SoHi girls, boys swimmers split dual meets in Kodiak

tease

The Soldotna girls and boys swimming and diving teams swept host Kodiak in a Friday dual meet before losing a pair of dual meets to the Bears on Saturday.

Friday, the Soldotna boys topped the Bears 110-60, while the Stars girls notched an 82-76 victory.

Saturday, the Kodiak boys came back with an 82-80 victory, while the Bears girls won 81-69.

Friday, Nikita Monyahan took a pair of individual events for the Stars, winning the 500-yard freestyle and 100 butterfly. For the SoHi girls, Charisma Watkins won the 100 breaststroke and 200 individual medley.

Saturday, Max Reese won the 100 freestyle and 100 breaststroke for the SoHi boys, while Tirzah Frederickson won the 500 freestyle and 200 individual medley.

Friday

Boys

Soldotna 110, Kodiak 60

200 medley relay — 1. Soldotna (Michael Davidson, Max Reese, Nikita Monyahan, Benn Abel), 1:53.61; 2. Kodiak, 2:03.81.

200 freestyle — 1. Benn Abel, Sol, 2:19.13; 2. Gavin Jones, 2:26.37; 3. Isaac Beaver, 2:29.92; 4. Jonathan White, Sol, 2:37.88.

200 individual medley — 1. Max Reese, Sol, 2:14.53; 2. Cody Hubert, Kod, 2:25.46; 3. Michael Davidson, Sol, 2:26.25.

50 freestyle — 1. Connor Burnside, Kod, 25.71; 2. Nate Hicks, 28.96; 3. Oliver Parshall, Sol, 33.03; 4. Aidan Volk-Wall, Sol, 37.97; 5. Brett Haas, Sol, 38.82.

1-meter diving — 1. Derrick Jones, Sol, 151.15 points; 2. Angus Bruce, Kod, 139.70; 3. Theron Glover, 134.50; 4. Noah Coulter, Kod, 125.90.

100 butterfly — 1. Nikita Monyahan, Sol, 58.27; 2. Max Reese, Sol, 1:02.22; 3. Michael Davidson, Sol, 1:13.17.

100 freestyle — 1. Connor Burnside, Kod, 58.94; 2. Isaac Beaver, Kod, 1:09.12; 3. Joe Holt, Sol, 1:18.04; 4. Brett Haas, Sol, 1:32.74.

500 freestyle — 1. Nikita Monyahan, Sol, 5:21.00; 2. Cody Hubert, Kod, 5:38.21; 3. Enoch Frederickson, Sol, 6:03.05; 4. Derrick Jones, Sol, 6:36.04.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Nikita Monyahan, Michael Davidson, Benn Abel, Max Reese), 1:41.15; 2. Soldotna B, 1:51.40; 3. Kodiak, 2:02.24.

100 backstroke — 1. Nate Hicks, Kod, 1:18.77; 2. Jonathan White, Sol, 1:28.64; 3. Joe Holt, Sol, 1:40.69; 4. Aidan Volk-Wall, Sol, 1:55.45.

100 breaststroke — 1. Enoch Frederickson, Sol, 1:17.89; 2. Benn Abel, Sol, 1:23.05; 3. Gavin Jones, Sol, 1:27.15.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Cody Hubert, Nate Hicks, Isaac Beaver, Connor Burnside), 4:14.68; 2. Soldotna, 4:18.03; 3. Soldotna B, 5:40.18.

Girls

Soldotna 82, Kodiak 76

200 medley relay — 1. Soldotna (Heidi Snyder, Tirzah Frederickson, Charisma Watkins, Zoe Burns), 2:10.45; 2. Kodiak, 2:17.55.

200 freestyle — 1. Amaya Rocheleau, Kod, 2:10.50; 2. Heidi Snyder, Sol, 2:12.67; 3. Emily Neo, Kod, 2:22.75; 4. Tiara Goolsby, Sol, 2:48.52.

200 individual medley — 1. Charisma Watkins, Sol, 2:30.31; 2. Lia Jones, Kod, 2:40.11; 3. Zoe Burns, 2:54.49; 4. Sam Coulter, Kod, 3:03.12.

50 freestyle — 1. Morgan Hagen, Kod, 27.14; 2. Alison Narog, Kod, 27.19; 3. Luthien Colliver, Sol, 32.66; 4. Ariel Wheeler, Sol, 35.32; 5. Meg Roberts, Sol, 36.74; 6. Lindy Glenn, Kod, 39.67.

1-meter diving — 1. Abriella Werner, Sol, 172.15.

100 butterfly — 1. Emily Neo, Kod, 1:11.23; 2. Tirzah Frederickson, Sol, 1:12.71.

100 freestyle — 1. Amaya Rocheleau, Kod, 56.64; 2. Zoe Burns, Sol, 1:06.99; 3. Sam Coulter, Kod, 1:11.50; 4. Jessica Wilcox, Sol, 1:16.21; 5. Ariel Wheeler, Sol, 1:23.05; 6. Abby Flerchinger, Kod, 1:35.87.

500 freestyle — 1. Heidi Snyder, Sol, 6:00.54; 2. Lia Jones, Kod, 6:31.10; 3. Luthien Collver, Sol, 7:06.39.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Sofia Wood, Sam Coulter, Emily Neo, Amaya Rocheleau), 1:53.90; 2. Soldotna, 1:54.40.

100 backstroke — 1. Morgan Hagen, Kod, 1:08.59; 2. Tiara Goolsby, Sol, 1:27.29; 3. Jessica Wilcox, Sol, 1:32.48; 4. Abby Flerchinger, Kod, 1:46.61.

100 breaststroke — 1. Charisma Watkins, Sol, 1:17.70; 2. Tirzah Frederickson, Sol, 1:18.00; 3. Sofia Wood, Kod, 1:28.10; 4. Meg Roberts, Sol, 1:33.46; 5. Lindy Glenn, Kod, 1:51.99.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Lia Jones, Sam Coulter, Emily Neo, Morgan Hagen), 4:18.77; 2. Soldotna, 5:09.15.

Saturday

Boys

Kodiak 82, Soldotna 80

200 medley relay — 1. Kodiak (Max Robinson, James Berestoff, Connor Burnside, Noah Coulter), 1:52.73; 2. Soldotna, 1:53.26.

200 freestyle — 1. Nikita Monyahan, Sol, 1:55.49; 2. Jake Sarnowski, Kod, 1:59.29; 3. Cody Hubert, Kod, 2:10.29; 4. Nate Hicks, Kod, 2:39.97; 5. Oliver Parshall, Sol, 3:00.00.

200 IM — 1. Max Robinson, Kod, 2:14.55; 2. Enoch Frederickson, Sol, 2:28.58; 3. Benn Abel, Sol, 2:37.89.

50 freestyle — 1. James Berestoff, Kod, 24.11; 2. Connor Burnside, Kod, 25.18; 3. Derrick Jones, Sol, 27.79; 4. Jonathan White, Sol, 30.24; 5. Isaac Beaver, Kod, 31.69; 6. Joe Holt, 33.53.

1-meter diving — 1. Derrick Jones, Sol, 165.90; 2. Theron Glover, Kod, 160.25; 3. Noah Coulter, Kod, 151.80; 4. Angus Bruce, Kod, 147.05.

100 butterfly — 1. Cody Hubert, Kod, 1:11.56; 2. Gavin Jones, Sol, 1:32.38.

100 freestyle — 1. Max Reese, Sol, 53.17; 2. James Berestoff, Kod, 53.41; 3. Nate Hicks, Kod, 1:06.66; 4. Isaac Beaver, Kod, 1:08.98; 5. Jonathan White, 1:10.59; 6. Gavin Jones, Sold, 1:12.69.

500 freestyle — 1. Jake Sarnowski, Kod, 5:37.67; 2. Michael Davidson, Sol, 5:58.32; 3. Benn Abel, Sol, 6:25.05.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Max Reese, Derrick Jones, Benn Able, Nikita Monyahan), 1:40.66; 2. Soldotna, 1:58.07; 3. Soldotna, 2:31.64.

100 backstroke — 1. Max Robinson, Kod, 1:00.90; 2. Nikita Monyahan, Sol, 1:01.78; 3. Enoch Frederickson, Sol, 1:13.38; 4. Michael Davidson, Sol, 1:14.22.

100 breaststroke — 1. Max Reese, Sol, 1:09.11; 2. Connor Burnside, Kod, 1:26.24.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Max Robinson, Cody Hubert, James Berestoff, Jake Sarnowski), 3:41.39; 2. Soldotna, 4:20.73; 3. Soldotna B, 5:56.46.

Girls

Kodiak 81, Soldotna 69

200 medley relay — 1. Kodiak (Amaya Rocheleau, Lia Jones, Emily Neo, Alison Narog), 2:02.54; 2. Soldotna, 2:09.16.

200 freestyle — 1. Morgan Hagen, Kod, 2:19.55; 2. Lia Jones, Kod, 2:31.94; 3. Luthien Collver, Sol, 2:37.15; 4. Jessica Wilcox, Sol, 2:50.16.

200 IM — 1. Tirzah Frederickson, Sol, 2:31.82; 2. Heidi Snyder, Sol, 2:37.19; 3. Emily Neo, Kod, 2:39.72; 4. Zoe Burns, Sol, 2:50.25.

50 freestyle — 1. Alison Narog, Kod, 26.92; 2. Sam Coulter, Kod, 32.20; 3. Tiara Goolsby, Sol, 34.41; 4. Jessica Wilcox, Sol, 35.41; 5. Meg Roberts, Sol, 36.45; 6. Abby Flerchinger, Kod, 39.30.

1-meter diving — 1. Abriella Werner, Sol, 184.35.

100 butterfly — 1. Amaya Rocheleau, Kod, 1:06.01; 2. Charisma Watkins, Sol, 1:10.61; 3. Emily Neo, Kod, 1:12.57; 4. Heidi Snyder, Sol, 1:15.15.

100 freestyle — 1. Morgan Hagen, Kod, 1:03.32; 2. Sam Coulter, Kod, 1:10.55; 3. Ariel Wheeler, Sol, 1:20.07.

500 freestyle — 1. Tirzah Frederickson, Sol, 6:28.08.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Alison Narog, Sam Coulter, Sofia Wood, Morgan Hagen), 1:55.80; 2. Soldotna, 2:21.79.

100 backstroke — 1. Amaya Rocheleau, Kod, 1:02.99; 2. Charisma Watkins, Sol, 1:16.00; 3. Tiara Goolsby, Sol, 1:27.31.

100 breaststroke — 1. Lia Jones, Kod, 1:22.15; 2. Zoe Burns, Sol, 1:29.64; 3. Abby Flerchinger, Kod, 1:44.50; 4. Luthien Collver, Sol, 1:44.97.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Morgan Hagen, Sofia Wood, Emily Neo, Amaya Rocheleau), 4:07.07; 2. Soldotna, 4:07.59.

More in Sports

tease
Soldotna girls, boys, Homer girls nab region track and field titles

The Soldotna girls and boys, and Homer girls, won Region 3 track… Continue reading

Soldotna's Andrew Arthur celebrates his goal with Lane Hillyer (17) and Gehret Medcoff (5) on Saturday, May 18, 2024, at the Peninsula Conference tournament at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai girls, Soldotna boys nab Peninsula Conference soccer crowns

The Kenai Central girls and Soldotna boys soccer teams won Peninsula Conference… Continue reading

tease
Saturday baseball: Kenai, SoHi, Homer all win on road

The visiting Kenai Central baseball team defeated Redington 18-0 in five innings… Continue reading

tease
Saturday softball: Soldotna, Kenai collect wins on road

The Soldotna softball team moved to 10-2 in the Northern Lights Conference… Continue reading

Kenai Central's Kainoa Taylor (8) celebrates his game-winning goal in the penalty kick shootout against Homer on Friday, May 17, 2024, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Friday soccer: Kenai, SoHi girls, boys to play for Peninsula Conference titles

The Kenai and Soldotna girls and boys soccer teams advanced to the… Continue reading

tease
Friday baseball: SoHi, Kenai, Homer all win

The visiting Division II Soldotna baseball team defeated Division I Colony 1-0… Continue reading

tease
Friday softball: Kenai, SoHi get road NLC victories

The visiting Kenai Central softball team swept a doubleheader from Houston on… Continue reading

Me posing with a vintage guide to reporting on education. (Photo by Camille Botello)
Out of the Office: Next chapter

Like a lot of people who do what they love, I can… Continue reading

The Peninsula Oilers play the Chugiak-Eagle River Chinooks on Sunday, June 16, 2019, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Oilers launch fundraising drive due to financial troubles

The Peninsula Oilers are mounting a fundraising drive as financial troubles are… Continue reading

Most Read