SoHi swim teams take second at Palmer Invitational

  • By Staff Report
  • Saturday, October 18, 2014 11:05pm
  • Sports

The Kodiak swimming and diving team swept the Palmer Invitational in Palmer from Thursday through Saturday.

On the girls side, the Bears scored 88 points while runner-up Soldotna had 67. Kenai was eighth, Homer was 10th and Seward was 12th. On the boys side, Kodiak cruised to victory by scoring 123 points. SoHi was second with 64, just two points ahead of Colony. Homer was fourth and Kenai was seventh.

Alex Weeks won two individual events for the Stars. She won the 200-yard freestyle in 1 minute, 57.83 seconds, then nabbed the 100 freestyle in 53.15. Megan English won the 100 backstroke for Soldotna in 1:04.19. SoHi also tasted victory in the 200 medley relay.

SoHi’s David Hall was the lone winner on the boys side. Hal won the 50 freestyle in 22.42 seconds.

Palmer Invitational

Thursday, Friday, Saturday in Palmer

WOMEN

Team scores: 1, Kodiak High School, 88.5. 2, Soldotna High School, 67. 3, Colony High School, 51. 4, Palmer High Swim and Dive, 40. 5, Valdez High School, 20. 6, North Pole High School, 19. 7, Hutchinson High School, 16. 8, Kenai Central High School, 9. 9, Lathrop High School, 8. 10, Homer High School, 7.5. 11, Wasilla High School 2014, 2. 12, Monroe High School, 1. 12, Seward High School Swim Team, 1.

200 Yard Medley Relay — 1, Soldotna High School ‘A’ 1:57.31. 2, Kodiak High School ‘A’ 1:58.76. 3, Colony High School ‘A’ 2:01.94. 4, Palmer High Swim and Dive ‘A’ 2:02.28. 5, Valdez High School ‘A’ 2:03.70. 6, Lathrop High School ‘A’ 2:06.12.

200 Freestyle — 1, Weeks, Alex, Stars, 1:57.83. 2, Cummiskey, Marina P, Bears, 2:02.83. 3, Kinworthy, Sierra, Knights, 2:04.13. 4, Hanson, Sarah, Moose, 2:09.11. 5, Castro, Celestina V, Kardinals, 2:11.99. 6, Horne, Brittany M, Bears, 2:12.07.

200 IM — 1, Lindquist, Tahna M, Bears, 2:11.01. 2, Williamson, Jessica, Patriots, 2:20.03. 3, Evershed, Elcee, Hawks, 2:22.03. 4, Snelders, Millie, Moose, 2:22.31. 5, Kreigh, Roslyn S, Bears, 2:27.67. 6, Norris, Rylee G, Buccaneers, 2:33.51.

50 Freestyle — 1, Hughes, Ila M, Bears, 25.01. 2, Crosley, Rachel, Knights, 26.78. 3, Mercer, Rose M, Malamutes, 27.14. 4, Glover, Hannah, Bears, 27.61. 4, Shadle, Aurora, Mariners, 27.61. 6, Sager, Jordyn, Rams, 28.03.

Diving — 1, Heiberg, Tessa, Bears, 291.90. 2, Foster, Katelyn, Knights, 289.70. 3, Pitsch, Mikaela, Kardinals, 282.70. 4, Laselle, Samantha, Moose, 260.95. 5, Cyr, Eileen, Knights, 254.85. 6, Metz, Annali, Mariners, 231.35.

100 Butterfly — 1, Evershed, Elcee, Hawks, 1:01.88. 2, English, Megan, Stars, 1:03.19. 3, McNelly, Riley F, Buccaneers, 1:05.75. 4, Kreigh, Roslyn S, Bears, 1:07.19. 5, Castro, Celestina V, Kardinals, 1:08.28. 6, Martin, Grace, Malamutes, 1:11.92.

100 Freestyle — 1, Weeks, Alex, Stars, 53.15. 2, Hughes, Ila M, Bears, 53.66. 3, Cummiskey, Marina P, Bears, 56.36. 4, Boatman, Hannah, Patriots, 58.77. 5, Crosley, Rachel, Knights, 59.02. 6, Hamner, Sasha L, Seahawks, 1:00.09.

500 Freestyle — 1, Lindquist, Tahna M, Bears, 5:09.14. 2, Kinworthy, Sierra, Knights, 5:25.13. 3, Williamson, Jessica, Patriots, 5:45.29. 4, Henry, Rachel, Stars, 5:48.22. 5, Hanson, Sarah, Moose, 5:52.54. 6, Martin, Katie, Hawks, 6:16.57.

200 Freestyle Relay — 1, Kodiak High School ‘A’ 1:44.18. 2, Soldotna High School ‘A’ 1:46.92. 3, Palmer High Swim and Dive ‘A’ 1:47.92. 4, Colony High School ‘A’ 1:50.49. 5, North Pole High School ‘A’ 1:51.12. 6, Valdez High School ‘A’ 1:54.53.

100 Backstroke— 1, English, Megan, Stars, 1:04.19. 2, Dayton, Camille, Knights, 1:07.59. 3, Padilla, Portia, Stars, 1:07.92. 4, Boatman, Hannah, Patriots, 1:08.63. 5, Doyel, Emily M, Buccaneers, 1:09.38. 6, Birkholz, Rachel A, Malamutes,

100 Breaststroke — 1, McNelly, Riley F, Buccaneers, 1:13.56. 2, Snelders, Millie, Moose, 1:14.47. 3, Smith, Cheyanne E, Mariners, 1:15.91. 4, Sullivan, Anne, Knights, 1:16.80. 5, Henry, Rachel, Stars, 1:17.87. 6, Nyquist, Kirsten, Kardinals, 1:18.33.

400 Freestyle Relay — 1, Kodiak High School ‘A’ 3:55.56. 2, Palmer High Swim and Dive ‘A’ 4:15.88. 3, Soldotna High School ‘A’ 4:18.44. 4, Colony High School ‘A’ 4:23.68. 5, Hutchinson High School ‘A’ 4:27.59. 6, Wasilla High School 2014 ‘A’ 4:35.81.

MEN

Team Scores: 1, Kodiak High School, 123. 2, Soldotna High School, 64. 3, Colony High School, 62. 4, Lathrop High School, 17. 4, Homer High School, 17. 6, North Pole High School, 16. 7, Kenai Central High School, 11. 8, Wasilla High School 2014, 7. 9, Palmer High Swim and Dive, 6. 10, Valdez High School, 5. 11, Unalaska High School, 2.

200 Medley Relay — 1, Kodiak High School ‘A’ 1:41.09. 2, Colony High School ‘A’ 1:41.63. 3, Homer High School ‘A’ 1:50.13. 4, Kodiak High School ‘B’ 1:50.19. 5, Valdez High School ‘A’ 1:56.70. 6, Colony High School ‘B’ 1:57.27.

200 Freestyle — 1, Bloom, Zach, Knights, 1:49.40. 2, Hall, Jacob, Stars, 1:49.76. 3, Suleimani, Alex, Malamutes, 1:50.97. 4, Lambert, Dan J, Bears, 1:56.15. 5, Gross, Jack, Malamutes, 2:00.60. 6, Smith, Daniel, Bears, 2:03.05.

200 IM — 1, Lindquist, Talon j, Bears, 1:58.99. 2, Anderson, Joseph, Knights, 2:03.30. 3, Creglow, Jacob, Stars, 2:08.98. 4, Anderson, Baxter M, Bears, 2:12.31. 5, Downey, Griffin, Mariners, 2:20.72. 6, Linscheid, Mica E, Bears, 2:24.90.

50 Freestyle — 1, Hall, David, Stars, 22.42. 2, Watkins, Cody, Stars, 22.78. 3, Schauff, Nathan R, Bears, 23.21. 4, Croome-Preece, Sean, Patriots, 23.33. 5, Anderson, Jonas E, Bears, 23.79. 6, James, Luke t, Bears, 24.16.

1 mtr Diving — 1, Schachle, Brayden, Warriors, 380.10. 2, Waldhaus, Gabe, Moose, 363.90. 3, Lord, Colby, Knights, 351.00. 4, Carrol, Ren, Mariners, 310.80. 5, Black, Jerimiah, Bears, 302.30. 6, Koop, Cameron, Patriots, 302.10.

100 Butterfly — 1, Simmons, Jake, Knights, 55.27. 2, Watkins, Cody, Stars, 55.85. 3, Peck, Josh, Kardinals, 56.87. 4, Anderson, Jonas E, Bears, 57.27. 5, Nagle, Remi R, Mariners, 57.96. 6, Schauff, Nathan R, Bears, 58.21.

100 Freestyle — 1, Schauff, Dyton P, Bears, 49.78. 2, Hall, David, Stars, 49.83. 3, Lincoln, Nicholas J, Bears, 50.67. 4, James, Blake T, Bears, 50.97. 5, Amato, Elliot, Knights, 52.05. 6, Lazaros, Nathaniel, Stars, 54.36.

500 Freestyle — 1, Bloom, Zach, Knights, 5:02.47. 2, Peck, Josh, Kardinals, 5:04.92. 3, Hall, Jacob, Stars, 5:06.67. 4, Suleimani, Alex, Malamutes, 5:09.15. 5, Lambert, Dan J, Bears, 5:14.07. 6, Smith, Daniel, Bears, 5:25.64.

200 Freestyle Relay — 1, Kodiak High School ‘A’ 1:31.49. 2, Soldotna High School ‘A’ 1:33.37. 3, Colony High School ‘A’ 1:33.95. 4, North Pole High School ‘A’ 1:39.93. 5, Kodiak High School ‘B’ 1:40.05. 6, Kenai Central High School ‘A’ 1:40.43.

100 Backstroke — 1, Lindquist, Talon j, Bears, 54.01. 2, Lincoln, Nicholas J, Bears, 55.15. 3, Schauff, Dyton P, Bears, 55.57. 4, Simmons, Jake, Knights, 58.49. 5, Leithead, Zayle R, Bears, 1:00.13. 6, Snelders, Max, Moose, 1:00.54.

100 Breaststroke — 1, Anderson, Joseph, Knights, 1:00.97. 2, James, Blake T, Bears, 1:03.68. 3, Creglow, Jacob, Stars, 1:04.02. 4, James, Luke t, Bears, 1:06.79. 5, Howard, Lucio, Raiders, 1:10.36. 6, Wegner, Sergei B, Buccaneers, 1:11.67.

400 Freestyle Relay — 1, Kodiak High School ‘A’ 3:21.96. 2, Soldotna High School ‘A’ 3:25.59. 3, Lathrop High School ‘A’ 3:40.84. 4, North Pole High School ‘A’ 3:41.56. 5, Soldotna High School ‘B’ 3:57.17. 6, Homer High School ‘A’ 4:07.75.

More in Sports

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal during a game against Fairbanks at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, Feb. 24, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai River Brown Bears snap losing skid with win over Fairbanks

It was the team’s first win since Dec. 2

Soldotna’s Kaytlin McAnelly, backed by teammate Izzy Cruz, moves with the ball against defensive play by Houston’s Andi Robinson during a basketball game at Soldotna High School in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Soldotna splits with Houston on senior night

Nikiski girls and boys also took on Grace Christian

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal by Dylan Contreras, center, during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Brown Bears topped by Ice Dogs

The two teams play again Saturday at 7:30 p.m.

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Most Read