Race roundup: Wildlife Resuce Run and Walk; Matanuska Peak Challenge

Race roundup: Wildlife Resuce Run and Walk; Matanuska Peak Challenge

Patrick Lewis and Kristen Sieminski won the 21st annual Alaska Wildlife Rescue Run and Walk on Saturday in Seward.

Lewis finished the 5-kilometer course in 17 minutes, 33 seconds, ahead of John Hellen at 18:11. Sieminski won in 20:54, with Emmalee Moore second at 21:12.

The race benefits the Wildlife Response Program of the Alaska SeaLife Center.

21st annual Alaska Wildlife Rescue Run and Walk

Saturday in Seward

Women runners: 1. Kristen Sieminski, 20 minutes, 54 seconds; 2. Emmalee Moore, 21:12; 3. Jennafer Malek, 21:17; 4. Hailey Ingalls, 21:43; 5. Rachel Dow, 22:01; 6. Allison Lamb, 23:16; 7. Tana Luna, 23:48; 8. Natalie Sieminski, 24:12; 9. Danelle Jefson, 25:16; 10. Kelsey Frizell, 25:57; 11. Jenny Rutledge, 25:58; 12. Teresa Lawless, 26:15; 13. Addison Lemme, 26:52; 14. Sarah Fink, 27:40; 15. Roberta Graham, 27:44; 16. Erin Else, 28:25; 17. Kate Norvell, 30:25; 18. Miranda Honest, 30:48; 19. Abigail Doepken, 30:50; 20. Bethany Doepken, 30:50; 21. Lauren Perdue, 31:00; 22. Angela Carlin, 31:44; 23. Hayden Blair, 31:55; 24. Lenore Pfisterer, 32:05; 25. Nestlyne Barcelona, 32:10.

26. Monika Banic, 32:20; 27. Julia Johnston, 33:06; 28. Fern Pfisterer, 33:13; 29. Nan Pfisterer, 33:18; 30. Julie Doepken, 33:22; 31. Lisa Land, 33:41; 32. Kalani Woodlock, 34:32; 33. Jeanine Huston, 34:47; 34. Shelly Ivey, 35:19; 35. Khloe Ivey, 35:26; 36. Susan Glansbeek, 35:52; 37. Leslie Buck, 35:52; 38. Dollie Johnston, 36:09; 39. Gerri Tokar-Hines, 36:10; 40. Monica Hewitt, 36:20; 41. Chefarlyn Torralba, 36:31; 42. Bridgette Colton, 36:44; 43. Adell Groom, 37:08; 44. Janessa Anderson, 38:48; 45. Rachel Gordon, 38:48; 46. Ariana Jordan, 39:29; 47. Crystal Gillich, 40:28; 48. Garnet Morey, 42:46; 49. MJ Loveland, 43:20; 50. Kristine Dunker, 43:26.

51. Norilyn Delara, 43:28; 52. Rebecca Whaley, 44:06; 53. Sarah Hansen, 45:34; 54. Allison Phillips, 46:07; 55. Giovanna Atkins, 46:39; 56. Tammy Taylor, 47:09; 57. Marti Garrett, 49:00; 58. Jane Garcia, 51:21; 59. Lara Loomis, 51:21; 60. Kelsey DeLuca, 55:13; 61. Meredith Basdaras, 1:01:32; 62. Cindy Worley, 1:08:14.

Men runners: 1. Patrick Lewis, 17:33; 2. John Hellen, 18:11; 3. Jacob Konrath-Bera, 18:59; 4. Paxson Berry, 19:56; 5. John Powell, 20:19; 6. Matthew Moore, 20:48; 7. Austin Danielson, 21:23; 8. Nick Gedvilas, 21:55; 9. Juan Ochoa Muniz, 22:38; 10. Tyler Beckes, 22:48; 11. Daniel Perdue, 22:58; 12. Mikkel Foltmar, 23:13; 13. Sorin Sorensen, 23:14; 14. Gerard Trujillo, 23:26; 15. Dylan Luna, 23:32; 16. Chris Ingalls, 23:38; 17. Zachary Aloma, 25:57; 18. Matthew Eberhardt, 26:01; 19. Anthony Borruso, 26:04; 20. Sandeep Pedam, 26:06; 21. Richard Farmer, 26:09; 22. Jacob Smith, 26:17; 23. Michael McDaniel, 26:53; 24. William Sizelove, 28:16; 25. Alex Else, 28:25.

26. Michael Ry Barrett, 31:19; 27. Dane Sieminski, 34:09; 28. Brix Ivey, 34:16; 29. Alex Fink, 36:03; 30. Parker Blair, 36:24; 31. Hunter Valenza, 38:49; 32. Hank West, 38:49; 33. Steve Fink, 39:41; 34. Ron Rogalsky, 43:20; 35. Will Dunker, 43:27; 36. Bob Land, 44:23; 37. Caleb Hansen, 44:59; 38. Justin Hansen, 45:01; 39. Patrick Bedarik, 48:30; 40. Charlie Jordan, 55:24.

Women walkers: 1. Rachel Pasag, 33:33; 2. Stephanie Dunn, 39:09; 3. Karla Bird, 39:20; 4. Aisha Bouziane, 39:29; 5. Blakeley Norvell, 39:33; 6. Brittny Norvell, 39:34; 7. Laura Timko, 41:31; 8. Gina Parks, 45:19; 9. Krystyna Colberg, 46:35; 10. Tami de Leon, 46:57; 11. Hannah de Leon, 47:01; 12. Johanna Kinney, 49:00; 13. Melissa Boquet, 49:12; 14. Sandra Farmer, 49:43; 15. Fiona Bruce, 50:45; 16. Hayley Neptune, 50:46; 17. Anna N. Roller, 50:47; 18. Kathy Brown, 51:54; 19. Sophia Brown, 51:56; 20. Kelly Donaldson, 51:59; 21. Ann Danielson, 52:48; 22. Rochene Rowan-Hellen, 52:59; 23. Samantha L. Dee, 53:20; 24. Dana Raney, 53:39; 25. Jessica Maulding, 53:42.

26. Rosemary Krupar, 54:32; 27. Brooke Allen, 54:51; 28. Katrina Caudle, 54:51; 29. Kris Harris, 54:58; 30 (tie). Anne Beesley, Ellen Twiname, 55:00; 32. Melody Spangler-Hat, Cindy Clock, 55:10; 34. Kimberly Pherson, 55:12; 35. Daija Cornelious, 55:12; 36. Holly Brett, 55:13; 37. Sarah Toles, 55:33; 38. Bonnie Rosamilia, 57:15; 39. Erin Hodgson, 59:24; 40. Ali Tolman, 59:25; 41. Claire Blakeley, 1:00:21; 42. Tammy Colton, 1:00:38; 43. Christine Reft, 1:00:41; 44. Barbara Wilson, 1:00:42; 45. Linda Ray, 1:00:52; 46. Cathy McGregor, 1:00:53; 47. Margee Starr, 1:02:06; 48. Linda Sewall, 1:06:04; 49. Linda Corbin, 1:06:05.

Men walkers: 1. Zachery Pasag, 31:17; 2. Bobby Starr, 34:09; 3. Kyle Boquet, 39:42; 4. Kevin Boquet, 39:42; 5. Darryl Parks, 45:17; 6. Talis Colberg, 46:28; 7. Joshua de Leon, 47:00; 8. Dennis Moore, 47:12; 9. Charles Rosamilia, 51:33; 10. Tristan Pauley, 51:47; 11. Tim Dee, 53:19; 12. Matt Raney, 53:39; 13. Jerry Krupar, 54:32; 14. Caleb Toles, 55:33; 15. Andrew Rosamilia, 57:08; 16. Michael Er Miller, 1:00:07; 17. Lawrence Moberg, 1:00:41; 18. Jonathan Sewall, 1:19:26.

Matanuska Peak Challenge

Seward’s Pyper Dixon led Kenai Peninsula runners Saturday at the Matanuska Peak Challenge, a 14-mile, out-and-back race that ascends Lazy Mountain, descends Lazy Mountain, then ascends Matanuska Peak. The race has 9,100 feet of vertical gain.

Dixon finished third in 3 hours, 24 minutes, 59 seconds, while Patrick Schmidt won at 3:13:36. Derek Gibson, a former resident of the central peninsula, was sixth at 3:33:34.

Shauna Severson won the women’s race at 3:58:25.

More in Sports

Trenton Ohnemus (27) drove in Derrick Jones (8) with the winning run for the American Legion Post 20 Twins against Dimond Lynx Post 21 on Saturday, June 15, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Saturday: Twins sweep doubleheader from Dimond

The American Legion Post 20 Twins swept a doubleheader from Dimond Lynx… Continue reading

tease
Saturday: Oilers shut out Chinooks at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Chugiak-Eagle River Chinooks 1-0 on Saturday at… Continue reading

tease
Friday: Oilers topple Pilots at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 4-0 on Friday at… Continue reading

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

The field of Late Models slide through a turn Friday, Sept. 6, 2019, at Twin City Raceway in Kenai, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Results posted for Circle Track Division race

The Twin City Raceway - Circle Track Division held its second race… Continue reading

tease
Thursday: Miners cruise past Oilers again

The Mat-Su Miners defeated the Peninsula Oilers 10-1 on Thursday in Alaska… Continue reading

tease
Oilers topple Pilots for 1st victory of season

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 3-1 on Wednesday at… Continue reading

Allie Ostrander is presented her award by Stacia Rustad at the Alaska High School Hall of Fame's Class of 2023 induction ceremony on Sunday, May 7, 2023, at The Lakefront Hotel in Anchorage, Alaska. (Screenshot)
Ostrander wins tuneup race for Olympic Trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, set a new personal… Continue reading

tease
Tuesday: Oilers-Chinooks game rained out

Former Oilers pitcher Thorpe makes solid big league debut, but former Oilers pitcher Woo doesn’t make scheduled start

Most Read