Kenai sophomore Alyssa Bucho (right) hands the baton off to senior teammate Tekaiya Rich in the girls 400-meter sprint relay Saturday at the Kenai Invitational at Ed Hollier Field. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Area athletes set for state track meet

The Division I and II state track and field meets will be held at Dimond High School in Anchorage today and Saturday.

The field events will start at 9 a.m. today, while the 3,200-meter runs will be at 11:30 a.m. and running preliminaries will begin at 1:20 p.m.

Saturday, field events begin at 9 a.m. and running finals start at 10:30 a.m.

At Division I, Soldotna senior Dylan Dahlgren goes into the meet with the top Division I marks in the shot put and discus, according to athletic.net.

In the shot put, Dahlgren threw 53 feet, 10 inches, this past weekend at the Region 3/Division I meet. Bartlett’s Shaistin Naufahu Gaspar isn’t far behind at 53—1.25.

In the discus, Dahlgren and his mark of 162—11 lead the state by a wide margin. Eric Bushnell of East is next at 146—5.

At the Division II level, Homer’s Seamus McDonough enters the meet with the top time in the 3,200-meter run at 9:36.24.

The Kenai Central boys 400 relay of Tyler Hippchen, Reagan Graves, Jacob Begich and James Sparks also leads the state at 46.12 seconds.

Also for boys, Tommy Cronin has the top leap in the triple jump at 40—.25 inches.

For the girls, Seward’s Hailey Ingalls has the top time in the 3,200 at 11:35.64, Homer’s Gracie Miotke has the top time in the 300 hurdles at 50.05 seconds, Kenai’s Emma Beck has the top throw in the shot put at 32—5.75, Nikiski’s Rylee Ellis has the top mark in the long jump at 15—10.75 and Seward’s Robin Cronin has the top mark in the triple jump at 33—3.

State track qualifiers

Cook Inlet Academy — Grizzly Beard, discus.

Homer — Elijah Gordon, 200, 400; Lance Seneff, 400, triple jump; Seamus McDonough, 800, 1,600, 3,200; Boys 1,600 relay; Ryan Carroll, high jump, 300 hurdles; Aiden Brost, 110 hurdles, 300 hurdles; Caleb Evans, 110 hurdles, long jump; Joe Gordon, triple jump; Alana Prescott, 100, 200; Brightly Thoning, 400, high jump; Beatrix McDonough, 400, 800; Girls 400 relay; Girls 1,600 relay; Gracie Miotke, 100 hurdles; Leah Evans, 100 hurdles, long jump; Izzy Fisk, shot put; Auden Cress, discus; Boys 3,200 relay; Boys 800 relay; Girls 800 relay; Elena Badajos, 1,600, 3,200;

Kenai Central — Jacob Begich, 100, 200, long jump; Reagan Graves, 100, 200; Armands Veksejs, 400, 800; George Wright, 400; Gregory Fallon, 800, 1,600; Boys 400 relay; Boys 1,600 relay; James Sparks, 110 hurdles, long jump; Matthew Krol, 300 hurdles; Ransom Hayes, 300 hurdles; John Wright, discus; Adam Anglebrant, discus; Tyler Hippchen, long jump; Malena Grieme, 100, long jump; Hager El Serry, 400; Girls 400 relay; Girls 1,600 relay; Sierra Hershberger, 100 hurdles, 300 hurdles; Emma Beck, shot put, discus; Denali Bernard, shot put, discus; Emilee Wilson, long jump, triple jump; Malerie Nunn, long jump, triple jump; Grace Kahn, triple jump; Boys 3,200 relay; Boys 800 relay; Jayna Boonstra, 1,600, 3,200; Emily Moss, 1,600, 3,200; Girls 3,200-meter relay.

Nikiski — Walter Haybeck, 100; Ethan Ellis, high jump; Braeden Porter, shot put; Dalton Goodnight, shot put; Jesse Colton, shot put; Tim Goodnight, shot put; Dwight Mullins, triple jump; Savanna Stock, 200, 400; Rylee Ellis, 800, long jump; Shelby Burman, shot put; Zoey Ellis, triple jump; Girls 800 relay.

Nikolaevsk — Justin Trail, discus, high jump, long jump, triple jump.

Ninilchik — Levi Rickards, 110 hurdles.

Seward —Tommy Cronin, high jump, long jump, triple jump; Paxton Hill, 110 hurdles, 300 hurdles; John Vanbuskirk, discus; Shelby Sieminski, 800, 1,600; Girls 1,600 relay; Nora Andrews, 100 hurdles; Stella Dow, 100 hurdles; Hailey Andrson, shot put, discus; Robin Cronin, long jump, triple jump; Hailey Ingalls, 1,600, 3,200; Aly Guernsey, 3,200; Girls 3,200 relay.

Soldotna — Leigh Tacey II, 200, 400; Ethan Sewell, 200, long jump; Nate Johnson, 400, 800; James Innes, 400; Boys 1,600-meter relay; Wayne Mellon, 110 hurdles; Daniel McRorie, 300 hurdles; Dylan Dahlgren, shot put, discus; Kevin Steger, shot put; Isaac Chavarria, triple jump; Telotha Braden, 100; Gracie Bras, 100, long jump; Jordan Strausbaugh, 400, 800, 1,600, 3,200; Ellie Burns, 400; Annie Burns, 800, 3,200; Girls 1,600-meter relay; Adarra Hagelund, high jump, triple jump; Katelyn Morrison, high jump, long jump, triple jump; Brandie Schwenk, 100 hurdles; Angelina Chavarria, 100 hurdles, long jump; Anaulie Sedivy, 300 hurdles; Kaytlin McAnelly, 300 hurdles; Abriella Werner, shot put; Ashlee Anderson, discus; Madalyn Morris, discus; Mandi Sisley, triple jump; Boys 800-meter relay; Jordan Ruffner, 3,200; Girls 3,200-meter relay.

More in Sports

TEASE
Soldotna softball reaches NLC final, earns 1st state berth since 2017

The Soldotna softball team secured its first Division II state berth since… Continue reading

Soldotna senior Kaleb Swank dribbles around a West Anchorage defender Friday, April 5, 2019, at Soldotna's Justin Maile Field. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
It’s Kenai-Juneau girls, SoHi-Juneau boys for Division II state soccer titles

The Kenai Central and Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale girls, and Soldotna and Juneau… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball will play for NLC title Saturday

The Kenai Central and Soldotna baseball teams will play for the Northern… Continue reading

tease
Kenai, SoHi, Homer girls; SoHi boys advance to DII state soccer semis

The Soldotna boys and SoHi, Kenai Central and Homer girls all advanced… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball advance to NLC semis

The Kenai Central and Soldotna baseball teams advanced to the semifinals of… Continue reading

tease
Soldotna girls, boys, Homer girls nab region track and field titles

The Soldotna girls and boys, and Homer girls, won Region 3 track… Continue reading

Soldotna's Andrew Arthur celebrates his goal with Lane Hillyer (17) and Gehret Medcoff (5) on Saturday, May 18, 2024, at the Peninsula Conference tournament at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai girls, Soldotna boys nab Peninsula Conference soccer crowns

The Kenai Central girls and Soldotna boys soccer teams won Peninsula Conference… Continue reading

Most Read