Kodiak swimming sweeps Homer

  • By Staff Report
  • Saturday, September 13, 2014 11:00pm
  • Sports

The Kodiak girls and boys swimming and diving team rolled past Homer on Friday and Saturday in Homer.

The girls had a 171-46 victory on Friday and a 177-62 victory on Saturday. The boys won 189-80 on Friday and 193-93 on Saturday.

Friday

Girls

Kodiak 171, Homer 46

200-medley relay — 1. Kodiak (Marina Cummiskey, Haleigh Walker, Roslyn Kreigh, Ila Hughes), 2 minutes, 1.70 seconds; 2. Homer, 2:21.17. 200 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 2:04.15; 2. Rena Krahn, Kod, 2:22.88; 3. Haleigh Walker, 2:26.62. 200 individual medley — 1. Marina Cummiskey, Kod, 2:23.78; 2. Cheyanne Smith, Hom, 2:47.38; 3. Emma Morrison, Kod, 2:12.10. 50 freestyle — 1. Lauren Kuhns, Hom, 27.75; 2. Hannah Glover, Kod, 27.87; 3 Brittany Horne, Kod, 28.08; 4. Hannah Vogt, Kod, 29.97; 5. Angie Cardoza, Hom, 31.31; 6. Crystal Crane, Hom, 38.74. 1-meter diving — 1. Tessa Heiberg, Kod, 168.15 points; 2. Annali Metz, Hom, 132.00. 100 butterfly — 1. Tahna Lindquist, Kod, 1:02.82; 2. Hannah Glover, Kod, 1:15.61. 100 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 55.97; 2. Roslyn Kreigh, Kod, 1:00.39; 3. Hannah Vogt, 1:02.77; 4. Crystal Crane, Hom, 1:22.56. 500 freestyle — 1. Brittany Horne, Kod, 5:44.15. 200 freestyle relay — 1. Kodiak B (Hannah Glover, Haleigh Walker, Hannah Vogt, Ila Hughes), 1:49.72; 2. Kodiak A, 1:52.62; 3. Kodiak C, 2:10.27. 100 backstroke — 1. Ila Hughes, Kod, 1:06.68; 2. Lauren Kuhns, Hom, 1:10.83; 3. Emma Morrison, Kod, 1:17.39. 100 breaststroke — 1. Haleigh Walker, Kod, 1:20.42; 2. Roslyn Kreigh, Kod, 1:21.11; 3. Rena Krahn, Kod, 1:24.14; 4. Cheyanne Smith, Hom, 1:25.29; 5. Angie Cardoza, Hom, 1:26.28. 400 freestyle relay — 1. Kodiak (Brittany Horne, Hannah Vogt, Roslyn Kreigh, Hannah Glover), 4:09.94; 2. Kodiak B, 4:21.23; 3. Kodiak C, 5:10.93.

Boys

Kodiak 189, Homer 80

200 medley relay — 1. Kodiak (Talon Lindquist, Blake James, Dyton Schauff, Nathan Schauff), 1:43.28; 2. Kodiak B, 1:49.44; 3. Homer, 1:54.72; 4. Kodiak C, 1:59.76. 200 freestyle — 1. Zayle Leithead, Kod, 2:03.90; 2. Graham Burnside, Kod, 2:06.48; 3. Gus Hanson, Kod, 2:10.09; 4. Griffin Downey, Hom, 2:14.66; 5. Zane Wilkinson, Hom, 2:23.89. 200 IM — 1. Baxter Anderson, Kod, 2:15.60; 2. River Hanson, Kod, 2:22.16; 3. Mica Linscheid, Kod, 2:25.48; 4. Thomas Vanek, Hom, 2:48.02; 5. Zach Nelson, Hom, 2:53.79. 50 freestyle — 1. Dyton Schauff, Kod, 22.84; 2. Blake James, Kod, 23.64; 3. Jonas Anderson, Kod, 23.84; 4. Remi Nagle, Hom, 24.33; 5. Jarrett Richburg, 34.79. 1-meter diving — 1. Ian Hall, Hom, 174.20; 2. Ren Carrol, Hom, 159.05; 3. Jeremiah Black, Kod, 154.40; 4. Reuben Romero, Kod, 142.40; 5. Stephen Parnell, Kod, 106.60; 6. Spencer Warren, Hom, 104.45. 100 butterfly — 1. Talon Lindquist, Kod, 52.92; 2. Jonas Anderson, Kod, 56.85; 3. Daniel Smith, Kod, 1:04.93; 4. Leo Castellani, Hom, 1:05.73; 5. Griffin Downey, Hom, 1:06.52; 6. Thomas Vanek, Hom, 1:20.51. 100 freestyle — 1. Luke James, Kod, 51.89; 2. Beau Mann, Kod, 56.19; 3. Max Mutch, Kod, 58.51; 4. Zane Boyer, Hom, 1:09.08; 5. Jarrett Richburg, Hom, 1:22.12. 500 freestyle — 1. Dan Lambert, Kod, 5:16.55; 2. Zayle Leithead, Kod, 5:29.26; 3. Leo Castellani, Hom, 5:55.21; 4. Josiah Fish, Kod, 6:22.88; 5. Zach Nelson, Hom, 6:46.03. 200 freestyle relay — 1. Kodiak (Dyton Schauff, Blake James, Nathan Schauff, Talon Lindquist), 1:31.13; 2. Kodiak B, 1:39.30; 3. Homer, 1:43.79; 4. Kodiak C, 1:59.75. 100 backstroke — 1. Nathan Schauff, Kod, 59.52; 2. Gus Hanson, Kod, 1:04.99; 3. Remi Nagle, Hom, 1:07.32; 4. Zane Wilkinson, Hom, 1:08.23; 5. Jakob Arnold, Kod, 1:08.41. 100 breaststroke — 1. River Hanson, Kod, 1:11.50; 2. Graham Burnside, Kod, 1:14.13; 3. Mica Linscheid, Kod, 1:20.14. 400 freestyle relay — 1. Kodiak (Dyton Schauff, Blake James, Nathan Schauff, Talon Lindquist), 3:27.90; 2. Kodiak B, 3:47.17; 3. Kodiak C, 3:59.12; 4. Homer, 4:35.60.

Saturday

Girls

Kodiak 177, Homer 62

200 medley relay — 1. Kodiak (Ila Hughes, Haleigh Walker, Rena Krahn, Hannah Vogt), 2:09.48; 2. Homer, 2:29.62. 200 freestyle — 1. Tahna Lindquist, Kod, 1:57.22; 2. Marina Cummiskey, Kod, 2:02.41; 3. Brittany Horne, Kod, 2:12.31; 4. Cheyanne Smith, Hom, 2:31.47; 5. Angie Cardoza, Hom, 2:56.04. 200 IM — 1. Ila Hughes, Kod, 2:21.43; 2. Roslyn Kreigh, Kod, 2:31.41; 3. Lauren Kuhns, Hom, 2:35.04; 4. Hannah Glover, Kod, 2:43.69. 50 freestyle — 1. Rena Krahn, Kod, 29.40; 2. Hannah Vogt, Kod, 29.42; 3. Haleigh Walker, Kod, 29.82; 4. Jenna Fabich, Hom, 32.57; 5. Crystal Crane, Hom, 36.82. 1-meter diving — 1. Tessa Heiberg, Kod, 196.35 points; 2. Annali Metz, Hom, 140.95. 100 butterfly — 1. Ila Hughes, Kod, 1:01.99; 2. Emma Morrison, Kod, 1:16.27. 100 freestyle — 1. Hannah Glover, Kod, 1:03.39; 2. Cheyanne Smith, Hom, 1:04.05; 3. Haleigh Walker, Kod, 1:07.96; 4. Adalyn Ellsworth, Kod, 1:09.10. 500 freestyle — 1. Roslyn Kreigh, Kod, 6:03.24; 2. Lauren Kuhns, Hom, 6:06.28; 3. Hannah Vogt, Kod, 6:28.28. 200 freestyle relay — 1. Kodiak (Brittany Horne, Lydia Stanford, Adalyn Ellsworth, Ila Hughes), 1:56.44; 2. Kodiak B, 1:57.05; 3. Kodiak C, 2:15.87. 100 backstroke — 1. Marina Cummiskey, Kod, 1:05.61; 2. Brittany Horne, Kod, 1:07.81; 3. Angie Cardoza, Hom, 1:35.82; 4. Crystal Crane, Hom, 1:52.14. 100 breaststroke — 1. Tahna Lindquist, Kod, 1:12.25; 2. Rena Krahn, Kod, 1:22.06; 3. Lydia Stanford, 1:31.79; 4. Jenna Fabich, Hom, 1:41.77. 400 freestyle relay — 1. Kodiak (Roslyn Kreigh, Brittany Horne, Hannah Glover, Marina Cummiskey), 4:06.99; 2. Kodiak B, 4:17.49; 3. Homer, 4:54.92; 4. Kodiak C, 5:21.21.

Boys

Kodiak 193, Homer 93

200 medley relay — 1. Kodiak (Talon Lindquist, Luke James, Bradley Padro, Nathan Schauff), 1:51.53; 2. Kodiak B, 1:56.19; 3. Kodiak C, 2:10.30; 4. Homer, 2:13.29. 200 freestyle — 1. Dan Lambert, Kod, 1:57.81; 2. River Hanson, Kod, 2:03.49; 3. Beau Mann, Kod, 2:09.09; 4. Leo Castellani, Hom, 2:11.19; 5. Zach Nelson, Hom, 2:28.86. 200 IM — 1. Luke James, Kod, 2:12.79; 2. Nathan Schauff, Kod, 2:14.25; 3. Baxter Anderson, Kod, 2:16.93; 4. Remi Nagle, Hom, 2:21.86; 5. Griffin Downey, Hom, 2:25.97. 50 freestyle — 1. Graham Burnside, Kod, 24.80; 2. Zane Wilkinson, Hom, 24.97; 3. Jakob Arnold, Kod, 25.51; 4. Gus Hanson, Kod, 26.32; 5. Zane Boyer, Hom, 30.48. 1-meter diving — 1. Ian Hall, Hom, 194.80; 2. Reuben Romero, Kod, 158.15; 3. Jeremiah Black, Kod, 152.60; 4. Stephen Parnell, Kod, 135.85; 5. Ren Carrol, Hom, 121.85; 6. Warren Spencer, Hom, 1:04.55. 100 butterfly — 1. Remi Nagle, Hom, 59.28; 2. Luke James, Kod, 1:00.92; 3. Dan Lambert, Kod, 1:01.83; 4. Mica Linscheid, Kod, 1:11.59; 5. Hale Wilkinson, Hom, 1:20.56. 100 freestyle — 1. Dyton Schauff, Kod, 50.82; 2. Jonas Anderson, Kod, 55.31; 3. Max Mutch, Kod, 58.74; 4. Zane Wilkinson, Hom, 59.36; 5. Zach Nelson, Hom, 1:04.62; 6. Jarrett Richburg, Hom, 1:21.24. 500 freestyle — 1. Daniel Smith, Kod, 5:15.34; 2. Baxter Anderson, Kod, 5:32.11; 3. Josiah Fish, Kod, 6:30.10; 4. Thomas Vanek, Hom, 6:36.15. 200 freestyle relay — 1. Kodiak B (Dyton Schauff, Nathan Schauff, Jonas Anderson, Beau Mann), 1:34.41; 2. Kodiak A, 1:35.29; 3. Homer, 1:44.49; 4. Kodiak C, 1:55.90; 5. Homer B, 2:03.67. 100 backstroke — 1. Zayle Leithead, Kod, 1:01.65; 2. Gus Hanson, Kod, 1:04.88; 3. Leo Castellani, Hom, 1:08.05; 4. Jakob Arnold, 1:09.19; 5. Griffin Downey, Hom, 1:10.09; 6. Zane Boyer, Hom, 1:31.37. 100 breaststroke — 1. Talon Lindquist, Kod, 1:04.18; 2. Blake James, Kod, 1:05.41; 3. Max Mutch, Kod, 1:12.89; 4. Thomas Vanek, Hom, 1:26.73; 5. Hale Wilkinson, Hom, 1:29.21. 400 freestyle relay — 1. Kodiak (Dan Lambert, Mica Linscheid, River Hanson, Baxter Anderson), 3:45.71; 2. Kodiak B, 3:53.21; 3. Homer 4:05.83; 4. Kodiak C, 4:14.31.

More in Sports

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Kenai River’s Brady Engelkes and Anchorage’s Will Shepard battle for control of the puck during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 16, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Wolverines sweep Brown Bears

The Bears are 12-29-4-0, have 28 points and are 8th in the Midwest Division

Seward’s Ava Jagielski moves with ball as Kenai’s Avia Miller blocks during a basketball game at Kenai Central High School in Kenai, Alaska, on Friday, Feb. 16, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Nikiski and Ninilchik advance in Invitational, Kenai and Seward split

On Friday, Kenai split games with Seward, Soldotna split games with Mountain… Continue reading

Example of a culvert blocked by natural materials on Port Graham Road. (Photo by Sarah Apsens/USFWS)
Refuge Notebook: Connecting fish and community to resources in Port Graham

Streams that baby salmon live in provide shelter from predators, food and conditions for optimal growth

Most Read