Soldotna leads Peninsula swim teams at Homer Invitational

  • By Staff Report
  • Monday, September 8, 2014 12:05am
  • Sports

The Soldotna swimming and diving team led Peninsula teams at the Homer Invitational on Friday and Saturday.

In the girls competition, the Stars were runner-up to Kodiak, finishing with 76 points to Kodiak’s 88. The SoHi boys were third behind champion Kodiak.

Alex Weeks won a pair of individual events for the Stars. She won the 200-yard freestyle in 2 minutes, 3.85 seconds, and the 500 freestyle in 5:33.00.

SoHi’s Megan English had the other win for the Peninsula, taking the 100 backstroke in 1:05.09.

The Soldotna girls had the lone relay victory for Peninsula teams. In the 200 medley relay, Portia Padilla, Rachel Henry, Megan English and Alex Weeks swam to victory in 2:00.77.

Homer Invitational

Friday, Saturday at Homer High

Combined team scores: 1. Kodiak, 232; 2. Soldotna, 131; 3. Colony, 129; 4. Palmer, 47; 5. Valdez, 46; 6. Kenai, 34; 7. Homer, 31; 8. Seward, 6; 9. Wasilla, 4.

GIRLS

Team scores: 1. Kodiak, 88; 2. Soldotna, 76; 3. Colony, 59; 4. Valdez, 43; 5. Palmer, 30; 6. Kenai, 22; 7 (tie). Homer, Seward, 6. 200-yard medley relay — 1. Soldotna (Portia Padilla, Rachel Henry, Megan English, Alex Weeks), 2 minutes, 0.77 seconds; 2. Colony, 2:02.07; 3. Valdez, 2:07.05; 4. Kodiak, 2:08.23; 5. Kenai, 2:09.11; 6. Palmer, 2:09.99.

200 freestyle — 1. Alex Weeks, Sol, 2:03.85; 2. Brittany Horne, Kod, 2:11.24; 3. Sarah Hanson, Pal, 2:13.35; 4. Lauren Kuhns, Hom, 2:14.15; 5. Portia Padilla, Sol, 2:14.75; 6. Rylee Norris, 2:19.25.

200 IM — 1. Camille Dayton, Col, 2:32.04; 2. Roslyn Kreigh, Kod, 2:33.21; 3. Celestina Castro, Ken, 2:35.39; 4. Josie McNelly, Val, 2:40.81; 5. Rachel Davidson, Sol, 2:40.96; 6. Rena Krahn, Kod, 2:41.09.

50 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 25.11; 2. Rachel Crosley, Col, 26.72; 3. Hannah Glover, Kod, 27.44; 4. Sasha Hamner, Sew, 27.74; 5. Millie Snelders, Pal, 28.12; 6. Jenna Hansen, Sol, 28.32.

Diving — 1. Tessa Heiberg, Kod, 166.75; 2. Mikaela Pitsch, Ken, 163.20; 3. Katelyn Foster, Col, 147.00; 4. Eileen Cyr, Col, 144.25; 5. Annali Metz, Hom, 119.25; 6. Kimberly Bales, Hom, 97.65.

100 butterfly — 1. Riley McNelly, Val, 1:05.74; 2. Megan English, Sol, 1:05.85; 3. Roslyn Kreigh, Kod, 1:08:57; 4. Camille Dayton, Col, 1:09.19; 5. Emily Doyel, Val, 1:13.01; 6. Mikaela Pitsch, Ken, 1:17.21.

100 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 56.28; 2. Rachel Crosley, Col, 59.23; 3. Celestina Castro, Ken, 1:00.34; 4. Sasha Hamner, Sew, 1:01.25; 5. Hannah Glover, Kod, 1:02.64; 6. Rachel Hanson, Pal, 1:03.07.

500 freestyle — 1. Alex Weeks, Sol, 5:33.00; 2. Rachel Henry, Sol, 5:50.58; 3. Brittany Horne, Kod, 5:56.70; 4. Sarah Hanson, Pal, 6:05.85; 5. Rylee Norris, Val, 6:19.18; 6. Isabell Henry, Sol, 6:27.13.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Marina Cummiskey, Brittany Horne, Hannah Glover, Ila Hughes), 1:47.45; 2. Palmer, 1:52.62; 3. Colony, 1:53.63; 4. Soldotna, 1:53.71; 5. Valdez, 1:54.46; 6. Kenai, 1:58.41.

100 backstroke — 1. Megan English, Sol, 1:05.09; 2. Marina Cummiskey, Kod, 1:05.18; 3. Portia Padilla, Sol, 1:07.52; 4. Emily Doyel, Val, 1:10.37; 5. Rachel Davidson, Sol, 1:10.98; 6. Micah Maffe, Col, 1:12.07.

100 breaststroke — 1. Riley McNelly, Val, 1:13.66; 2. Anne Sullivan, Col, 1:15.09; 3. Millie Snelders, Pal, 1:16.40; 4. Rachel Henry, Sol, 1:18.11; 5. Kirsten Nyqust, Ken, 1:21.50; 6. Haleigh Walker, Kod, 1:21.64.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Marina Cummiskey, Brittany Horne, Roslyn Kreigh, Ila Hughes), 3:55.07; 2. Soldotna, 4:02.40; 3. Colony, 4:24.36; 4. Valdez, 4:26.88; 5. Palmer, 4:27.41; 6. Kodiak, 4:27.51.

BOYS

Team scores: 1. Kodiak, 144; 2. Colony, 70; 3. Soldotna, 55; 4. Homer, 25; 5. Palmer, 17; 6. Kenai, 12; 7. Wasilla, 4; 8. Valdez, 3.

200 medley relay — 1. Kodiak (Dyton Schauff, Blake James, Talon Lindquist, Nicholas Lincoln), 1:41.96; 2. Colony, 1:48.79; 3. Kodiak, 1:51.32; 4. Colony, 1:52.71; 5. Homer, 1:53.02; 6. Kodiak, 1:56.14.

200 freestyle — 1. Zach Bloom, 1:47.25; 2. Blake James, Kod, 1:56.04; 3. Jacob Hall, Sol, 1:56.77; 4. River Hanson, Kod, 2:02.05; 5. Jacob Dye, Ken, 2:02.64; 6. Zayle Leithead, Kod, 2:04.16.

200 IM — 1. Joseph Anderson, Col, 2:06.50; 2. Jacob Creglow, Sol, 2:10.43; 3. Josh Peck, 2:13.20; 4. Baxter Anderson, Kod, 2:16.33; 5. Dan Lambert, Kod, 2:17.13; 6. John Boston, Was, 2:19.92.

50 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 22.80; 2. Cody Watkins, Sol, 23.15; 3. David Hall, Sol, 23.35; 4. Nicholas Lincoln, Kod, 23.61; 5. Elliot Amato, Col, 24.15; 6. Max Snelders, Pal, 24.72.

Diving — 1. Gabe Waldhaus, Pal, 199.40; 2. Ian Hall, Hom, 174.25; 3. Tanner Belliston, Col, 173.30; 4. Ren Carrol, Hom, 162.95; 5. Colby Lord, Col, 144.25; 6. Daniel Weist, Hom, 118.25.

100 butterfly — 1. Jake Simmons, Col, 54.96; 2. Cody Watkins, Sol, 58.30; 3. David Hall, Sol, 1:00.49; 4. Greg Smith, Hom, 1:00.85; 5. Cameron Gossett, Col, 1:03.08; 6. Baxter Anderson, Kod, 1:03.16.

100 freestyle — 1. Dyton Schauff, Kod, 51.38; 2. Nathan Schauff, Kod, 52.33; 3. Jacob Hall, Sol, 52.56; 4. Josh Peck, Ken, 54.09; 5. Remi Nagle, Hom, 55.17; 6. Charlie Jim, Pal, 56.26.

500 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 4:46.81; 2. Zach Bloom, Col, 5:01.90; 3. Daniel Smith, Kod, 5:15.54; 4. Jacob Dye, Ken, 5:37.86; 5. River Hanson, Kod, 5:38.03; 6. Sergei Wegner, Val, 5:51.32.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Blake James, Nathan Schauff, Luke James, Nicholas Lincoln), 1:34.69; 2. Soldotna, 1:34.91; 3. Kodiak, 1:41.53; 4. Colony, 1:43.79; 5. Palmer, 1:45.28; 6. Valdez, 1:48.46.

100 backstroke — 1. Dyton Schauff, Kod, 55.73; 2. Jake Simmons, Col, 57.30; 3. Nathan Schauff, Kod, 59.93; 4. Greg Smith, Hom, 1:02.29; 5. Max Snelders, Pal, 1:02.52; 6. Zayle Leithead, Kod, 1:03.98.

100 breaststoke — 1. Joseph Anderson, Col, 1:00.92; 2. Blake James, Kod, 1:04.63; 3. Jacob Creglow, Sol, 1:04.77; 4. John Boston, Was, 1:08.51; 5. Luke James, Kod, 1:09.01; 6. Max Mutch, Kod, 1:12.76.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Talon Lindquist, Nathan Schauff, Nicholas Lincoln, Dyton Schauff), 3:22.39; 2. Soldotna, 3:35.13; 3. Kodiak, 3:47.31; 4. Kodiak, 3:49.29; 5. Homer, 3:49.40; 6. Palmer, 3:56.80.

More in Sports

Soldotna's Adarra Hagelund bumps the ball over the net in front of Kenai Central's Erin Koziczkowski on Tuesday, Oct. 26, 2021, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kards sweep Stars on senior night

By JEFF HELMINIAK Peninsula Clarion It’s not often Kenai Central volleyball coach… Continue reading

tease
Results posted for Seward Invite swim meet

Homer’s Jillian Crooks and Skyler Rodriguez, and Seward’s Mia Nappi, took home… Continue reading

tease
COVID forces cancellations at Nikiski

Due to COVID issues, all girls practices and games at Nikiski Middle-High… Continue reading

tease
Kards win Silver Bracket at Dimond-Service volleyball

Kenai Central won the Silver Bracket on Saturday at the Dimond-Service Volleyball… Continue reading

Soldotna's Hunter Richardson and Homer's Nestor Kalugin tangle at 189A at the Luke Spruill Memorial Tournament on Saturday, Oct. 23, 2021, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. Richardson won the match 11-1 on the way to first place, while Kalugin was third. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai’s Gaethle wins Spruill award

Kenai Central junior Andrew Gaethle won the Luke Spruill Outstanding Wrestler award,… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Caden Triggs (far left) celebrates his first-period goal with Tyler Pfister and Brendan Hill on Friday, Oct. 21, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears split Friday, Saturday games with Steel

For the second time all season, the Kenai River Brown Bears scored… Continue reading

Brown Bears forward Cole Dubicki and Chippewa (Wisconsin) Steel forward Ethan Benz tangle for the puck Thursday, Oct. 21, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears drop home opener to Steel

The Kenai River Brown Bears lost their home opener 6-2 to the… Continue reading

tease
Seward volleyball comes back to top Nikiski

The host Seward volleyball team pulled off a big comeback for a… Continue reading

A moose darts into the forest on Beaver Loop Road in Kenai, Alaska, during the Kenai River Marathon on Sunday, Sept. 26, 2021. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Refuge Notebook: Mating systems of moose and caribou

Driving home the other day, my friend and I came across a… Continue reading

Most Read