Soldotna boys, Homer girls win Homer Invitational ski meet

The Soldotna boys, Homer girls, Homer’s Jacob Davis and Seward’s Ruby Lindquist notched wins at the Homer Invitational, a ski meet held Friday and Saturday at Ohlson Mountain.

The meet consisted of a five-kilometer classic race Friday and a five-kilometer freestyle race Saturday. Soldotna ski coach Isaac Erhardt said both were done on a tough course that included a one-kilometer climb. But Erhardt said the conditions and weather were fantastic, and added central peninsula skiers finished off the weekend with an easy five-kilometer Saturday ski that was gorgeous.

The Stars boys won at 1 hour, 58 minutes and 58 seconds, while Kenai was second at 2:00:53. Davis won both Friday’s classic race and Saturday’s freestyle race. His Friday time was 14:03 and Saturday time was 13:03, leading to an overall victory of 27:06. Soldotna’s Addison Downing was second at 27:39 and Kenai’s Patrick Michels was third at 28:22.

The Homer girls had a time of 2:23:17 for the victory, while Kenai was second at 2:29:55. Lindquist won both races, in 16:56 on Friday and 14:50 on Saturday, leading to an overall victory of 31:47. Rylee Norris of Valdez was second in 17:05 and Homer’s Katie Holms was third in 33:22.

Peninsula qualifies 3 for Junior Nationals

Three central peninsula skiers have qualified for Junior Nationals, which will be held from March 3 to 11 in Lake Placid, New York.

Soldotna’s Sadie Fox, who now skis for the University of Alaska Anchorage, and Kenai Central’s Addison Gibson qualified for Under-18/20 girls, while Kenai Central’s Karl Danielson qualified for the Under-18/20 boys.

The final race of the six-race qualifying series was held Sunday in Fairbanks.

In the women’s Under-18 and over 10-kilometer classic mass start, Gibson finished fifth at 39:48, with Jenna Difolco winning at 37:53. Kenai Central’s Riana Boonstra was 10th at 41:00, while Soldotna’s Kellie Arthur was 22nd at 46:22.

In the men’s Under-18 and over 10-kilometer classic mass start, Danielson led the way for the area by taking 11th in 34:00. Lukash Platil won at 32:16. Also from the area, Soldotna’s Koby Vinson was 21st at 35:38, Soldotna’s Jeremy Kupferschmid was 29th at 37:00 and Soldotna graduate Levi Michael was 43rd at 42:45.

In the boys Under-16 three-kilometer classic mass start, Homer’s Caleb Rauch was 23rd in 11:43, while George Cvancara won at 10:16.

Homer Invitational

Friday, Saturday

at Ohlson Mountain

BOYS

Team times: 1. Soldotna, 1:58:58; 2. Kenai, 2:00:53; 3. Homer, 2:09:06.

Five-kilometer classic

1. Jacob Davis, Hom, 14:03; 2. Addison Downing, Sol, 14:20; 3. Patrick Michels, Ken, 14:39; 4. Joshua Shuler, Sol, 14:54; 5. Eric Kempf, Ken, 15:10; 6. Trevor Debnam, Ken, 15:22; 7. Jode Sparks, Sol, 15:31; 8. Joseph Dammeyer, Sol, 16:13; 9. Jack Harris, Sol, 16:18; 10. Hoxie Parks, Hom, 16:18; 11. Cooper Nelson, Sol, 16:31; 12. Ben Swanson, Val, 17:00; 13. Taft Stiener, Was, 17:20; 14. Tyle Owens, Sol, 17:31; 15. Cy Dull, Ken, 17:35; 16. Matthew Minium, Nik, 17:52; 17. James Hancock, Val, 18:17; 18. Kaleb Greathouse, Was, 18:36; 19. Billy Morrow, Ken, 18:37; 20. Denver Waclawski, Hom, 19:05; 21. Eric Super, Hom, 19:49; 22. Egor Sturdy, Sew, 19:51; 23. Josh Foster, Ken, 20:11; 4. Chris Cummins, Val, 21:18.

Five-kilometer freestyle

1. Davis, 13:03; 2. Downing, 13:19; 3. Shuler, 13:34; 4. Michels, 13:42; 5. Kempf, 13:47; 6. Swanson, 14:11; 7. Jode Sparks, 14:28; 8. Harris, 14:37; 9. Parks, 14:37; 10. Debnam, 14:46; 11. Dammeyer, 15:01; 12. Stiener, 15:26; 13. Waclawski, 15:39; 14. Nelson, 15:40; 15. Dull, 15:48; 17. Owens, 16:01; 18. Super, 16:29; 19. Foster, 16:42; 20. Minium, 16:49; 21. Morrow, 17:25; 22. Hancock, 17:44; 23. Greathouse, 17:53; 24. Cummins, 18:39.

Overall

1. Davis, 27:06; 2. Downing, 27:39; 3. Michels, 28:22; 4. Shuler, 28:28; 5. Kempf, 28:58; 6. Sparks, 30:00; 7. Debnam, 30:08; 8. Harris, 30:55; 9. Parks, 30:56; 10. Swanson, 31:11; 11. Dammeyer, 31:14; 12. Nelson, 32:11; 13. Stiener, 32:46; 14. Dull, 33:24; 15. Owens, 33:33; 16. Minium, 34:42; 17. Waclawksi, 34:44; 18. Hancock, 36:02; 19. Morrow, 36:02; 20. Sturdy, 36:05; 21. Super, 36:19; 22. Greathouse, 36:29; 23. Foster, 36:54; 24. Cummins, 39:58.

GIRLS

Team times: 1. Homer, 2:23:17; 2. Kenai, 2:29:55.

Five-kilometer classic

1. Ruby Lindquist, Sew, 16:56; 2. Rylee Norris, Val, 17:05; 3. Katia Holms, Hom, 17:13; 4. Katie Cooper, Ken, 17:43; 5. Cameron Blackwell, Sol, 18:28; 6. Katie Davis, Hom, 18:31; 7. Sadie Lindquist, Sew, 18:31; 8. Autumn Daigle, Hom, 18:41; 9. Anya Danielson, Ken, 19:16; 10. Maria Salzetti, Ken, 19:41; 11. Taylor Huston, Val, 19:44; 12. Mia Alexson, Hom, 19:48; 13. Caitlin Bales, Was, 20:07; 14. Hannah Delker, Sol, 20:33; 15. Dareena Doyle, Ken, 20:52; 16. Carolyn Morton, Ken, 22:07; 17. Emmalee Moore, Sew, 23:12; 18. Sophie Thomas, Sol, 23:52.

Five-kilometer freestyle

1. R. Lindquist, 14:50; 2. Norris, 15:39; 3. Holms, 16:09; 4. Davis, 16:59; 5. Cooper, 17:10; 6. S. Lindquist, 17:23; 7. Blackwell, 17:24; 8. Daigle, 17:32; 9. Salzetti, 17:35; 10. Danielson, 18:06; 11. Alexson, 18:21; 12. Delker, 19:05; 13. Bales, 19:05; 14. Huston, 19:27; 15. Doyle, 19:29; 16. Hill, 20:15; 17. Morton, 21:17; 18. Moore, 21:27; 19. Thomas, 23:58.

Overall

1. R. Lindquist, 31:47; 2. Norris, 32:45; 3. Holms, 33:22; 4. Cooper, 34:53; 5. Davis, 35:30; 6. Blackwell, 35:52; 7. S. Lindquist, 35:55; 8. Daigle, 36:13; 9. Salzetti, 37:16; 10. Danielson, 37:23; 11. Alexson, 38:10; 12. Huston, 39:12; 13. Bales, 39:13; 14. Delker, 39:38; 15. Doyle, 40:21; 16. Morton, 43:25; 17. Moore, 44:39; 18. Thomas, 47:50.

More in Sports

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Homer New reporter Sarah Knapp admires Alaska's beautiful landscape during a trip to Anchorage. (Photo by Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Sticking to New Year’s resolution

I’m still trying to find out where I belong in Homer. You’d… Continue reading

Ed Bangs in 1984  with the first female brown bear radio-collared on the Kenai. (Photo courtesy USFWS)
Refuge Notebook: Blessed to live the Alaska dream

Note: In celebration of the Refuge’s 80th year, the Refuge Notebook articles… Continue reading

Fairbanks head coach Trevor Stewart argues a penalty call on the ice with a referee Saturday, Nov. 23, 2019, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Stewart leaves Ice Dogs for UAA

Kenai Peninsula hockey fans who fancy themselves supporters of both the Kenai… Continue reading

Most Read