Race roundup: Grace Ridge, Hope Wagon Run, Crow Pass, 12-peaks Challenge

Race roundup: Grace Ridge, Hope Wagon Run, Crow Pass, 12-peaks Challenge

Michael Moerlein and Erin McKittrick won the Grace Ridge Race on Saturday across Kachemak Bay from Homer.

Moerlein finished the course, which is 8.9 miles long and gains and loses 3,450 feet, in 1 hour, 40 minutes and 33 seconds. Denver Waclawski was runner-up at 1:41:12.

The women’s victory went to Erin McKittrick in 2:09:51, with Lauren Flynn finishing second at 2:10:04.

Complete results follow:

Grace Ridge Race

Women: 1. Erin McKittrick, 2 hours, 9 minutes, 51 seconds; 2. Lauren Flynn, 2:10:04; 3. Annie Ridgely, 2:10:05; 4. Melissa Castle, 2:19:00; 5. Elizabeth Roedl, 2:33:53; 6 (tie). Ashley Van Hemert, Megan Omullane, 2:37:55; 8. Kathy Sarns, 2:38:43; 9. Lora Harroff, 2:39:40; 10. Melissa Bussell, 2:39:52; 11. Samantha Ammann, 2:40:00; 12. Hanna Young, 2:45:35; 13. Lindsay Wolter, 2:45:41; 14. Jaclyn Arndt, 2:53:12; 15. Yvonne Leutwyler, 2:57:00; 16. Tara Wade, 3:33:26.

Men: 1. Michael Moerlein, 1:40:33; 2. Denver Waclawski, 1:41:12; 3. Silas Firth, 1:57:10; 4. Kenny Daher, 2:07:18; 5. Samuel Buenting, 2:15:21; 6. Dan Miotke, 2:17:31; 7. Michael McGuire, 2:27:18; 8. Seth Spencer, 2:30:25; 9. Brandon Young, 2:45:46; 10 (tie). Brian Burns, David Spencer 2:52:04.

Pahkala, Tilly win Wagon Trail Run

Jessica Pahkala and Samuel Tilly won the Hope and Sunrise 32nd Annual Wagon Trail Run on Sunday in Hope.

The 5K run that raises funds for Hope and Sunrise emergency services drew 220 runners.

Pahkala crossed in 23 minutes, 45 seconds, to lead all women, while Kristen Sieminski was runner-up at 24:30. Tilly finished at 19:57, while Paul Butera was next at 20:45.

Complete results follow:

Women: 1. Jessica Pahkala, 23 minutes, 45 seconds; 2. Kristen Sieminski, 24:30; 3. Leslie Varys, 25:03; 4. Jennifer Anderson, 25:09; 5. Shelby Sieminski, 25:46; 6. Gaia Casagranda, 26:50; 7. Gina Gregoire, 26:51; 8. Liz Raines, 26:52; 9. Tekla Seavey, 26:54; 10. Lisa Fiegal, 27:39; 11. Allegra Robertshaw, 28:59; 12. Maranatha Bruckner, 29:15; 13. Kate Zimmer, 29:25; 14. Samantha Legate, 29:32; 15. Laurie Brown, 29:39; 16. Marley Ireland, 29:47; 17. Lucy Hankins, 29:53; 18. Anne Coady, 29:53; 19. Aja Brofferio, 29:59; 20. Elizabeth Butera, 30:15; 21. Malia Brofferio, 30:20; 22. Annie Feidt, 30:41; 23. Jen Evanson, 30:56; 24. Emerson Lorring, 31:33; 25. Carey Quiring, 32:04.

26. Amanda Skogstad, 32:11; 27. Michelle Unrein, 32:16; 28. Julie DeBoard, 33:15; 29. Wren Dougherty, 33:35; 30. Sequoia Sieverts, 33:39; 31. Heather Lindquist, 34:06; 32. Kate Swaby, 34:23; 33. Miranda Sheely, 34:32; 34. Carly Thomas, Tatum Thomas, 34:46; 36. Elizabeth Huffman, 35:27; 37. Gala Davis, 35:29; 38. Roan Harrey, 35:48; 39. Sherri Warnke, 36:02; 40. Hadley Kornelis, 36:08; 41. Marissa Lapinskas, 36:13; 42. Hannah Veltkamp, 36:17; 43. Shelly Schwenn, 36:17; 44. Sheilah-Margaret Pothast, 36:50; 45. Krya Maloney, 36:58; 46. Sarah Warnke, 37:03; 47. Natalie Sieminski, 37:15; 48. Aria Farris, 37:42; 49. Jane Ringler, 37:53; 50. Danielle Warner, 38:09.

51. Emily Kornelis, 38:13; 52. Abigail Schilling, 38:17; 53. Heather Ireland, 38:24; 54. Jen Johnson, 38:34; 55. Meg Kurtagh, 38:39; 56. Suzanne Hull, 38:47; 57. Kristin Nemecek, 39:07; 58. Kelsey McKean, 39:38; 59. Terri Agee, 39:58; 60. Carrie Robertshaw, 40:27; 61. Millie Spezialy, 40:44; 62. Nicole Balls, 41:17; 63. Laura Hope Rhyner, 41:50; 64. Mary Rhyner, 41:50; 65. Elizabeth DeCastro, Lyla DeCastro, 42:07; 67. Pamela Martinez, 42:19; 68. Jennifer Warren, 42:53; 69. Binget Nillson, 44:19; 70. Talia Farris, 44:50; 71. Marietta Kornelis, 45:30; 72. Daisy Bass, 45:31; 73. Lucia Christophers, 45:32; 74. Annie Davenport, 45:48; 75. Sandra Estensom, 46:42.

76. Susan Bury, 46:56; 77. Teresa Hull, 47:31; 78. Teah Kramer, 48:01; 79. Erma Martin, 48:12; 80. Kendall Humbert, 48:13; 81. Amber Humbert, 48:13; 82. Dawn Hansen, 49:18; 83. Giulia Brofferio, 49:27; 84. Erin Knotek, 49:49; 85. Hiroko Suga, 50:39; 86. Adell Groom, 50:43; 87. Janyce Ibele, 50:44; 88. Clair Harpel, 50:44; 89. Patricia Iliff, 50:51; 90. Kim Humbert, 51:46; 91. Tessa Rhyner, 51:53; 92. Atlas Tilly, 51:53; 93. Diane Olthuis, 52:33; 94. Mary Hensel, 54:03; 95. Jeanette Nienaber, 54:55; 96. Marilyn Banzhaf, 57:24; 97. Barbara Kagerer, 58:09; 98. Kristina Kagerer, 58:10; 99. Monica Frost, Meg Mueller, 59:19.

101. Katherine Humbert, 1:00:44; 102. Renee Elhard, 1:00:45; 103. Kelsey Humbert, 1:01:04; 104. Beverly Holmes, 1:02:03; 105. Ristine Casagranda, 1:02:54; 106. Emily Unrein, 1:03:53; 107. Ayla Tritz, 1:03:54; 108. Selma Casagranda, 1:03:54; 109. Annika Nilsson, 1:03:56; 110. Rowan Bean, 1:03:56; 111. Amelia Mueller, 1:04:01; 112. JoAnn Hagen, 1:07:47; 113. Debbie Hansen, 1:10:38; 114. Sara Stoops, 1:10:39; 115. Linda Leitis, 1:11:15; 116. Evelyn Marlow, 1:11:16; 117. Mari Aiken Warnke, 1:12:27; 118. Grace Wall, 1:13:37; 119. Tammy Lincoln, 1:14:48; 120. DJ Webb, 1:14:50; 121. Barbra Miller, 1:16:12; 122. Morgan Lopez, 1:16:12; 123. Kayce James, 1:16:21; 124. Ellie Stehn, 1:17:39; 125. Aubrey Lopez, 1:18:16.

126. Jess Hogan, 1:21:31; 127. Linda Sewall, 1:21:35; 128. Linda Corbin, 1:21:37; 129. Donna Mears, 1:26:55.

Men: 1. Samuel Tilly, 19:57; 2. Paul Butera, 20:45; 3. Gary Snyder, 22:00; 4. Tucker Mueller, 22:04; 5. Rocky Elhard, 23:03; 6. Levi DeBoard, 23:26; 7. Lance Williamson, 23:33; 8. Christian Harpel, 23:40; 9. Nathan Hannah, 24:04; 10. Trent Foldager, 24:49; 11. Luke Elhard, 25:36; 12. Noah Rehberg, 25:40; 13. Nathan Rehberg, 25:41; 14. Ben Erickson, 25:50; 15. Larry DeBoard, 26:07; 16. Cody Fortin, 26:23; 17. John Warner, 26:29; 18. Cole Erickson, 26:46; 19. David Lorring, 26:52; 20. Aaron Pomeroy, 27:16; 21. Ian Markis, 27:28; 22. Flip Foldager, 27:36; 23. Quinn Humbert, 27:54; 24. Kashmir Schwarz, 28:16; 25. David Robertshaw, 28:20.

26. Jack Lindquist, 28:25; 27. Josh Brekken, 28:27; 28. Terry Hubler, 28:33; 29. Marcus Mueller, 28:49; 30 (tie). Mason Elhard, Jordan Hamlett, 28:59; 32. Ryan Marlow, 29:20; 33. Lyndon Ibele, 30:13; 34. Dave Bass, 30:41; 35. Tom Rhyner, 30:43; 36. Stephen Lauper, 30:55; 37. Jacob Holt, 31:34; 38. Tripp Thomas, 31:59; 39. Steve Agee, 32:13; 40. Johnny Hedges, 32:14; 41. Matthew Failor, 32:37; 42. Chuck Hansell, 32:56; 43. John Kagerer, 33:42; 44. Walker Thomas, 34:17; 45. Charles Iliff, 34:28; 46. Freedom Webb, 34:59; 47. Felix Martinez, 35:37; 48. Dane Sieminski, 36:00; 49. Brent Veltkamp, 36:20; 50. Nathan Hawkins, 36:35.

51. John Pothast, 36:51; 52. Aidan Schilling, 38:07; 53. Kacy Burke, 39:38; 54. Logan Maloney, 40:05; 55. Kale Tilly, 41:50; 56. Stephen Kagerer, 42:01; 57. Landon Stroh, 42:06; 58. Dale Ringler, 42:13; 59. Jim Tilly, 42:58; 60. Austin Sas, 43:11; 61. Bob Bingman, 43:39; 62. Kevin Butler, 43:44; 63. Brian Sas, 44:05; 64. Aaron Martin, 44:34; 65. Josh Catiller, 44:49; 66. Neil Gordon, 45:04; 67. Kyle Kornelis, 45:31; 68. Jubal Bryant, 46:26; 69. Rich Hull, 47:31; 70. Brendyn Iliff, 47:46; 71. Clint Thomas, 48:01; 72. Tony Eppright, 50:40; 73. Samuel Knowlton, Forrest Nelson, 51:04; 75. Dennis Allen, 54:24.

76. Odin Rydberg, 54:55; 77. Joseph Passino, 58:57; 78. Brodie Schell, 59:12; 79. Charli Kluckman, 1:02:03; 80. Rider Casagranda, 1:02:36; 81. Andrew Holt, 1:04:01; 82. James Marlow, 1:06:36; 83. Jon Lillevik, 1:07:44; 84. Kyle Saxton, 1:07:53; 85. Howard Hansen, 1:10:38; 86. Eugene Wall, 1:13:34; 87. Thomas Miller, 1:16:22; 88. Jamey Stehn, 1:17:39; 89. Nigel Hogan, 1:21:32; 90. Michael Rehberg, 1:26:55; 91. Rune Christophers, 1:29:01.

Lafleur, Johnson lead Peninsula athletes at Crow Pass

Seward’s Hannah Lafleur and Erik Johnson posted the top finishes for Kenai Peninsula athletes at the Crow Pass Crossing on Saturday. The race takes place on the 22.5-mile trail between Girdwood and Eagle River and gains and loses about 3,000 feet.

Coming off her Mount Marathon Race victory on July 4, Lafleur took fourth in 3 hours, 45 minutes and 11 seconds, while Christy Marvin — who was second at Mount Marathon — won her fifth straight Crow Pass Crossing in 3:39:46.

Lafleur told the Anchorage Daily News she was first to the top of Crow Pass about 3 miles in to the race and first to the midway point at Eagle River, but then she got lost, allowing other runners to pass her. The trail is not marked and can be hard to follow in certain sections.

Julianne Dickerson, who now lives in Anchorage but was raised in Kenai and graduated from Wings Christian Academy in 2006, followed up her third-place finish at Mount Marathon by finishing sixth at 3:52:53.

Johnson, who finished fifth at Mount Marathon, ran 3:20:00 to become the lone Peninsula runner in the top 10 by taking sixth. Johnson celebrated his 43rd birthday Sunday and was the only runner above 40 in the top 14.

The victory went to Scott Patterson, an Alaska Pacific University and Olympic skier. Patterson ran 3:03:39 to win the race for a record sixth time.

Arneson, Dickerson ace 12-peaks Challenge

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy, and Julianne Dickerson, a 2006 graduate of Wings Christian Academy, both made some noise recently in the 12-peaks Challenge, in which adventurers try to summit the 12 peaks higher than 5,000 feet in the front range of the Chugach Mountains near Anchorage as quickly as possible.

Thursday, Arneson broke the previous speed record by completing the challenge in 14 hours, 41 minutes. The previous best was by Adam Jensen and Matt Shyrock in 2018 at 17:43. That had broken the record Arneson had set with Peter Mamrol in 2017 at 18:10.

Arneson had finished third in the Mount Marathon Race in Seward on July 4.

On July 12 and 13, Dickerson, April McAnly and Abby Jahn set the fastest known time for women on the 12-peaks Challenge at 23:50. The previous best, by Sophie Tidler, had been set in June at 26 hours.

Dickerson had taken third at the Mount Marathon Race. She also grabbed sixth in the 22.5-mile Crow Pass Crossing on Saturday.

More in Sports

tease
Soldotna girls, boys, Homer girls nab region track and field titles

The Soldotna girls and boys, and Homer girls, won Region 3 track… Continue reading

Soldotna's Andrew Arthur celebrates his goal with Lane Hillyer (17) and Gehret Medcoff (5) on Saturday, May 18, 2024, at the Peninsula Conference tournament at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai girls, Soldotna boys nab Peninsula Conference soccer crowns

The Kenai Central girls and Soldotna boys soccer teams won Peninsula Conference… Continue reading

tease
Saturday baseball: Kenai, SoHi, Homer all win on road

The visiting Kenai Central baseball team defeated Redington 18-0 in five innings… Continue reading

tease
Saturday softball: Soldotna, Kenai collect wins on road

The Soldotna softball team moved to 10-2 in the Northern Lights Conference… Continue reading

Kenai Central's Kainoa Taylor (8) celebrates his game-winning goal in the penalty kick shootout against Homer on Friday, May 17, 2024, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Friday soccer: Kenai, SoHi girls, boys to play for Peninsula Conference titles

The Kenai and Soldotna girls and boys soccer teams advanced to the… Continue reading

tease
Friday baseball: SoHi, Kenai, Homer all win

The visiting Division II Soldotna baseball team defeated Division I Colony 1-0… Continue reading

tease
Friday softball: Kenai, SoHi get road NLC victories

The visiting Kenai Central softball team swept a doubleheader from Houston on… Continue reading

Me posing with a vintage guide to reporting on education. (Photo by Camille Botello)
Out of the Office: Next chapter

Like a lot of people who do what they love, I can… Continue reading

The Peninsula Oilers play the Chugiak-Eagle River Chinooks on Sunday, June 16, 2019, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Oilers launch fundraising drive due to financial troubles

The Peninsula Oilers are mounting a fundraising drive as financial troubles are… Continue reading

Most Read