Area rowers compete in Moose Nugget Regatta

  • By Staff Report
  • Saturday, July 23, 2016 11:00pm
  • Sports

The Anchorage Rowing Association won the Moose Nugget Regatta on July 16 and 17 at Wasilla Lake.

Anchorage Rowing had 52 points while the Alaska Midnight Sun Rowing Association had 27 points and the Kenai Crewsers Rowing Club and 23 points. Alaska Midnight Sun Rowing is based on West Mackey Lake, while the Crewsers are on the eastern side of the Kenai Peninsula.

The regatta, Alaska’s largest, featured close to 100 adults and juniors competing in 1,000-meter sprint races.

The results follow:

July 16

Women’s coxed four — 1. ARA, 4 minutes, 5.1 seconds; 2. AMSRA (Annamarieka Chythlook, Kristina Goolsby, Sara Hadfield, AnnMarie Rudstrom, cox Chelsea Berg), 4:15.0; 3. ARA, 4:19.8; 4. KCRC (Sue Faust, Tami Bednarz, Lori Draper, Lori Landstrom, cox Katy Jurney Scrivo), 4:20.7; 5. ARA, 4:25.5.

Mixed junior quad scull — 1. ARA, 4:09.3; 2. ARA, 4:12.3.

Women’s single scull, ages D-J — 1. AMSRA, Karen Hurd, 4:30.9; 2. ARA, 4:38.4.

Men’s novice single scull — 1. ARA, 4:00.0.

Women’s novice eight — 1. Composite (Isabelle Pope, Laura Elsmann, Sabrina Schimscheimer, Ingrid Gadpaille, Rachael Schick, Juliette Weaver, Adriane Greig, Ella Mayo-Kiely, cox Jordan Lambert), 4:43.9; 2. ARA, 5:03.0.

Men’s double scull, ages A-C — 1. ARA, 3:53.1; 2. ARA, 3:59.1.

Women’s junior quad scull — 1. Composite (Angelina Dexter, Mieka Chythlook, Hailey Clark, Emma Leonard), 4:06.1; 2. ARA, 4:21.7.

Men’s junior coxed four — 1. ARA, 4:44.3; 2. Composite (Ian Elsmann, Matthew Hagel, Galen Jobe, Ethan Zawodny, cox Isabelle Pope), 7:19.0.

Women’s single scull, ages A-C — 1. ARA, 4:35.1; 2. ARA, 4:38.2; 3. ARA, 4:52.7; 4. AMSRA (Kristina Goolsby), 5:12.0.

Men’s double scull, ages D-J — 1. KCRC (Harold Faust, Tom Swann), 4:04.4; 2. ARA, 4:04.9; 3. ARA, 4:41.7.

Women’s novice quad scull — 1. KCRC (Sarah Fink, Heather Johnston, Darcy Sturges, Eva Sanchez), 5:13.0; 2. ARA, 6:00.1.

Mixed double scull, ages A-D — 1. ARA, 4:00.3; 2. ARA, 4:01.5; 3. ARA, 4:01.9; 4. KCRC (Paul Kain, Kim Kain), 6:17.3.

Mixed coxed four — 1. ARA, 4:22.4; 2. ARA, 4:23.6; 3. KCRC (Harold Faust, Tom Swann, Tami Bednarz, Sarah Fink, cox Becky Buchanan), 4:24.9; 4. AMSRA (Sara Hadfield, Karen Hurd, Jim Hurd, AnnMarie Rudstrom, cox Chelsea Burg), 4:40.1

Women’s eight — 1. ARA, 4:01.8; 2. ARA, 4:01.8; 3. KCRC (Terri Orr, Jessi Reel, Katy Jurney Scrivo, Jeannie Faust, Sarah Fink, Sue Faust, Lori Draper, Lori Landstrom, cox Tami Bednarz), 4:08.9.

Men’s coxed four — 1. ARA, 4:18.2; 2. KCRC (Harold Faust, Tom Swann, Kenny Faust, Adam Bauer, cox Katy Jurney Scrivo), 4:20.3; 3. ARA, 4:46.1.

Women’s 2 (500m) — 1. ARA, 2:14.9; 2. ARA, 2:15.2; 3. ARA, 2:19.9.

Women’s junior single scull — 1. ARA, 4:37.5; 2. AMSRA (Annamarieka Chythlook), 4:43.3; 3. ARA, 4:52.7; 4. AMSRA (Juliette Weaver), 6:28.8.

Mixed novice double scull — 1. KCRC (Sarah Fink, Adam Bauer), 5:06.6; 2. KCRC (Kenny Faust, Darcy Sturges), 5:38.2; 3. ARA, 6:48.0.

Mixed eight — 1. ARA, 4:00.4; 2. ARA, 4:04.7; 3. KCRC (Harold Faust, Tom Swann, Katy Scrivo, Jeanie Faust, Susan Faust, Paul Kain, Tami Bednarz, Lori Landstrom, cox Becky Buchanan), 4:08.7.

Mixed junior double scull — 1. Composite (Cooper Plumhoff, Matthew Hagel), 4:27.5; 2. ARA, 4:36.2.

Mixed double scull, ages E-J — 1. AMSRA (Jim Hurd, Karen Hurd), 4:21.9; 2. ARA, 4:33.1; 3. ARA, 4:53.7.

July 17

Women’s quad scull, ages A-C — 1. AMSRA (Kristina Goolsby, Sara Hadfield, Karen Hurd, AnnMarie Rudstrom), 4:05.2; 2. ARA, 4:45.5; 3. KCRC (Jeanie Moseman, Lori Draper, Katy Jurney Scrivo, Sarah Fink), 5:15.1; 4. ARA, 5:32.9.

Men’s single scull, ages A-C — 1. ARA, 3:50.7; 2. ARA, 4:05.3; 3. ARA, 4:20.9.

Men’s single scull, ages D-J — 1. AMSRA (James Hurd), 4:18.0; 2. ARA, 4:18.9; 3. ARA, 4:22.0; 4. ARA, 4:31.2; 5. ARA, 5:05.3.

Women’s double scull, ages A-C — 1. ARA, 4:07.0; 2. ARA, 4:18.6; 3. AMSRA (Kristina Goolsby, Annamarieka Chythlook), 4:19.5; 4. KCRC (Katy Jurney Scrivo, Jessi Reel), 4:25.2; 5. ARA, 4:29.0; 6. KCRC (Jeanie Moseman, Sarah Fink), 5:01.9.

Women’s junior eight — 1. ARA, 4:34.2.

Men’s junior single scull — 1. ARA, 4:25.1; 2. ARA, 4:29.3; 3. AMSRA (Matthew Hagel), 4:48.3; 4. AMSRA (Chris Hagel), 5:30.0.

Women’s junior coxed four — 1. ARA, 5:09.8; 2. ARA, 6:04.7.

Women’s quad scull, ages D-J — 1. ARA, 4:20.0; 2. KCRC (Tami Bednarz, Lori Landstrom, Lori Draper, Kim Kain), 5:11.4.

Mixed junior double scull — 1. ARA, 4:22.6; 2. AMSRA (Annamarieka Chythlook, Matthew Hagel), 4:26.5; 3. ARA, 4:42.5; 4. ARA, 4:54.6.

Women’s novice single scull — 1. ARA, 6:18.3.

Mixed novice coxed four — 1. AMSRA (Juliette Weaver, Emily Adamson, Chris Hagel, Chelsea Berg, cox Sara Hadfield), 5:16.7; 2. ARA, 5:20.7; 3. KCRC (Kenny Faust, Paul Kain, Heather Johnston, Eva Sanchez, cox Becky Buchanan), 5:31.0.

Mixed junior novice coxed four — 1. ARA, 5:23.2; 2. Composite (Isabelle Pope, Laura Elsmann, Matthew Hagel, Darcy Sturges, cox Noah Rygh), 5:29.8.

Men’s quad scull — 1. ARA, 3:42.7; 2. KCRC (Colin Brayton, Jessi Reel, Harold Faust, Tom Swann), 3:48.5; 3. ARA, 4:06.9.

Women’s double scull, ages D-J — 1. ARA, 4:53.8; 2. ARA, 4:56.8; 3. KCRC (Lori Landstrom, Lori Draper), 5:00.7; 4. KCRC (Jeanie Moseman, Sue Faust), 5:46.4; 5. KCRC (Becky Buchanan, Kim Kain), 6:18.4.

Mixed novice quad scull — 1. ARA, 5:19.8.

Women’s novice coxed four — 1. AMSRA (Sara Hadfield, Juliette Weaver, Emily Adamson, Chelsea Burg, cox Nancy Saylor), 5:16.2; 2. KCRC (Sarah Fink, Heather Johnston, Eva Sanchez, Darcy Sturges, cox Becky Buchanan), 5:46.4; 3. Composite (Ingrid Gadpaille, Margo Jones, Laura Mendola, Rachael Schick, cox Ed Hall), 7:15.8.

Women’s junior novice coxed four — 1. ARA, 5:42.1.

Women’s junior double scull — 1. Composite (Mieka Chythlook, Jasmine Langmann), 4:25.5; 2. ARA, 4:45.8; 3. ARA, 5:39.0; 4. ARA, 5:57.7.

Men’s eight — 1. ARA, 4:06.7.

Men’s junior eight — 1. Composite (Cooper Plumhoff, Ian Elsmann, Chris Hagel, Henry Banker, Galen Jobe, Jacob Hersh, Matthew Hagel, Noah Rygh, cox Robby Bear), 4:22.4.

Mixed quad scull — 1. ARA, 4:03.1; 2. KCRC (Brayton, Swann, Orr, Bednarz), 4:08.2; 3. ARA, 4:15.4; 4. AMSRA (Kristina Goolsby, Karen Hurd, Jim Hurd, Sara Hadfield), 4:22.7.

Women’s novice double scull — 1. KCRC (Darcy Sturges, Eva Sanchez), 6:50.2; 2. ARA, 7:35.4.

Women’s and women’s junior double scull 500m — 1. ARA, 2:49.4; 2. AMSRA (Annamarieka Chythlook, AnnMarie Rudstrom), 2:51.3; 3. ARA, 2:51.8; 4. ARA, 3:03.7.

Ham ‘n’ egger mixed eight — 1. Toast, 4:27.7; 2. Ham, 4:30.1; 3. Eggs, 4:48.3; 4. Bacon, 5:03.9.

Note: All times for masters events are age-adjusted final times. All times for junior and novice events are final unadjusted times.

More in Sports

Homer's Tanner Gallios competes in 450 Expert at Alaska State Motocross Race #4 at Twin City Raceway in Kenai, Alaska, on Saturday, June 16, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
State Motocross comes to Kenai, and gets big boost from southern Kenai Peninsula

The Kenai Peninsula Racing Lions - Motocross Division hosted Alaska State Motocross… Continue reading

Blakeley Jorgensen of AK Riptide (U14) pitches against AK Krush (14) at the USA/Junior Olympic softball tournament at Steve Shearer Memorial Ball Park on Saturday, June 15, 2024, in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
USA/Junior Olympic softball tourney helps players sharpen skills

Central Peninsula Fastpitch Softball hosted the USA/Junior Olympic softball tournament at Steve… Continue reading

Olympic gold medalist Lydia Jacoby waves to the crowd in Seward during her celebratory parade on Thursday, August 5, 2021. (Camille Botello / Peninsula Clarion)
Jacoby misses chance to qualify for Olympics in 100 breaststroke

Lydia Jacoby, a 2022 graduate of Seward High School, missed a chance… Continue reading

tease
Sunday: Twins split doubleheader with South

The American Legion Post 20 Twins split a doubleheader with South Wolverines… Continue reading

tease
Sunday: Oilers close Showcase with loss to Miners

The Peninsula Oilers closed the Alaska Baseball League Scouts Showcase with a… Continue reading

Trenton Ohnemus (27) drove in Derrick Jones (8) with the winning run for the American Legion Post 20 Twins against Dimond Lynx Post 21 on Saturday, June 15, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Saturday: Twins sweep doubleheader from Dimond

The American Legion Post 20 Twins swept a doubleheader from Dimond Lynx… Continue reading

tease
Saturday: Oilers shut out Chinooks at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Chugiak-Eagle River Chinooks 1-0 on Saturday at… Continue reading

tease
Friday: Oilers topple Pilots at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 4-0 on Friday at… Continue reading

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

Most Read