Results posted for circle track races

  • By Staff Report
  • Monday, September 8, 2014 11:55pm
  • Sports

A rainout on Friday caused a long day of racing Saturday at Twin City Raceway.

The day started with a program to make up for Friday’s rainout, then races were held under the Saturday night lights.

The results follow:

Saturday’s first race

A-Stock

Heat 1 — 1. Jimmie Hale; 2. Dean DeVaney; 3. Keith Jones; 4. Paul Landis; 5. Brooke DeVaney; 6. Dean Scroggins; 7. Ira Beck; 8. Michael Eyre; 9. Rex Savely; 10. Michael Fox; 11. Artie Niemi; 12. Lucas Barkman.

Heat 2 — 1. Dean DeVaney; 2. Brooke DeVaney; 3. Dean Scroggins; 4. Jimmie Hale; 5. Ira Beck; 6. Artie Niemi; 7. Michael Fox; 8. Paul Landis; 9. Keith Jones; 10. Michael Eyre.

Feature — 1. Dean DeVaney; 2. Jimmie Hale; 3. Dean Scroggins; 4. Keith Jones; 5. Artie Niemi; 6. Michael Fox; 7. Brooke DeVaney; 8. Ira Beck; 9. Michael Eyre.

B-Stock

Heat 1 — 1. Chuck Winters; 2. Thomas Wilson; 3. David Meyer; 4. Dustin Bass; 5. Keith Jones; 6. John Clemmons; 7. Stu Laidlaw.

Heat 2 — 1. John Clemmons; 2. Thomas Wilson; 3. Keith Jones; 4. David Meyer; 5. Jake Savely; 6. Stu Laidlaw; 7. Dustin Bass; 8. Chuck Winters.

Feature — 1. John Clemmons; 2. Thomas Wilson; 3. Dustin Bass; 4. Stu Laidlaw; 5. Chuck Winters; 6. Keith Jones; 7. Jake Savely; 8. David Meyer.

Late Models

Heat 1 — 1. Scott Sluka; 2. Shawn Hutchings; 3. Bob Reinhart; 4. Bill Williams; 5. Mike Braddock; 6. Geoff Clark; 7. Jim Adams; 8. Tim Jauhola; 9. Sean Whitmore; 10. Frank Soares.

Heat 2 — 1. Mike Braddock; 2. Bob Reinhart; 3. Scott Sluka; 4. Tim Jauhola; 5. Shawn Hutchings; 6. Bill Williams; 7. Sean Whitmore; 8. Jim Adams; 9. Geoff Clark.

Feature — 1. Mike Braddock; 2. Shawn Hutchings; 3. Bob Reinhart; 4. Scott Sluka; 5. Jim Adams; 6. Geoff Clark; 7. Sean Whitmore; 8. Bill Williams; 9. Tim Jauhola.

Legends

Heat 1 — Aaron Creech; 2. Justin Creech; 3. Bryan Barber; 4. Mike Braddock; 5. Ty Torkelson; 6. Mike Thomas; 7. Chris Hawley; 8. Willy Creech; 9. Brent Ramagoux; 10. Chelsea McDonald; 11. Dakota Creech; 12. David Kusmider; 13. William McDonald.

Heat 2 — 1. Mike Thomas; 2. Aaron Creech; 3. David Kusmider; 4. Willy Creech; 5. Bryan Barber; 6. Brent Ramagoux; 7. Justin Creech; 8. Chris Hawley; 9. Dakota Creech; 10. Chelsea McDonald; 11. Ty Torkelson; 12. Mike Braddock; 13. William McDonald.

Feature — 1. Mike Thomas; 2. Aaron Creech; 3. Justin Creech; 4. Ty Torkelson; 5. Willy Creech; 6. David Kusmider; 7. Chris Hawley; 8. Bryan Barber; 9. William McDonald; 10. Dakota Creech; 11. Brent Ramagoux.

Sprints

Heat 1 — 1. John McDonald; 2. Doug Fisher; 3. Logan McDonald; 4. Emma McDonald; 5. Al Palma.

Heat 2 — 1. Cameron McGahan; 2. Dave Hughes; 3. Cody McGahan; 4. Jamie Chilton.

Feature — 1. John McDonald; 2. Cameron McGahan; 3. Logan McDonald; 4. Dave Hughes; 5. Cody McGahan; 6. Doug Fisher; 7. Al Palma; 8. Jamie Chilton.

Dash 1 — 1. John McDonald; 2. Cameron McGahan; 3. Dave Hughes; 4. Doug Fisher.

Dash 2 — 1. Logan McDonald; 2. Emma McDonald; 3. Cody McGahan; 4. Al Palma; 5. Jamie Chilton.

Saturday’s night race

A-Stock

Heat 1 — 1. Keith Jones; 2. Dean Scroggins; 3. Dean DeVaney; 4. Jimmie Hale; 5. Artie Niemi; 6. Rex Savely; 7. Brooke DeVaney; 8. Michael Eyre; 9. Michael Fox.

Heat 2 — 1. Jimme Hale; 2. Rex Savely; 3. Dean DeVaney; 4. Keith Jones; 5. Dean Scroggins; 6. Michael Eyre; 7. Brooke DeVaney; 8. Ira Beck; 9. Michael Fox; 10. Artie Niemi.

Feature — 1. Keith Jones; 2. Jimmie Hale; 3. Dean DeVaney; 4. Brooke DeVaney; 5. Artie Niemi; 6. Ira Beck; 7. Rex Savely; 8. Michael Eyre; 9. Michael Fox; 10. Dean Scroggins.

B-Stock

Heat 1 — 1. John Clemmons; 2. Thomas Wilson; 3. Chuck Winters; 4. Dustin Bass; 5. Stu Laidlaw; 6. David Meyer; 7. J.C. Herbst; 8. Keith Jones; 9. Jake Savely.

Heat 2 — 1. Chuck Winters; 2. Thomas Wilson; 3. Keith Jones; 4. David Meyer; 5. J.C. Herbst; 6. Dustin Bass; 7. Stu Laidlaw.

Feature — 1. Thomas Wilson; 2. John Clemmons; 3. Chuck Winters; 4. J.C. Herbst; 5. David Meyer; 6. Dustin Bass; 7. Keith Jones; 8. Stu Laidlaw.

Late Models

Heat 1 — 1. Shawn Hutchings; 2. Mike Braddock; 3. Bob Reinhart; 4. Sean Whitmore; 5. Frank Soares; 6. Bill Williams; 7. Geoff Clark; 8. Jim Adams; 9. Tim Jauhola.

Heat 2 — 1. Mike Braddock; 2. Bob Reinhart; 3. Geoff Clark; 4. Frank Soares; 5. Bill Williams; 6. Jim Adams; 7. Shawn Hutchings; 8. Sean Whitmore.

Feature — 1. Mike Braddock; 2. Bob Reinhart; 3. Bill Williams; 4. Jim Adams; 5. Sean Whitmore; 6. Geoff Clark; 7. Frank Soares.

Legends

Heat 1 — 1. David Kusmider; 2. Bryan Barber; 3. Mike Thomas; 4. William McDonald; 5. Ty Torkelson; 6. Chris Hawley; 7. Justin Creech; 8. Willy Creech; 9. Dakota Creech; 10. Aaron Creech; 11. Brent Ramagoux.

Heat 2 — 1. Chris Hawley; 2. David Kusmider; 3. Justin Creech; 4. William McDonald; 5. Brent Ramagoux; 6. Mike Thomas; 7. Aaron Creech; 8. Willy Creech; 9. Ty Torkelson; 10. Dakota Creech; 11. Bryan Barber.

Feature — 1. Bryan Barber; 2. Chris Hawley; 3. Aaron Creech; 4. Mike Thomas; 5. William McDonald; 6. David Kusmider; 7. Ty Torkelson; 8. Willy Creech; 9. Brent Ramagoux; 10. Justin Creech; 11. Dakota Creech.

Sprints

Heat 1 — 1. Logan McDonald; 2. Cameron McGahan; 3. Cody McGahan; 4. Doug Fisher; 5. Dave Hughes; 6. Emma McDonald; 7. Al Palma; 8. Jamie Chilton.

Heat 2 — 1. Cameron McGahan; 2. Emma McDonald; 3. Dave Hughes; 4. Doug Fisher; 5. Logan McDonald; 6. Cody McGahan; 7. Al Palma; 8. Jamie Chilton; 9. John McDonald.

Feature — 1. Logan McDonald; 2. Dave Hughes; 3. Cody McGahan; 4. Al Palma; 5. Emma McDonald; 6. Cameron McGahan; 7. Doug Fisher.

More in Sports

Kenai River Brown Bears forward Owen Hanson and Anchorage Wolverines defenseman Trent Powell battle for the puck Saturday, Dec. 3, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Wolverines complete sweep of Brown Bears

One of the main purposes of the Kenai River Brown Bears program… Continue reading

tease
Soldotna wrestling nabs Grizzly Shakedown title

The Soldotna wrestling team cruised to the Grace Grizzly Shakedown title Saturday… Continue reading

tease
Soldotna hockey topples Kodiak

The Soldotna hockey team defeated Kodiak 10-0 in Railbelt Conference action Saturday… Continue reading

tease
Westin scores twice late to push Wolverines past Bears

Aiden Westin of the Anchorage Wolverines scored two goals in the final… Continue reading

Soldotna celebrates a first-period goal by Jace Applehans (far right) on Friday, Dec. 2, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Prep hockey: SoHi tops Kodiak

The Soldotna hockey team opened Railbelt Conference play with a 9-0 victory… Continue reading

Members of Kenai Central High School Esports gather around coach Shane Lopez before their League of Legends match Tuesday, Sept. 27, 2022 at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Esports playoffs: Kenai advances through 16-team bracket

High school esports playoffs started in Alaska for the state’s top 16… Continue reading

The Kenai River Brown Bears and Anchorage Wolverines battle for the puck Saturday, Nov. 19, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears close homestand by hosting Wolverines

The Kenai River Brown Bears renew their rivalry with the Anchorage Wolverines… Continue reading

Forests surrounding the Kenai River. (Photo by Lisa Hupp/USFWS)
Refuge Notebook: Expect the unexpected

Climate change is changing conservation. We used to set goals and objectives… Continue reading

Downtown Seward on Saturday, Nov. 12, 2022. (Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Something about Seward

There’s something magical about Seward. It’s more than the quaintness of a… Continue reading

Most Read