Soldotna swimmers take on Kodiak in duals

  • By Staff Report
  • Sunday, September 4, 2016 9:39pm
  • Sports

The Soldotna swimming and diving team traveled to Kodiak for meets Friday and Saturday.

Senior Cody Watkins provided the highlight for the Stars, winning both the 100- and 200-yard freestyles in Friday’s meet. The top three in each event follow:

Soldotna vs. Kodiak

Friday

GIRLS

200-yard medley relay — 1. Soldotna, 2:06.09; 2. Kodiak, 2:11.46; 3. Soldotna, 2:28.62.

200 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 2:02.00; 2. Sydney Juliussen, Sol, 2:09.44; 3. Molly Blackmon, Kod, 2:09.81.

200 IM — 1. Darby McMillan, Sol, 2:34.00; 2. Katie Creglow, Sol, 2:34.46; 3. Kortney Birch, Sol, 2:44.84.

50 freestyle — 1. Hannah Glover, Kod, 26.90; 2. Madelyn Brennan, Sol, 27.61; 3. Rachel Davidson, Sol, 28.64.

Diving — 1. Sage Alverz, Kod, 117.70; 2. Bella Penaloza, Kod, 117.20; 3. Lydia Stanford, Kod, 117.10.

100 butterfly — 1. Marina Cummiskey, Kod, 1:04.52; 2. Darby McMillan, Sol, 1:12:52; 3. Ryann Cannava, Sol, 1:23.43.

100 freestyle — 1. Sydney Juliussen, Sol, 58.20; 2. Hannah Glover, Kod, 58.57; 3. Ashleigh Nicholson, Kod, 1:08.38.

500 freestyle — 1. Cheyanne Sundberg, Kod, 6:10.10; 2. Kortney Birch, Sol, 6:26.14; 3. Emily Hubert, Kod, 6:41.85.

200 freestyle relay — 1. Kodiak, 1:48.05; 2. Soldotna, 1:50.94; 3. Kodiak, 2:01.12.

100 backstroke — 1. Rachel Davidson, Sol, 1:09.62; 2. Molly Blackmon, Kod, 1:10.99; 3. Oliva Apitz, Kod, 1:12.24.

100 breaststroke — 1. Katie Creglow, Sol, 1:15.63; 2. Delaney Johnson, Kod, 1:25.49; 3. Lydia Stanford, Kod, 1:27.77.

400 freestyle relay — 1. Kodiak, 3:58.31; 2. Soldotna, 4:09.25; 3. Soldotna, 4:42.88.

BOYS

200 medley relay — 1. Kodiak, 1:43.71; 2. Kodiak, 1:56.72; 3. Kodiak, 2:08.81.

200 freestyle — 1. Cody Watkins, Sol, 1:49.53; 2. Dan Lambert, Kod, 1:55.04; 3. Nathan James, Kod, 2:00.35.

200 IM — 1. Luke James, Kod, 2:06.89; 2. Jacob Hall, Sol, 2:08.49; 3. Baxter Anderson, Kod, 2:12.54.

50 freestyle — 1. Nathan Schauff, Kod, 22.97; 2. Gus Hanson, Kod, 24.46; 3. Graham Burnside, Kod, 24.55.

Diving — 1. Ruben Ulatan, Kod, 210.90; 2. Kylan Welch, Sol, 189.15; 3. Gideon Hutchison, Sol, 121.75.

100 butterfly — 1. Luke James, Kod, 56.52; 2. Jacob Creglow, Sol, 57.07; 3. Anders Hocum, Kod, 1:04.40.

100 freestyle — 1. Cody Watkins, Sol, 49.05; 2. Nathan Schauff, Kod, 50.48; 3. Dan Lambert, Kod, 52.57.

500 freestyle — 1. Baxter Anderson, Kod, 5:07.81; 2. Jacob Hall, Sol, 5:13.48; 3. Daniel Smith, Kod, 5:16.86.

200 freestyle relay — 1. Kodiak, 1:33.59; 2. Soldotna, 1:34.40; 3. Kodiak, 1:43.53.

100 backstroke — 1. Gus Hanson, Kod, 56.87; 2. Patrick Peralta, Kod, 1:04.13; 3. Will Gross, Sol, 1:10.27.

100 breaststroke — 1. Talon Lindquist, Kod, 57.77; 2. Jacob Creglow, Sol, 1:03.94; 3. Nevin Lee, Kod, 1:09.47.

400 freestyle relay — 1. Kodiak, 3:29.26; 2. Kodiak, 3:32.88; 3. Soldotna, 3:36.57.

Saturday

Soldotna vs. Kodiak

GIRLS

200 medley relay — 1. Soldotna, 2:08.96; 2. Kodiak, 2:20.46.

200 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 2:02.32; 2. Darby McMillan, Sol, 2:17.68; 3. Kortney Birch, Sol, 2:19.34.

200 IM — 1. Oliva Apitz, Kod, 2:44.50; 2. Delaney Johnson, Kod, 2:49.49; 3. Ryann Cannava, Sol, 2:53.94.

50 freestyle — 1. Hannah Glover, Kod, 27.00; 2. Molly Blackmon, Kod, 27.13; 3. Rachel Davidson, Sol, 29.12.

Diving — 1. Lydia Stanford, Kod, 144.40; 2. Sage Alverz, Kod, 127.40; 3. Bella Penaloza, Kod, 120.35.

100 butterfly — 1. Hannah Glover, Kod, 1:09.57; 2. Sydney Juliussen, Sol, 1:11.58.

100 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 56.33; 2. Rachel Davidson, Sol, 1:03.22; 3. Kortney Birch, Sol, 1:03.65.

500 freestyle — 1. Cheyanne Sundberg, Kod, 6:03.52; 2. Darby McMillan, Sol, 6:19.38; 3. Katie Creglow, Sol, 6:21.86.

200 freestyle relay — 1. Kodiak, 1:48.63; 2. Soldotna, 1:52.23; 3. Kodiak, 1:59.64.

100 backstroke — 1. Molly Blackmon, Kod, 1:11.60; 2. Oliva Apitz, Kod, 1:12.16; 3. Madelyn Brennan, Sol, 1:13.28.

100 breaststroke — 1. Sydney Juliussen, Sol, 1:18.84; 2. Delaney Johnson, Kod, 1:25.48; 3. Lydia Stanford, Kod, 1:27.27.

400 freestyle relay — 1. Kodiak, 4:03.55; 2. Soldotna, 4:18.41; 3. Kodiak, 4:42.47.

BOYS

200 medley relay — 1. Soldotna, 1:47.28; 2. Kodiak, 1:49.02; 3. Kodiak, 1:51.90.

200 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 1:45.07; 2. Jacob Hall, Sol, 1:51.41; 3. Daniel Smith, Kod, 2:01.73.

200 IM — 1. Jacob Creglow, Sol, 2:08.43; 2. Baxter Anderson, Kod, 2:12.57; 3. Patrick Peralta, Kod, 2:20.80.

50 freestyle — 1. Nathan Schauff, Kod, 23.19; 2. Dan Lambert, Kod, 24.30; 3. Graham Burnside, Kod, 24.54.

Diving — 1. Sam Skolnick, Sol, 188.85; 2. Kylan Welch, Sol, 183.70; 3. Gideon Hutchison, Sol, 123.45.

100 butterfly — 1. Talon Lindquist, Kod, 51.90; 2. Cody Watkins, Sol, 54.44; 3. Baxter Anderson, Kod, 59.31.

100 freestyle — 1. Cheyanne Sundberg, Kod, 6:03.52; 2. Darby McMillan, Sol, 6:19.38; 3. Katie Creglow, Sol, 6:21.86.

500 freestyle — 1. Cody Watkins, Sol, 5:04.68; 2. Dan Lambert, Kod, 5:04.84; 3. Daniel Smith, Kod, 5:17.34.

200 freestyle relay — 1. Kodiak, 1:33.39; 2. Soldotna, 1:33.76; 3. Kodiak, 1:40.35.

100 backstroke — 1. Luke James, Kod, 1:00.26; 2. Jacob Hall, Sol, 1:01.31; 3. Patrick Peralta, Kod, 1:03.73.

100 breaststroke — 1. Nevin Lee, Kod, 1:08.73; 2. Anders Hocum, Kod, 1:09.17; 3. Wesley Dumm, Kod, 1:15.37.

400 freestyle relay — 1. Kodiak, 3:21.73; 2. Kodiak, 3:49.17; 3. Kodiak, 3:53.26.

More in Sports

tease
Kards win Silver Bracket at Dimond-Service volleyball

Kenai Central won the Silver Bracket on Saturday at the Dimond-Service Volleyball… Continue reading

Soldotna's Hunter Richardson and Homer's Nestor Kalugin tangle at 189A at the Luke Spruill Memorial Tournament on Saturday, Oct. 23, 2021, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. Richardson won the match 11-1 on the way to first place, while Kalugin was third. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai’s Gaethle wins Spruill award

Kenai Central junior Andrew Gaethle won the Luke Spruill Outstanding Wrestler award,… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Caden Triggs (far left) celebrates his first-period goal with Tyler Pfister and Brendan Hill on Friday, Oct. 21, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears split Friday, Saturday games with Steel

For the second time all season, the Kenai River Brown Bears scored… Continue reading

Brown Bears forward Cole Dubicki and Chippewa (Wisconsin) Steel forward Ethan Benz tangle for the puck Thursday, Oct. 21, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears drop home opener to Steel

The Kenai River Brown Bears lost their home opener 6-2 to the… Continue reading

tease
Seward volleyball comes back to top Nikiski

The host Seward volleyball team pulled off a big comeback for a… Continue reading

A moose darts into the forest on Beaver Loop Road in Kenai, Alaska, during the Kenai River Marathon on Sunday, Sept. 26, 2021. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Refuge Notebook: Mating systems of moose and caribou

Driving home the other day, my friend and I came across a… Continue reading

Kenai Lake sparkles under the sun on Saturday, Sept. 11, 2021 near Cooper Landing, Alaska. (Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: To everything, there is a season

We don’t really have “seasons” where I’m from. It stays an amicable… Continue reading

tease
Costume Caper 5K draws 44 in Nikiski

The Nikiski Community Recreation Center held a 5K Costume Caper on Saturday,… Continue reading

tease
Brown Bears look to home cooking to spark season

The Kenai River Brown Bears will turn to home ice advantage to… Continue reading

Most Read