Reese Hunter of Kenai Central High School swims the breaststroke in the boys 200-yard IM at the Homer Invite on Saturday, Sept. 10, in Homer.

Reese Hunter of Kenai Central High School swims the breaststroke in the boys 200-yard IM at the Homer Invite on Saturday, Sept. 10, in Homer.

Kodiak swimmers sweep Homer Invitational

  • By Staff Report
  • Saturday, September 10, 2016 8:22pm
  • Sports

The Kodiak swimming and diving teams swept the Homer Invitational on Friday and Saturday in Homer.

The Bears girls scored 123 points, while runner-up Soldotna had 103. On the boys side, Kodiak had 168 for the win, while Soldotna posted 91 to finish second. The Homer girls took eight of the 12 events, while the Homer boys won six of 12.

The Soldotna boys were able to come away with four wins, with Jacob Hall taking the 200-yard freestyle, Kylin Welch winning diving, Jacob Hall winning the 100 freestyle, Cody Watkins winning the 100 breaststroke and the team taking the 200 freestyle relay. Hunter Reese of Kenai Central also nabbed a win for the Kenai Peninsula in the 100 butterfly.

On the girls side, Lauren Kuhns had a big meet for the Mariners, taking the 200 individual medley and the 100 breaststroke. The Kards also nabbed a pair of victories, with Mikaela Pitsch taking diving and JessiAnna McDonald taking the 100 butterfly.

Homer Invitational

Friday, Saturday in Homer

GIRLS

Team scores: 1. Kodiak, 123; 2. Soldotna, 103; 3. Homer, 44; 4. Kenai, 38; 5. Seward, 7; 6. Cordova, 6.

200-yard medley relay — 1. Kodiak (Apitz, Johnson, Sundberg, Nicholson), 2 minutes, 12.37 seconds; 2. Kenai, 2:13.92; 3. Soldotna, 2:23.72; 4. Homer, 2:38.79; 5. Seward, 2:45.05; 6. Soldotna, 2:45.10.

200 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 2:03.20; 2. Molly Blackmon, Kod, 2:12.52; 3. Rachel Davidson, Sol, 2:18.80; 4. Katie Creglow, Sol, 2:22.41; 5. Cheyanne Sundberg, Kod, 2:24.30; 6. Madelyn Brennan, Sol, 2:30.19.

200 IM — 1. Lauren Kuhns, Hom, 2:23.09; 2. Sydney Juliussen, Sol, 2:36.47; 3. JessiAnna McDonald, Ken, 2:39.55; 4. Delaney Johnson, Kod, 2:45.75; 5. Alex Juliussen, Sol, 2:50.28; 6. Anika Witsoe, Cor, 2:54.92.

50 freestyle — 1. Hannah Glover, Kod, 27.12; 2. Darby McMillan, Sol, 27.93; 3. Alia Bales, Hom, 28.04; 4. Oliva Apitz, Kod, 28.89; 5. Kortney Birch, Sol, 29.18; 6. Ryann Cannava, Sol, 29.76.

Diving — 1. Mikaela Pitsch, Ken, 192.65; 2. Rhythm Beckett-Cook, Hom, 155.90; 3. Annalyn Brown, 153.50.

100 butterfly — 1. JessiAnna McDonald, Ken, 1:18.15; 2. Arin Reger, Sol, 1:30.23; 3. Rachel Spence, Sol, 1:37.06; 4. Autumn Deaton, Cor, 2:02.12.

100 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 57.31; 2. Sydney Juliussen, Sol, 58.88; 3. Hannah Glover, Kod, 1:00.79; 4. Emily Hubert, Kod, 1:04.63; 5. Alex Juliussen, Sol, 1:05.59; 6. Alia Bales, Hom, 1:06.28.

500 freestyle — 1. Cheyanne Sundberg, Kod, 6:11.25; 2. Rachel Davidson, Sol, 6:23.34; 3. Kortney Birch, Sol, 6:27.71; 4. Solstice Kraszeski, Hom, 6:46.27; 5. Madelyn Brennan, Sol, 6:49.84; 6. Elena Hamner, Sew, 7:43.82.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Glover, Blackmon, Apitz, Cummiskey), 1:49.48; 2. Soldotna, 1:51.41; 3. Kodiak, 2:00.64; 4. Kenai, 2:03.18; 5. Homer, 2:08.90; 6. Seward, 2:11.87.

100 backstroke — 1. Oliva Apitz, Kod, 1:09.65; 2. Molly Blackmon, Kod, 1:09.71; 3. Mikaela Pitsch, Ken, 1:11.70; 4. Darby McMillan, Sol, 1:12.00; 5. Ryann Cannava, Sol, 1:17.15; 6. Kendra Hall, Sol, 1:26.02.

100 breaststroke — 1. Lauren Kuhns, Hom, 1:14.45; 2. Katie Creglow, Sol, 1:15.75; 3. Delaney Johnson, Kod, 1:23.96; 4. Iris Downey, Hom, 1:29.36; 5. Anika Witsoe, Cor, 1:29.55; 6. Lydia Stanford, Kod, 1:29.95.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Blackmon, Sundberg, Glover, Cummiskey), 4:03.97; 2. Soldotna, 4:18.65; 3. Soldotna, 4:27.65; 4. Kodiak, 4:41.75; 5. Soldotna, 5:12.22; 6. Kodiak, 5:37.18.

BOYS

1. Kodiak, 168; 2. Soldotna, 91; 3. Kenai 50; 4. Homer, 9; 5. Seward, 6; 6. Cordova, 3.

200 medley relay — 1. Kodiak (Hanson, James, Lindquist, Schauff), 1:42.64; 2. Soldotna, 1:45.65; 3. Kenai, 1:48.35; 4. Kodiak, 1:54.28; 5. Soldotna, 2:12.56; 6. Homer, 2:12.85.

200 freestyle — 1. Jacob Hall, Sol, 1:52.29; 2. Dan Lamberg, Kod, 1:55.23; 3. Nathan James, Kod, 1:58.99; 4. Daniel Smith, Kod, 2:00.21; 5. Zion Alioto, Ken, 2:08.33; 6. Kaleb Carrillo, Cor, 2:26.02.

200 IM — 1. Luke James, Kod, 2:06.55; 2. Jacob Creglow, Sol, 2:08.66; 3. Baxter Anderson, Kod, 2:13.44; 4. Hunter Reese, Ken, 2:17.98; 5. Nevin Lee, Kod, 2:18.76; 6. Theodore Castellani, Hom, 2:31.07.

50 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 22.18; 2. Cody Watkins, Sol, 22.50; 3. Nathan Schauff, Kod, 23.62; 4. Graham Burnside, Kod, 24.49; 5. Connor Spanos, Sew, 25.26; 6. Trevor Bagley, Ken, 25.91.

Diving — 1. Kylin Welch, Sol, 236.45; 2. Sam Skolnick, Sol, 209.70; 3. Spencer Warren, Hom, 180.65; 4. Gideon Hutchison, Sol, 131.40.

100 butterfly — 1. Hunter Reese, Ken, 57.85; 2. Baxter Anderson, Kod, 1:00.00; 3. Connor Spanos, Sew, 1:03.23; 4. Anders Hocum, Kod, 1:05.12; 5. Caleb Fredercickson, Sol, 1:09.52; 6. Josiah Fish, Kod, 1:09.78.

100 freestyle — 1. Jacob Hall, Sol, 50.23; 2. Luke James, Kod, 51.85; 3. Savaii Heaven, Ken, 51.92; 4. Nathan Schauff, Kod, 51.93; 5. Graham Burnside, Kod, 54.16; 6. Connor Gross, Sol, 58.81.

500 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 4:46.14; 2. Daniel Smith, Kod, 5:14.79; 3. Nathan James, Kod, 5:18.64; 4. Zion Alioto, Ken, 5:44.13; 5. Will Gross, Sol, 6:29.33; 6. Kane Graham, Hom, 6:46.40.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Hall, Frederickson, Creglow, Watkins), 1:34.48; 2. Kodiak, 1:37.27; 3. Kenai, 1:38.73; 4. Kodiak, 1:41.08; 5. Kodiak, 1:51.27; 6. Kenai, 1:56.76.

100 backstroke — 1. Gus Hanson, Kod, 58.57; 2. Savaii Heaven, Ken, 58.94; 3. Dan Lambert, Kod, 1:01.58; 4. Jacob Creglow, Sol, 1:03.65; 5. Patrick Peralta, Kod, 1:03.97; 6. Theodore Castellani, Hom, 1:10.21.

100 breaststroke — 1. Cody Watkins, Sol, 1:05.17; 2. Nevin Lee, Kod, 1:07.52; 3. Anders Hocum, Kod, 1:07.62; 4. Eric Kempf, Ken, 1:11.11; 5. Wesley Dumm, Kod, 1:13.10; 6. Caleb Frederickson, Sol, 1:15.26.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Lindquist, Lambert, James, Schaueff), 3:22.07; 2. Kodiak, 3:39.87; 3. Soldotna, 3:58.06; 4. Kodiak, 4:03.91; 5. Kenai, 4:28.66; Cordova, 4:30.17.

Soldotna's Sierra Hatfield swims the 50-yard freestyle at the Homer Invite on Saturday, Sept. 10, in Homer.

Soldotna’s Sierra Hatfield swims the 50-yard freestyle at the Homer Invite on Saturday, Sept. 10, in Homer.

Kenai Central diver Mikaela Pitsch flings herself into the air at the Homer Invite on Friday, Sept. 9, in Homer.

Kenai Central diver Mikaela Pitsch flings herself into the air at the Homer Invite on Friday, Sept. 9, in Homer.

More in Sports

Soldotna's Tanner Inman drives on Mila Hargrave of Juneau-Douglas on Thursday, Jan. 26, 2023, at the Al Howard Tournament at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai, SoHi open with losses at Al Howard tourney

Anchorage Christian Schools swept Kenai Central and Juneau-Douglas swept Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Hello, Neighbor

Even after living in Alaska for the better part of a decade,… Continue reading

tease
Brown Bears look to cool off Windigo

On Oct. 22, the Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo… Continue reading

JD McGee of Anchorage Christian Schools knocks the ball away from Soldotna's Jakob Brown on Wednesday, Jan. 25, 2023, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
ACS hoops sweeps Soldotna

The visiting Anchorage Christian Schools boys basketball team pulled away in the… Continue reading

tease
Andrew captures Ski Dash

Mitchell Andrew won the Food Cache Ski Dash on Sunday on Tsalteshi… Continue reading

Eventual race winner Morgan Aldridge chases Libby Jensen, who finished third, and is chased by Amy Anderson, who took second, at the Ski for Women on Sunday, Feb. 2, 2020, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Sterling’s Aldridge wins age group at national championships

Sterling’s Morgan Aldridge won the 40 to 44 women’s age group Saturday… Continue reading

tease
Wolverines sweep Brown Bears

The Anchorage Wolverines finished a two-game North American Hockey League sweep of… Continue reading

Cook Inlet Academy's Alek McGarry battles for a rebound against Birchwood Christian on Saturday, Jan. 21, 2023, at Cook Inlet Academy just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
CIA girls, boys sweep Birchwood Christian

The Cook Inlet Academy girls and boys basketball teams hope to break… Continue reading

tease
Saturday hoops roundup: Bethel sweeps Nikiski to take Donlin Gold titles

The Nikiski girls and boys basketball teams finished play at the Bethel… Continue reading

Most Read