tease

Soldotna girls, Palmer boys split Kenai Invite

The Soldotna girls and Palmer boys split team titles Saturday at the Kenai Invitational at Kenai Central High School.

The Soldotna girls won with 86 points, while Kenai was right behind at 84. Palmer won with 122 points, while Seward had 53 and Soldotna had 52.

On the girls side, both Kenai’s Hager Elserry and Palmer’s Ally Ferguson won multiple individual events. Elserry won the 50-yard freestyle and 100 butterfly, while Ferguson won the 100 freestyle and 200 freestyle.

On the boys side, Palmer’s Stewart Sawyer won the 200 individual medley and 100 butterfly.

Kenai Invitational

Saturday at Kenai Central

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 86; 2. Kenai, 84; 3. Palmer, 79; 4. Wasilla, 45; 5. Seward, 6.

200-yard medley relay — 1. Kenai (Elserry, McDonald, Duffield, Hershberger), 2:08.54; 2. Soldotna, 2:09.82; 3. Wasilla, 2:30.74.

200 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 2:03.00; 2. Kaylin Klotunowitch, Was, 2:09.77; 3. Heidi Snyder, Sol, 2:16.13.

200 individual medley — 1. Tirzah Fredeerickson, Sol, 2:31.52; 2. Charisma Watkins, Sol, 2:31.66; 3. Emily Stocker, Pal, 2:45.05.

50 freestyle — 1. Hager Elserry, Ken, 26.58; 2. Adeleine Charton, Pal, 27.30; 3. Angelina Chavarria, Sol, 28.68.

Diving — 1. Abriella Werner, Sol, 186.90; 2. Samantha Geoghegan, Was, 139.20; 3. Livia Breshears, Was, 134.65.

100 butterfly — 1. Hager Elserry, Ken, 1:05.31; 2. Madison Snyder, Sol, 1:07.63.

100 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 56.90; 2. Kaylin Klotunowitch, Was, 59.20; 3. Sierra Hershberger, Ken, 1:00.30.

500 freestyle — 1. Madison McDonald, Ken, 6:05.03; 2. Heidi Snyder, Sol, 6:13.86; 3. Emily Stocker, Pal, 6:29.38.

200 freestyle relay — 1. Kenai (Elserry, Duffield, McDonald, Hershberger), 1:52.10; 2. Palmer, 1:52.41; 3. Soldotna, 1:53.05.

100 backstroke — 1. Madison Snyder, Sol, 1:08.64; 2. Wren Dougherty, Sew, 1:17.57; 3. Asia Gross, Ken, 1:21.76.

100 breaststroke — 1. Nina Adams, Pal, 1:20.29; 2. Caitlyn Martin, Ken, 1:26.65; 3. Sarah Frederickson, Sol, 1:30.31.

400 freestyle relay — 1. Palmer (Charton, Stocker, Adams, Ferguson), 4:15.81; 2. Wasilla, 4:50.48; 3. Kenai, 5:05.52.

BOYS

Team scores: 1. Palmer, 122; 2. Seward, 53; 3. Soldotna, 52; 4. Kenai, 29; 5. Wasilla, 22.

200-yard medley relay — 1. Palmer (Lee, Fleckenstein, Elledge, Doland), 1:59.69; 2. Soldotna, 2:03.99; 3. Kenai, 2:15.65.

200 freestyle — 1. Toli Boutwell, Sol, 2:09.81; 2. Craig Elledge, Pal, 2:10.23; 3. Jackson Neumann, Pal, 2:22.40.

200 IM — 1. Stewart Sawyer, Pal, 2:12.44; 2. Nickolas Ambrosiani, Sew, 2:19.19; 3. Brogan Storms, Ken, 3:09.38.

50 freestyle — 1. Connor Lee, Pal, 24.26; 2. Lucas Ruda, Pal, 24.52; 3. Peter Spanos, Sew, 24.95.

Diving — 1. Kade Reynolds, Was, 293.20; 2. Deshawn Campbell, Was, 249.35; 3. Joe Jurva, Was, 201.15.

100 butterfly — 1. Stewart Sawyer, Pal, 57.90; 2. Bengimin Ambrosiani, Sew, 1:02.16; 3. Peter Spanos, Sew, 1:08.63.

100 freestyle — 1. Lucas Ruda, Pal, 53.82; 2. Nickolas Ambrosiani, Sew, 54.90; 3. Max Reese, Sol, 55.19.

500 freestyle — 1. London Lee, Pal, 5:51.58; 2. Enoch Frederickson, Sol, 6:03.69; 3. Benn Abel, Sol, 6:42.74.

200 freestyle relay — 1. Palmer (Sawyer, Doland, Ruda, Lee), 1:35.52; 2. Seward, 1:36.95; 3. Palmer, 1:47.30.

100 backstroke — 1. Bengimin Ambrosiani, Sew, 1:02.30; 2. Ethan Berga, Ken, 1:05.96; 3. Aidan Houser, Pal, 1:08.80.

100 breaststroke — 1. Jackson Bird, Sew, 1:08.98; 2. Connor Lee, Pal, 1:09.46; 3. Max Reese, Sol, 1:09.85.

400 freestyle relay — 1. Palmer (Sawyer, Houser, Ruda, Lee), 3:43.87.

Kenai girls, Palmer boys split quad

Friday, a quad meet was held at Kenai. The Kenai girls won with 85 points, while Soldotna was second with 83. The Palmer boys won with 126 points, with Kenai second at 51.

Kenai Quad

Friday at Kenai

GIRLS

Team scores: 1. Kenai, 85; 2. Soldotna, 83; 3. Palmer, 70; 4. Wasilla, 40.

200-yard medley relay — 1. Kenai (Elserry, McDonald, Duffield, Hershberger), 2:09.85; 2. Soldotna, 2:10.04; 3. Palmer, 2:27.07.

200 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 2:05.11; 2. Nina Adams, Pal, 2:26.64; 3. Michelle Duffield, Ken, 2:31.59.

200 IM — 1. Tirzah Frederickson, Sol, 2:33.66; 2. Charisma Watkins, Sol, 2:34.25; 3. Madison McDonald, Ken, 2:38.31.

50 freestyle — 1. Sierra Hershberger, Ken, 26.48; 2. Adeleine Charton, Pal, 27.20; 3. Kaylin Klotunowitch, Was, 27.61.

Diving — 1. Tori Mack, Was, 190.60; 2. Abriella Werner, Sol, 172.55; 3. Livia Breshears, Was, 136.65.

100 butterfly — 1. Kaylin Klutounowitch, Was, 1:07.34; 2. Madison Snyder, Sol, 1:08.53; 3. Charisma Watkins, Sol, 1:15.77.

100 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 56.43; 2. Hager Elserry, Ken, 57.43; 3. Tirzah Frederickson, Sol, 1:02.69.

500 freestyle — 1. Adeleine Charton, Pal, 6:15.20; 2. Heidi Snyder, Sol, 6:15.35; 3. Sierra Hershberger, Ken, 6:37.86.

200 freestyle relay — 1. Palmer (Charton, Stocker, Adams, Ferguson), 1:51.12; 2. Kenai, 1:51.79; 3. Soldotna, 1:54.06.

100 backstroke — 1. Hager Elserry, Ken, 1:06.20; 2. Hannah Nowers, Pal, 1:16.08; 3. Sarah Frederickson, Sol, 1:19.77.

100 breaststroke — 1. Madison Snyder, Sol, 1:13.68; 2. Madison McDonald, Ken, 1:23.97; 3. Emily Stocker, Pal, 1:27.25.

BOYS

Team scores: 1. Palmer, 126; 2. Kenai, 51; 3. Soldotna, 47; 4. Wasilla, 25.

200 medley relay — 1. Palmer (Lee, Fleckenstein, Elledge, Houser), 1:59.50; 2. Soldotna, 2:02.62; 3. Kenai, 2:14.29.

200 freestyle — 1. Ethan Berga, Ken, 2:12.13; 2. Craig Elledge, Pal, 2:13.62; 3. Sam Klein, Sol, 2:35.74.

200 IM — 1. London Lee, Pal, 2:36.11; 2. Benjimin Doland, Pal, 2:41.87; 3. Benjamin Merritt, Ken, 2:44.37.

50 freestyle — 1. Lucas Ruda, Pal, 24.64; 2. Benjiman Doland, Pal, 26.19; 3. David Price, Ken, 27.24.

Diving — 1. Kade Reynolds, Was, 238.20; 2. Deshawn Campbell, Was, 204.35; 3. Joe Jurva, Was, 175.20.

100 butterfly — 1. Stewart Sawyer, Pal, 57.13; 2. Connor Lee, Pal, 1:01.51; 3. Ethan Berga, Ken, 1:06.22.

100 freestyle — 1. Stewart Sawyer, Pal, 53.63; 2. Max Reese, Sol, 54.64; 3. Luca Ruda, Pal, 55.51.

500 freestyle — 1. Craig Elledge, Pal, 6:05.33; 2. Benn Abel, Sol, 6:25.65; 3. Brogan Storms, Ken, 7:07.62.

200 freestyle relay — 1. Palmer (Sawyer, Doland, Ruda, Lee), 1:38.18; 2. Palmer, 1:47.32; 3. Kenai, 1:53.72.

100 backstroke — 1. London Lee, Pal, 1:08.48; 2. Toli Boutwell, Sol, 1:09.73; 3. Aidan Houser, Pal, 1:15.57.

100 breaststroke — 1. Connor Lee, Pal, 1:09.81; 2. Max Reese, Sol, 1:10.11; 3. James Fleckenstrein, Pal, 1:18.66.

Mixed 200 freestyle relay — 1. Soldotna, 1:51.99; 2. Unattached, 1:53.78; 3. Kenai, 2:02.33.

More in Sports

Soldotna junior Brayden Taylor rushes the ball down the field during the Division II state football championship game against Lathrop at Service High School in Anchorage on Saturday, Oct. 16, 2021. (Camille Botello/Peninsula Clarion)
Lathrop snaps SoHi’s run of state titles

The Soldotna Stars football team fell to Fairbanks’ Lathrop High School in… Continue reading

Soldotna’s Gehret Medcoff runs for a touchdown against Wasilla on Friday, Sept. 24, 2021, at Justin Maile Field in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars dominate major NLC football awards

Soldotna, which went undefeated in the Northern Lights Conference this season, won… Continue reading

tease
SoHi wrestlers take 4th at Houston Altercation

The Soldotna wrestling team finished fourth at the season-opening Houston Altercation Tournament… Continue reading

Kenai Central's Emma Beck attacks against Nikiski's Rylee Ellis on Friday, Oct. 15, 2021, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Volleyball roundup: Kenai tops Nikiski; Wasilla sweeps SoHi

The senior civics project of Valerie Villegas was a smashing success Friday… Continue reading

Morgan Aldridge leads riders down a hill at the start of Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Chainwreck Cyclocross Series holds final race of season

The Chainwreck Cyclocross Series wrapped up with the fifth race Thursday at… Continue reading

Nikiski's Rylee Ellis attacks against Soldotna's Ashlee Anderson on Thursday, Oct. 14, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Volleyball roundup: SoHi, Kenai pull out wins

Staff report Host Soldotna celebrated its senior night with a 3-1 nonconference… Continue reading

Brock Wilson and Brayden Taylor lead Soldotna onto Justin Maile Field for a Division II semifinal against North Pole on Friday, Oct. 8, 2021, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi football to play for 9th straight state title

Eight straight state titles, and 12 since 2006. An 18-game postseason winning… Continue reading

MJ Hendren pictured kayaking at Hidden Lake next to a large rock exposure. (Photo provided)
Refuge Notebook: Geology of the Kenai … it rocks!

One thing that never ceases to amaze me about living in Alaska… Continue reading

The pedicure in question has seen many miles of hiking and walking since it was first painted on five months ago. (Photo by Kat Sorensen)
Tangled Up in Blue: A perfect pedicure

There is just the smallest sliver of light pink nail polish left… Continue reading

Most Read