Owens, Brennan take Cycle Series 12K while Brown, Nelson win 6K

Tyle Owens and Angie Brennan took 12-kilometer victories Thursday night in week three of the Soldotna Cycle Series on the Tsalteshi Trails.

Owens blazed the course with a time of 30 minutes, 30 seconds, beating John-Mark Pothast by 36 seconds. Brennan finished 12th overall as the women’s winner in 36:09, beating Morgan Aldridge by 2:10, and the top youth rider was Landen Showalter in 17th overall with a time of 38:55.

Matt Brown and Sheryl Nelson emerged victorious in the 6K events, with Brown winning in a time of 19:18 over second-place and women’s winner Nelson, who finished in 21:44. Toli Boutwell took third overall as the youth winner in 22:07.

Soldotna Cycle Series race #3

Thursday at Tsalteshi Trails

6K — 1. Matt Brown, 19:18; 2. Sheryl Nelson (1st woman), 21:44; 3. Toli Boutwell (1st youth), 22:07; 4. Elizabeth Earl, 22:09; 5. Morgan Davie, 22:47; 6. Sean Raften, 23:01; 7. Kristin Morrow, 23:09; 8. Julie Laker, 24:51; 9. Ollie Dahl, 24:59; 10. Tor Dahl, 25:09; 11. Stephanie Kobylarz, 25:15; 12. Josh Smith, 25:23; 13. Will Smith, 25:41; 14. Audrey McDonald, 26:21; 15. Lauri Lingafelt, 27:08; 16. Joel Moss, 28:13; 17. Cooper Tallent, 28:14; 18. Toby Long, 29:29; 19. Caleb Long, 30:20; 20. Sheila Margaret Pothast, 30:44; 21. Lexi Collins, 31:33; 22. Sara Dennis, 31:34; 23. Cassie Collins, 31:35; 24. Wanda Kincaid, 31:54; 25. Sailor Tallent, 32:40; 26. Nels Dahl, 35:44; 27. Levi Smith, 36:27; 28. Teagan Kobylarz, 38:00; 29. Kailey Stinnet, 46:43; 30. Tom Kobylarz, 46:47; 31. Olivia Kobylarz, 48:05.

12K — 1. Tyle Owens, 30:30; 2. John-Mark Pothast, 31:06; 3. Brian Beeson, 33:18; 4. Mike Crawford, 33:32; 5. Eric Willets, 33:44; 6. Jordan Theisen, 34:06; 7. Matthew Dura, 35:05; 8. Scott Summers, 35:26; 9. Dave Edwards Smith, 35:28; 10. Jordan Chilson, 35:49; 11. Nathan Kincaid, 36:03; 12. Angie Brennan (1st woman), 36:09; 13. Kevin Lauver, 36:17; 14. Jamie Nelson, 36:39; 15. Morgan Aldridge, 38:19; 16. Rob Carson, 38:45; 17. Landen Showalter (1st youth), 38:55; 18. Jen Showalter, 38:57; 19. Jim Hall, 38:59; 20. Chase Laker, 39:04; 21. Jeff McDonald, 39:10; 22. Jon Iannoconne, 39:32; 23. Will Morrow, 39:49; 24. Joel Todd, 41:11; 25. John Pothast, 41:20; 26. Mark Forbes, 42:02; 27. James Showalter, 43:30; 28. Jack Laker, 44:06; 29. Hollis Swan, 44:10; 30. Carl Kincaid, 44:15; 31. Dylan Hogue, 44:24; 32. Patty Moran, 44:38; 33. Jen Tabor, 45:53; 34. Dana Cochran, 46:31; 35. John Tabor, 46:31; 36. Mark Laker, 47:30; 37. Ethan Hogue, 50:19; 38. Dana McDonald, 50:26; 39. Darryl Kincaid, 51:34; 40. Peter DiCarlo, 52:15; 41. Madison McDonald, 52:53; 42. Tony Oliver, 54:54; 43. Robert Carson, 59:14.

More in Sports

tease
Saturday hoops: Seward girls, Houston boys win Seahawk Classic; CIA boys win NIT

The Seward girls and Houston boys won titles at the Seahawk Classic… Continue reading

The Soldotna hockey team won the Division II state championship at the Patty Center in Fairbanks, Alaska, on Saturday, Feb. 4, 2023. (Photo provided)
SoHi hockey claims Division II title; Kenai 4th

The Soldotna hockey team defeated Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale 2-1 on Saturday to… Continue reading

tease
Steel notch 2-game sweep of Brown Bears

The host Chippewa (Wisconsin) Steel completed a two-game sweep of the Kenai… Continue reading

tease
State hockey: SoHi makes state final; Kenai to play for 4th

Soldotna, the No. 3 seed, defeated No. 2 seed Palmer 1-0 on… Continue reading

tease
Friday hoops: Homer sweeps Nikiski; CIA boys make final of NIT

The host Homer girls and boys basketball teams swept Nikiski on Friday… Continue reading

tease
Brown Bears fall to Steel

The visiting Kenai River Brown Bears had a two-game winning streak snapped… Continue reading

tease
SoHi wins, Kenai loses on opening day at state hockey

The Soldotna hockey team won and Kenai Central lost Thursday at the… Continue reading

tease
Ninilchik, Seward split; CIA girls, boys move to NIT semis

The Ninilchik and Seward basketball teams split on the opening day of… Continue reading

Nature-based solutions like conserving peatlands and encouraging beaver in the right places and times are promising tools for ensuring abundant cool waters for fish and people. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Water is life

When you think of Alaska and wildlife, the image of waters teeming… Continue reading

Most Read