Kenai girls 4th, SoHi boys 6th at Bartlett State Preview

The Kenai Central girls cross-country team led the area by taking fourth place at the Bartlett State Preview on Saturday in Anchorage.

The race takes place on the course that will host the state meet Sept. 29. In what coach Maria Calvert called a nice surprise in a text message, the Kardinals scored 124 points to finish behind the 57 of winner Service. Importantly, though, Kenai was the top 3A team at a statewide meet for the second time this season. Grace Christian, in ninth place, was the next 3A team in the standings.

Eagle River’s Emily Walsh took the five-kilometer girls race in 18 minutes, 43 seconds. The first peninsula finisher was Jaycie Calvert in eighth at 19:34. Leah Fallon at 20th in 20:37 and Brooke Satathite in 21st at 20:37 also broke into the top 25 for the Kardinals.

Also in the top 25 for the peninsula was Homer’s Autumn Daigle. The defending 3A champion made her season debut and was the third 3A runner in the race, behind Calvert and Grace’s Mazzy Jackson.

Soldotna freshman Jordan Strausbaugh also ran in a statewide varsity race for the first time and finished 16th at 20:25.

The boys title went to Dimond with 49 points, while Soldotna was the top peninsula team at sixth in 163. That finish also made Soldotna the top Region 3/Division I team at the meet, three spots ahead of Colony.

Chugiak’s Daniel Bausch won the race in 15:33, while Lance Chilton was the top peninsula finisher, in 17th at 17:08. SoHi’s Mekbeb Denbrock was right behind in 21st at 17:14, while Bradley Walters was next for the Stars in 26th at 17:26.

Kenai Central’s Maison Dunham also got into the top 25 by running 17:25 to finish 25th.

Bartlett State Preview

Saturday

GIRLS

Team scores: 1. Service, 57; 2. West, 97; 3. Chugiak, 105; 4. Kenai Central, 124; 5. South, 133; 6. Palmer, 146; 7. Eagle River, 194; 8. Soldotna, 195; 9. Grace Christian, 200; 10. Dimond, 211; 11. Homer, 241; 12. Colony, 283; 13. Wasilla, 323; 14. Bethel, 445.

Individual 5K results

1. Emily Walsh; Eagle River 18:43 2. Katey Houser; Palmer 18:55 3. Adrianna Proffitt; Chugiak 19:02 4. Allison VanPelt; Wasilla 19:07 5. Ava Earl; South Anchorage 19:09 6. Grace Fahrney; Service 19:26 7. Marit Flora; Service 19:29 8. Jaycie Calvert; Kenai Central 19:34 9. Tatum Witter; Service 19:35 10. Payton Smith; West Anchorage 19:56 11. Breanna Day; Chugiak 20:04 12. Mazzy Jackson; Grace Christian 20:15 13. Natalie Hood; West Anchorage 20:21 14. Abigail Robinson; South Anchorage 20:24 15. Autumn Daigle; Homer 20:24 16. Jordan Strausbaugh; Soldotna 20:25 17. Garvey Tobin; Service 20:26 18. Clare Howard; Service 20:33 19. Sophia Dedmore; Chugiak 20:35 20. Leah Fallon; Kenai Central 20:37 21. Brooke Satathite; Kenai Central 20:37 22. Lily Slatonbarker; West Anchorage 20:38 23. Mary Reinbold; Dimond 20:39 24. Sophie Wright; Palmer 20:45 25. Hannah Yi; West Anchorage 20:48.

Other peninsula finishers — 30. Logan Satathite, Ken, 21:13; 32. Erika Arthur, Sol, 21:13; 39. Tannis Lorring, Sol, 21:27; 47. Summer Foster, Ken, 21:44; 49. Fiona Hatton, Hom, 21:45; 52. Katie Stockton, Ken, 21:54; 55. Ellie Burns, Sol, 22:03; 56. Katia Holmes, Hom, 22:03; 57. Cameron Blackwell, Sol, 22:04; 62. Brooke Miller, Hom, 22:23; 63. Sienna Carey, Hom, 22:26; 68. Katie Delker, Sol, 22:36; 75. Kaylin Anderson, Hom, 22:53; 77. Victoria Denison, Sol, 23:00; 94. Mariah McGuire, Hom, 24:41.

BOYS

Team scores: 1. Dimond, 49; 2. Chugiak, 70; 3. West, 109; 4. Service, 138; 5. Anchorage Christian, 147; 6. Soldotna, 163; 7. Grace Christian, 174; 8. South, 177; 9. Colony, 245; 10. Wasilla, 259; 11. Eagle River, 313; 12. Palmer, 317; 13. Kenai Central, 322; 14. Homer, 378; 15. Bethel, 417; 16. East, 444.

Individual 5K results

1. Daniel Bausch; Chugiak 15:33 2. Santiago Prosser; Dimond 15:48 3. Tristian Merchant; Anchorage Christian 15:49 4. Alexander Maurer; Service 15:52 5. Ethan Davis; West Anchorage 15:59 6. Everett Cason; West Anchorage 16:14 7. Hyrum Nelson; Chugiak 16:15 8. Niko Latva-Kiskol; Dimond 16:40 9. Kaleb Beloy; South Anchorage 16:47 10. Gabe Martin; Grace Christian 16:47 11. Fred Rygh; Dimond 16:55 12. Michael Earnhart; Chugiak 16:57 13. Noah Hoefer; Dimond 17:05 14. Carter Gladwill; Eagle River 17:06 15. George Cvancara; Dimond 17:07 16. Gavin Block; Colony 17:08 17. Lance Chilton; Soldotna 17:08 18. Marty Rygh; Dimond 17:12 19. Miles Dennis; Chugiak 17:13 20. Luke Fritzel; Grace Christian 17:14 21. Mekbeb Denbrock; Soldotna 17:14 22. Kaleb Smith; Anchorage Christian 17:18 23. William Parks; Anchorage Christian 17:19 24. Joshua Davis; Anchorage Christian 17:22 25. Maison Dunham; Kenai Central 17:25.

Other peninsula finishers — 26. Bradley Walters, Sol, 17:26; 38. Luciano Fasulo, Hom, 17:43; 48. Jack Harris, Sol, 18:01; 50. Nathanael Johnson, Sol, 18:04; 56. Neil Lindquist, Sew, 18:15; 57. Max Pfeiffenberger, Sew, 18:15; 60. Corbin Mattingly, Hom, 18:26; 62. Joe Hamilton, Ken, 18:29; 63. Tucker Mueller, Ken, 18:31; 73. Anchor Musgrave, Sol, 18:42; 82. Clayton Beachy, Hom, 19:03; 85. Luke Cross, Ken, 19:15; 90. Bjorn Nilson, Sew, 19:23; 96. Wyatt White, Ken, 19:39; 101. Quinn Cox, Sol, 20:06; 104. David Weisser, Hom, 20:32; 106. Brendan McMurray, Sew, 20:52; 107. Devin Wise, Hom, 21:09; 109. Mose Hayes, Hom, 21:34; 111. Andy Super, Hom, 22:42.

More in Sports

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Homer New reporter Sarah Knapp admires Alaska's beautiful landscape during a trip to Anchorage. (Photo by Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Sticking to New Year’s resolution

I’m still trying to find out where I belong in Homer. You’d… Continue reading

Ed Bangs in 1984  with the first female brown bear radio-collared on the Kenai. (Photo courtesy USFWS)
Refuge Notebook: Blessed to live the Alaska dream

Note: In celebration of the Refuge’s 80th year, the Refuge Notebook articles… Continue reading

Fairbanks head coach Trevor Stewart argues a penalty call on the ice with a referee Saturday, Nov. 23, 2019, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Stewart leaves Ice Dogs for UAA

Kenai Peninsula hockey fans who fancy themselves supporters of both the Kenai… Continue reading

Most Read