tease

SoHi’s Cannava wins Lynx Loppet; Danielson takes Besh sprint

Soldotna’s Ariana Cannava won the Lynx Loppet at Kincaid Park in Anchorage on Friday and Saturday.

The race consisted of a 7.3-kilometer classic race Friday and 8.2-kilometer freestyle race Saturday.

Cannava had a total time of 57 minutes, 37 seconds, to take the victory, while Emily Moss of Kenai was second at 57:54.

For the boys, Kenai’s Jack Laker was second at 46:53, behind the 44:34 of Service’s Skyler Amy. Soldotna’s Andrew Cox was ninth at 50:01, while Kenai’s Chase Laker was 10th at 50:05.

Service won the girls team title at 4:15:38, while Soldotna was fifth and Kenai was sixth.

Also for the SoHi girls, Leanne Gordon was 18th at 1:07:03, Avery Cuifo was 26th at 1:09:10 and Danika Winslow was 45th at 1:14:08.

Also for the Kenai girls, Madison McDonald was 24th at 1:08:29, Mia Taylor was 34th at 1:10:40, Lynnea Hack was 36th at 1:11:19, Xinlan Tanner was 43rd at 1:14:01 and Audrey McDonald was 53rd at 1:15:41.

For the Seward girls, Katie VanBuskirk was 37th at 1:11:21 and Gracie Russell was 87th at 1:25:05.

Service won the boys team title at 3:13:40, while Kenai was second at 3:20:46 and Soldotna was third at 3:23:35.

Also for the Kenai boys, Ben Boersma was 23rd at 51:41, Zane Tews was 26th at 52:05, Owen Smith was 41st at 54:36, Logan Cartwright was 42nd at 54:42, Robert Carson was 60th at 58:20, Sam Sloan was 84th at 1:03:47, Austin Thompson was 86th at 1:04:16, Joel Moss was 90th at 1:04:44, August Jaeger was 98th at 1:05:54, Oliver Boersma was 99th at 1:06:00 and Levi Strong was 106th at 1:09:18.

Also for the SoHi boys, Nobel Cassidy was 18th at 50:52, Jonathan Gordon was 19th at 51:06, Levi Mickelson was 22nd at 51:36, Bennjamin Abel was 25th at 51:56, Carter Cannava was 37th at 54:11, Michael Davison was 40th at 54:29, Parker Richards was 48th at 55:52, Josiah Abel was 56th at 57:22, Ethan Anding was 59th at 58:20, Ethan Hogue was 63rd at 59:33, Jameson Hall was 69th at 1:00:29, Nels Dahl was 71st at 1:00:43, Andrew Gist was 74th at 1:01:01, Josh Lynner was 79th at 1:01:46, Valentino Rigutto was 83rd in 1:03:41, Johnny Wardas was 88th at 1:04:39, Caleb Wohlers was 92nd at 1:04:53, Isaak Winslow was 94th at 1:05:00, Lance Sego was 97th at 1:05:28, Aaron Fletcher was 131st in 1:15:35, Evan Derzab was 139th in 1:21:29 and Haedyn Horstman was 147th in 1:25:55.

For the Seward boys, Trevor Guernsey was 34th in 53:34, Oliver Trobaugh was 91st in 1:04:47 and Martin Fink was 136th in 1:17:27.

Besh Cup 3 and 4

Besh Cups 3 and 4 were held Saturday and Sunday at Government Peak Recreation Area.

Saturday the format was classic sprints. Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central now skiing for Alaska Pacific University Nordic Ski Center, won the men’s classic sprint for Under-16 and over. Andy Liebner, a 2001 graduate of Soldotna High School, was 21st on the day, while Homer’s Jody Goodrich was 50th.

In the women’s race for Under-16 and over, Sammy Legate won. Soldotna’s Tania Boonstra was 33rd.

Sunday, the format was an interval freestyle start.

In the 7.5-kilometer men’s race for Under-16 and over, Danielson finished seventh at 19:48, with Derek Richardson of APU taking the win at 19:06. Liebner was eighth at 19:53, while Homer’s Jody Goodrich was 44th at 22:40.

In the 7.5-kilometer women’s race for Under-16 and over, Soldotna’s Tania Boonstra was 23rd in 25:48, with APU’s Marit Flora winning at 22:52.

More in Sports

tease
Hello, Neighbor

Even after living in Alaska for the better part of a decade,… Continue reading

tease
Brown Bears look to cool off Windigo

On Oct. 22, the Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo… Continue reading

JD McGee of Anchorage Christian Schools knocks the ball away from Soldotna's Jakob Brown on Wednesday, Jan. 25, 2023, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
ACS hoops sweeps Soldotna

The visiting Anchorage Christian Schools boys basketball team pulled away in the… Continue reading

tease
Andrew captures Ski Dash

Mitchell Andrew won the Food Cache Ski Dash on Sunday on Tsalteshi… Continue reading

Eventual race winner Morgan Aldridge chases Libby Jensen, who finished third, and is chased by Amy Anderson, who took second, at the Ski for Women on Sunday, Feb. 2, 2020, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Sterling’s Aldridge wins age group at national championships

Sterling’s Morgan Aldridge won the 40 to 44 women’s age group Saturday… Continue reading

tease
Wolverines sweep Brown Bears

The Anchorage Wolverines finished a two-game North American Hockey League sweep of… Continue reading

Cook Inlet Academy's Alek McGarry battles for a rebound against Birchwood Christian on Saturday, Jan. 21, 2023, at Cook Inlet Academy just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
CIA girls, boys sweep Birchwood Christian

The Cook Inlet Academy girls and boys basketball teams hope to break… Continue reading

tease
Saturday hoops roundup: Bethel sweeps Nikiski to take Donlin Gold titles

The Nikiski girls and boys basketball teams finished play at the Bethel… Continue reading

tease
Kenai, SoHi hockey notch road wins

The visiting Kenai Central hockey team handed Palmer its first Railbelt Conference… Continue reading

Most Read