Middle school, unified results from borough track meet

  • By Staff Report
  • Monday, May 21, 2018 11:25pm
  • Sports

The Kenai Peninsula Borough middle school and unified track meets were held in conjunction with the high school meet May 12 at Soldotna High School.

There were no records broken, but Skyview Middle School’s Ellie Burns turned in an impressive performance by winning the 400-meter dash, 800, 1,600 and anchoring the 1,600 relay of Jordan Strausbaugh, Kaidence Shaeffer and Jolie Widaman to victory.

The results follow:

Kenai Peninsula Borough middle school track and field meet

May 12 at Soldotna High School

BOYS

Team scores: 1. Skyview, 166; 2. Kenai, 139.5; 3. Homer, 68.5; 4. Seward, 26; 5. Nikiski, 23.

100 meters — 1. Joshua Jelliff, Sky, 12.93 seconds; 2. Elmo Lackey, Sew, 13.02; 3. Alvin Solomona, Sky, 13.23; 4. Brock Wilson, Sky, 13.24; 5. Leif Restad, Hom, 13.27; 6. James Sparks, Ken, 13.41.

200 — 1. Brock Wilson, Sky, 26.77; 2. Logan Shane, Sky, 27.20; 3. Lukyan Dax, Hom, 27.24; 4. Joshua Riley, Sky, 27.62; 5. Alvin Solomona, Sky, 27.65; 6. Peyton Sallison, Hom, 27.88.

400 — 1. Joshua Jelliff, Sky, 58.96; 2. Lukyan Dax, Hom, 59.44; 3. Joshua Riley, Sky, 1:01.88; 4. Niko Silczynski, Hom, 1:02.63; 5. Samuel Roberts, Ken, 1:03.09; 6. Grant Hinders, Sew, 1:04.51.

800 — 1. Logan Shane, Sky, 2:22.39; 2. Nathanael Johnson, Sky, 2:22.48; 3. Koda Poulin, Ken, 2:27.82; 4. Nathan Haga, Ken, 2:31.79; 5. Wyatt White, Ken, 2:32.18; 6. Joe Hamilton, Ken, 2:32.52.

1,600 — 1. Joe Hamilton, Ken, 5:21.72; 2. Nathanael Johnson, Sky, 5:22.78; 3. Samuel Roberts, Ken, 5:23.76; 4. Silas Larsen, Ken, 5:23.85; 5. Koda Poulin, Ken, 5:30.68; 6. Ransom Hayes, Ken, 5:32.09.

100 hurdles — 1. Dillon Hanson, Ken, 16.06; 2. Leif Restad, Hom, 16.08; 3. Elmo Lackey, Sew, 16.80; 4. Maleda Denbrock, Sky, 16.88; 5. Vanay Rowell, Hom, 17.24; 6. Silas Larsen, Ken, 17.31.

400 relay — 1. Skyview (Logan Shane, Dylan Dahlgren, Brock Wilson, Joshua Jelliff), 52.14; 2. Seward, 56.03; 3. Homer, 56.03; 4. Nikiski, 58.86; 5. Kenai, 59.61; 6. Kenai, 1:01.66.

800 relay — 1. Homer (Niko Silczynski, Gabe Dash, Lukyan Dax, Leif Restad), 1:51.14; 2. Skyview, 1:53.15; 3. Kenai, 2:12.12; 4. Seward, 2:12.68.

1,600 relay — 1. Skyview (Avery Willets, Nathanael Johnson, Joshua Riley, Joshua Jeliff), 4:19.12; 2. Kenai, 4:20.92; 3. Kenai, 4:21.00; 4. Homer, 4:21.30.

Shot put — 1. Hunter Green, Nik, 44—3.75; 2. Dylan Dahlgren, Sky, 40—11.5; 3. Ben Spinka, Ken, 34—8; 4. Gavin Langham, Ken, 34—3; 5. Liam Hartman, Sky, 33—9.5; 6. Gideon Jackson, Sky, 31—11.

Discus — 1. Dylan Dahlgren, Sky, 127—2; 2. Hunter Green, Nik, 121—5; 3. Liam Hartman, Sky, 94—2; 4. Gavin Langham, Ken, 90—10; 5. Nathaniel Tanape, Sky, 89—1; 6. Keegan Hupp, Nik, 87—6.

High jump — 1. Dillon Hanson, Ken, 5—2; 2. Silas Larsen, Ken, 4—9; 3 (tie). Dean Harbaugh, Sky, Kaleb Easling, Ken, 4—8; 5 (tie). Samuel Roberts, Ken, Casey Otis, Hom, 4—6.

Long jump — 1. Kaleb Easling, Ken, 16—9.5; 2. James Sparks, Ken, 15—11.75; 3. Brock Wilson, Sky, 14—11; 4. Dean Harbaugh, Sky, 14—.5; 5. Blaine Hayes, Sky, 14—0; 6. Caleb Evans, Hom, 13—7.

Triple jump — 1. James Sparks, Ken, 32—4; 2. Casey Otis, Hom, 30—11.5; 3. Joe Hamilton, Ken, 29—9.75; 4. Ryan Carroll, Hom, 29—8; 5. Issac Chavarria, Sky, 29—7; 6. Jacob Begich, Ken, 29—.5.

GIRLS

Team scores: 1. Skyview, 174.5; 2. Kenai, 111.5; 3. Homer, 95; 4. Nikiski, 32; 5. Seward, 16.

100 — 1. Caleigh Glassmaker, Sky, 13.78; 2. Rhys Cannava, Sky, 13.78; 3. Emily Hinz, Sky, 13.88; 4. Bethany Richmond, Sky, 14.21; 5. Kappa Reutov, Hom, 14.23; 6. Adrienne Conner, Sky, 14.52.

200 — 1. Caleigh Glassmaker, Sky, 28.91; 2. Debby Weisser, Hom, 29.65; 3. Olivia Easley, Ken, 30.15; 4. Dianne Nasibog, Nik, 30.35; 5. Bethany Richmond, Sky, 30.47; 6. Brooke Ashley, Ken, 30.60.

400 — 1. Ellie Burns, Sky, 1:04.73; 2. Savanna Stock, Nik, 1:08.08; 3. Jordan Strausbaugh, Sky, 1:08.18; 4. Brooke Ashley, Ken, 1:09.30; 5. Jolie Widaman, Sky, 1:11.28; 6. Kaidence Shaeffer, Sky, 1:11.33.

800 — 1. Ellie Burns, Sky, 2:28.37; 2. Logan Satathite, Ken, 2:44.27; 3. Kaylin Anderson, Hom, 2:44.90; 4. Summer Foster, Ken, 2:45.43; 5. Jordan Strausbaugh, Sky, 2:46.52; 6. Hailey Ingalls, Sew, 2:47.90.

1,600 — 1. Ellie Burns, Sky, 5:57.59; 2. Kaylin Anderson, Hom, 5:58.77; 3. Summer Foster, Ken, 5:59.66; 4. Leah Fallon, Ken, 5:59.67; 5. Fiona Hatton, Hom, 6:01.84; 6. Hailey Ingalls, Sew, 6:02.87.

100 hurdles — 1. Bethany Richmond, Sky, 17.55; 2. Bea Strobel, Hom, 18.58; 3. Sailey Rhodes, Hom, 18.74; 4. Celina Martinez, Nik, 19.26; 5. Katie Stockton, Ken, 19.34; 6. Brooke Ashley, Ken, 20.07.

400 relay — 1. Skyview (Emily Hinz, Bethany Richmond, Caleigh Glassmaker, Rhys Cannava), 55.30; 2. Homer, 57.85; 3. Nikiski, 58.39; 4. Kenai, 1:02.31; 5. Kenai, 1:02.76; 6. Seward, 1:04.22.

800 relay — 1. Nikiski (Dianne Nasibog, Celina Martinez, Savanna Stock, Shylea Freeman), 2:01.32; 2. Skyview, 2:01.72; 3. Kenai, 2:03.40; 4. Homer, 2:09.71; 5. Seward, 2:13.14.

1,600 relay — 1. Soldotna (Brittany Taylor, Sophia Thomas, Drysta Crosby-Schneider, Erika Arthur), 4:19.87; 2. Homer, 4:33.28.

Shot put — 1. Melanie Hopkins, Ken, 29—4; 2. Tessa Dearmore, Sky, 28—2.75; 3. Izzy Fisk, Hom, 27—6; 4. Josephine Moore, Sky, 25—11.75; 5. Hanna Giugler, Sky, 23—10.5; 6 (tie). Daisy Rogers, Sky, Valerie Villegas, Ken, 23—2.

Discus — 1. Izzy Fisk, Hom, 74—3; 2. Melanie Hopkins, Ken, 71—3; 3. Tessa Dearmore, Sky, 70—9; 4. Ashlee Anderson, Sky, 64—10; 5. Josephine Moore, Sky, 64—1; 6. Denali Bernard, Ken, 62—1.

High jump — 1. Logan Satathite, Ken, 4—7; 2. Olivia Easley, Ken, 4—6; 3. Gaia Casagranda, Sew, 4—5; 4 (tie). Katelyn Morrison, Sky, Amanda Galloway, Ken, 4—4; 6. Josie Sheridan, Sky, 4—2.

Long jump — 1. Rhys Cannava, Sky, 14—6.5; 2. Amanda Galloway, Ken, 13—9.5; 3. Sailey Rhodes, Hom, 13—8; 4. Caleigh Glassmaker, Sky, 13—2.5; 5. Mariah McGuire, Hom, 13—1.5; 6. Olivia Easley, Ken, 13—0.

Triple jump — 1. Rhys Cannava, Sky, 31—3.25; 2. Amanda Galloway, Ken, 29—1.75; 3. Mariah McGuire, Hom, 29—1.5; 4. Sailey Rhodes, Hom, 28—6.5; 5. Emilee Wilson, Ken, 26—10.5; 6. Ava Halstead, Hom, 26—9.25.

Unified meet

100 meters — Boys: 6. Trystan Clucas, Sol, 19.98; 7. Espen Restad, Hom, 21.81; 9. Malikhi Hansen, Sol, 24.99; Jode Sparks, Sol, DQ; Bechler Metcalf, Sol, DQ; Cody Hemphill, Sol, DQ. Girls: 1. Eve Downing, Sol, 15.37; 2. Shelly Johnson, Hom, 15.87; 3. Selby Hill, Sol, 15.92; 4. Brianna Stiles, Hom, 17.05; 5. Wendy Johnson, Sol, 19.57; 8. Stella Dye, Hom, 23.90; Angelica Haakenson, Hom, DQ; Rachelle Biggs, Hom, DQ.

Shot put — Boys: 2. Bechler Metcalf, Sol, 25—6; 5. Jode Sparks, Sol, 19—3; 7. Malikhi Hansen, Sol, 17—0; 8. Trystan Clucas, Sol, 16—7.25; 13. Espen Restad, Hom, 9—11; Cody Hemphill, Sol, DQ. Girls: 1. Rachelle Biggs, Hom, 26—6; 3. Shelly Johnson, Hom, 20—4; 4. Eve Downing, Sol, 19—8; 6. Brianna Stiles, Hom, 17—6.5; 9. Selby Hill, Sol, 16—1.75; 10. Angelica Haakenson, Hom, 11–11.5; 11. Wendy Johnson, Sol, 11–7.5; 12. Stella Dye, Hom, 11—0.

Long jump — Boys: 1. Jode Sparks, Sol, 13—9; 8. Espen Restad, Hom, 7—1; 9. Trystan Clucas, Sol, 6—0; 10. Malikhi Hansen, Sol, 5—4; Cody Hemphill, DQ; Bechler Metcalf, DQ. Girls: 2. Rachelle Biggs, Hom, 12—1; 3. Eve Downing, Sol, 11—5; 4. Shelly Johnson, Hom, 11—3; 5. Brianna Stiles, Hom, 11–1; 6. Selby Hill, Sol, 10—7; 7. Wendy Johnson, Sol, 8—2; 11. Stella Dye, Hom, 4—4.

More in Sports

tease
Week 1 prep football preview: Getting back to normal

The five high school football teams from the Kenai Peninsula begin the… Continue reading

Some great examples of genetic diversity with Kenai River king salmon populations. (Photo by Ken Gates)
Refuge Notebook: Where have the big Kenai River kings gone?

Over the years, fishing for king salmon has provided many anglers with… Continue reading

Bradley Walters leads the pack up Angle Hill on Wednesday, July 18, 2018, at the Salmon Run Series at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Out of the office: Race thyself

During the pandemic, I questioned the value of regular community racing and… Continue reading

Anchorage's Lars Arneson finishes third in the men's Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Arneson sets new record at Mat Peak

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy now living in… Continue reading

Anchorage's Will Ross rides to victory in the Soggy Bottom 100 on Saturday, Aug. 6, 2022, on Alaska's Kenai Peninsula. (Photo provided by Angela DiBeradino)
Anchorage’s Ross gets record back in Soggy Bottom 100

Anchorage’s Will Ross now has Alaska’s most coveted endurance mountain biking record.… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Hints from Nick on catchin’ cohos

Silvers loathe direct sunlight and are spooked by shadows

tease
Hogue, Aldridge win Soldotna Cycle Series 5

Dylan Hogue and Morgan Aldridge picked up victories at the fifth Soldotna… Continue reading

Take a number. The "patients" wait briefly in the trap box before being seen and released upstream to continue their migration. (Photo by Ryan Hagerty/USFWS)
Refuge Notebook: Anatomy of a fish weir — Keeping a finger on the pulse of Alaska’s salmon runs

During a routine physical exam, your doctor checks your vitals: Weight, heart… Continue reading

Mt. Redoubt rises above Cook Inlet and the Anchor River drainage as fireweed is in bloom, as seen from Diamond Ridge Road on Friday, July 22, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Out of the Office: Take the long way around

“Slow Down. What’s the hurry?” reads an inscription on the Reuben Call… Continue reading

Most Read