Mount Marathon results

  • By Staff Report
  • Saturday, July 4, 2015 10:19pm
  • Sports

2015 Mount Marathon Race

Girls Results

1. Riana Boonstra, Ninilchik 32:38 2. Molly Gellert, anchorage 34:00 3. ruby lindquist, moose pass 34:12 4. Hannah Booher, Chugiak 34:54 5. Annie Connelly, Chugiak 36:00 6. Briahna Gerlach, Gakona 36:30 7. Clare Cook, Eagle River 36:33 8. Hannah Brown, Anchorage 36:41 9. Heidi Booher, Chugiak 36:55 10. Alyson Kopsack, Palmer 37:42 11. Brook Wedin, Mora 38:35 12. Kaylee Heck, Anchorage 39:12 13. sadie lindquist, moose pass 39:29 14. Alejandra Legate, Anchorage 39:29 15. Kellie Arthur, Soldotna 40:06 16. Jania Tumey, Anchorage 40:37 17. Sadie Benter, Anchorage 41:26 18. Ivy Eski, Anchorage 41:34 19. Adrianna Proffitt, Chugiak 41:46 20. Ruth Cvancara, Anchorage 41:48 21. Danielle Owens, Eagle River 42:39 22. Kaitlyn Kogl, Valparaiso 43:06 23. Teagan Smith, Anchorage 43:13 24. Summer Frazier, Eagle River 43:35 25. Sara Hartke, Chugiak 43:52 26. Corey Frazier, Eagle River 44:01 27. EmmaLee Moore, Seward 44:26 28. Kiana Trupp, Anchorage 44:30 29. Ruby Woodings, Palmer 44:55 30. Dreanna Owens, Eagle River 44:56 31. Brooklyn Kopsack, Palmer 45:10 32. Leah Hopkins, Anchorage 45:22 33. hannah tossie, littleton 45:24 34. rya berrigan, palmer 45:43 35. Noelle Coniglio, Eagle River 45:50 36. Savannah Ulrich, Anchorage 46:00 37. Josi Zugg, Palmer 46:09 38. Ellie Burns, Soldotna 46:31 39. Annika Goozen, EAGLE RIVER 46:43 40. Annika Nilsson, Seward 46:44 41. Katie Stull, Peyton 46:44 42. Erika Arthur, Soldotna 46:59 43. Aliann Schmidt, Soldotna 47:03 44. lauren Evarts, Homer 47:20 45. Brooklynn Gould, Eagle River 47:27 46. Aila Berrigan, Palmer 47:48 47. Liz Novakovich, Anchorage 48:02 48. Kylar Westbrook, Eagle River 48:48 49. Olive Heatwole, Anchorage 48:51 50. Alison McCarron, Homer 48:52 51. Danica Schmidt, Soldotna 49:06 52. Jessica Clifford, Anchorage 49:20 53. Josephine Crawford, Anchorage 49:25 54. Megan Pitzman, Homer 49:34 55. Shelby Sieminski, Seward 49:37 56. Katlin Flynn, Anchorage 49:50 57. Samantha Legate, Anchorage 49:51 58. Gwyneth Gavalya, Chugiak 49:53 59. zoe chang, anchorage 49:55 60. Brianna Hansen, anchorage 49:57 61. Naomi Ifflander, seward 50:18 62. Iris Anderson, Seward 50:32 63. tiernan mcgrath, seward 50:33 64. Logan Satathite, Soldotna 50:37 65. Lydia Jacoby, Seward 50:39 66. Alyssa Hampton, Anchorage 50:48 67. Shane Cutter, Edmond 50:52 68. Ainsley Rinner, Anchorage 50:52 69. Hannah Armbrust, Anchorage 51:16 70. Brooke Satathite, Soldotna 52:16 71. Lucy Hankins, Seward 52:58 72. Haley Buckbee, Soldotna 52:58 73. Alexandria Toloff, Seward 53:51 74. Sarah Uschmann, Palmer 53:51 75. Brittyn Werner, Palmer 53:51 76. Tiana Lee, Palmer 54:34 77. Erin Lowe, Anchorage 54:38 78. Brenna McCarron, Homer 55:08 79. Elsa O’Neill, Seward 55:42 80. Colleen Haan, Palmer 56:12 81. Katie Kilfoyle, Kenai 56:42 82. Araya Fejes, Seward 57:02 83. Taylor Holman, Dutch Harbor 57:24 84. maria bunch, seward 57:47 85. Mckinze Hauze, Seward 58:03 86. Katelyn Sawyer-Lemme, Seward 59:52 87. Tali Novakovich, Anchorage 1:02:15 88. Sonora Martin, Kenai 1:02:20 89. Hannah Gross, Anchorage 1:02:26 90. Jessica Degnan, seward 1:02:28 91. Emily Anger, Seward 1:02:43 92. Mystery Showalter, Palmer 1:02:47 93. Isabella Watsjold, Eagle River 1:04:11 94. Kiah Widener, Anchorage 1:04:30 95. Emerson Lorring, Seward 1:04:31 96. Keegan Lorring, Seward 1:05:32 97. Makaira Williams, Seward 1:08:01 98. Zoee Beiergrohslein, Eagle River 1:08:07 99. Emma Uschmann, Palmer 1:08:28 100. Noelle Buck, Seward 1:09:32 101. McKenzie Allen-Charmley, Anchorage 1:11:25 102. Christyna Nyholm, Anchorage 1:13:46 103. Sarah Warnke, Eagle River 1:13:49 104. Miracle Fontana, North Pole 1:15:21 105. Margaret Allen-Charmley, Anchorage 1:44:17

Boys Results

1. Luke Jager, Anchorage 27:39 2. Fintan Nakada, Anchorage 29:03 3. Hamish Wolfe, Anchorage 29:45 4. Charlie Latimer, Eagle River 30:00 5. Roan Hall, Eagle River 30:02 6. Kelemen Legate, Anchorage 30:11 7. David Spencer, Anchorage 30:17 8. Derek Steele, Anchorage 30:36 9. William Mans, Anchorage 31:06 10. Nicholas Carl, Eagle River 31:22 11. Luke Fritzel, Anchorage 31:39 12. Canyon McCallister, Anchorage 31:44 13. Jack Martensen, Anchorage 31:54 14. Max Beiergrohslein, Eagle River 32:02 15. Dax Cvancara, Anchorage 32:11 16. John Cosgrave, Anchorage 32:34 17. ben martensen, anchorage 32:50 18. Karl Danielson, Kenai 33:11 19. shane piscoya/shella, Loveland 33:24 20. Paxson Berry, Moose Pass 33:34 21. Michael Connelly, Chugiak 33:38 22. NEIL lindquist, moose pass 33:43 23. Camden Benter, Anchorage 33:46 24. Thomas Zweifel, Seward 33:48 25. Luke Martensen, Anchorage 33:50 26. Gage Jarvis, Anchorage 33:51 27. Quinn Carroll, Anchorage 33:54 28. Bodhidharma Gross, Talkeetna 34:00 29. Samuel Koster, Seward 34:06 30. Max Pfeiffenberger, Seward 34:11 31. Ali Papillon, Talkeetna 34:20 32. Anthony Gabriel, Anchorage 34:42 33. Brian Durr, Anchorage 34:45 34. Gabe Martin, Anchorage 34:52 35. Kurtis Brumbaugh, Anchorage 34:52 36. Michael Honebein, Seward 35:02 37. hayes majerus, lewistown 35:14 38. Riley Martin, Anchorage 35:27 39. Bjorn Nilsson, Seward 35:34 40. Michael Gasaway, Anchorage 35:40 41. George Cvancara, Anchorage 35:46 42. Roman Gross, Talkeetna 36:04 43. Josh Novakovich, Anchorage 36:23 44. William Casey, Eagle River 36:53 45. Trey Ingalls, Seward 36:57 46. Ethan Pitzman, Homer 37:10 47. Trent Burnham, Eagle River 37:14 48. Hunter Hollingsworth, Seward 37:17 49. Logan Dudinsky, Eagle River 37:22 50. Zen Petrosius, seward 37:22 51. Norris Paxson, Eagle River 37:55 52. Alexander Carl, Eagle River 38:18 53. Cole Mackie, Anchorage 38:23 54. michael lucas, anchorage 38:46 55. Landon Way, Anchorage 39:01 56. Joseph Kincaid, Palmer 39:11 57. Lake Cutter, Edmond 39:23 58. Blaise Rinner, Anchorage 39:25 59. Leland Wilson, Anchorage 39:37 60. Soren Monroe-Anderso, Anchorage 39:44 61. Eli Robinson, Anchorage 39:44 62. Christopher Kingsland, Seward 40:24 63. Bret Brumbaugh, Anchorage 40:33 64. Dylan Miller, Anchorage 41:00 65. Conner Lowe, Anchorage 41:18 66. Jaxson Lee, Palmer 41:28 67. Nathanael Salima, Anchorage 42:04 68. Collin Mullaly, Seward 42:20 69. Coby Marvin, Palmer 42:20 70. Ian Millard, Wasilla 42:35 71. Aiden Gannon, Anchorage 43:02 72. Tasman Duenow, Anchorage 43:05 73. Griffin Casey, Soldotna 43:38 74. Daniel Casey, Eagle River 43:47 75. Casey Bryden, Moose Pass 44:08 76. Elias Davis, Seward 44:47 77. Luke Momblow, Eagle river 45:29 78. Dylan Duffield, Sutton 45:36 79. Daren Gasaway, Anchorage 45:39 80. London Lee, Palmer 45:56 81. Logan Rachow, Eagle River 46:05 82. connor degnan, seward 46:06 83. Cole Valantas, Anchorage 46:07 84. Brooks Berry, Moose Pass 46:51 85. Teddy Bahr, Anchorage 46:52 86. Martin Tumey, ANCHORAGE 47:06 87. Forrest Larson, Anchorage 47:19 88. Zac Buckbee, Soldotna 47:21 89. Basil Kaiakokonok, Anchorage 47:51 90. Nicholas Chard, Anchorage 47:57 91. Acil (Ace) Chapple, Eagle River 47:57 92. Jared Hawkins, Palmer 47:57 93. Trapper Allen, Seward 48:19 94. Roman Hamner, Seward 48:27 95. Cody Bryden, Moose Pass 48:28 96. Carter Eaton, Anchorage 48:42 97. Michael Moriarty, Seward 48:59 98. Nick Kaiakokonok, Anchorage 50:15 99. Jason Wright, Anchorage 50:20 100. Corbin Smith, Anchorage 50:59 101. Reece Duenow, Anchorage 51:07 102. Olin Liljemark, Seward 54:15 103. Mason Elhard, Seward 54:22 104. Cameron Padgett, Wasilla 55:25 105. Eldon Zinis, Seward 57:22 106. Nathan Hankins, Seward 59:52 107. Rennick Heatwole, Anchorage 1:01:46 108. Brayden Rachow, Eagle River 1:05:01 109. Francis Starling, Anchorage 1:05:38 110. cole norcross, seward 1:07:41 111. Jordan Hawkins, Palmer 1:22:53

Women’s Results

1. Emelie Forsberg, Les Frasserands 47:48 2. Allison Ostrander, Soldotna 50:28 3. Christy Marvin, Palmer 52:59 4. Najeeby Quinn, Anchorage 55:34 5. Denali Foldager-Strab, Seward 56:17 6. Aubrey Smith, Seward 57:08 7. Rachel Dow, SEWARD 59:44 8. Heidi Doner, Palmer 59:46 9. Lydia Blanchet, Anchorage 1:00:20 10. Wendy Sailors, Anchorage 1:00:26 11. Hallidie Wilt, Anchorage 1:00:50 12. Sarah Glaser, Seward 1:00:54 13. gyongyver schilling, hope 1:01:03 14. Christie Haupert, Anchorage 1:01:45 15. Sheryl Loan, Eagle River 1:02:01 16. Angela DiBerardino, Anchorage 1:02:08 17. Anna Widman, Kenai 1:02:28 18. Karol Fink, Seward 1:02:58 19. kinsey Loan, Eagle River 1:03:02 20. Kelsey Coolidge, Anchorage 1:03:11 21. Alisa Kincaid, Palmer 1:03:20 22. Lauren Fritz, Anchorage 1:03:28 23. Tsaina Mahlen, Anchorage 1:03:31 24. Mira Hopkins, Anchorage 1:03:41 25. Isabel Barnwell, Seward 1:03:47 26. Kristen Sieminski, Seward 1:03:49 27. Sarah Cosgrave, Anchorage 1:04:00 28. Jolie Glaser, Seward 1:04:31 29. Rachel Russell, Eagle River 1:05:06 30. Abby Jahn, Wasilla 1:05:32 31. Andrea Kettler, Anchorage 1:05:53 32. Leslie Varys, Wasilla 1:06:24 33. Amber Walker, Anchorage 1:06:40 34. Jane Baldwin, Eagle River 1:06:46 35. Tasha Folsom, Sitka 1:07:07 36. Leah Legate, Anchorage 1:07:09 37. Tekla Seavey, Seward 1:07:19 38. Rubye Sanner, Seward 1:07:32 39. Jennifer Barnard, Anchorage 1:07:46 40. Tiffanie Novakovich, Anchorage 1:07:51 41. Amy Harper, Arroyo grande 1:07:54 42. Kimberly Riggs, Anchorage 1:07:59 43. Allison Ross, Anchorage 1:08:08 44. Ellyn Brown, Anchorage 1:08:12 45. Kyle Colburn, Anchorage 1:08:19 46. Marion Woods, Anchorage 1:08:22 47. Kristy De Yong, Anchorage 1:08:25 48. Emily Evans, Anchorage 1:08:29 49. Patricia Kopp, Anchorage 1:08:48 50. Jennifer Uriarte, Seward 1:09:00 51. Evelyn Bear, Cooper Landing 1:09:08 52. Lauren Spinelli, Anchorage 1:09:09 53. Christine Bennett, Chugiak 1:09:33 54. Patricia Foldager, Seward 1:09:39 55. Elizabeth Hooper, Anchorage 1:09:48 56. Susan Casey, Eagle River 1:10:21 57. Moriah Flynn, Fairbanks 1:10:50 58. Justine Reese, Wasilla 1:10:52 59. Jennifer Frazier, Eagle River 1:11:00 60. Anne Liotta, Anchorage 1:11:25 61. Carolyn Boone, Chugiak 1:11:33 62. Jocelyn Kopsack, Palmer 1:11:35 63. Colleen Powers, Genoa 1:11:47 64. Meghan Dooley, Anchorage 1:11:55 65. Gina Robinson, Anchorage 1:12:06 66. Tiffany Hall, Anchorage 1:12:14 67. Shani Rinner, Anchorage 1:12:21 68. Maggie Laufenberg, ANCHORAGE 1:12:35 69. Sadie Fox, Soldotna 1:13:00 70. Teresa Russell, Eagle River 1:13:01 71. Beth alta Fletcher, Anchorage 1:13:04 72. Stephanie Wright, Seward 1:13:04 73. Laura Arnold, Anchorage 1:13:06 74. Kayla Rowe, Anchorage 1:13:12 75. Helen Lindemuth, Seward 1:13:13 76. Verena Gill, Chugiak 1:13:14 77. Teresa Comer, Eagle River 1:13:40 78. Charlotte Edmondson, Anchorage 1:13:41 79. Jordin Thompson, Eagle River 1:14:10 80. Stacy Schaffer, Seward 1:14:34 81. Megan Olson, Anchorage 1:14:41 82. Bronwen Nicholls, Anchorage 1:14:44 83. Carri Jones, Anchorage 1:14:56 84. Deana Watson, Anchorage 1:15:11 85. erica shafer, anchorage 1:15:13 86. Heidi Conway, Anchorage 1:15:22 87. Stacey Kolstad, Palmer 1:15:24 88. Amber St Amand, Seward 1:15:25 89. Cheryl Ess, Sutton 1:15:29 90. Amanda Hegna, Eagle River 1:15:31 91. Julie Litchfield, Soldotna 1:15:45 92. Ana (Marian Jager, Anchorage 1:15:48 93. Jasmine Hatton, Anchorage 1:15:49 94. Sadie Ulman, Seward 1:15:57 95. Andrea Fountain, Anchorage 1:16:03 96. Cecelia Reagle, anchorage 1:16:16 97. Hannah Lies, Indianapolis 1:16:31 98. Margaret Cunningham, Eagle River 1:16:49 99. Sharyl Worrell, Anchorage 1:16:50 100. Ann spencer, anchorage 1:16:57 101. Jennifer Kach, Anchorage 1:17:07 102. Ava Harren, Anchorage 1:17:10 103. Justine Pechuzal, Seward 1:17:15 104. Rachelle Kanady, Anchorage 1:17:29 105. Renee Millard, Wasilla 1:17:32 106. Mary Beth Koster, Seward 1:17:38 107. Hope Basinger, Anchorage 1:17:41 108. Devon Wilson, Encinitas 1:17:53 109. Dani Buckley, Palmer 1:18:25 110. Nicole Lesko, Anchorage 1:18:52 111. Julianne Dickerson, Anchorage 1:18:53 112. Jamie Whiteman, Anchorage 1:18:59 113. Katharine Tongue, Kasilof 1:19:01 114. Timeri Noren, Eagle river 1:19:06 115. Kristen Lessard, Chugiak 1:19:07 116. Heather Moon, Kenai 1:19:09 117. Jess Klain, Anchorage 1:19:13 118. Kellyn Brothis, Wasilla 1:19:17 119. Karen Miernyk, Anchorage 1:19:29 120. Kelley Sefton, Seward 1:19:38 121. Halley Werner, Seward 1:19:38 122. Tara Crayton, Seward 1:19:43 123. Jennifer Baker, Anchorage 1:19:48 124. Binget Nilsson, Seward 1:20:00 125. Brynn O’Hara, Anchorage 1:20:11 126. Krystal Nelson, Anchorage 1:20:27 127. Diana Hill, Seward 1:20:58 128. Amy Brumbaugh, Anchorage 1:21:05 129. Mary O’Reilly, Eagle River 1:21:10 130. Jacqueline Klecka, Eagle River 1:21:12 131. Catherine Bodry, Anchorage 1:21:20 132. Cynthia Martensen, Anchorage 1:21:25 133. Rachelle Alger, Anchorage 1:21:26 134. Rachel Witty, Anchorage 1:21:27 135. Darcy Waddell, Pueblo West 1:21:38 136. Dyann Hardy, Eagle River 1:21:47 137. Emily Veenstra, Anchorage 1:21:52 138. Maureen Medlock, Denver 1:21:54 139. Tricia Dettling, Las Vegas 1:22:09 140. Marion Glaser, Seward 1:22:15 141. Suzanne Knudsen, indian 1:22:23 142. Andrea Snowden, Anchorage 1:22:24 143. Meredyth Richards, Anchorage 1:22:31 144. Virginia Kane, Anchorage 1:22:49 145. Karen Carswell Kirk, Eagle River 1:22:50 146. Danielle Weber, Wasilla 1:22:56 147. Diana Burbank, Anchorage 1:23:15 148. Saundra Hudson, Homer 1:23:29 149. Laura Kromrey, Moose Pass 1:23:53 150. Denise Deal, Anchorage 1:24:08 151. Jane Mulcahy, Jefferson 1:24:15 152. Rebekah Diotte, Palmer 1:24:22 153. Megan Volk, Eagle River 1:24:27 154. Teresa Ostrander, Soldotna 1:24:30 155. Letty Swanson, Seward 1:24:45 156. Jillian Bender, Seward 1:24:49 157. Kimberley Graham, Anchorage 1:24:54 158. Samantha Bassler, Anchorage 1:24:55 159. Tracie Haan, Palmer 1:24:59 160. Billie Jo Kopsack, Palmer 1:25:19 161. Sara Kennedy, Eagle River 1:25:21 162. Ingrid Gavalya, Chugiak 1:25:24 163. Jennifer Waltenbaugh, Kodiak 1:25:27 164. Emily Helland, Anchorage 1:25:27 165. Lindsey Kromrey, Moose Pass 1:25:28 166. Karen Kromrey, Moose Pass 1:25:37 167. BethAnne Clary, Anchorage 1:26:01 168. Nancy Schierhorn, Anchorage 1:26:08 169. Kayli Janigo, Anchorage 1:26:10 170. Kelsey Tranel, Anchorage 1:26:28 171. Arianne Massengale, Anchorage 1:26:30 172. Carole Holley, Anchorage 1:26:33 173. Kelly Smith, Anchorage 1:26:43 174. Mari Eaton, Anchorage 1:27:06 175. Laura McGinley, Boulder 1:27:19 176. Jennifer Dougherty, Seward 1:27:46 177. Cecilia Jarvis, Anchorage 1:28:07 178. Chelsea Ryan, Anchorage 1:28:16 179. Mariah Butters, Seward 1:28:46 180. Aurora Agee, Soldotna 1:28:59 181. Kristen Hansen, Anchorage 1:29:00 182. Charlotte Harrington, Anchorage 1:29:11 183. Renee Francisco, Anchorage 1:29:18 184. Courtney Gritsch, Anchorage 1:29:20 185. Kathryn Jacobsen, Anchorage 1:29:22 186. Kara Moore, Eagle river 1:29:24 187. Dawn Dinwoodie, Anchorage 1:29:27 188. Hannah Beutler, Seward 1:29:33 189. Meret Beutler, Seward 1:29:34 190. Katee Chard, Anchorage 1:29:36 191. Joey Eski, Anchorage 1:29:52 192. Amie Wu, Anchorage 1:30:01 193. brenna evarts, homer 1:30:19 194. Frances Evarts, Homer 1:30:19 195. Heather Shank, Seward 1:30:23 196. Amber Sheffield, Wasilla 1:30:30 197. Cinthia Ritchie, Anchorage 1:30:51 198. Tina Buxbaum, Fairbanks 1:30:53 199. Sarah Pautzke, Honolulu 1:30:54 200. Shirl Kendall, Anchorage 1:31:46 201. Autumn Sperry, Eagle River 1:32:05 202. whitney martin, kenai 1:32:20 203. Kathleen Morrison, Soldotna 1:32:47 204. Willow Hetrick, Moose Pass 1:32:47 205. Nancy Osborne, Seward 1:32:49 206. Kimberly Lowe, Anchorage 1:33:01 207. Pamela Skogstad, Hope 1:33:23 208. Tammy LaFrancois-DeG, Soldotna 1:34:22 209. Brandy Eber, Eagle River 1:34:24 210. Cynthia Kupczynski, Anchorage 1:34:30 211. Amy George, Soldotna 1:34:39 212. Melinda Greig Walker, Anchorage 1:34:43 213. Suzie Mauro, Clancy 1:34:53 214. Brittney Cornell, Anchorage 1:34:58 215. Clarice Conley, Eagle River 1:35:29 216. Jean Labonte, Eagle River 1:35:32 217. Stephanie Hanson, Anchorage 1:35:38 218. Cora Nimmo, Columbia 1:35:55 219. Yereth Rosen, Anchorage 1:36:34 220. Rebecca Coolidge, Anchorage 1:36:35 221. Gwendolynn Gabbert, Anchorage 1:36:39 222. Kathryn Ware, Kingman 1:36:47 223. Amy Hollon, Anchorage 1:37:05 224. Deb Essex, Girdwood 1:37:07 225. Mary Vollendorf, Anchorage 1:37:09 226. Elysha Chapple, Homer 1:37:37 227. Tracy Pitts, Fairbanks 1:38:45 228. Heidi Valen, Anchorage 1:39:29 229. Kris Kile, Austin 1:39:41 230. Issa Forrest, Anchorage 1:39:41 231. Eliza Zugg, Palmer 1:39:43 232. Wendy Bryden, Moose pass 1:40:13 233. Leslie Dickson, Anchorage 1:40:52 234. Lila Hobbs, Anchorage 1:41:07 235. Tracy Corneliussen, Wasilla 1:41:20 236. Jennifer Heininger, Austin 1:41:27 237. Bridgette Evermann, Chugiak 1:41:40 238. Erin Graves, Portland 1:41:42 239. Emilie Springer, Homer 1:42:08 240. Kathleen Way, Anchorage 1:42:10 241. Elizabeth McHugh, Roseville 1:42:26 242. Lanara Forgit, Anchorage 1:42:54 243. Joan Antonson, Anchorage 1:43:00 244. Allison Lyon, Seward 1:43:39 245. Debra Burdick-Hinton, Seward 1:43:58 246. Michelle Wilson, Anchorage 1:43:58 247. Maddy Turner, Soldotna 1:44:29 248. Sarah Bosch, Anchorage 1:44:33 249. Sandy Powers, Ketchikan 1:44:33 250. Erin Hamilton, Anchorage 1:44:46 251. Holly Holman, Dutch Harbor 1:45:22 252. Jasper Wallace, Wasilla 1:45:49 253. Susan Skvorc, Wasilla 1:45:52 254. Lisa Kelly, Anchorage 1:46:00 255. Carey Quiring, Seward 1:46:59 256. Brooke Estes, Moose Pass 1:47:00 257. Katherine Heim, Anchorage 1:47:07 258. Sheri Boggs, Eagle River 1:47:12 259. Cathern Zweifel, Seward 1:47:47 260. Rosy Audette, Moraga 1:48:18 261. Danielle Harrison, Anchorage 1:48:59 262. ann quinn, anchorage 1:49:48 263. Merrianne Etter, Altadena 1:49:50 264. Sidney Billingslea, Anchorage 1:52:12 265. Joyce Hudson, Anchorage 1:52:22 266. Laura Eakes, Anchorage 1:52:51 267. Rebecca Dixon, Seward 1:53:00 268. Ellen Davidson, Green River 1:53:38 269. Jennie Garrett, Anchorage 1:54:09 270. Bonnie Moore, Anchorage 1:54:57 271. Patrice Icardi, Anchorage 1:59:38 272. Nancy Murphy, Eagle River 1:59:51 273. Brooke Degnan, seward 2:02:01 274. mary lynn, anchorage 2:02:22 275. Katelyn Christensen, Anchorage 2:02:30 276. Lela Benson, Anchorage 2:02:40 277. Sherri Warnke, Eagle River 2:03:00 278. Rebecca Gips, Bellaire 2:04:05 279. Bethany Lee, Anchorage 2:07:35 280. Kelly Mann, Palmer 2:08:18 281. Kari Gdula, Anchorage 2:09:23 282. Jena Petersen, Seward 2:09:48 283. Shiway Wang, Fairbanks 2:11:26 284. Brittany Smith, eagle river 2:11:27 285. Margaret Griffin, Soldotna 2:15:05 286. Casey Randall, Anchorage 2:15:35 287. Maureen McCrea, Anchorage 2:17:58 288. Millie Spezialy, Anchorage 2:18:37 289. Brandi Beaudreault, North Pole 2:20:55 290. Alesia Thon, Anchorage 2:23:27 291. Mary Holman, Anchorage 2:34:02

Men’s Results

1. Kilian Jornet Burgada, Les Frasserands 41:48 2. Rickey Gates, Madison 42:56 3. Jim Shine, Anchorage 43:11 4. Eric Strabel, Anchorage 43:26 5. Nick Elson, Squamish 43:46 6. Matt Shryock, Anchorage 44:44 7. Adam Jensen, Anchorage 45:21 8. Erik Johnson, Seward 45:23 9. Matias Saari, Anchorage 45:40 10. Wylie Mangelsdorf, Lakewood 45:46 11. kenneth Brewer, chugiak 46:13 12. Lyon Kopsack, Palmer 46:29 13. Benjamin Marvin, Palmer 46:38 14. Matthew Novakovich, Anchorage 47:16 15. Allan Spangler, Anchorage 47:16 16. Miles Knotek, Moose Pass 48:51 17. Tor Christopherson, Anchorage 49:01 18. William Ross, Anchorage 49:08 19. Peter Mamrol, Anchorage 49:22 20. Patrick Conway, Anchorage 49:22 21. Ben Ward, Anchorage 50:01 22. Brenton Knight, St Louis Park 50:02 23. AJ Schirack, Wasilla 50:50 24. Donald Taylor, Eagle river 50:53 25. Shawn Erchinger, Colorado springs 51:03 26. Corey Kline, Boulder 51:23 27. Harlow Robinson, Anchorage 51:28 28. Brandon Rinner, Anchorage 51:42 29. David Apperson, Seward 51:54 30. Keegan Crow, Eagle River 52:08 31. Luke Cvancara, Anchorage 52:32 32. Pyper Dixon, Seward 53:07 33. Rex Shields, Springville 53:13 34. Darin Markwardt, Soldotna 53:27 35. Paul Butera, anchorage 53:50 36. Daniel Kane, Anchorage 53:59 37. David McPhetres, Chugiak 54:09 38. Jason Lamoreaux, Anchorage 54:11 39. Erik Mundahl, Anchorage 54:21 40. Christopher Kirk, Eagle River 54:29 41. Andrew Stavich, Anchorage 54:29 42. Brad Benter, Anchorage 54:54 43. Conor Deal, Anchorage 55:11 44. Forrest Mahlen, Anchorage 55:21 45. Karl Romig, Lawing 55:22 46. Trevor Krezuar, Seward 55:23 47. Todd Bethard, Anchorage 55:40 48. Ryan Cox, Anchorage 55:56 49. Todd Lowery, Eagle River 55:57 50. Alex Alonso, Anchorage 56:03 51. Jason Wright, Nanaimo 56:03 52. Josiah Martin, Kenai 56:34 53. Eric Lawson, Eagle River 56:41 54. Levi Younger, Eagle River 56:43 55. Solomon D’ Amico, Seward 56:53 56. Nicholas Whitmore, Anchorage 57:00 57. Andrew Duenow, Anchorage 57:02 58. Ivan Grutter, Sitka 57:30 59. Alex Loan, Eagle River 57:33 60. Jonathan Harvey, Anchorage 57:45 61. Lance Kopsack, Palmer 57:55 62. Thomas Hovden, Eagle River 57:55 63. Luke Duffy, Anchorage 58:04 64. Bryan Hardy, Eagle River 58:07 65. Timmy Parr, Leadville 58:12 66. Lane Reed, Wasilla 58:18 67. Joseph Nyholm, Seward 58:31 68. Patrick Stinson, Anchorage 58:33 69. Aaron Dickson, Palmer 58:36 70. Mike Heatwole, Anchorage 58:38 71. Sean Ulman, Seward 58:47 72. Lucas Hepler, Anchorage 59:33 73. Caleb Cotter, Anchorage 59:45 74. Antonio Molina, Nederland 59:53 75. Vin Robinson, Anchorage 59:54 76. Troy Larson, Anchorage 1:00:08 77. John Kogl, Eagle River 1:00:18 78. carey grumelot, anchorage 1:00:20 79. Ryan Lewis, Coeur d’Alene 1:00:26 80. Jared Green, Calgary 1:00:46 81. Kegan Storjohann, Anthem 1:00:59 82. Peter McEnaney, Eagle River 1:01:02 83. Cameron Reitmeier, ANCHORAGE 1:01:10 84. Russell DeVries, Anchorage 1:01:19 85. Bret Connor, Anchorage, 1:01:20 86. Michael Bourdukofsky, Anchorage 1:01:21 87. Jeffrey Levin, anchorage 1:01:27 88. Thomas Coolidge, Anchorage 1:01:40 89. Matti Silta, Soldotna 1:01:42 90. Karl Mechtenberg, Seward 1:01:54 91. Ryan Maxwell, Palmer 1:01:57 92. Michael Quimby, Eagle River 1:02:09 93. Jonathan Burgess, Anchorage 1:02:18 94. Jeremy Weber, Wasilla 1:02:32 95. Steve Gilles, Indian 1:02:37 96. Patrick Wolfe, Anchorage 1:02:40 97. Jacob Thompson, Eagle River 1:03:11 98. Robert Walgren, Anchorage 1:03:24 99. Gregory Bombeck, Salt Lak City 1:03:27 100. Marten Martensen, Anchorage 1:03:27 101. Brian Broderick, Anchorage 1:03:30 102. Mark Brady, Anchorage 1:03:36 103. connor curley, ogden 1:03:43 104. Brian Laurent, Juneau 1:03:45 105. Scott Gage, Wasilla 1:03:47 106. Brandon King, Palmer 1:03:48 107. Brian Pautzke, Anchorage 1:03:54 108. Flip Foldager, Seward 1:04:00 109. Jeremy Weaver, Anchorage 1:04:05 110. Brad Precosky, Anchorage 1:04:08 111. David Peterson, Anchorage 1:04:10 112. Matthew Waliszek, anchorage 1:04:23 113. Aaron Medlock, Denver 1:04:25 114. Paul Ferucci, Anchorage 1:04:40 115. Joey Klecka, Eagle River 1:04:44 116. Rocky Elhard, Seward 1:04:57 117. David Rebischke, Anchorage 1:05:01 118. Justin Smole, Anchorage 1:05:03 119. Ryan Bandy, Girdwood 1:05:05 120. Rick Hansen, anchorage 1:05:24 121. Casey Volk, Eagle River 1:05:55 122. Sam Rust, San Francisco 1:06:13 123. Dan Linkhart, Seward 1:06:16 124. Dallas Seavey, Willow 1:06:24 125. Zach Momberger, chugiak 1:06:46 126. Conway Seavey, Sterling 1:07:06 127. John Heimerl, Anchorage 1:07:06 128. Mark Chase, Anchorage 1:07:09 129. Shawn Naber, Anchorage 1:07:26 130. Brett Ekstrand, anchorage 1:07:33 131. Ryan Kangas, anchorage 1:07:33 132. Turner Rodgers, Houston 1:07:36 133. Kyle Willard, Anchorage 1:07:51 134. Jeff Keller, Anchorage 1:08:02 135. Brian Boyle, Chugiak 1:08:02 136. Jason Moore, Anchorage 1:08:06 137. Jared Wallace, Seward 1:08:08 138. Shane Topf, Eagle River 1:08:10 139. Brian Stoecker, Anchorage 1:08:15 140. Alec Kay, Anchorage 1:08:25 141. Chad Moore, Eagle river 1:08:38 142. Nicholas Brunger, Palmer 1:08:40 143. Steve Sievert, Tomball 1:08:42 144. Bixler McClure, Seward 1:08:45 145. Matt Hershock, Seward 1:08:46 146. Michael Craytor, Seward 1:08:47 147. Connor Sperry, Eagle River 1:08:47 148. Braun Kopsack, Palmer 1:08:48 149. Anthony Uriarte, seward 1:08:48 150. Wayne Humbert, seward 1:08:52 151. DuWayne Ruzicka, Anchorage 1:08:58 152. Caleb Wolfe, Wasilla 1:09:01 153. Chris Clifford, Anchorage 1:09:17 154. Michea Westbrook, Eagle River 1:09:20 155. David Knapp, Palmer 1:09:36 156. Billy Ballantine, Anchorage 1:09:37 157. John Clark, Anchorage 1:09:54 158. Michael Tranel, Skagway 1:10:01 159. Sean Casey, Eagle River 1:10:05 160. John Angst, Anchorage 1:10:13 161. Ian Autrey, Anchorage 1:10:20 162. Peter Malecha, Girdwood 1:10:24 163. Paul Ostrander, Soldotna 1:10:29 164. Edwin Shutt, Anchorage 1:10:37 165. Bryce VanOverbeke, Great Falls 1:10:44 166. James Murray, Wasilla 1:10:54 167. Bill Spencer, Anchorage 1:11:00 168. Brandon Moore, Seward 1:11:04 169. Darin Marin, Anchorage 1:11:09 170. Jeremiah Simono, Helena 1:11:23 171. Levi Sutton, Soldotna 1:11:31 172. Liam Whiteman, Eagle River 1:11:32 173. Westley Dahlgren, Anchorage 1:11:32 174. Jeremy Hinshaw, Anchorage 1:11:33 175. Daniel Willman, Anchorage 1:11:35 176. Dustan Hoffman, Winona 1:11:39 177. Nicholas Swann, Seward 1:11:49 178. Todd Stull, Peyton 1:12:07 179. Luke Cronick, Anchorage 1:12:11 180. Davis Dunlap, Palmer 1:12:22 181. Peter Adams, Anchorage 1:12:33 182. Everett Billingslea, Seattle 1:12:42 183. Zan Butler, Anchorage 1:12:51 184. Jacob Parker, fairbanks 1:13:01 185. Walter Moore, Kasilof 1:13:01 186. Fred Moore, Seward 1:13:01 187. Jeff Henson, Indian 1:13:16 188. Michael Robinson, Anchorage 1:13:38 189. Robert Forgit, Anchorage 1:13:38 190. John Williams, Palmer 1:13:47 191. Anthony Marchini, Palmer 1:13:48 192. Nicholas Zweifel, Seward 1:13:58 193. Steve Nimmo, Fayetteville 1:14:08 194. Michael Resman, Denver 1:14:11 195. Roger Kemppel, Anchorage 1:14:20 196. Edward Hartman, Seward 1:14:45 197. Kenneth Mcleod, Katy 1:15:06 198. Jason Buckbee, Soldotna 1:15:26 199. Chris Carswell, Eagle River 1:15:31 200. Kirk Louthan, Anchorage 1:15:38 201. William English, Anchorage 1:15:48 202. David Aquino, Anchorage 1:15:50 203. Rod Anderson, Anchorage 1:15:52 204. Ed Bennett, Chugiak 1:16:26 205. Kenneth Bombeck, Salt Lake City 1:16:31 206. John Browne, Anchorage 1:16:32 207. Stephen Wescott, Eagle River 1:16:33 208. Keith Cook, Eagle River 1:16:53 209. Scott Babos, Anchorage 1:16:53 210. David M Lorring, Seward 1:17:01 211. Mark Fineman, Anchorage 1:17:01 212. Lee Barloon, Anchorage 1:17:03 213. Dylan Gumminger, Wasilla 1:17:06 214. Bryce Rodgers, Houston 1:17:08 215. Ted Paprocki, anchorage 1:17:33 216. Steve Bentley, Anchorage 1:17:44 217. James T Rodgers, Houston 1:17:50 218. Christopher Wright, Anchorage 1:18:17 219. Chris Reynolds, Anchorage 1:18:29 220. Tyler Greensfelder, Anchorage 1:18:35 221. Andrew Montgomery, San Francisco 1:18:37 222. Steve Carroll, Anchorage 1:18:50 223. Hans Hallinen, Anchorage 1:18:53 224. Kevin Peterson, Wasilla 1:19:12 225. Curtis Schmidt, Soldotna 1:19:32 226. Jeffrey Johnson, Anchorage 1:19:34 227. Steve Parrish, Anchorage 1:19:35 228. Kevin Chartier, Anchorage 1:19:36 229. Tab Ballantine, Anchorage 1:19:38 230. Ronald Nelson, Seattle 1:19:42 231. Michael Johnson, Salt Lake City 1:19:43 232. Bruce Davison, Anchorage 1:19:54 233. Robert Milby, Eatonville 1:19:58 234. Patrick McAnally, Anchorage 1:20:04 235. Kerry Klauder, Anchorage 1:20:19 236. Clarence Pautzke, Anchorage 1:20:21 237. Troy Jarvis, Anchorage 1:20:40 238. Kristopher Heck, Anchorage 1:20:41 239. Jacob Gano, Anchorage 1:20:44 240. Maxwell Kubitz, Anchorage 1:21:13 241. Michael Valantas, Anchorage 1:21:17 242. Michael Squires, Anchorage 1:21:32 243. Nathan Zeigler, Anchorage 1:21:45 244. William Wright, ANCHORAGE 1:21:50 245. Reuben Rupp, Soldotna 1:21:58 246. Matt Hemry, Anchorage 1:22:04 247. Brian Gross, Anchorage 1:22:11 248. Bennett Lee, Anchorage 1:22:18 249. Russell Storjohann, Anthem 1:22:46 250. Thomas Conley, Chugiak 1:22:55 251. Dane Green, Palmer 1:22:59 252. Michael Cipriano, Asheville 1:23:29 253. Wayne Hauger, Eagle River 1:23:33 254. Alan Michaud, Helena 1:23:57 255. Benjamin Schulman, Anchorage 1:24:00 256. Marshall Vest, Soldotna 1:24:11 257. Joseph Hawkins, Palmer 1:24:31 258. Mark Jacobsen, Anchorage 1:24:46 259. Glen Anderson, Seward 1:25:47 260. William Thompson, Anchorage 1:25:52 261. Weston Smith, Anchorage 1:27:14 262. Paul Gionet, Anchorage 1:27:40 263. Stefan Otterson, Anchorage 1:28:13 264. Shawn Cange, Anchorage 1:28:37 265. Blake Roemer, Pocatello 1:29:15 266. Peter Ackerman, Bethel 1:29:36 267. Bill Wamsganz, Anchorage 1:29:46 268. Steven Isaacs, Anchorage 1:30:09 269. Michael Chard, Anchorage 1:30:30 270. Kalvin Young, Anchorage 1:30:33 271. Nathan Goold, Anchorage 1:30:55 272. Norm Johnson, Anchorage 1:31:10 273. David Martin, Kenai 1:31:26 274. Steve Walters, Anchorage 1:31:29 275. Allen Clendaniel, Anchorage 1:32:16 276. Harold Faust, Seward 1:32:54 277. Ronn Hemstock, seward 1:33:32 278. Craig Lott, Soldotna 1:34:19 279. Dirk Brodish, Anchorage 1:35:06 280. Andrew Daoust, Anchorage 1:35:09 281. Bryce Knock, Anchorage 1:35:30 282. Trent Boggs, Eagle River 1:35:46 283. Rick Proffitt, Chugiak 1:36:05 284. Justin Green, Anchorage 1:36:22 285. Christopher Morton, Anchorage 1:36:57 286. Gregory Lincoln, Bethel 1:37:13 287. Evan Steinhauser, Eagle River 1:38:02 288. James Conley, Chugiak 1:39:07 289. Timothy McDonald, Seward 1:39:50 290. Bernard Hildebrand, Northway 1:40:18 291. John Ketchum, Anchorage 1:41:02 292. Steven More, Chugiak 1:41:12 293. John Chapple III, Homer 1:43:52 294. Christopher Gionet, Anchorage 1:44:25 295. James Bennett, Soldotna 1:44:49 296. Chad Resari, Anchorage 1:46:34 297. Kneeland Taylor, Anchorage 1:47:05 298. Matt Dutton, Boise 1:47:14 299. Donald Dolifka, Hygiene 1:49:42 300. Jeffrey Dolifka, Soldotna 1:49:42 301. John Wilson, Anchorage 1:50:53 302. Douglas Wight, St. Petersburg 1:53:26 303. David Holtorf, Cannon Falls 1:53:44 304. Brian McMahon, Anchorage 1:54:14 305. Chester Showalter III, Palmer 1:54:29 306. James Conant, Seward 1:55:08 307. John Frost, Anchorage 1:55:29 308. Michael Davidson, Green River 1:55:40 309. Christopher Booth, Edina 1:56:24 310. Mark Tuovinen, Anchorage 1:58:01 311. Brent Vandenbos, MONUMENT 1:58:06 312. Matthew Kenney, Anchorage 1:59:00 313. David W Lorring, Fairbanks 1:59:12 314. Matthew Lowe, Anchorage 1:59:30 315. Thomas Meacham, Anchorage 2:02:15 316. Corbin Stirling, Seward 2:06:12 317. Kurt Ulatowski, Anchorage 2:10:37 318. James Carlsen, Seward 2:11:08 319. Larry Martin, Anchorage 2:22:25 320. Jay Hanson, Anchorage 2:26:14

More in Sports

tease
Hoops roundup: Seward girls notch first win of season

The host Seward girls basketball team defeated Unalaska 48-29 on Saturday in… Continue reading

Kenai's Caden Warren, Landon Cialek and Logan Mese celebrate a goal by Mese against Palmer on Friday, Jan. 21, 2022, at the Kenai Multi-Purpose Facility in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Railbelt hockey tightens even more

Kenai gets big weekend sweep

tease
Brown Bears snap 10-game skid

The Kenai River Brown Bears snapped a 10-game losing streak with a… Continue reading

tease
Kenai, Nikiski squads take road losses

The Kenai Central girls and boys basketball teams were swept at Chugiak… Continue reading

Houston’s Daniel Matveev celebrates a goal against Soldotna on Thursday, Jan. 20, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi, Homer hockey take losses

The Houston hockey team notched a 6-1 victory over Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Bears return home for 3-game set

The Christmas break threw the Kenai River Brown Bears out of their… Continue reading

Michael Armstrong, seated, in sled, gives his mother, Sylvia Jander, the unique Alaska experience of driving a sled-dog team in February 1989 in Anchorage, Alaska. (Photo by Jenny Stroyeck)
Fill out the squares of the Alaska Adventure Bingo Card

Moose, bears, sled dogs wolves, whales oh my: Alaska offers many adventures to check off.

Dog sick fungus, named for its resemblance to canine vomit, is neither vomit nor a fungus. It is a kind of slime mold common in tundra. (Photo by Matt Bowser/USFWS)
Refuge Notebook: Names of living things have much to say

As we at the Kenai National Wildlife Refuge seek to know about… Continue reading

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

Most Read