Homer’s Kuhns takes pair of 3rds at Bartlett-Chugiak swim/dive meet

  • By Staff Report
  • Saturday, October 8, 2016 11:56pm
  • Sports

Homer’s Lauren Kuhns led the Homer swimming and diving team Saturday at the Bartlett-Chugiak Swim/Dive Invitational in Anchorage.

Kuhns finished third in both the 200-yard individual medley and the 500 freestyle. She was clocked at 2 minutes, 20.97 seconds in the 200 freestyle and 5:36.77 in the 500 freestyle.

Meadow Beckette-Cook also took sixth in diving for the Mariners, piling up 273.88 points.

Seward also swam at the meet.

Bartlett-Chugiak Swim/Dive
Invitational 2016

Saturday

GIRLS

200-yard medley relay — 1. Dimond (Rohde, Aleah , Cvancara, Ruth , Willis, Tatumn , Krause, Emily ), 1 minute, 55.51 seconds; 2. Chugiak, 1:55.55; 3. Eagle River, 2:02.62; 4. West, 2:02.87; 5. West Valley, 2:03.98; 6. Dimond, 2:06.62.

200 freestyle — 1. Ruffin, Mia, JDHS, 1:59.86; 2. Soldwedel, Emi, DHS, 2:03.84; 3. Willis, Breckynn, DHS, 2:04.89; 4. Jarupakorn, Katherine, BHS, 2:05.82; 5. Howard, Cameron, JDHS, 2:07.59; 6. Keyes, Taylor, WVHS, 2:08.11.

200 IM — 1. Rohde, Aleah, DHS, 2:19.46; 2. Shannon, Alex, SAHS, 2:20.52; 3. Kuhns, Lauren, HOM, 2:20.97; 4. Knight, Leah, WHS, 2:21.70; 5. Nagaoka, Yuki, WVHS, 2:23.66; 6. Morgan, Addison, CHS, 2:24.54.

50 freestyle — 1. Powers, Izzy, CHS, 25.20; 2. Mulgrew-Truitt, Andyn, JDHS, 25.97; 3. Congdon, Bret, WHS, 26.12; 4. Horning, Katherine, ERHS, 26.36; 5. Krause, Emily, DHS, 26.52; 5. Eppingher, Patty, WVHS, 26.52.

100 butterfly — 1. Ruffin, Mia, JDHS, 1:00.39; 2. Jarupakorn, Wanlaya, BHS, 1:01.36; 3. Davis, Jessica, SITKA, 1:01.69; 4. Willis, Breckynn, DHS, 1:02.94; 5. Kito, Gabi, JDHS, 1:03.13; 6. Sherrill, Laura, KAYHI, 1:03.28.

100 freestyle — 1. Powers, Izzy, CHS, 54.42; 2. Burke, Cheyenne, CHS, 55.64; 3. Moore, Skylar, SITKA, 55.76; 4. Jarupakorn, Wanlaya, BHS, 55.96; 5. Soldwedel, Emi, DHS, 57.96; 6. Hite, Lauren, WVHS, 58.01.

500 freestyle — 1. Williams, Camryn, DHS, 5:22.63; 2. Kito, Gabi, JDHS, 5:31.31; 3. Kuhns, Lauren, HOM, 5:36.77; 4. Keyes, Taylor, WVHS, 5:40.45; 5. Sato, Piper, DHS, 5:45.61; 6. Jarupakorn, Katherine, BHS, 5:47.25.

200 freestyle relay — 1. West Valley (Eppingher, Patty , Hite, Lauren , O’Donoghue,

Annaka , Nagaoka, Yuki), 1:44.94; 2. Dimond, 1:45.97; 3. Eagle River, 1:49.02; 4. West Valley, 1:52.47; 5. Dimond, 1:52.85; 6. Juneau, 1:57.84.

100 backstroke — 1. Davis, Jessica, SITKA, 1:00.73; 2. Burke, Cheyenne, CHS, 1:01.65; 3. Rohde, Aleah, DHS, 1:05.35; 4. Horning, Katherine, ERHS, 1:06.50; 5. Congdon, Bret, WHS, 1:07.92; 6. Harris, Sarah, WHS, 1:09.32.

100 breaststroke — 1. Moore, Skylar, SITKA, 1:09.70; 2. Eppingher, Patty, WVHS, 1:11.47; 3. Cvancara, Ruth, DHS, 1:12.37; 4. Sherrill, Laura, KAYHI, 1:12.86; 5. Knight, Leah, WHS, 1:12.91; 6. Morgan, Addison, CHS, 1:13.23.

400 freestyle relay — 1. Juneau (Gabi Kito, Andyn Mulgrew-Truitt, Cameron Howard, Mia Ruffin), 3:48.67; 2. Chugiak, 3:51.37; 3. Dimond, 3:51.89; 4. West Valley, 3:52.72; 5. Dimond, 4:03.32; 6. West, 4:09.25.

Diving — 1, Trueb, Savana, SAHS, 455.65. 2, Wagner, Kendall, WHS, 403.30. 3, Cook, Madison, SAHS, 311.15. 4, Cyr, Eileen, COL, 299.65. 5, Stanford, Lydia, KOD, 283.10. 6, Beckette-Cook, Meadow, HOM, 273.88.

BOYS

200 medley relay — 1. Dimond (Chung, Christopher , Dittlinger, Reed , Alfano, Nathan , Addington, Maximus ), 1:42.77; 2. Eagle River, 1:43.19; 3. Service, 1:46.35; 4. Sitka, 1:49.19; 5. Juneau, 1:49.43; 6. West Valley, 1:50.24.

200 freestyle — 1. Addington, Maximus, DHS, 1:49.66; 2. Alfano, Nathan, DHS, 1:49.94; 3. Loudon, Christopher, DHS, 1:53.37; 4. Tatakis, Jesse, DHS, 1:58.27; 5. Weldon, Tyler, JDHS, 1:58.67; 6. Beshears, Crieghton, WVHS, 1:59.06.

200 IM — 1. O’Donoghue, Tristan, WVHS, 1:59.92; 2. Seid, Aidan, JDHS, 2:06.89; 3. Blackstone, Reid, CHS, 2:08.63; 4. Korzon, Mark, ERHS, 2:11.19; 5. Weaver, Jack, SITKA, 2:11.29; 6. Broker, Chris, WHS, 2:14.02.

50 freestyle — 1. Law, Caleb, SER, 22.69; 2. Horning, Sam, ERHS, 22.80; 3. Dittlinger, Reed, DHS, 22.90; 4. Chung, Christopher, DHS, 23.02; 5. Min, Joe, ERHS, 23.13; 6. Schumacher, Eric, JDHS, 23.35.

100 butterfly — 1. Alfano, Nathan, DHS, 54.40; 2. Min, Joe, ERHS, 56.42; 3. Floyd, Nigel, ERHS, 58.13; 4. Loudon, Christopher, DHS, 59.29; 5. Chen, David, WVHS, 59.57; 6. Sands, Ian, SER, 59.74.

100 freestyle — 1. O’Donoghue, Tristan, WVHS, 48.38; 2. Addington, Maximus, DHS, 50.17; 3. Chung, Christopher, DHS, 50.35; 4. Heaphy, John, ERHS, 50.81; 5. Horning, Sam,

ERHS, 51.42; 6. Miller, Daniel, WVHS, 51.63.

500 freestyle — 1. Bastille, Louis, WVHS, 5:03.79; 2. Blackstone, Reid, CHS, 5:09.24; 3. Rygh, Fredric, DHS, 5:12.68; 4. Korzon, Mark, ERHS, 5:14.27; 5. Murphy, Ned, DHS, 5:15.46; 6. Broker, Chris, WHS, 5:16.15.

200 freestyle relay — 1. Eagle River (Horning, Sam , Min, Joe , Heaphy, John , Floyd, Nigel ), 1:30.96; 2. West Valley, 1:34.76; 3. Dimond, 1:35.36; 4. Service, 1:38.55; 5. Juneau, 1:38.80; 6. Dimond, 1:39.74.

100 backstroke — 1. Dittlinger, Reed, DHS, 54.40; 2. Triershield, Jake, SITKA, 58.56; 3. Bastille, Louis, WVHS, 58.92; 4. Floyd, Nigel, ERHS, 1:00.03; 5. Carpenter, Austin, SER, 1:01.85; 6. Cummins, Chris, VAL, 1:02.69.

100 breaststroke — 1. Heaphy, John, ERHS, 1:04.33; 2. Miller, Daniel, WVHS, 1:06.18; 3. Chen, David, WVHS, 1:08.11; 4. Kwon, Ethan, SER, 1:08.18; 5. Inoue, Takuma, DHS, 1:08.67; 6. Slusser, Joey, WVHS, 1:09.17.

400 freestyle relay — 1. Dimond (Maximus Addington, Nathan Alfano, Christopher Chung, Reed Dittlinger), 3:17.66; 2. West Valley, 3:31.41; 3. Dimond, 3:32.67; 4. Juneau, 3:33.18; 5. Sitka, 3:38.16; 6. Chugiak, 3:39.92.

Diving — 1, Schachle, Brayden, WAS, 542.45. 2, Larson, Ethan, BHS, 424.85. 3, Belliston, Tanner, COL, 417.80. 4, Chan, Elijah, WAS, 404.55. 5, Dannenberg, Holt, WHS, 402.25. 6, Johnson, Cole, PHS, 331.00.

More in Sports

tease
Week 1 prep football preview: Getting back to normal

The five high school football teams from the Kenai Peninsula begin the… Continue reading

Some great examples of genetic diversity with Kenai River king salmon populations. (Photo by Ken Gates)
Refuge Notebook: Where have the big Kenai River kings gone?

Over the years, fishing for king salmon has provided many anglers with… Continue reading

Bradley Walters leads the pack up Angle Hill on Wednesday, July 18, 2018, at the Salmon Run Series at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Out of the office: Race thyself

During the pandemic, I questioned the value of regular community racing and… Continue reading

Anchorage's Lars Arneson finishes third in the men's Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Arneson sets new record at Mat Peak

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy now living in… Continue reading

Anchorage's Will Ross rides to victory in the Soggy Bottom 100 on Saturday, Aug. 6, 2022, on Alaska's Kenai Peninsula. (Photo provided by Angela DiBeradino)
Anchorage’s Ross gets record back in Soggy Bottom 100

Anchorage’s Will Ross now has Alaska’s most coveted endurance mountain biking record.… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Hints from Nick on catchin’ cohos

Silvers loathe direct sunlight and are spooked by shadows

tease
Hogue, Aldridge win Soldotna Cycle Series 5

Dylan Hogue and Morgan Aldridge picked up victories at the fifth Soldotna… Continue reading

Take a number. The "patients" wait briefly in the trap box before being seen and released upstream to continue their migration. (Photo by Ryan Hagerty/USFWS)
Refuge Notebook: Anatomy of a fish weir — Keeping a finger on the pulse of Alaska’s salmon runs

During a routine physical exam, your doctor checks your vitals: Weight, heart… Continue reading

Mt. Redoubt rises above Cook Inlet and the Anchor River drainage as fireweed is in bloom, as seen from Diamond Ridge Road on Friday, July 22, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Out of the Office: Take the long way around

“Slow Down. What’s the hurry?” reads an inscription on the Reuben Call… Continue reading

Most Read