Soldotna girls, Kenai boys swimmers win Homer Quad

The Soldotna girls and Kenai Central boys won the Homer Quad on Friday at Homer High School.

The Stars girls scored 121 points, while Kenai and Homer tied for second at 73 and Seward had 12. For the boys, Kenai led with 130 while Soldotna had 82 and Homer had 50.

On the girls side, Homer’s Madison Story was the only swimmer to win two individual events, taking the 200-yard individual medley and 100 freestyle. Helping the Stars to victory were Sydney Juliussen with a win in the 50 freestyle, Madison Snyder with a win in the 500 freestyle and Madelyn Barkman with a win in the 100 breaststroke. Kenai got wins from Riley Reese in the 200 freestyle and Julia Anderson in the 100 butterfly. Lydia Jacoby, Seward’s lone swimmer in the meet, took the 100 backstroke.

On the boys side, Kenai received multiple event wins from Owen Rolph and Savaii Heaven. Rolph won the 200 freestyle and 100 butterfly, while Heaven won the 200 IM and 100 freestyle. Also for Kenai, Koda Poulin won the 500 freestyle and Trevor Bagley won the 100 breaststroke.

Soldotna got wins from Ethan Evans in the 50 freestyle and Kylin Welch in diving, while Clayton Arndt won the 100 backstroke for Homer.

Homer Quad

Friday in Homer

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 121; 2 (tie). Kenai, Homer, 73; 4. Seward, 12.

200-yard medley relay — 1. Homer (Bales, Story, Berry, Miller), 2 minutes, 00.13 seconds; 2. Soldotna, 2:04.48; 3. Kenai, 2:08.10; 4. Soldotna, 2:16.65; 5. Kenai, 2:34.48.

200 freestyle — 1. Riley Reese, Ken, 2:09.55; 2. Lydia Jacoby, Sew, 2:16.08; 3. Madelyn Barkman, Sol, 2:19.52; 4. Madelyn Brennan, Sol, 2:21.38; 5. Grace Morrow, Ken, 2:24.91; 6. Kennedy Holland, Sol, 2:33.38.

200 IM — 1. Madison Story, Hom, 2:14.75; 2. Madison Snyder, Sol, 2:28.15; 3. Darby McMillan, Sol, 2:41.36; 4. Hartley Miller, Hom, 2:46.44; 5. Deloma Watkins, Sol, 3:10.32; 6. Avari Gross, Ken, 3:12.14.

50 freestyle — 1. Sydney Juliussen, Sol, 26.78; 2. Alia Bales, Hom, 27.53; 3. Rachael Pitsch, Ken, 28.45; 4. Kortney Birch, Sol, 28.64; 5. Julia Anderson, Ken, 28.96; 6. Alex Juliussen, Sol, 29.37.

100 butterfly — 1. Julia Anderson, Ken, 1:14.75; 2. Dea Sustaita, Sol, 1:16.07; 3. Hartley Miller, Hom, 1:22.12; 4. Sydney Erickson, Sol, 1:23.14.

100 freestyle — 1. Madison Story, Hom, 55.34; 2. Sydney Juliussen, Sol, 58.51; 3. Adeline Berry, Hom, 59.68; 4. Madelyn Brennan, Sol, 1:00.27; 5. Alex Juliussen, Sol, 1:03.05; 6. Grace Morrow, Ken, 1:03.75.

500 freestyle — 1. Madison Snyder, Sol, 6:03.30; 2. Racheal Pitsch, Ken, 6:05.12; 3. Kortney Birch, Sol, 6:19.73; 4. Avari Gross, Ken, 7:29.93; 5. Emma Snyder, Sol, 7:41.57; 6. Olivia Overdorf, Hom, 7:51.06.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (A. Juliussen, Erickson, Susaita, Snyder), 1:59.64; 2. Homer, 2:07.46; 3. Kenai, 2:14.21.

100 backstroke — 1. Lydia Jacoby, Sew, 1:05.43; 2. Darby McMillan, Sol, 1:13.60; 3. Alia Bales, Hom, 1:13.92; 4. Dea Sustaita, Sol, 1:17.10; 5. Sydney Erickson, Sol, 1:19.43; 6. Mickinzie Ticknor, Ken, 1:24.68.

100 breaststroke — 1. Madelyn Barkman, Sol, 1:17.26; 2. Riley Reese, Ken, 1:19.72; 3. Adeline Berry, Hom, 1:22.87; 4. Deloma Watkins, Sol, 1:33.71; 5. Delta Fabich, Hom, 1:35.13; 6. Abigail Moffett, Ken, 1:35.75.

400 freestyle relay — 1. Kenai (Morrow, Anderson, Pitsch, Reese), 4:13.55; 2. Soldotna, 4:22.75; 3. Homer, 4:40.49.

BOYS

Team scores: 1. Kenai, 130.5; 2. Soldotna, 82.5; 3. Homer, 50.

200 medley relay — 1. Kenai (Poulin, Bagley, Rolph, Heaven), 1:48.04; 2. Soldotna, 2:00.93; 3. Kenai, 2:15.76.

200 freestyle — 1. Owen Rolph, Ken, 2:00.37; 2. Teddy Handley, Hom, 2:01.28; 3. Theo Castellani, Hom, 2:09.35; 4. Peter Anderson, Ken, 2:09.91; 5. Kody Van Dyke, Sol, 2:25.02; 6. Carson Ratky, Sol, 2:50.51.

200 IM — 1. Savaii Heaven, Ken, 2:07.46; 2. Clayton Arndt, Hom, 2:12.10; 3. Skyler Rodriguez, Hom, 2:24.54; 4. Dominic Alioto, Ken, 2:29.67.

50 freestyle — 1. Ethan Evans, Sol, 23.27; 2. Trevor Bagley, Ken, 25.03; 3 (tie). Nathan Pitka, Sol, Brock Storms, Ken, 28.16; 5. Brady Wolf, Sol, 30.05; 6. Brandon Christenson, Sol, 31.07.

Diving — 1. Kylin Welch, Sol, 263.55; 2. Sam Skolnick, Sol, 228.45; 3. Rio Shermet Pitcher, Hom, 123.25.

100 butterfly — 1. Owen Rolph, Ken, 56.51; 2. Ethan Evans, Sol, 56.68; 3. Teddy Handley, Hom, 57.82; 4. Theo Castellani, Hom, 1:01.83; 5. Peter Anderson, Ken, 1:03.12.

100 freestyle — 1. Savaii Heaven, Ken, 50.05; 2. Jeremy Kupferschmid, Sol, 57.57; 3. Sorin Sorensen, Ken, 58.25; 4. Nathan Pitka, Sol, 1:03.26; 5. Kody Van Dyke, Sol, 1:05.21; 6. Brandon Christenson, Sol, 1:10.18.

500 freestyle — 1. Koda Poulin, Ken, 5:16.26.

200 freestyle relay — 1. Kenai (Sorensen, Alioto, Storms, Anderson), 1:44.83; 2. Soldotna, 1:45.15; 3. Soldotna, 2:04.65.

100 backstroke — 1. Clayton Arndt, Hom, 1:01.27; 2. Koda Poulin, Ken, 1:01.50; 3. Jeremy Kupferschmid, Sol, 1:16.78; 4. Brock Storms, Ken, 1:17.60.

100 breaststroke — 1. Trevor Bagley, Ken, 1:10.06; 2. Dominic Alioto, Ken, 1:16.45; 3. Skyler Rodriguez, Hom, 1:16.84; 4. Sorin Sorensen, Ken, 1:19.44.

400 freestyle relay — 1. Kenai (Poulin, Rolph, Bagley, Heaven), 3:37.25; 2. Homer, 3:38.96; 3. Soldotna, 4:46.95.

More in Sports

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

tease
SoHi JV cagers sweep CIA

The host Soldotna JV basketball teams scored nonconference wins over Cook Inlet… Continue reading

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Tsalteshi Trails hosted the Besh Cup on Saturday and Sunday.

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Most Read