Homer swimming hosts Soldotna in dual meet

  • By Staff Report
  • Saturday, October 7, 2017 11:59pm
  • Sports

The Soldotna and Homer swimming and diving teams got together for a dual meet Friday in Homer, with the Soldotna girls winning seven of 12 individual events and the boys teams each taking six events. The SoHi girls won 106-73, while the SoHi boys won 100-58.

Homer’s Madison Story was the only swimmer to take two individual events on the girls side. She won the 100-yard freestyle and 100 backstroke.

On the boys side, Homer’s Griffin Downey and Clayton Arndt and Soldotna’s Ethan Evans all won two events. Downey won the 200 freestyle and 100 backstroke, Arndt won the 200 individual medley and 100 butterfly, and Evans won the 50 freestyle and 100 breaststroke.

Spanos finishes 4th in 100 butterfly

Seward’s Connor Spanos had the best finish of the day for his team when he finished fourth in the 100 butterfly Saturday at the Bartlett-Chugiak Swim-Dive Invitational. The meet featured 400 athletes from all over the state.

GIRLS

Stars 106, Mariners 73

200-yard medley relay — 1. Homer (Blanton-Yourkowski, Story, Berry, Bales), 1 minute, 59.89 seconds; 2. Soldotna, 2:01.41; 3. Soldotna, 2:11.36.

200 freestyle — 1. Zeina Aboulkheir, Sol, 2:11.75; 2. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 2:16.21; 3. Darby McMillan, Sol, 2:16.31.

200 individual medley — 1. Katie Creglow, Sol, 2:35.01; 2. Alia Bales, Hom, 2:38.93; 3. Ruth Frederickson, Sol, 3:00.97.

50 freestyle — 1. Portia Padilla, Sol, 26.43; 2. Adeline Berry, Hom, 27.18; 3. Alex Juliussen, Sol, 28.21.

Diving — 1. Annalynn Brown, Hom, 181.30; 2. MaKayla Raemaaker, Sol, 128.75; 3. Sadie Daly, Sol, 106.25.

100 butterfly — 1. Sydney Juliussen, Sol, 1:08.49; 2. Adeline Berry, Hom, 1:09.54; 3. Alia Bales, Hom, 1:11.84.

100 freestyle — 1. Madison Story, Hom, 55.22; 2. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 57.25; 3. Zeina Abouelkheir, Sol, 1:01.03.

500 freestyle — 1. Ryann Cannava, Sol, 6:09.10; 2. Chloe Bechtol, Hom, 6:15.40; 3. Madelyn Barkman, Sol, 6:18.06.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Abouelkheir, A. Juliussen, McMillan, Cannava), 1:52.20; 2. Soldotna, 1:57.78; 3. Soldotna, 2:04.55.

100 backstroke — 1. Madison Story, Hom, 1:02.75; 2. Portia Padilla, Sol, 1:05.15; 3. Sydney Juliussen, Sol, 1:12.87.

100 breaststroke — 1. Madelyn Barkman, Sol, 1:17.47; 2. Iris Downey, Hom, 1:26.04; 3. Alex Juliussen, Sol, 1:26.37.

400 freestyle relay — 1. Homer (Blanton-Yourkowski, Berry, Bales, Story), 3:56.52; 2. Soldotna, 3:56.62; 3. Soldotna, 4:58.99.

BOYS

Stars 100, Mariners 58

200 medley relay — 1. Soldotna (W. Gross, Evans, Frederickson, C. Gross), 1:53.61; 2. Soldotna, 2:14.50.

200 freestyle — 1. Griffin Downey, Hom, 2:08.81; 2. Ian Reger, Sol, 2:28.02; 3. Anthony Melkomukov, Hom, 2:44.93.

200 individual medley — 1. Clayton Arndt, Hom, 2:11.04; 2. Teddy Handley, Hom, 2:15.05; 3. Caleb Frederickson, Sol, 2:21.90.

50 freestyle — 1. Ethan Evans, Sol, 24.07; 2. Jake Nelson, Hom, 24.83; 3. Connor Gross, Sol, 25.09.

Diving — 1. Kylin Welch, Sol, 253.10 2. Sam Skolnick, Sol, 237.95; 3. Gideon Hutchison, Sol, 143.10.

100 butterfly — 1. Clayton Arndt, Hom, 57.55; 2. Kylin Welch, Sol, 1:10.30; 3. Carson Ratky, Sol, 1:27.93.

100 freestyle — 1. Teddy Handley, Hom, 54.33; 2. Jake Nelson, Hom, 54.71; 3. Caleb Frederickson, Sol, 57.33.

500 freestyle — 1. Connor Gross, Sol, 6:01.42; 2. Jeremy Kupferschmid, Sol, 6:04.93; 3. Ian Reger, Sol, 6:51.25.

200 freestyle relay — 1. Homer (Handley, Nelson, Downey, Arndt), 1:37.50; 2. Soldotna, 1:40.83; 3. Soldotna, 1:57.78.

100 backstroke — 1. Griffin Downey, Hom, 1:05.87; 2. Will Gross, Sol, 1:07.37; 3. Anthony Melkomukov, Hom, 1:40.89.

100 breaststroke — 1. Ethan Evans, Sol, 1:10.14; 2. Carson Ratky, Sol, 1:28.88.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Welch, Kupferschmid, Frederickson, Gross), 3:55.01.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read