Kodiak teams beat SoHi squads to sweep Homer Invite

  • By Staff Report
  • Wednesday, September 13, 2017 12:26am
  • Sports

Kodiak, Soldotna and Colony swept identical team podium finishes Friday and Saturday at the Homer Invitational swimming and diving meet.

The Kodiak boys squad claimed the team championship with 128 points to runner-up Soldotna’s 52. The Bears claimed eight of 12 event victories to cruise to an easy title.

The lone event win for a peninsula swimmer went to Soldotna’s Kylin Welch, who earned 297.5 points in the boys diving competition to best SoHi teammate Sam Skolnick by a comfortable 77.6 points.

On the girls side, Kodiak took home the team title with 113 points, ahead of Soldotna’s 80. Kodiak swimmers won six of 12 events.

Soldotna’s Sydney Juliussen notched a pair of event victories, taking the 50-yard and 100-yard freestyle races.

Two Homer athletes won events in their home pool, led by freshman Madison Story in the 200 IM and the 100 breaststroke. Teammate Annalyn Brown won the girls diving competition with 191.6 points.

Homer Invitational

Friday-Saturday, Homer

Girls team scores — 1. Kodiak 113; 2. Soldotna 80; 3. Colony 63; 4. Homer 45; 5. Kenai 22; 6. Unalaska 1.

Boys team scores — 1. Kodiak 128, 2. Soldotna 52, 3. Colony 47, 4. Kenai 39, 5. Homer 29, 6. Unalaska 19, 7. Seward 7, 8. Cordova 6.

Girls individual results

200 medley relay — 1. Kodiak 1:59.54; 2. Colony 2:00.15; 3. Soldotna 2:02.37; 4. Homer 2:03.81; 5. Soldotna 2:14.35; 6. Kenai 2:15.34; 7. Colony B 2:18.83; 8. Soldotna 2:25.08.

200 freestyle — 1. D. Cummiskey, Kod 2:09.96; 2. M. Blackmon, Kod 2:12.04; 3. A. Sarnowski, Kod 2:12.37; 4. R. Resse, Ken 2:14.61; 5. K. Birch, Sol 2:19.22; 6. M. Brennan, Sol 2:21.62; 7. G. Morrow, Ken 2:22.64; 8. R. Spence, Sol 2:34.48.

200 IM — 1. M. Story, Hom 2:18.12; 2. C. Dayton, Col 2:18.20; 3. M. Cummiskey, Kod 2:18.60; 4. L. Spear, 2:25.71; 5. Z. Abouelkheir, Sol 2:29.86; 6. E. Farring, Col 2:31.62; 7. K. Creglow, Sol 2:34.03; 8. A. Berry, Hom 2:36.32.

50 freestyle — 1. S. Juliussen, Sol 26.18; 2. H. Glover, Kod 26.69; 3. E. Blanton-Yourkowski, Hom 27.04; 4. S. Crosley, Col 27.57; 5. A. Genzmer, Ken 27.60; 6. A. Bales, Hom 27.85; 7. A. Juliussen, Sol 28.11; 8. K. Laughlin, Col 28.47.

1 meter dive — 1. A. Brown, Hom 191.60; 2. M. Raemaaker, Sol 132.80; 3. S. Daly, Sol 97.40.

100 butterfly — 1. D. Cummiskey, Kod 1:03.86; 2. E. Farring, Col 1:05.44; 3. A. Mattson, Col 1:06.60; 4. P. Padilla, Sol 1:07.77; 5. Z. Abouelkheir, Sol 1:10.81; 6. D. McMillan, Sol 1:14.87; 7. G. Morrow, Ken 1:23.54; 8. A. Smith, Col 1:28.30.

100 freestyle — 1. S. Juliussen, Sol 58.00; 2. A. Sarnowski, Kod 59.66; 3. T. Nelson, Col 1:00.46; 4. M. Blackmon, Kod 1:00.68; 5. M. Brennan, Sol 1:01.23; 6. R. Reese, Ken 1:01.64; 7. A. Berry, Hom 1:01.68; 8. A. Bales, Hom 1:01.86.

500 freestyle — 1. C. Dayton, Col 5:30.92; 2. H. Glover, Ken 6:01.98; 3. R. Pitsch, Ken 6:05.09; 4. K Birch, Sol 6:24.70; 5. R. Cannava, Sol 6:35.42; 6. M. Sullivan, Col 7:14.98; 7. M. Ticknor, Ken 7:35.11.

200 freestyle relay — 1. Kodiak 1:49.98; 2. Kenai 1:53.93; 3. Colony 1:55.88; 4. Soldotna B 1:56.46; 5. Kodiak B 1:57.08; 6. Colony B 1:57.13; 7. Homer 1:58.22; 8. Soldotna 2:19.26.

100 backstroke — 1. M. Cummiskey, Kod 1:03.41; 2. P. Padilla, Sol 1:08.00; 3. E. Blanton, Hom 1:09.86; 4. O. Apitz, Kod 1:10.08; 5. A. Mattson, Col 1:10.59; 6. C. Bechtol, Hom 1:11.57; 7. A. Juliussen, Sol 1:12.78; 8. A. Genzmer, Ken 1:13.17.

100 breaststroke — 1. M. Story, Hom 1:10.78; 2. L. Spear, Kod 1:12.14; 3. K. Creglow, Sol 1:15.39; 4. K. Laasch-Gray, Col 1:19.52; 5. T. Nelson, Col 1:20.45; 6. S. Rankin, Una 1:20.64; 7. L. Hankins, Sew 1:23.19; 8. M. Barkman, Sol 1:23.72.

400 freestyle relay — 1. Kodiak 3:55.65; 2. Soldotna 4:03.38; 3. Homer 4:05.56; 4. Colony 4:06.52; 5. Kodiak B 4:09.24; 6. Soldotna B 4:27.11; 7. Kodiak C 5:41.84.

Boys individual results

200 medley relay — 1. Kodiak 1:41.82; 2. Kenai 1:45.54; 3. Colony 1:46.73; 4. Homer 1:49.46 5. Soldotna 1:54.38; 6. Unalaska 1:54.81; 7. Kodiak B 1:58.29; 8. Kenai B 2:10.56.

200 freestyle — 1. T. Lindquist, Kod 1:44.48; 2. J. Simmons, Col 1:44.83; 3. S. Smith, Kod 1:57.18; 4. G. Egdorf, Kod 1:57.47; 5. O. Ralph, Ken 2:00.27; 6. J. Nelson, Hom 2:07.36; 7. A. Fernandez, Una 2:09.54; 8. W. Gross, Sol 2:16.71.

200 IM — 1. L. James, Kod 2:10.16; 2. S. Heaven, Ken 2:12.68; 3. C. Spanos, Sol 2:16.20; 4. N. Lee, Kod 2:16.40; 5. T. Handley, Hom 2:17.46; 6. C. Fredrickson, Sol 2:17.53; 7. P. Peralta, Kod 2:19.62; 8. E. Hanson, Cor 2:32.48.

50 freestyle — 1. G. Vestri, Col 22.24; 2. H. Reese, Ken 22.72; 3. E. Evans, Sol 23.37; 4. A. Nguyen, 23.82; 5. N. James, Kod 23.90; 6. R. Chastain, Col 23.98; 7. N. Upton, Una 24.49; 8. K. Welch, Sol 24.61.

1 meter dive — 1. K. Welch, Sol 297.50; 2. S. Skolnick, Sol 219.90; 3. S. Warren, Hom 215.15; 4. G. Hutchison, Sol 156.05.

100 butterfly — 1. T. Lindqust, Kod 51.59; 2. H. Reese, Ken 54.86; 3. O. Rolph, Ken 58.11; 4. C. Spanos, Sol 58.51; 5. C. Arndt, Hom 54.86; 6. J. Nelson, Hom 1:01.38; 7. R. Chastain, Col 1:01.01; 8. G. Downey, Hom 1:02.13.

100 freestyle — 1. L. James, Kod 51.29; 2. N. James, Kod 51.70; 3. G. Vestri, Col 52.82; 4. G. Egdorf, Kod 53.52; 5. N. Upton, Una 54.43; 6. T. Handley, Hom 55.24; 7. J. Le, Una 57.70; 8. J. Kupferschid, Sol 58.14.

500 freestyle — 1. D. Smith, Kod 5:08.76; 2. C. Gross, Sol 6:14.33; 3. A. Skonberg, Kod 6:17.87; 4. T. DeVries, Kod 6:25.80; 5. E. Beckett, Cor 6:50.64; 6. N. Nygard, Col 7:32.70.

200 freestyle relay — 1. Colony 1:35.20; 2. Kodiak 1:38.00; 3. Soldotna 1:42.11; 4. Unalaska 1:47.34; 5. Cordova 1:50.10; 6. Kenai 1:51.47; 7. Kodiak 1:51.64; 8. Homer 1:55.08.

100 backstroke — 1. J. Simmons, Col 52.87; 2. S. Heaven, Ken 56.52; 3. A. Nguyen, Una 59.49; 4. C. Arndt, Hom 59.59; 5. P. Peralta, Kod 1:02.37; 6. E. Evans, Sol 1:02.41; 7. W. Strydon, Hom 1:16.07; 8. D. Vallejo, Col 2:00.22.

100 breaststroke — 1. A. Hocum, Kod 1:05.79; 2. N. Lee, Kod 1:08.01; 3. W. Dumm, Kod 1:09.02; 4. G. Downey, Hom 1:11.07; 5. J. Le, Una 1:15.19; 6. S. Sorenson, Ken 1:15.75; 7. J. Minder, Col 1:16.33; 8. W. Gross, Sol 1:18.35.

400 freestyle relay — 1. Kodiak 3:21.93; 2. Soldotna 3:42.09; 3. Kodiak B 3:43.78; 4. Homer 4:12.02; 5. Soldotna 4:14.67; 6. Kodiak C 4:19.71.

More in Sports

Kenai Central's Kate Wisnewski heads the ball wide of the net Friday, April 19, 2024, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Friday: Kenai girls soccer topples Grace

Kate Wisnewski netted a hat trick as the host Kenai Central girls… Continue reading

tease
Thursday: Homer girls soccer downs Grace Christian

The host Homer girls soccer team defeated Grace Christian 5-0 on Thursday… Continue reading

TEASE
Homer softball drops 2 at Sitka tourney

The Homer softball team opened its season Thursday at the Sitka High… Continue reading

tease
Soldotna baseball, softball teams cancel trip to Kodiak

The Soldotna baseball and softball teams did not travel to Kodiak due… Continue reading

A group of caribou mosey across Murwood Avenue near Soldotna, Alaska, on Sunday, April 14, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Out of the Office: ‘Let’s mosey’

Sunday, I photographed some caribou close to my home. As I photographed… Continue reading

Kenai Central’s Kylee Verkuilen races Nikiski for control of the ball during a soccer game at Ed Hollier Field in Kenai, Alaska, on Friday, April 12, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps, shuts out Nikiski in Friday soccer games

Kenai girls and boys teams opened with early goals

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Season review: Brown Bears hope to build on solid finish to season

It’s not easy to finish a season in last place in a division, yet have plenty of reasons for optimism for the next season

tease
Homer snow shuffles sports schedule

The Mariners were supposed to host Kenai Central in Thursday

Most Read