Stars lead list of NLC All-Conference awards

  • By Staff Report
  • Thursday, October 12, 2017 11:20pm
  • Sports

The Soldotna Stars once again filled the Northern Lights All-Conference list of accolades in 2017, picking up three of the top five awards and 13 of 32 first-team awards.

For a second straight year, SoHi senior Brenner Furlong received NLC Offensive Player of the Year and senior Wendell Tuisuala grabbed Defensive Player of the Year honors. Furlong led all peninsula athletes with 1,214 rushing yards and 16 touchdowns, while Tuisuala terrorized opponents with a consistent defensive presence.

Soldotna defensive coordinator Eric Pomerleau received Assistant Coach of the Year, while Lineman of the Year went to Palmer’s Lucas Santana and Coach of the Year went to Rod Christiansen of Palmer.

Kenai Central featured seven names on the First-Team list, three on offense and four on defense.

2017 Northern Lights All-Conference Awards

Offensive Player of the Year — Brenner Furlong, Soldotna.

Defensive Player of the Year — Wendell Tuisuala, Soldotna.

Lineman of the Year — Lucas Santana, Palmer.

Coach of the Year — Rod Christiansen, Palmer.

Assistant Coach of the Year — Eric Pomerleau, Soldotna.

2017 Northern Lights Conference First-Team Offense

Quarterback — Brandon Crowder, Soldotna.

Halfback — Aaron Faletoi, Soldotna; Larry Cutsforth, Palmer.

Fullback — Brenner Furlong, Soldotna.

Receiver — Zack Tuttle, Kenai; Joel Francisco, Kodiak.

Tight End — Galen Brantley III, Soldotna.

Tackle — Jake Marcuson, Soldotna; Jacob White, Palmer.

Guard — Wendell Tuisuala, Soldotna; Seth Kruse, Kenai; Lucas Santana, Palmer.

Center — Josh Smith, Kodiak.

Return specialist — Luke Trammell, Soldotna.

Long snapper — Logan Baker, Kenai.

Kicker — Larry Cutsforth, Palmer.

2017 Northern Lights Conference First-Team Defense

Outside linebacker — Rykker Riddall, Kenai; Brenner Furlong, Soldotna.

Inside linebacker — Tyrone McEnerney, Kenai; Wendell Tuisuala, Soldotna; Ben Kruzich, Palmer.

Defensive back — Jersey Truesdell, Soldotna; Zack Tuttle, Kenai; Jeff Glynn, Palmer; Isaiah Galindez, Kodiak.

Interior lineman — John Grossl, Kenai; Lucas Santana, Palmer; Levi Benner, Soldotna; Josh Smith, Kodiak; Aaron Faletoi, Soldotna.

Punter — Shaun Walton, Kodiak.

Utility player — Cody Quelland, Soldotna.

2017 Northern Lights Conference Second-Team Offense

Quarterback — Luke Guggenmos, Palmer.

Halfback — Kaleb Finley, Kodiak; Rykker Riddall, Kenai.

Fullback — Dustin Corbin, Palmer.

Receiver — Mason Piper, Eagle River; Matt Daniels, Palmer.

Tight End — Bryson Rollman, Eagle River.

Tackle — Micah Stafford, Eagle River; Riley Atwood, Kenai; Micah Bartel, Kodiak.

Guard — Arjay Fangonilo, Kodiak; Ben Hamilton, Eagle River.

Center — Eli Lovelace, Soldotna; Jacob Grant, Kenai.

Return specialist — Patric Dickens, Palmer.

Long snapper — Levi Farris, Palmer; Galen Brantley III, Soldotna.

Kicker — Jovani Peneda, Kodiak.

2017 Northern Lights Conference Second-Team Defense

Outside linebacker — Kaleb Finley, Kodiak; Dustin Corbin, Palmer.

Inside linebacker — Tyrone McEnerney, Kenai; Derrick Rastopsoff, Kodiak; Parker Smith, Palmer.

Defensive back — Brandon Crowder, Soldotna; Ryan Adkins, Eagle River; JT Adams, Eagle River; Titus Riddall, Kenai; Leif Mumma, Palmer; Shaun Walton, Kodiak.

Interior lineman — Jarrett Wilson, Kenai; Travis Tardiff, Palmer; Orazio Ramos, Eagle River.

Punter — Ryan Adkins, Eagle River.

Utility player — Dylan Meyers, Palmer.

2017 Northern Lights Conference Honorable Mention Offense

Quarterback — Connor Felchle, Kenai.

Halfback — Kameron Williams, Eagle River; Jeff Glynn, Palmer.

Fullback — Michael Cayood, Eagle River.

Tackle — Levi Benner, Soldotna.

Kicker — Eli Sheridan, Soldotna; Thad Heagy, Eagle River.

2017 Northern Lights Conference Honorable Mention Defense

Defensive Back — Cy Updike, Soldotna; Mason Piper, Eagle River; Nathan Reeves, Palmer.

Interior Lineman — Jake Marcuson, Soldotna; Micah Bartel, Kodiak; Micah Stafford, Eagle River.

Punter — Skyler Hale, Palmer.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read