Kenai swimmers sweep Seward Invitational

Kenai swimmers sweep Seward Invitational

The Kenai girls and boys swimmers swept the Seward Invitational on Saturday in Seward.

The Kardinals girls scored 404 points, while Soldotna had 391 and Seward had 196. The Kardinals boys had 457 points, while Seward had 352 and Soldotna had 322.

On the girls side, Seward’s Lydia Jacoby and Kenai’s Riley Reese each took a pair of victories. Jacoby won the 200-yard individual medley and 100 breaststroke, and Reese won the 50 freestyle and 100 breaststroke.

On the boys side, Soldotna’s Ethan Evans and Seward’s Connor Spanos each had two wins. Evans won the 200 freestyle and 100 backstroke, while Spanos won the 50 freestyle and 100 butterfly.

Seward Invitational

Saturday at Seward

GIRLS

Team scores: 1. Kenai, 404; 2. Soldotna, 391; 3. Seward, 196.

200-yard medley relay — 1. Seward, 2 minutes, 12.81 seconds; 2. Kenai, 2:17.60; 3. Soldotna, 2:41.65; 4. Kenai, 2:44.55.

200 freestyle — 1. Madelyn Barkman, Sol, 2:16.08; 2. Kylie Mullaly, Sew, 2:21.00; 3. Wren Dougherty, Sew, 2:28.29; 4. Avari Gross, Ken, 2:43.36.

200 IM — 1. Lydia Jacoby, Sew, 2:14.02; 2. Madison Snyder, Sol, 2:32.10; 3. Madison McDonald, Ken, 2:56.86; 4. Deloma Watkins, Sol, 3:08.19.

50 freestyle — 1. Riley Reese, Ken, 26.81; 2. Rachel Spence, Sol, 30.55; 3. Sydney Johnson, Ken, 32.05; 4. Tirzah Frederickson, Sol, 33.16.

Diving — 1. Daisy Rogers, Sol, 151.30.

100 butterfly — 1. Julia Anderson, Ken, 1:14.72; 2. Deloma Watkins, Sol, 1:27.30.

100 freestyle — 1. Riley Reese, Ken, 58.98; 2. Madelyn Barkman, Sol, 1:00.33; 3. Rachael Pitsch, Ken, 1:01.52; 4. Kylie Mullaly, Sew, 1:04.98.

500 freestyle — 1. Madison Snyder, Sol, 6:02.32; 2. Rachel Spence, Sol, 6:46.70; 3. Tirzah Frederickson, Sol, 6:59.97; 4. Avari Gross, Ken, 7:13.15.

200 freestyle relay — 1. Seward, 2:02.51; 2. Soldotna, 2:08.17; 3. Kenai, 2:14.33.

100 backstroke — 1. Sydney Johnson, Ken, 1:25.85.

100 breaststroke — 1. Lydia Jacoby, Sew, 1:04.50; 2. Julia Anderson, Ken, 1:25.32; 3. Rachael Pitsch, Ken, 1:25.65; 4. Abigail Moffett, Ken, 1:33.35.

400 freestyle relay — 1. Kenai, 4:12.68; 2. Soldotna, 4:27.06.

BOYS

Team scores: 1. Kenai, 457; 2. Seward, 352; 3. Soldotna, 322.

200 medley relay — 1. Kenai, 1:55.67; 2. Kenai, 1:57.55; 3. Seward, 2:09.70; 4. Soldotna, 2:11.47.

200 freestyle — 1. Ethan Evans, Sol, 1:54.18; 2. Hunter Hollingsworth, Sew, 2:07.99; 3. Aiden Huff, Ken, 2:09.93; 4. Hunter Fry, Sew, 2:24.99.

200 IM — 1. Koda Poulin, Ken, 2:10.98; 2. Samuel Anderson, Ken, 2:32.79; 3. Peter Spanos, Sew, 2:42.71; 4. Kody Van Dyke, Sol, 2:45.31.

50 freestyle — 1. Connor Spanos, Sew, 23.12; 2. Sorin Sorensen, Ken, 24.20; 3. Trevor Bagley, Ken, 24.85; 4. Nathan Pitka, Sol, 25.30.

Diving — 1. Foster Boze, Sol, 163.50; 2. Kaden Saltzgiver, Sol, 112.80.

100 freestyle — 1. Owen Rolph, Ken, 51.88; 2. Hunter Hollingsworth, Sew, 52.57; 3. John Moriarty, Sew, 58.03; 4. John Wright, Ken, 58.22.

100 butterfly — 1. Connor Spanos, Sew, 55.03; 2. Koda Poulin, Ken, 56.91; 3. Dominic Alioto, Ken, 1:03.51; 4. Nathan Pitka, Sol, 1:08.31.

500 freestyle — 1. Trevor Bagley, Ken, 5:42.08; 2. Jackson Bird, Sew, 6:07.03; 3. Brock Storms, Ken, 6:10.52; 4. Hunter Fry, Sew, 6:30.39.

200 freestyle relay — 1. Seward, 1:36.27; 2. Kenai, 1:40.28; 3. Kenai, 1:41.15; 4. Soldotna, 2:03.09.

100 backstroke — 1. Ethan Evans, Sol, 58.33; 2. Sorin Sorensen, Ken, 1:03.99; 3. Owen Rolph, 1:06.21; 4. Samuel Anderson, 1:08.80.

100 breaststroke — 1. John Wright, Ken, 1:16.51; 2. Cameron Prior, Ken, 1:29.90.

400 freestyle relay — 1. Seward, 3:38.10; 2. Soldotna, 3:55.22; 3. Seward, 4:28.94.

More in Sports

tease
Hitchcock, Hippchen win Midnight Sun Run

The Family Fun in the Midnight Sun Run was held Saturday in… Continue reading

tease
Norris, Laukli take Bird Ridge titles

A pair of elite cross-country skiers won the Robert Spurr Memorial Hill… Continue reading

tease
Palmer sweeps Twins

The American Legion Twins were swept Sunday in Palmer to fall to… Continue reading

Runners in the first prelim of the women's 3000-meter steeplechase cast shadows at the U.S. Olympic Track and Field Trials on Sunday, June 20, 2021, in Eugene, Ore., at the U.S. Olympic Track and Field Trials. (AP Photo/Charlie Riedel)
Ostrander advances to steeplechase final at Olympic trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, finished fifth in her… Continue reading

tease
Sunday Oilers games postponed by rain

The Mat-Su Miners and Peninsula Oilers were once again not able to… Continue reading

tease
Rain sets up Sunday doubleheader for Oilers

The Alaska Baseball League game between the Peninsula Oilers and Mat-Su Miners… Continue reading

Lydia Jacoby participates in the Women’s 100 Breaststroke during wave 2 of the U.S. Olympic Swim Trials on Monday, June 14, 2021, in Omaha, Neb. (AP Photo/Jeff Roberson)
It’s official: Jacoby makes Olympic team

After Seward 17-year-old Lydia Jacoby finished second in the 100-meter breaststroke finals… Continue reading

Soldotna’s Megan Youngren competes in the U.S. Olympic Marathon Trials on Saturday, Feb. 29, 2020, in Atlanta. (Photo courtesy of Alexandra Sizemore)
Soldotna’s Youngren wins Mayor’s Marathon

Soldotna’s Megan Youngren won the Anchorage Mayor’s Marathon on Saturday on her… Continue reading

tease
South sweeps Twins

The American Legion Twins fell to 1-2 in the league and 2-4… Continue reading

Most Read