Theisen claims race No. 1 of Salmon Run Series

  • Sunday, July 10, 2016 12:22am
  • Sports

Jordan Theisen picked up the first victory of the summer in the five-race Salmon Run Series Wednesday evening at the Tsalteshi Trails in Soldotna.

Theisen crossed the line of the five-kilometer course in 17 minutes, 47 seconds, beating runner-up Pedro Ochoa by three seconds. Theisen, a 2015 Kenai Central graduate, currently competes at Black Hills State University in Spearfish, South Dakota, where his brother Jonah also runs.

The five-race series will resume Wednesday night at 5 p.m. at Tsalteshi, and will continue each week until Aug. 3.

1. Jordan Theisen, 17:47; 2. Pedro Ochoa, 17:50; 3. Karl Danielson, 19:33; 4. John-Mark Pothast, 19:57; 5. Adam Reimer, 19:58; 6. Addison Downing, 20:37; 7. Mike Crawford, 20:49; 8. Tony Eskelin, 21:31; 9. Bradley Walters, 21:48; 10. Benjamin McGarry, 22:03; 11. Scott Huff, 22:16; 12. Carl Kincaid, 22:54; 13. Jeremy Kupferschmid, 23:14; 14. Thomas Kobylarz, 23:17; 15. Kent Peterson, 23:22; 16. Kevin Lauver, 23:40; 17. Rena Anderson, 23:46; 18. Jay Harris, 24:11; 19. Connor Leaf, 25:05; 20. John-Paul Dammeyer, 25:09; 21. Tom Anderson, 25:17; 22. Hosanna VanHout, 25:26; 23. Jake Streich, 25:35; 24. Bryan Cowart, 25:40; 25. Jamie Nelson, 25:46;

26. Dylan Hugue, 25:52; 27. Heather Moon, 26:23; 28. Joseph Dammeyer, 26:25; 29. Susan Craig, 26:43; 30. Alek McGarry, 26:46; 31. Rob Carson, 26:47; 32. Elizabeth Hardie, 26:52; 33. Erica Cowart, 27:12; 34. Kate Swaby, 27:25; 35. Michael Tallent, 27:50; 36. Julie Litchfield, 28:19; 37. Dareena Doyle, 28:22; 38. Emma Craig, 28:26; 39. Carter Cannava, 28:34; 40. Katrina Cannava, 28:34; 41. Isabella Dammeyer, 28:47; 42. Stephanie Bias, 28:52; 43. Ree’Lynn Lisenby, 28:56; 44. Jodi Hanson, 28:57; 45. Johnna DeGray, 29:00; 46. John Roderick, 29:09; 47. Markie Shiflea, 29:35; 48. Paul Tornow, 30:04; 49. Emma-Clare Dammeyer, 30:13; 50. Jennifer Showalter, 30:16;

51. Elizabeth Lisenby, 30:20; 52. Maria Dammeyer, 30:24; 53. Kimberly Tornow, 30:25; 54. Betty Morane, 30:28; 55. Brian Stinson, 30:42; 56. Jim Krein, 30:52; 57. Bobbie Lay, 31:01; 58. Breanna McConnell, 31:26; 59. Jordan Ruffner, 31:33; 60. James Dammeyer, 31:47; 61. Tom Yukman, 31:51; 62. Sandi Yukman, 31:51; 63. Jessica Larsen, 32:40; 64. Ariana Cannava, 33:23; 65. Jack Laker, 33:29; 66. Ian McGarry, 33:32; 67. Cassie Collins, 33:55; 68. Leah Streich, 34:00; 69. Elizabeth Floersch, 34:03; 70. Landen Showalter, 34:07; 71. Chase Laker, 34:25; 72. Mark Laker, 34:27; 73. Linda Hotchkiss, 34:32; 74. Mary Kuepper, 34:44; 75. Bleu York, 35:16;

76. Katie Mae Tallent 35:16; 77. Sheilah-Margaret Pothast, 35:29; 78. John Pothast, 35:31; 79. Ethan Hogue, 35:45; 80. Dana McDonald, 35:45; 81. Tara Ruffner, 35:47; 82. Madison McDonald, 35:51; 83. Julie Laker, 36:06; 84. Terri Cowart, 36:13; 85. Kim McMilin, 36:27; 86. Marly Perschbacher, 36:41; 87. Eric Mauro, 37:37; 88. Pete Mauro, 37:37; 89. Chelsea McGarry, 38:16; 90. Maria Sweppy, 38:29; 91. Terri Nettles, 39:14; 92. Amy Hogue, 39:34; 93. Mary Rhyner, 39:41; 94. Henry Heft, 40:35; 95. Stephanie Kobylarz, 41:11; 96. Sarah Heminger, 43:22; 97. Lani Lauver, 43:50; 98. Kaitlyn Kind, 44:08; 99. Myla Edwards, 45:09; 100. Audrey McDonald, 46:16;

101. Louise Sondergaard, 46:16; 102. Penny Furnish, 46:20; 103. Matt Brown,46:24; 104. Aiden Huff, 48:45; 105. Monica Henson, 48:58; 106. Karen Scroggins, 48:58; 107. Rinna Carson, 49:41; 108. Lucia Carson, 49:42; 109. Robert Carson, 50:34.

More in Sports

tease
Saturday hoops: Seward girls, Houston boys win Seahawk Classic; CIA boys win NIT

The Seward girls and Houston boys won titles at the Seahawk Classic… Continue reading

The Soldotna hockey team won the Division II state championship at the Patty Center in Fairbanks, Alaska, on Saturday, Feb. 4, 2023. (Photo provided)
SoHi hockey claims Division II title; Kenai 4th

The Soldotna hockey team defeated Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale 2-1 on Saturday to… Continue reading

tease
Steel notch 2-game sweep of Brown Bears

The host Chippewa (Wisconsin) Steel completed a two-game sweep of the Kenai… Continue reading

tease
State hockey: SoHi makes state final; Kenai to play for 4th

Soldotna, the No. 3 seed, defeated No. 2 seed Palmer 1-0 on… Continue reading

tease
Friday hoops: Homer sweeps Nikiski; CIA boys make final of NIT

The host Homer girls and boys basketball teams swept Nikiski on Friday… Continue reading

tease
Brown Bears fall to Steel

The visiting Kenai River Brown Bears had a two-game winning streak snapped… Continue reading

tease
SoHi wins, Kenai loses on opening day at state hockey

The Soldotna hockey team won and Kenai Central lost Thursday at the… Continue reading

tease
Ninilchik, Seward split; CIA girls, boys move to NIT semis

The Ninilchik and Seward basketball teams split on the opening day of… Continue reading

Nature-based solutions like conserving peatlands and encouraging beaver in the right places and times are promising tools for ensuring abundant cool waters for fish and people. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Water is life

When you think of Alaska and wildlife, the image of waters teeming… Continue reading

Most Read