SoHi girls tie for 2nd at region swimming

  • By Staff Report
  • Saturday, October 28, 2017 11:43pm
  • Sports

The Soldotna girls saw their streak of Region III swimming and diving team championships end at two Saturday.

The Kodiak girls regained the crown with a dominating performance of 108 points, almost double that of the runner-up teams.

The Soldotna girls finished in a tie for second with Palmer, both teams earning 56 points, while Homer was fourth with 45 points. Kenai Central finished seventh among eight programs with 11 points.

Soldotna junior Sydney Juliussen picked up the lone event win of the day for peninsula schools with a victory in the girls 100-yard freestyle. Juliussen won with a top time of 54.41 seconds, and also finished second in the 50 free. A top finish is necessary to automatically qualify for state, but additional swimmers can qualify based on time.

Kodiak ended up sweeping the team competition as the boys won the team title with 104 points, ahead of runner-up Colony’s 61.

Kenai Central took third with 38 points, SoHi finished sixth with 29, Homer was seventh with 17 and Seward was ninth with four points. Juniors Hunter Reese and Savaii Heaven led the way with a pair of second-place finishes, Reese nabbing the silver in the boys 50-yard freestyle and Heaven getting silver in the 100 backstroke. Reese also took third in the 100 butterfly and Heaven was third in the boys 100 freestyle.

The Kenai boys also finished second in the 200 medley relay.

Among other top local finishers, Soldotna’s Zeina Abouelkheir finished second in the girls 500 free with a time of 5:34.42, over six seconds behind the winner, and teammate Portia Padilla was third in the girls 100 backstroke.

SoHi’s Ethan Evans was third in the boys 50 free, while Connor Gross was third in 500 free.

Kylin Welch took home second place in the boys 1-meter diving, 475.1 points, only behind the 484.35 earned by Tanner Belliston of Colony. Welch’s teammate Sam Skolnick took third with 417.55 points.

Homer freshman Madison Story took second in the girls 100 breaststroke, just .16 seconds behind the winning time in 1:10.07, and was third in the girls 200 IM.

The Homer girls 200 medley relay rolled to a second-place finish, with Chloe Bechtol, Story, Alia Bales and Ella Blanton-Yourkowski stringing together the relay.

Homer’s Annalyn Brown was third in the girls diving with 251.2 points, behind the 285.95 accrued by winner Jayde Chan of Wasilla.

Region III swimming and diving meet

at Palmer

Thursday, Friday, Saturday

GIRLS

Team scores: 1. Kodiak, 108; 2. Soldotna, Palmer (tie) 56; 4. Homer, 45; 5. Colony, 39; 6. Wasilla, 13; 7. Kenai, 11; 8. Valdez, 2.

200-yard medley relay — 1. Kodiak (M. Cummiskey, Spear, D. Cummiskey, Glover), 1 minute, 50.55 seconds; 2. Homer, 1:54.37; 3. Soldotna, 1:55.84; 4. Palmer, 1:57.02; 5. Colony, 1:57.25; 6. Valdez, 2:12.36.

200 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 1:54.59; 2. Alicia Sarnowski, Kod, 2:04.41; 3. Molly Blackmon, Kod, 2:04.51; 4. Zeina Abouelkheir, Sol, 2:04.92; 5. Alexis Mattson, Col, 2:07.70; 6. Savannah Geffken, Pal, 2:09.33.

200 IM — 1. Camille Dayton, Col, 2:15.15; 2. Devon Cummiskey, Kod, 2:17.00; 3. Madison Story, Hom, 2:17.12; 4. Leslie Spear, Kod, 2:18.70; 5. Erika Farring, Col, 2:24.72; 6. Adeline Berry, Hom, 2:28.91.

50 freestyle — 1. Gretchen Snelders, Pal, 24.70; 2. Sydney Juliussen, Sol, 25.02; 3. Hannah Glover, Kod, 25.35; 4. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 25.75; 5. Alia Bales, Hom, 26.14; 6. Riley Reese, Ken, 27.19.

Diving — 1. Jayde Chan, Was, 381.50; 2. Chloe Hartman, Pal, 354.05; 3. Carrie Mayer, Was, 349.30; 4. Annalynn Brown, Hom, 339.15; 5. Eileen Cyr, Col, 326.90; 6. Tyler Coffman, Pal, 323.55.

100 butterfly — 1. Marina Cummiskey, Kod, 58.23; 2. Devon Cummiskey, Kod, 59.33; 3. Camille Dayton, Col, 1:00.65; 4. Portia Padilla, Sol, 1:04.09; 5. Erika Farring, Col, 1:04.27; 6. Adeline Berry, Hom, 1:07.09.

100 freestyle — 1. Sydney Juliussen, Sol, 54.41; 2. Hannah Glover, Kod, 54.96; 3. Lindsay Musgrave, Pal, 57.32; 4. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 57.40; 5. Molly Blackmon, Kod, 57.43; 6. Riley Reese, Ken, 57.64.

500 freestyle — 1. Gretchen Snelders, Pal, 5:28.20; 2. Zeina Abouelkheir, Sol, 5:34.42; 3. Savannah Geffken, Pal, 5:52.33; 4. Rachael Pitsch, Ken, 5:53.90; 5. Julia Beck, Pal, 5:54.82; 6. Kortney Birch, Sol, 6:03.82.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Glover, Blackmon, Apitz, M. Cummiskey), 1:41.86; 2. Homer, 1:41.99; 3. Palmer, 1:43.82; 4. Soldotna, 1:48.36; 5. Colony, 1:51.38; 6. Kenai Central, 1:51.52.

100 backstroke — 1. Olivia Apitz, Kod, 1:03.60; 2. Alicia Sarnowski, Kod, 1:03.78; 3. Portia Padilla, Sol, 1:04.38; 4. Chloe Bechtol, Hom, 1:04.42; 5. Lindsay Musgrave, Pal, 1:05.81; 6. Ashtyn Petersen, Pal, 1:06.34.

100 breaststroke — 1. Leslie Spear, Kod, 1:09.91; 2. Madison Story, Hom, 1:10.07; 3. Alexis Mattson, Col, 1:11.94; 4. Katie Creglow, Sol, 1:12.06; 5. Ashtyn Petersen, Pal, 1:13.35; 6. Madelyn Barkman, Sol, 1:13.79.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (D. Cummiskey, Blackmon, Sarnowski, Spear), 3:45.70; 2. Soldotna, 3:46.73; 3. Colony, 3:51.76; 4. Palmer, 4:05.31; 5. Kenai Central, 4:05.79; 6. Wasilla, 4:08.47.

BOYS

1. Kodiak, 104; 2. Colony, 61; 3. Kenai, 38; 4. Palmer, 37; 5. Wasilla, 32; 6. Soldotna, 29; 7. Homer, 17; 8. Unalaska, 8; 9. Seward, 4.

200 medley relay — 1. Kodiak (Lindquist, Hocum, L. James, N. James), 1:38.57; 2. Kenai, 1:41.75; 3. Wasilla, 1:43.17; 4. Homer, 1:45.26; 5. Soldotna, 1:51.50; 6. Unalaska, 1:54.28.

200 freestyle — 1. Max Snelders, Pal, 1:45.87; 2. Gage Egdorf, Kod, 1:48.98; 3. Patrick Peralta, Kod, 1:51.41; 4. Dakota Olson, Pal, 1:51.87; 5. Daniel Smith, Kod, 1:52.62; 6. Owen Rolph, Ken, 1:55.37.

50 freestyle — 1. Gabe Vestri Giovanni, Col, 21.53; 2. Hunter Reese, Ken, 21.76; 3. Camren Hancock, Was, 22.44; 4. Ethan Evans, Sol, 22.56; 5. Adam Nguyen, Un, 22.69; 6. Ryan Chastain, Col, 22.99.

200 IM — 1. Talon Lindquist, Kod, 1:51.33; 2. Nevin Lee, Kod, 2:04.20; 3. Luke James, Kod, 2:05.13; 4. Koya Barrette, Was, 2:05.38; 5. Teddy Handley, Hom, 2:09.83; 6. Connor Spanos, Sew, 2:10.20.

Diving — 1. Tanner Belliston, Col, 484.35; 2. Kylin Welch, Sol, 475.10; 3. Sam Skolnick, Sol, 417.55; 4. Steven Parnell, Kod, 397.45; 5. Ruben Ulatan, Kod, 385.40; 6. Reed Godden, Pal, 372.40.

100 butterfly — 1. Talon Lindquist, Kod, 50.06; 2. Jake Simmons, Col, 50.17; 3. Hunter Reese, Ken, 52.25; 4. Connor Spanos, Sew, 55.30; 5. Teddy Handley, 56.70; . Ryan Chastain, Col, 57.01.

100 freestyle — 1. Max Snelders, Pal, 47.23; 2. Gabe Vestri Giovanni, Col, 47.57; 3. Savaii Heaven, Ken, 48.21; 4. Luke James, Kod, 49.81; 5. Gage Egdorf, Kod, 49.90; 6. Ethan Evans, 50.59.

500 freestyle — 1. Daniel Smith, Kod, 4:58.23; 2. Dakota Olson, Pal, 5:12.30; 3. Connor Gross, Sol, 5:26.65; 4. Phoenyx Collier, Pal, 5:32.98; 5. Jacob Hengem, Kod, 5:34.12; 6. Kaeson Dalrymple-Sorenson, Pal, 5:34.43.

200 freestyle relay — 1. Colony (Simmons, Kolberg, Chastain, Vestri Giovanni), 1:28.70; 2. Kodiak, 1:28.91; 3. Wasilla, 1:32.71; 4. Palmer, 1:33.34; 5. Homer, 1:34.82; 6. Soldotna, 1:44.61.

100 backstroke — 1. Jake Simmons, Col, 51.24; 2. Savaii Heaven, Ken, 53.82; 3. Koya Barrette, Was, 56.12; 4. Clayton Arndt, Hom, 56.61; 5. Adam Nguyen, Un, 57.25; 6. Patrick Peralta, Kod, 57.41.

100 breaststroke — 1. Anders Hocum, Kod, 1:02.04; 2. Nevin Lee, Kod, 1:02.15; 3. Wesley Dumm, Kod, 1:03.65; 4. Miles Laughlin, Was, 1:03.76; 5. Camren Hancock, Was, 1:03.99; 6. Trevor Bagley, Ken, 1:05.66.

400 freestyle relay — 1. Colony (Simmons, Kolberg, Chastain, Vestri Giovanni), 3:16.05; 2. Kodiak, 3:17.34; 3. Kenai Central, 3:24.83; 4. Soldotna, 3:29.77; 5. Palmer, 3:30.97; 6. Unalaska, 3:46.86.

More in Sports

River Bandits starting pitcher Breven Deckrosh delivers to the Post 20 Twins on Wednesday, June 29, 2022, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Ohio Legion squad brings top-flight competition to Kenai

Lance Coz would always say that if players had the talent and… Continue reading

tease
Local athletes sweep North Pole Triathlon

The central Kenai Peninsula swept the top spots at the North Pole… Continue reading

Post 20 Twins relief pitcher Atticus Gibson delivers to the Buffalo (Minnesota) Post 270 Cobras on Tuesday, June 28, 2022, during the Bill Miller/Lance Coz Wood Bat Invitational at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Twins, River Bandits go 2-0 at wood bat tourney

The American Legion Post 20 Twins and the Napoleon (Ohio) Post 300… Continue reading

tease
Strabel, Smith capture Kenai 250 endurance mountain biking event

The Kenai Peninsula put two riders in the top five of the… Continue reading

Christian Seager shows his 2022 Homer Spit Run, with the line "in memory of Gary Williams." Williams, a former Homer Mayor and a former owner of the Homer News, helped start the Spit Run. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Markelz wins Spit Run 10k

2022 Spit Run honors former Homer mayor, avid runner

Allie Ostrander, third from left, competes in the women’s 3000-meter steeplechase at the U.S. Olympic Track and Field Trials on Thursday, June 24, 2021, in Eugene, Oregon. (AP Photo/Charlie Riedel)
Ostrander finishes 16th at nationals

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central now living in Seattle,… Continue reading

tease
Central peninsula teams wins Kenai Invite fastpitch tourney

The AK Riptide, a team of players from Soldotna and Kenai, won… Continue reading

Oilers catcher Jerry Nix tags out Ali Camarillo of the Anchorage Glacier Pilots on Sunday, June 26, 2022, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Pilots finish 4-1 series against Oilers

The little things have added up to big things for the Anchorage… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Kings acting ‘a bit schizoid’

It’s hard to tell what’s worse: thieving seals or *%$@#0# snaggers

Most Read