Colony sweeps, Homer’s Daigle wins at Frank D. Invite in Seward

Colony sweeps, Homer’s Daigle wins at Frank D. Invite in Seward

The Colony girls and boys cross-country teams swept the Frank D. Invitational on Friday in Seward.

The Colony boys won with 60 points, while Soldotna was second with 74 and Kenai Central was third with 76. The Knights girls had 44 points, while runner-up Soldotna had 53 and Palmer tallied 60.

Homer’s Autumn Daigle continued to rack up wins in her senior season, taking the girls race at 19 minutes, 52 seconds, while Palmer’s Lydia Ortiz was at 20:45 in second place.

Also from the peninsula in the top 10 were SoHi’s Erika Arthur in fifth at 21:13, Kenai’s Logan Satathite in sixth at 21:18 and Homer’s Eryn Field at 10th in 22:04.

Tristian Merchant of Anchorage Christian Schools ran 16:58 to take the boys race, with a pair of Kenai Central runners right behind him. Maison Dunham was in second at 17:22 and Joe Hamilton was in third at 17:37.

Also in the top 10 from the peninsula were Soldotna’s Bradley Walters in sixth at 17:48, Seward’s Max Pfeiffenberger in seventh at 17:52, Kenai’s Nathan Haakenson in eighth at 17:54 and Soldotna’s Lance Chilton in 10th at 17:56.

Frank D. Invitational

Friday in Seward

BOYS

Team scores: 1. Colony, 60; 2. Soldotna, 74; 3. Kenai Central, 76; 4. Seward, 88; 5. Palmer, 98; 6. Anchorage Christian, 132; 7. Homer, 164.

Individual 5-kilometer results

1. Tristian Merchant, ACS, 16 minutes, 58 seconds; 2. Maison Dunham, Ken, 17:22; 3. Joe Hamilton, Ken, 17:37; 4. Lane Meier, Col, 17:40; 5. Garrett Streit, Col, 17:48; 6. Bradley Walters, Sol, 17:48; 7. Max Pfeiffenberger, Sew, 17:52; 8. Nathan Haakenson, Ken, 17:52; 9. Kaleb Smith, ACS, 17:55; 10. Lance Chilton, Sol, 17:56; 11. Ryan Owens, Pal, 18:01; 12. Noble Gurney, Pal, 18:02; 13. Jake Waterhouse, Col, 18:14; 14. Bjorn Nilsson, Sew, 18:19; 15. Make Reem, Pal, 18:26; 16. Jack Harris, Sol, 18:27; 17. Trey Ingalls, Sew, 18:27; 18. Jayden Rice, Col, 18:28; 19. Anchor Musgrave, Sol, 18:31; 20. Lief Davidson, Col, 18:37; 21. Jaden Van Dyke, Sew, 18:45; 22. Zachary Daniel, Col, 18:51; 23. Maleda Denbrock, Sol, 18:56; 24. Bryson Whitworth, Col, 18:57; 25. Devin Wise, Hom, 19:01.

26. Seamus McDonough, Hom, 19:03; 27. Levi Miller, Pal, 19:03; 28. Ky Calvert, Ken, 19:06; 29. Levi Deboard, Sew, 19:21; 30. Tytus Gilbert, Sol, 19:23; 31. Quinn Cox, Sol, 19:24; 32. Samuel Koster, Sew, 19:35; 33. Ziven Witczak, Pal, 19:42; 34. Micah Tendrick, ACS, 19:45; 35. Tyler Hippchen, Ken, 19:50; 36. Lance Seneff, Hom, 19:55; 37. Austin Cline, Hom, 19:56; 38. Luke Cross, Ken, 19:56; 39. Joshua Villanueva, Pal, 20:11; 40. Damon Weisser, Hom, 20:31; 41. Clayton Peterson, Sew, 20:46; 42. Daniel Szepanski, ACS, 21:01; 43. Lukyan Fairbanks, Hom, 21:27; 44. Tucker Christiansen, Pal, 21:34; 45. Owen Pitzman, Hom, 21:36; 46. Luke Hofacker, ACS, 21:37; 47. Nolan Kaupp, ACS, 21:47.

GIRLS

Team scores: 1. Colony, 44; 2. Soldotna, 53; 3. Palmer, 60; 4. Homer, 87; 5. Seward, 108; 6. ACS, 150.

Individual 5-kilometer results

1. Autumn Daigle, Hom, 19:52; 2. Lydia Ortiz, Pal, 20:45; 3. Jordan Strausbaugh, Sol, 21:02; 4. Sophie Wright, Pal, 21:05; 5. Erika Arthur, Sol, 21:13; 6. Logan Satathite, Ken, 21:18; 7. Shea Alaniva, Col, 21:22; 8. Sofija Spaic, Col, 21:29; 9. Lydia Bushey, Col, 21:29; 10. Eryn Field, Hom, 22:04; 11. Jordan Ruffner, Sol, 22:09; 12. Abby Novak, Col, 22:15; 13. Leah Fallon, Ken, 22:15; 14. Lucy Shea, Col, 22:23; 15. Aila Berrigan, Pal, 22:31; 16. Monica Bustillos, Col, 22:33; 17. Nina Kalytiak, Pal, 22:39; 18. Lena Jagielski, Sew, 22:44; 19. Cameron Blackwell, Sol, 22:59; 20. Katie Delker, Sol, 23:21; 21. Aly Guernsey, Sew, 23:27; 22. Claire Smith, Col, 23:32; 23. Lucy Hankins, Sew, 23:33; 24. Brooke Miller, Hom, 223:36; 25. Hana Cooney, Sew, 23:38.

26. Destiny Reimers, ACS, 23:43; 27. Kara Super, Hom, 23:55; 28. Elisabeth Hennemann, Pal, 23:57; 29. Caroline Bohlman, ACS, 24:07; 30. Isabella Dammeyer, Sol, 24:15; 31. Marantha Brueckner, Sew, 24:41; 32. Mikaela Hall, Ken, 24:42; 33. Gabriella Tews, Ken, 24:42; 34. Maddox Berg, Hom, 25:19; 35. Leah Dunn, Hom, 25:32; 36. Madison Martin, ACS, 26:09; 37. Kelsey Smallwood, ACS, 26:11; 38. Kyla Smith, ACS, 26:13; 39. Ellie Burns, Sol, 26:46; 40. Emily Tedrick, ACS, 26:49.

More in Sports

tease
Friday: Oilers topple Pilots at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 4-0 on Friday at… Continue reading

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

The field of Late Models slide through a turn Friday, Sept. 6, 2019, at Twin City Raceway in Kenai, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Results posted for Circle Track Division race

The Twin City Raceway - Circle Track Division held its second race… Continue reading

tease
Thursday: Miners cruise past Oilers again

The Mat-Su Miners defeated the Peninsula Oilers 10-1 on Thursday in Alaska… Continue reading

tease
Oilers topple Pilots for 1st victory of season

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 3-1 on Wednesday at… Continue reading

Allie Ostrander is presented her award by Stacia Rustad at the Alaska High School Hall of Fame's Class of 2023 induction ceremony on Sunday, May 7, 2023, at The Lakefront Hotel in Anchorage, Alaska. (Screenshot)
Ostrander wins tuneup race for Olympic Trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, set a new personal… Continue reading

tease
Tuesday: Oilers-Chinooks game rained out

Former Oilers pitcher Thorpe makes solid big league debut, but former Oilers pitcher Woo doesn’t make scheduled start

Runners start the fifth lap at the Tsalteshi Backyard Ultra at the Soldotna Regional Sports Complex on Friday, June 8, 2024, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Girdwood’s Behney runs 75 miles to win his 2nd Tsalteshi Backyard Ultra

The Tsalteshi Backyard Ultra is an unusual running race, so it’s no… Continue reading

tease
Monday: Oilers drop close one to Bucs

The Anchorage Bucs defeated the Peninsula Oilers 4-3 Monday in Alaska Baseball… Continue reading

Most Read