Peninsula Conference announces all-conference awards

  • By Staff Report
  • Sunday, March 9, 2014 11:50pm
  • Sports

The all-conference awards for the Peninsula Conference were announced at the end of the tournament Saturday. The awards follow:

BOYS

Coach of the year — Mark Janes, Seldovia.

MVP — Aidan Philpot, Seldovia; Timmy Smithwick, CIA.

All-conference first team — Jaruby Nelson, Nikolaevsk; Timmy Smithwick, CIA; Aidan Philpot, Seldovia; John Romanoff, Nanwalek; Connor Knowles, Wasilla Lake; Neil Gordeev, Nikolaevsk.

All-conference second team — Austin White, Ninilchik; Braden Thorn, Wasilla Lake; Calem Collier, Seldovia; Mylon Weems, CIA; Tyler Presley, Ninilchik; Tyler Keifer, Birchwood.

Free throws — Nikit Fefelov, Nikolaevsk, 17.

3-pointers — Calem Collier, Seldovia, 14.

Sportsmanship — Birchwood Christian.

Academic team — Caleb Lyons, CIA; Adam Uchtman, CIA; Tyler Keiffer, Birchwood; Dakota Jones, Birchwood; Collin Becker, Birchwood; Jackson Goforth, Birchwood; Dakota Buyse, Birchwood; Brandon Stiner, Wasilla Lake; Alex Zachry, Birchwood, Walter Cook, Wasilla Lake; Aidan Philpot, Seldovia.

All-tournament team — Calem Collier, Seldovia; John Romanoff, Nanwalek; Jaruby Nelson, Nikolaevsk; Neil Gordeev, Nikolaevsk; Braden Thorn, Wasilla Lake; Walter Cook, Wasilla Lake; Sam Mirales, Ninilchik; Austin White, Ninilchik; Wade Bartleson, Kodiak; Anthony Yakunin, Nikolaevsk.

GIRLS

Coach of the Year — Tammie Vickers, Birchwood.

MVP — Bryce Vickers, Birchwood; Nicole Moffis, CIA.

First team all-conference — Nianiella Dorvall, Nikolaevsk; Nicole Moffis, CIA; Tori Kruger, Lumen; Bryce Vickers, Birchwood; Jessica Rogers, Ninilchik; Sophia Kalugin, Nikolaevsk.

Second team all-conference — Kaylee Mahler, Wasilla Lake; Kilina Klaich, Nikolaevsk; Richele McGahan, CIA; Jordan Finney, Ninilchik; Serafima Kalugin, Nikolaevsk; Robin Jones, Lumen.

Free throws — Melissa Ehlers, 13.

3-pointers — Nicole Moffis, 12.

Academic team — Joy Clark, Birchwood, Madison Orth, CIA; Audra Roberts, Birchwood; Jayne Hanna, CIA; Aubray Becker, Birchwood; Nianiella Dorvall, Nikolaevsk; Kayla Stafford, Nikolaevsk; Kortney Craig, Birchwood; Megan Childs, Lumen; Natalie Dickhaus, Lumen; Maddie Fuller, Wasilla Lake; Kaylee Mahler, Wasilla Lake; Chelsea Mosier, Wasilla Lake; Hye Joon Song, Wasilla Lake; Annalene Thorn, Wasilla Lake; Krista Sinclair, Ninilchik; Mikayla Clark, Ninilchik; Olivia Turner, Seldovia.

All-tournament team — Kayla Stafford, Nikolaevsk; Jessica Rogers, Ninilchik; Madison Orth, CIA; Emma Nelson, Kodiak; Nianiella Dorvall, Nikolaevsk; Tori Kruger, Lumen; Serafima Kalugin, Nikolaevsk; Krista Sinclair, Ninilchik; Olivia Turner, Seldovia; Marina Chissus, Seldovia; Alanna Goins, Ninilchik.

More in Sports

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

tease
SoHi JV cagers sweep CIA

The host Soldotna JV basketball teams scored nonconference wins over Cook Inlet… Continue reading

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Tsalteshi Trails hosted the Besh Cup on Saturday and Sunday.

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Most Read