Crawford, Aldrdige, Hogue top Cycle Series

Mike Crawford, Morgan Aldridge and Dylan Hogue were the big winners in the fifth race of the Soldotna Cycle Series, held Thursday at Tsalteshi Trails.

Crawford won the 12-kilometer event at 28 minutes, 49 seconds, with Eric Thomason second at 29:37 and Tyle Owens third at 30:23. Morgan Aldridge notched the women’s win, crossing at 35:55, also good for 14th overall. Angie Brennan was second at 37:40 and Jen Tabor was third at 42:34. Dylan Hogue was the top youth racer at 40:46, while Ethan Hogue was second at 46:49 and Robert Carson was third at 55:19.

Danny Romman finished on top of the six-kilometer race at 18:40, while Angie Sulley was the top woman, and second overall, at 19:38. Toli Boutwell took the youth belt at 22:15, also good for sixth overall.

The series returns Thursday at Tsalteshi Trails, with registration at 5:45 p.m. and racing at 6:15. Races are $5 for Tsalteshi members and $10 for nonmembers.

Soldotna Cycle Series Race 5

Thursday at Tsalteshi Trails

12K race — 1. Mike Crawford, 28 minutes, 49 seconds; 2. Eric Thomason, 29:37; 3. Tyle Owens, 30:23; 4. Brian Beeson, 30:47; 5. Jim Hall, 32:57; 6. Tony Eskelin, 33:03; 7. Eric Willets, 33:53; 8. Tom Kobylarz, 34:34; 9. Dave Edwards-Smith, 34:36; 10. Cole Nelson, 35:16; 11. Marc Romano, 35:17; 12. Jamie Nelson, 35:19; 13. Anthony Murray, 35:52; 14. Morgan Aldridge, 35:55 (1st place women); 15. Rob Carson, 36:32; 16. Angie Brennan, 37:40 (2nd place women); 17. Scott Huff, 39:08; 18. Will Morrow, 40:03; 19. Dylan Hogue, 40:46 (1st place youth); 20. Dustin Henkin, 40:49; 21. Zeb Kirk, 40:51; 22. John Tabor, 42:04; 23. Mark Forbes, 42:07; 24. Jen Tabor, 42:34 (3rd place women); 25. Michelle Thomason, 44:32 (women).

26. Dana Cochran, 45:11 (women); 27. Paula Murray, 45:20 (women); 28. Darryl Kincaid, 46:48; 29. Ethan Hogue, 46:49 (2nd place youth); 30. Kelly Sederholm, 52:18; 31. Tony Oliver, 54:44; 32. Robert Carson, 55:19 (3rd place youth); 33. Peter DiCarlo, 57:48.

6K race — 1. Danny Romman, 18:40, 2. Angie Sulley, 19:38 (1st place women); 3. Sorin Sorensen, 19:14; 4. Patty Moran, 19:40 (2nd place women); 5. Lauri Lingafelt, 21:55 (3rd place women); 6. Toli Boutwell, 22:15 (1st place youth); 7. Sandy Crawford, 23:44 (women); 8. Eric McKinley, 23:49 (2nd place youth); 9. Jake Nabholz, 23:51 (3rd place youth); 10. Will Smith, 23:57 (youth); 11. Caleb Long, 27:55 (youth); 12. Toby Long, 27:57; 13. Grace Morrow, 29:02 (women); 14. Kristin Morrow, 29:04 (women); 15. Kaleb Smith, 30:44 (youth); 16. Josh Smith, 30:45; 17. Makayla McKinley, 32:09 (youth); 18. Wanda Kincaid, 32:26 (women); 19. Sue Nabholz, 38:34 (women); 20. Monte Smith, 48:09 (youth)

More in Sports

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Nikiski's Oliver Parrish blocks Seward's Lane Peterson during the Denali Conference title match on Friday, Sept. 30, 2022 at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski football defeats Seward to secure playoff berth; Chugiak nips Homer

The Nikiski Bulldogs football team secured a Division III playoff spot and… Continue reading

tease
Wallstrom backstops Bears to victory

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Nikiski's Alexa Iyatunguk leaps to block a ball on Thursday, Sept. 29, 2022 at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi volleyball sweeps Nikiski’s homecoming match

The Nikiski Bulldogs were swept by the Soldotna Stars in Nikiski’s homecoming… Continue reading

tease
CIA soccer moves to Borealis semis

Noah Castenholz had a hat trick in the first half and the… Continue reading

tease
Tsalteshi ready to host region meet

A Region 3 cross-country meet at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna… Continue reading

tease
Week 7: Area football fans can attend 3 impactful games

Week 8 features three games with postseason implications on the central peninsula,… Continue reading

Most Read