Theisen, Calvert win Salmon Run race #1

A pair of Kenai Central High cross-country leaders prevailed on the first night of the Salmon Run Series in Soldotna.

Jordan Theisen, a 2015 KCHS graduate, won the five-kilometer race over the field of 136 runners held on the Tsalteshi Trails with a fast time of 17 minutes, 24 seconds, while incoming Kenai senior Jaycie Calvert crossed the line as the women’s winner in 21:50, taking sixth overall.

Theisen currently attends Black Hills State University in Spearfish, South Dakota, with brother, Jonah, and cruised to Wednesday’s win under sunny skies over second-place Bradley Walters, who finished in 19:08. Mike Crawford took third in 20:38.

Calvert beat women’s runner-up Brooke Satathite by 1:15, with third-place Gabriel Juliussen another six seconds back in 23:11.

The five-race series continues next Wednesday with race day registration at 5 p.m. and races at 6 p.m. The series runs each Wednesday night until Aug. 8 at the Tsalteshi Trails behind Skyview Middle School.

Salmon Run Series #1

Wednesday at Tsalteshi Trails

1. Jordan Theisen, 17:24; 2. Bradley Walters, 19:08; 3. Mike Crawford, 20:38; 4. Tucker Mueller, 21:38; 5. Joey Klecka, 21:39; 6. Jaycie Calvert, 21:50; 7. Jeffrey Helminiak, 21:55; 8. Gregory Fallon, 21:59; 9. Jack Laker, 22:06; 10. Jeff Sims, 22:26; 11. Jeff McDonald, 22:44; 12. Josh Foster, 22:51; 13. Brooke Satathite, 23:05; 14. John Paul Dammeyer, 23:08; 15. Gabriel Juliussen, 23:11; 16. Erika Arthur, 23:21; 17. Leah Fallon, 23:33; 18. Zach Burns, 23:37; 19. Kevin Lauver, 23:45; 20. Tanis Lorring, 23:51; 21. Michael Sheffert, 23:51; 22. Joseph Dammeyer, 24:09; 23. Kent Peterson, 24:11; 24. Isabella Dammeyer, 24:16; 25. Chase Laker, 24:29;

26. Matt Dammeyer, 24:40; 27. Kellie Arthur, 24:48; 28. Logan Satathite, 25:03; 29. Luke Armstrong, 25:06; 30. Tyler Hippchen, 25:10; 31. Ellie Burns, 25:13; 32. Carl Kincaid, 25:26; 33. Isaac Nilssen, 25:40; 34. Summer Foster, 25:41; 35. Elizabeth Hardie, 25:41; 36. Susan Craig, 25:47; 37. Michael Cutter, 26:11; 38. Troy Glidden, 26:11; 39. Alice Main, 26:30; 40. Chase Martin, 26:48; 41. Terese Schomogyi, 26:55; 42. Joel Burns, 27:08; 43. Jodi Hanson, 27:19; 44. Chris Logan, 27:19; 45. Rick Luebke, 27:57; 46. Chad Arthur, 27:57; 47. Dylan Hogue, 28:14; 48. Jamie Nelson, 28:18; 49. Allie McGahan, 28:21; 50. Ricardo Rubio, 28:26;

51. James Dammeyer, 29:12; 52. Zander Miller, 29:17; 53. Waylon Gillikin, 29:18; 54. Emerson Lorring, 29:28; 55. Teresa Fallon, 29:30; 56. Jenna Tureman, 29:35; 57. Amy Anderson, 29:37; 58. Sondra Stonecipher, 29:44; 59. Cooper Tallent-Darling, 29:51; 60. Leah Streich, 29:55; 61. Marci Luebke, 29:57; 62. Karalyn Veihdeffer, 29:59; 63. Jim Krein, 30:05; 64. Ricardo Lusch, 30:22; 65. Ruben Foster, 30:33; 66. Landen Showalter, 30:59; 67. Cynthia McMillin, 31:02; 68. Laur Ellsworth, 31:05; 69. Alyssa Nilssen, 31:08; 70. Jen Showalter, 31:36; 71. Carrie Wawrzyk, 32:01; 72. Joel Moss, 32:05; 73. Laura Sanborn, 32:14; 74. EmmaClare Dammeyer, 32:18; 75. Maria Dammeyer, 32:21;

76. Kate Harris, 32:22; 77. Patty Moran, 32:22; 78. Thaddeus Lingenfelter, 32:30; 79. Kat Sorensen, 32:59; 80. Luci Salzer, 33:04; 81. Marcus Mueller, 33:05; 82. Sharon Oyao, 33:18; 83. Madison McDonald, 33:21; 84. Emily Moss, 33:22; 85. Tiffany Eck, 33:28; 86. Jordan Ruffner, 33:30; 87. Ethan Hogue, 33:30; 88. Lanie Hughes, 33:46; 89. Travis Johnson, 33:47; 90. Chris Trammell, 33:47; 91. Fred Koski, 33:54; 92. Sheilah-Margaret Pothast, 34:05; 93. John Pothast, 34:05; 94. Breanna McConnell, 34:19; 95. Dana McDonald, 34:41; 96. Matt Bron, 34:41; 97. Forrest Vest, 34:42; 98. Dohn Cho, 34:55; 99. Robert Carson, 35:02; 100. Robert Carson, 35:04;

101. Thomas Kobylarz, 35:04; 102. Terri Cowart, 35:07; 103. Teresa Fallon, 35:14; 104. Kate Swaby, 35:18; 105. Kelyse Beilfuss, 36:39; 106. Mary Rhyner, 36:40; 107. April Chilton, 36:52; 108. Brad Stonecipher, 36:53; 109. Audrey McDonald, 37:19; 110. Rebecca Rampton, 37:37; 111. Bill Butsic, 37:56; 112. Leif Laker, 38:27; 113. Julie Laker, 38:28; 114. Maryjane Hadaway, 38:32; 115. Madeline Tureman, 39:21; 116. Cecilee Tureman, 39:28; 117. Ayla Tallent, 39:29; 118. Katie Mae Tallent, 39:41; 119. Amy Hogue, 39:58; 120. Tara Ruffner, 39:58; 121. Bill Hanson, 40:08; 122. Amanda Taylor, 40:47; 123. Sara Dennis, 41:43; 124. Angie Nelson, 46:08; 125. Tony Oliver, 46:26;

126. Anna Ring, 46:44; 127. Cory Ring, 46:44; 128. Kate Harris, 46:54; 129. Peg Beilfuss, 47:54; 130. Penny Furnish, 48:39; 131. Carla Salzer, 49:04; 132. Sailor Tallent, 49:13; 133. Amelia Mueller, 49:46; 134. Melita Efta, 49:47; 135. Tamara Ramseth, 49:54; 136. Thad Lingenfelter, 50:42.

More in Sports

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal during a game against Fairbanks at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, Feb. 24, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai River Brown Bears snap losing skid with win over Fairbanks

It was the team’s first win since Dec. 2

Soldotna’s Kaytlin McAnelly, backed by teammate Izzy Cruz, moves with the ball against defensive play by Houston’s Andi Robinson during a basketball game at Soldotna High School in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Soldotna splits with Houston on senior night

Nikiski girls and boys also took on Grace Christian

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal by Dylan Contreras, center, during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Brown Bears topped by Ice Dogs

The two teams play again Saturday at 7:30 p.m.

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Most Read