Hutchisons do well at Colony; Homer wins ACS Invite

  • By Staff Report
  • Saturday, November 7, 2015 11:55pm
  • Sports

Nearly 20 years after the first of the Hutchison clan won an Alaska state wrestling championship, the last of the line of siblings is making his mark on the high school scene.

Soldotna freshman Gideon Hutchison joined his successful family with a win in the 106-pound class at Saturday’s Colony Invitational in Palmer. Hutchison defeated Colony’s Trace Severson by a 2-0 score.

Hutchison was joined by senior brother Seth, who won the 126-pound final with a pin over Isaiah Elvsaas of Wasilla with 51 seconds to go in the third round.

Also making the finals was Kenai Central junior Keyshawn McEnerny, who lost an 8-6 decision to Hunter Boyer of Thunder Mountain in the 152-pound class, and Soldotna senior Dalton Best, who was pinned 30 seconds into the third round of the heavyweight final against Dimond’s Brandon Pili.

Team scores

1) Colony 258.5 2) Palmer 166, 3) Wasilla 145.5, 4) Ketchikan 141.5, 5) Kodiak 131, 6) Soldotna 123, 7) Dimond 121, 8) Service 115, 9) Bartlett 84, 10) Kenai Central 77, 11) Thunder Mountain 73.5, 12) Eagle River 60, 13) Juneau 28.

 Championship finals

98 — Rush Fannon (Colony) t.f. Matthew Rodriguez (Ketchikan), 21-6.

106 — Gideon Hutchison (Soldotna) d. Trace Severson (Colony High School),  2-0.

113 — Joey Fetko (Dimond) p. Brandon Yang (Bartlett ), 2:32.

120 — Sean Tavares (Ketchikan) d. Russel Delacruz (Kodiak), 5-4.

126 — Seth Hutchison (Soldotna) p. Isaiah Elvsaas (Wasilla), 5:09.

132  — Berit Sturgeon (Wasilla) p. Hayden Steiner (Wasilla), 1:20.

138 — Caleb Hopkins (Colony) d. Samuel Wolff (Wasilla), 5-1

145 — Chace Booth (Colony) p. Levi Farris (Palmer), 3:58

152 — Hunter Boyer (Thunder Mountain) d.  Keyshawn Mcenerny (Kenai Central), 8-6

160 — Chase Fannon (Colony) d. Cooper Bailey-Parsons (Service), 7-2

170 — Robert Haan (Colony) p. Christian Kurka (Palmer), 0:42

182 — Dawson Nash (Colony) p. Mario Herrera (Service), 5:02.

195 — Nate Fousel (Ketchikan) d. Cody Weldon (Juneau), 7-2.

220 — Cole Phelps (Service) d. Hunter Bigley (Kodiak), 9-4.

285 — Brandon Pili (Dimond) p. Dalton Best (Soldotna, 4:30.

Homer wins ACS Invitational

The Homer Mariners clinched the victory at the 2015 Lime Solar/ACS Invitational with 217.5 team points, narrowly staving off second-place Bethel by 14.5 points. The event is the biggest small-schools shakedown of the year, and is commonly thought of as a good preview for the state championship.

Nikiski took 16th with 60 points, Seward took 19th with 52, and Voznesenka was 22nd with 42.

Homer earned a pair of championships. Wayne Newman won a 7-6 decision over Bethel’s Thomas Dyment, while Timmy Woo won a 5-4 match over Wyatt Patten of Craig at 152 pounds. Also, Tristen Cook made the 170-pound final but was pinned by Kotzebue’s Spencer Woods 3:25 into the match.

Nikiski’s T.J. Cox lost a tiebreaker on a 2-2 decision against Kotzebue’s Gavin Maslen in the 120-pound final.

A total of 43 teams competed.

Soldotna 44, Ketchikan 42

98 — Matthew Rodriguez, Ket. p. Logan Craig, Sol, 1:52; 106 — Gideon Hutchison, Sol, m.d. Brayden Linne, Ket, 21-7; 113 — Vince Tenebro, Ket, p. Travis Howell, Sol, 3:37; 120 — Sean Tavares, Ket, p. Phillip Lawton, Sol, 3:17; 126 — Seth Hutchison, Sol, p. Kadin Hodges, Ket, 2:33; 132 — Ben Kacenas, Ket, p. Anthony Long, Sol, 3:58; 138 — Max Collins, Ket, p. Logan Schrader, Sol, 3:34; 145 — Bechler Metcalf, Sol, p. Grant Collins, Ket, 3:10; 152 — Talon Musgrave, Sol, md. Travor Wutzke, Ket, 14-6; 160 — Emmanuel Van Hout, Sol, p. Brandon Wieber, Ket, :53; 170 — Austin Schrader, Sol, p. Micah Eichner, Ket, 1:05; 182 — Cameron Harris, Ket, forf; 195 — Nate Fousel, Ket, forf; 220 — Paul Wilcox, Sol, forf; 285 — Dalton Best, Sol, p. Brian McClennan, Ket, 1:33.

Soldotna 60, Juneau 24

98 — Logan Craig, Sol, forf; 106 — Gideon Hutchison, Sol, forf; 113 — Travis Howell, Sol, forf; 120 — Phillip Lawton, Sol, forf; 126 — Seth Hutchison, Sol, forf; 132 — Festus LaChester, Jun, p. Anthony Long, Sol, 4:00; 138 — Tucker Joeright, Jun, p. Logan Schrader, Sol, 3:10; 145 — Bechler Metcalf, Sol, forf; 152 — Talon Musgrave, Sol, forf; 160 — Emmanuel Van Hout, Sol, forf; 170 — Austin Schrader, Sol, p. Seth Machakos, Jun, 1:38; 182 — Taylor Sutak, Jun, forf; 195 — Cody Weldon, Jun, p. Paul Wilcox, Sol, :34; 220 — double forf; 285 — Dalton Best, Sol, forf.

More in Sports

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal during a game against Fairbanks at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, Feb. 24, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai River Brown Bears snap losing skid with win over Fairbanks

It was the team’s first win since Dec. 2

Soldotna’s Kaytlin McAnelly, backed by teammate Izzy Cruz, moves with the ball against defensive play by Houston’s Andi Robinson during a basketball game at Soldotna High School in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Soldotna splits with Houston on senior night

Nikiski girls and boys also took on Grace Christian

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal by Dylan Contreras, center, during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Brown Bears topped by Ice Dogs

The two teams play again Saturday at 7:30 p.m.

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Most Read