Saturday hoops: Mt. Edgecumbe girls, boys win Craig Jung tourney

Nikolaevsk's Kristin Klaich shoots on Cook Inlet Academy's Emilee Cragg and Anna Cizek on Friday, Dec. 15, 2017, at Cook Inlet Academy. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

The Mt. Edgecumbe girls and boys basketball teams won the Craig Jung “Kenai River Challenge” with 3-0 records Saturday.

The Braves girls wrapped up the tourney by winning 91-13 over Redington, which finished 0-3. The Braves had four in double figures — Cheyenne Steeves with 14, Brooke Markoff with 13, and Tahira Akaran and Bessie Williams with 10. Abigail Dagomos paced the Huskies with 6.

The Mt. Edgecumbe boys topped Redington 70-34 on Saturday. Redington finished 1-2.

The Soldotna girls defeated Kenai 46-30. The Stars were 2-1 at the tourney, while the Kards were 1-2.

Anaulie Sedivy pumped in 20 for the Stars, while Hope Hillyer had 10, Sarah Brown had 5, Brooke Walters had 4, Juliet Innes had 3, and Grayson Henry and Morgan Lemm each had 2.

Ellsi Miller paced the Kardinals with 12 points, while Alex Nelson had 7, Avia Miller, Mckenzie Spence and Mycka Phillips had 3, and Sierra Hershberger and Emilee Wilson had 1.

The Soldotna boys defeated Kenai 56-22. The Stars finished 2-1 at the tourney, while the Kards were 0-3.

For the Soldotna boys, Izaiah Gilbert led the way with 16 points, while Jace O’Reagan had 15. Also for the Stars, Theo Huff had 8, Cameron Laroque had 7, Andrew Pieh had 6, and Shaun Firmin and Chris Glaves each had 2.

For Kenai, Reid Titus and Miles Metteer each had 8, while Ryker Dykema had 4 and Ben Harris had 2.

The MVP of the boys tournament was Mt. Edgecumbe’s Cason Herman. On the all-tournament team were Gilbert, Pieh and Buckbee from Soldotna, Dykema from Kenai, Doyle Bond from Redington and Jacob Friske from Mt. Edgecumbe.

The MVP of the girls tournament was Mt. Edgecumbe’s Charliese O’Brien. Also on the all-tournament team were Soldotna’s Lemm, Sedivy and Hillyer, Kenai’s Wilson and Mt. Edgecumbe’s Akaran and Tessa Anderson.

The free-throw champs were Redington’s Ikaia Flores and Soldotna’s Brown. The 3-point champs were Mt. Edgecumbe’s Kaison Hermann and Mt. Edgecumbe’s Shianne Otton.

Cook Inlet Classic

The Cook Inlet Academy boys and Susitna Valley girls won the classic Saturday at Cook Inlet Academy by finishing 3-0.

The Cook Inlet Academy boys topped Susitna Valley 49-44 on Saturday. The Rams finished 2-1.

For the Eagles, Alek McGarry had 21, Ian McGarry had 15, Owen Braband had 5, Jeremy Dillingham had 4, and Brandt Rollman and Lucas Oyoumick had 2.

For the Rams, Austin Barnard 16, Miles Osmond and Henry Davidson had 8, Landon Ballard had 5, Earl Dividson had 4 and Austin Pevan had 2.

The Susitna Valley girls toppled CIA 46-13. The Eagles finished 0-3.

For the Rams, Lily Esmailka and Cori Gossett led the way with 12, while Sahai Benischek, Lillian Stewart and Ashley Delima had 6, and Jayden Sliker and Gmia Taala had 2.

For the Eagles, Rebekah Dillingham had 8 and Ella Rollman had 5.

The Kenai Central JV boys defeated SoHi JV 40-36. The Kards finished 1-2 at the tournament, while the Stars finished 0-3.

For the Kardinals, Riel Castillo had 15, Miles Metteer had 8, Trae Pitsch had 5, Zach Armstrong had 4, Garrett McCanna had 3, and Carter Felchle and Gage Ivy had 2.

For the Stars, Carter Hillyer had 10, Jayden Stuyvesant and Brenden Theel had 8, Dax Walden and Brody Linton had 4 and Sam Strouse had 2.

The Kenai JV girls topped Soldotna JV 44-22. The Kards finished the tourney 2-1, while the Stars were 1-2.

For the Kards, Mckenzie Spence had 18, Savannah Hershberger had 10, Allie Hutchins had 6, Evelyn Cooper had 4, Gracee Every had 3, Willow Graham had 2 and Kaylauna Gump had 1.

For the Stars, Jillian Duncan had 13, Katie DeBardelaben and Diane Blanning had 3, Maddison Riley-Teets had 2 and Rebekah Pieh had 1.

On the boys all-tournament team were CIA’s Alek McGarry, Ian McGarry and Jeremy Dillingham, Su-Valley’s Austin Barnard, Austin Pevan and Miles Osmond, Kenai’s Riel Castillo and Zach Armstrong, and SoHi’s Carter Hillyer and Josh Babcock.

On the girls all-tournament team were Su-Valley’s Cori Gossett, Poppy Moren, Sahai Benischek and Lily Esmailka, Kenai’s Mckenzie Spence and Evelyn Cooper, CIA’s Ella Rollman and Rebekah Dillingham, and SoHi’s Diane Blanning and Teagan Kobylarz.

25th Annual Grace Grizzly Classic

The Homer girls defeated Kotzebue 68-31 and the Homer boys lost to Kotzebue 86-59 on Saturday at the classic at Grace Christian in Anchorage.

Grace won both the titles at the round-robin tournament, with the girls topping Barrow 59-39 on Saturday and the boys topping Monroe Catholic 58-55.

The Homer girls finished 1-2 at the tourney. Sydney Shelby led the Mariners with 20 points Saturday, while Channing Lowney pitched in 12.

The Homer boys were 0-3 at the tourney.

Lady Archangel Tip-Off Tournament

The Nikiski girls took third place at the tournament at Lumen Christi in Anchorage with a 26-16 victory over Wasilla C/JV.

For the Bulldogs, Kailey Stynsberg had 8, Shelby Burman had 5, Emma Weeks had 3, and Alexa Iyatunguk, Madison Iyatunguk, Mandee Roofe, Avery Ellis and Maggie Grenier had 2.

Also at the tourney, the Seward girls topped Glennallen 43-31 for fourth place.

For Seward, Ava Jagielski pumped in 17 points while Stella Dow had 8, Robin Cronin and Natalie Sieminski had 6, Kia Shank had 4 and Kyana Hutchinson had 2.

Seward boys 65, Ninilchik 55

The visiting Seahawks notched a Saturday nonconference victory to move to 2-0 on the year. The Wolverines fall to 1-1.

Ben Ambrosiani had 20 points for Seward, while Nick Ambrosiani pitched in 17. Also for the Seahawks, Emerson Cross had 11, Talon Lemme had 9, Bergen Davis had 6 and Kupono Albino had 2.

For the Wolverines, Kade McCorison poured in 33 points, while Rowan Mahoney had 15, Max Russell had 5 and Brant Mill had 2.

More in Sports

Homer's Gracie Miotke wins the 300-meter hurdles at the Division II state track and field meet Saturday, May 25, 2024, at Dimond High School in Anchorage, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
State track: Peninsula athletes take 7 individual titles, 5 relays

Homer’s Gracie Miotke wins 300 hurdles, 2 relays

tease
Saturday baseball: Soldotna topples Kenai for NLC title

The Soldotna baseball team defeated Kenai Central 2-1 on Saturday for the… Continue reading

tease
Saturday softball: Kodiak tops Soldotna to defend NLC title

The Kodiak softball team defeated Soldotna twice on Saturday at Palmer to… Continue reading

The Kenai Central High School girls celebrate after a goal by Katie Johnson during the ASAA Soccer Division II State Championships at Veterans Memorial Field in Wasilla, Alaska, on Saturday, May 25, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai Central girls, Soldotna boys claim DII soccer titles

Both programs rise to top for 1st time

TEASE
Soldotna softball reaches NLC final, earns 1st state berth since 2017

The Soldotna softball team secured its first Division II state berth since… Continue reading

Soldotna senior Kaleb Swank dribbles around a West Anchorage defender Friday, April 5, 2019, at Soldotna's Justin Maile Field. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
It’s Kenai-Juneau girls, SoHi-Juneau boys for Division II state soccer titles

The Kenai Central and Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale girls, and Soldotna and Juneau… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball will play for NLC title Saturday

The Kenai Central and Soldotna baseball teams will play for the Northern… Continue reading

tease
Kenai, SoHi, Homer girls; SoHi boys advance to DII state soccer semis

The Soldotna boys and SoHi, Kenai Central and Homer girls all advanced… Continue reading

Most Read