on Friday, April 12, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps, shuts out Nikiski in Friday soccer games

Kenai girls and boys teams opened with early goals

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Season review: Brown Bears hope to build on solid finish to season

It’s not easy to finish a season in last place in a division, yet have plenty of reasons for optimism for the next season

tease
Homer snow shuffles sports schedule

The Mariners were supposed to host Kenai Central in Thursday

Most Read