Lars Arneson and Max King race in the lead pack at the men’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. King won, while Arneson was third. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Lars Arneson and Max King race in the lead pack at the men’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. King won, while Arneson was third. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Colorado’s McLaughlin smashes Forsberg’s record at Mount Marathon

Oregon’s King becomes race’s oldest winner

The party is back on in Seward on the Fourth of July, and apparently more than just Alaska wants in.

Allie McLaughlin of Colorado Springs, Colorado, and Max King of Bend, Oregon, won the 94th running of the Mount Marathon Race on Monday in Seward. The race returned to its traditional July 4 date for the first time since 2019 after the 2020 event was canceled due to the pandemic and the 2021 event was moved to July 7 to keep the crowds small.

The masses were back to see non-Alaskans sweep the race of about 5 kilometers up and down the mountain of about 3,000 feet for the first time since Spain’s Kilian Jornet and Sweden’s Emelie Forsberg won in 2015.

On that day, Forsberg smashed Nancy Pease’s 1990 record of 50 minutes, 30 seconds, by running a 47:48.

It was such a steep drop in the record, accomplished by an international star of trail running, that many wondered when that record would finally fall.

The answer is 2022, when McLaughlin, a 31-year-old film producer and runner for On, would drop the record all the way to 47:09.

If her reaction to the race is any indication, plenty more runners from around the country and the globe will continue to seek the event out.

“It’s my absolute favorite right now,” she said. “I feel like it’s the most honest race ever. To be a true, gritty mountain runner, you’ve kind of got to do Mount Marathon.”

King, 42, agrees. He runs for Salomon. As a runner with a long record of success on the track, in short trail races and ultramarathons, he was asked why with so many choices for races, he chose Mount Marathon for the third time since 2018.

“This is the best one,” he said. “I love this race. It’s now like one of my favorite races of the year. And I love coming back.”

What got King up here to lower the 40- to 49-year-old age group record to 43:37 from Trond Flagstad’s 44:26 and take the record of oldest winner from Todd Boonstra’s 41-year-old triumph in 2003?

“If it didn’t have this community aspect, with all of Alaska kind of with their sights set on this weekend, it wouldn’t be what it is,” he said. “It wouldn’t be nearly as much fun.”

Pyper Dixon, 31, was born and raised in Seward and finished 17th. He’s a good example of the passion Seward has for the race — the passion that draws racers like McLaughlin and King.

Dixon said the race means so much to him he felt like he was going to pass out at the starting line.

“There’s so much weight on my shoulders, so much pressure, like nobody else cares how I do but I care so much,” he said. “I wait 365 days for this race. Everything else in my life comes second.

“And when you put that much pressure on yourself, you think about it that much and you live for this moment, it’s hard to show up and be relaxed.”

Dixon said his goal is to take a more chill approach to the race in the next couple of years, but the trail running community doesn’t appear to follow his lead anytime soon.

Women’s race

Just outside of Colorado Springs is the Incline, the remains of a former railway. The stepped trail ascends about 2,000 feet in less than a mile, topping out at 8,590 feet above sea level. It has an average steepness of 24 degrees, as compared to the 34 degrees of Mount Marathon.

The Incline is McLaughlin’s training ground, and she owns the Fastest Known Time there. It was only natural someone suggested she try Mount Marathon.

“I’ve actually wanted to do this since 2014,” McLaughlin said of Mount Marathon. “I felt like 2014, I was my best. And the last couple years, I haven’t been as strong. I actually think I’m at one of my strongest points now.”

The question going in was how McLaughlin would climb with Olympic skiers Rosie Frankowski, of Anchorage, and Novie McCabe, of the University of Utah. It turned out she could climb with everybody, men included.

McLaughlin hit the top at 34:17. Frankowski was next at 37:11. Forsberg had been at 36:17 on her record run. Only two men, with King leading the way at 32:18, were faster Monday.

After that climb, the only real question left in the women’s race was what McLaughlin’s postrace cocktail would be. (Answer: White Russian at the Flamingo Lounge.)

“I’m just happy to show I’m of this caliber,” McLaughlin said.

After winning the last two women’s races, including with a time of 51:24 last year, the initial reaction of Seward’s Hannah Lafleur to McLaughlin’s time was a word that can’t be printed.

“It’s impressive,” Lafleur said. “It sets the bar high and it’s just what competition is about. So I’m really stoked.”

Lafleur hit the top of the mountain behind five other runners, but rallied for second place at 52:35 with the fastest downhill of the race at 11:38. That downhill is the third-fastest since the times started being kept in 1989.

“I really wanted to PR and I was a minute slower than last year, but I feel like I put up a good fight,” she said, while also following her usual custom for thanking all the volunteers, fans and competitors for making the race what it is.

Palmer’s Christy Marvin finished third at 52:45 and tied with Pease for top-three finishes in the race with nine. Only Patti Foldager and Cedar Bourgeois (10) and Nina Kemppel (11) have more.

More top-25 finishers with local connections were former central peninsula resident and current Palmer resident Meg Inokuma in third at 52:51, Seward High grads Ruby Lindquist in seventh at 54:44 and Denali Strabel in 12th at 57:26, and 2006 Wings Christian Academy graduate Julianne Dickerson in 21st at 1:01:23.

Inokuma, 42, lived on the central peninsula in the summers of 2014 through 2016, but had only done the Mount Marathon trail twice until two weeks ago. In the last couple weeks, she did it three more times to cram for her race debut. She still got to the top in third place.

At the bottom, Inokuma sprinted to pass Marvin at the starting line, not realizing the finish was farther down the street.

“She passed me back,” Inokuma said. “I knew she was coming but I did my best. I don’t have any regrets.”

Also in the women’s race, Anchorage’s Ellyn Brown extended her record of consecutive finishes to 33.

Men’s race

The big question coming in was whether King had lost a step. Turns out he gained a few seconds.

In 2018, King finished second with a 42:33, the fourth-fastest time in race history. In 2019, he won at 43:39, then finished at 43:37 on Monday.

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy who was third at 45:22, showed he meant business by staying with King in the lead group on the road to the mountain.

“It’s hard to let him go if you really want to be up there,” Arneson said after equaling his best finish in the race and lowering his PR by 1:10. “When he hit the mountain, he just had a whole different gear.”

King hit the top with 26 seconds on Anchorage’s Thomas O’Harra, a 26-year-old skier at the Alaska Pacific University Nordic Ski Center. King said he thinks he’s slowed a bit on the downhill, but he still pulled away from O’Harra by almost a minute.

“It’s amazing,” King said. “The age group record and the oldest winner. There’s so much history there. Records are made to be broken.

“I hope Todd’s happy for me. It’s one of those things where, when somebody takes it from me in the future, which they will, it’ll be awesome.”

King said he will definitely be back to race in the future, but next year he is focused on getting his 12-year-old son on the mountain.

Arneson, who thanked United Physical Therapy for all its help, reached the top of the mountain in fourth place, just two seconds behind Talkeetna’s Roman Gross. Arneson passed Gross on the road to the finish.

“I had a pretty good battle to the top with Roman, then was able to hold it together for the downhill,” Arneson said.

Other local notables in the top 25 were Anchorage’s Galen Hecht in eighth at 47:54, Seward’s Erik Johnson in 13th at 49:33 and Dixon in 17th. Johnson is the eighth runner in race history to go under 50 minutes 10 times.

Hecht, 27, lived on the central peninsula for 18 months before moving to Anchorage in January. He finished 16th last year, failing to earn automatic entry for this year, but got a bib at Sunday night’s auction for $475.

Hecht said various members of the running community pitched in to help him pay the tab, the latest example of an Alaska running community that has welcomed him with open arms.

Hecht is from Santa Fe, New Mexico. When he moved to the central peninsula from Santa Fe, two-time Mount Marathon runner-up Rickey Gates spread the word, including to Mount Marathon race director and 2009 champ Matias Saari.

Suddenly Saari was texting Hecht and asking if he wanted to run the Skyline traverse with Saari, Johnson and Brandon Newbould, the 2000 Soldotna High School graduate who set the culture for Class 4A state cross-country titles for the Stars from 1999 to 2001.

“I learned a lot on that first day, just about the running culture and the community,” Hecht said. “I can’t imagine a better place to be. It’s like the best place in the world for being in the mountains and having cool people to run with.”

Also in the men’s race, Seward’s Fred Moore extended his record of consecutive finishes to 52.

Junior race

One rivalry in the race halfway up and down the mountain ended, and another is just beginning.

Coby Marvin, an incoming sophomore at Colony, defeated Ali Papillon of Boulder, Colorado, in the boys race. Marvin’s 25:27 and Papillon’s 25:43 were the second and third fastest times in race history, behind the 24:30 of Bill Spencer in 1973.

Papillon had relegated Marvin to second place last year.

“Kind of as he put it, as long as we’re running fast, I’m happy,” Marvin said when asked to describe the rivalry. “Friendly competition.”

Marvin now has two years to try and chase down Spencer’s record time.

In the girls race, Rosie Conway, an incoming freshman at East, was first in 33:18, while Tania Boonstra, an incoming freshman at Soldotna, was second at 33:41 and Jayna Boonstra, an incoming senior at Kenai Central, was third at 34:47.

“I just really wanted to win and I really wanted to beat 34 minutes,” Conway said.

The Boonstras, the daughters of four-time men’s champ Todd Boonstra, spent most of their summer in Minnesota trying to train on ski hills there.

It worked on the uphill, with Tania getting to the top first in 23:14 and Jayna getting up second in 23:47. But Conway, who turned at 24:20, passed both on the downhill, getting by Tania for good on the road.

Mount Marathon Race Results

July 4th, 2021

GIRLS

1. Rose Conway, Anchorage, AK 33:18 2. Tania Boonstra, Kenai, AK 33:41 3. Jayna Boonstra, Kenai, AK 34:47 4. Emily Moore, Eagle River, AK 34:55 5. Olive Jordan, Seward, AK 36:50 6. Aubrey Virgin, Palmer, AK 37:21 7. Hailey Ingalls, Seward, AK 37:50 8. Rylee Ruggles, Eagle River, AK 37:57 9. Addison Bailey, Anchorage, AK 37:59 10. Skyler Belmear, Eagle River, AK 38:06 11. Wren Spangler, Palmer, AK 38:49 12. Jillian Gavalya, Chugiak, AK 39:08 13. Brenna Flannery, Anchorage, AK 39:22 14. Maddie Schuh, Anchorage, AK 39:24 15. Isela Austin, Palmer, AK 39:39 16. Clara Sensabaugh, Palmer, AK 40:34 17. Dashe McCabe, Winthrop, WA 40:45 18. Alise Elliott, Anchorage, AK 40:55 19. Brynn Rathert, Anchorage, AK 41:26 20. Audra Burrill, Eagle River, AK 41:34 21. Ava Trembath, Eagle River, AK 42:04 22. Grace Ann Fleming, Seward, AK 42:08 23. Sadie Haas, Seward, AK 42:46 24. Gabby Kern, Anchorage, AK 43:16 25. Nina Varnell, Anchorage, AK 43:24 26. Maddie Haas, Seward, AK 43:35 27. Natalie Sieminski, Seward, AK 43:47 28. Lauren Dorris, Anchorage, AK 43:52 29. Ellie Stull, Fort Hood, TX 43:59 30. Addison Capozzi, Eagle River, AK 44:03 31. Azalea Daugherty, Eagle River, AK 44:05 32. Maya Tirpack, Anchorage, AK 44:06 33. Jane Malouf, Anchorage, AK 44:08 34. Lucy Olson, Anchorage, AK 44:12 35. Katie Van Buskirk, Seward, AK 44:13 36. Linnea Gray, EAGLE RIVER, AK 44:21 37. Ellen Kruchoski, Eagle River, AK 44:36 38. Juniper Ingalls, Seward, AK 44:40 39. Samantha Legate, Anchorage, AK 44:59 40. Greta Reese, Anchorage, AK 45:00 41. Haley Finch, Anchorage, AK 45:09 42. Brooklyn Bailey, Anchorage, AK 45:28 43. Ada Burrup, Eagle River, AK 45:35 44. Selah Brueckner, Seward, AK 45:38 45. Megan Nelson, Anchorage, AK 45:40 46. Carolyn Burrill, Eagle River, AK 45:53 47. Jacey Spencer, Eagle River, AK 46:19 48. Maren Bickling, Seward, AK 46:48 49. Tirzah Brueckner, Seward, AK 47:05 50. Maeli Weaver, Anchorage, AK 47:20 51. Indigo Hobson, Girdwood, AK 47:53 52. Kaebrii Weaver, Anchorage, AK 47:58 53. Sylvie Kastning, Anchorage, AK 48:21 54. Olivia Soderstrom, Anchorage, AK 48:36 55. Lake Bethard, Anchorage, AK 48:43 56. Brittan Nelson, Eagle River, AK 48:48 57. Brianna Bailey, Anchorage, AK 48:56 58. Brynna Gerlach, Gakona, AK 49:02 59. Annabelle Conant, Seward, AK 49:14 60. Patricia Casey, Eagle River, AK 49:15 61. Addison Lemme, Seward, AK 49:18 62. Tali Novakovich, Anchorage, AK 49:20 63. Rain Rubeo, Wasilla, AK 49:26 64. Brighton Bailey, Anchorage, AK 50:28 65. Alta Liljemark, Seward, AK 50:36 66. Adele Matthews, Anchorage, AK 50:42 67. Casey Bland, Anchorage, AK 50:44 68. Ruby Willman, Anchorage, AK 51:09 69. Kate Norvell, Seward, AK 51:15 70. Elise Matthews, Anchorage, AK 51:47 71. Renee Elhard, Seward, AK 51:48 72. Samantha Jones, Palmer, AK 52:59 73. Sophie Novakovich, Anchorage, AK 53:02 74. Rebekah Annett, Anchorage, AK 53:05 75. Anna Burrup, Eagle River, AK 53:05 76. Margit Stensland, Oslo, Norway, 53:08 77. Eden Rinner, Anchorage, AK 53:19 78. Tui Stanbury, Anchorage, AK 53:23 79. Kohl Lang, Eagle River, AK 53:52 80. Kylee Newman, Anchorage, AK 54:07 81. Autumn Harley, Anchorage, AK 54:08 82. Makena DesErmia, Seward, AK 54:27 83. Leah Bland, Anchorage, AK 54:44 84. Ava Elhard, Seward, AK 54:57 85. Margaret Adams, Anchorage, AK 54:59 86. Alivia Bailey, Anchorage, AK 55:39 87. Brianna Gill Anderson, Anchorage, AK 55:58 88. Rebecca Brackin, Seward, AK 55:59 89. Olivia Burrup, Eagle River, AK 56:10 90. Annabel Uffenbeck, Anchorage, AK 56:15 91. Mia Moorman, Anchorage, AK 56:15 92. Crimson Ros Townsend, Chugiak, AK 57:13 93. Aurora Johnson, Chugiak, AK 57:41 94. Harper Willman, Anchorage, AK 59:25 95. Emily Anger, Seward, AK 59:50 96. Everly Elhard, Seward, AK 1:01:29 97. Alayna Naylor, Palmer, AK 1:04:48 98. Morgan Buckbee, Soldotna, AK 1:06:46 99. Julia Dunlap, Anchorage, AK 1:07:12 100. Catherine Merriner, Anchorage, AK 1:09:23 101. Clara Morse, Anchorage, AK 1:09:25 102. Olivia Thompson, Kremmling, CO 1:09:47 103. Rosemary Maixner, Big Lake, AK 1:09:57 104. Olivia Tidlow-Tranel, Yellowstone Nation, WY 1:10:26 105. Isabel Prestwich, Fairfax, VA 1:14:24 106. Bernadette Maixner, Big Lake, AK 1:15:24 Record 28:53 by Allison Ostrander in 2014

BOYS

1. Coby Marvin, Palmer, AK 25:27 2. Ali Papillon, Boulder, CO 25:43 3. Robbie Annett, Anchorage, AK 28:43 4. Blake Hanley, Anchorage, AK 28:46 5. Owen Young, Anchorage, AK 30:31 6. Corbin Wilson, Palmer, AK 30:41 7. Raven Spangler, Palmer, AK 30:56 8. Bryce Bethard, Anchorage, AK 31:40 9. Blaze Rubeo, Wasilla, AK 31:42 10. Sebastian Kogl, Valparaiso, IN 31:57 11. Ethan Eski, Anchorage, AK 32:02 12. Elias Johnson, Chugiak, AK 32:07 13. Rowan Robinson, Anchorage, AK 32:08 14. Logan Cuddy, Anchorage, AK 32:17 15. David Sliwinski, Anchorage, AK 32:21 16. Mason Newell, Eagle River, AK 32:23 17. Nathan Rehberg, Anchorage, AK 32:23 18. Colton Merriner, Anchorage, AK 33:01 19. Henry Michener, Eagle River, AK 33:08 20. Britton Bethard, Anchorage, AK 33:17 21. Gabe Black, Palmer, AK 33:40 22. Max Kiskaddon, Anchorage, AK 33:41 23. Miles Numme-Worrell, Anchorage, AK 33:56 24. Ole Reese, Anchorage, AK 34:26 25. Jaxon Henrie, Anchorage, AK 34:34 26. River Johnson, Chugiak, AK 34:37 27. Weston Sensabaugh, Palmer, AK 34:52 28. Gideon Schrock, Seward, AK 35:00 29. Kaeden Anderson, Healdsburg, CA 35:03 30. Easton Roads, Anchorage, AK 35:11 31. Storm Rubeo, Wasilla, AK 35:39 32. Paul Cvancara, Anchorage, AK 35:50 33. Aaron Mehl, Eagle River, AK 35:51 34. Josef Gross, talkeetna, AK 35:57 35. Fenn Reese, Anchorage, AK 36:00 36. Luke Elhard, Seward, AK 36:04 37. Mason Elhard, Seward, AK 36:11 38. Axel Kiskaddon, Anchorage, AK 36:31 39. Oliver Casurella, Anchorage, AK 36:35 40. Alex Casurella, Anchorage, AK 36:48 41. Ridge Conant, Seward, AK 36:49 42. Jebediah Marvin, Palmer, AK 36:52 43. Marcus Walsted, Anchorage, AK 36:58 44. Miles Minnery, Anchorage, AK 37:14 45. Isaac Marvin, Palmer, AK 37:16 46. Cayden Townsend, Chugiak, AK 37:24 47. Creed Cvancara, Anchorage, AK 37:24 48. Oles Witczak, Palmer, AK 37:25 49. Isaac Main, Anchorage, AK 37:30 50. Elias Barnard, Anchorage, AK 37:32 51. Charlie Bland, Salt Lake City, UT 37:45 52. Elliott Beals, Anchorage, AK 38:01 53. Julio Ramirez, Anchorage, AK 38:11 54. Samuel Cryder, Chugiak, AK 38:12 55. Quinn Humbert, Seward, AK 38:16 56. Benjamin Huyard, Harrisonburg, VA 38:17 57. Breyden Nottingham, Eagle River, AK 38:20 58. Simon Nelson, Anchorage, AK 38:32 59. Beck Bethard, ANCHORAGE, AK 38:44 60. Zac Buckbee, Soldotna, AK 38:45 61. Ryan Hansen, ANCHORAGE, AK 38:54 62. Elias Williams, Anchorage, AK 38:55 63. Logan Williams, Anchorage, AK 38:57 64. Harlow Wilson, Palmer, AK 38:59 65. Jake Black, Palmer, AK 39:12 66. Ryan Annett, Anchorage, AK 39:13 67. Landon Bobo, Chugiak, AK 39:34 68. Ian Naylor, Palmer, AK 39:40 69. Paul Hlasny, Anchorage, AK 39:49 70. Ice Rubeo, Wasilla, AK 39:49 71. Bruce Bodi” Anderson, Eagle River, AK 39:50 72. Damien Borchardt, Eagle River, AK 39:56 73. Russell Adams, Anchorage, AK 40:00 74. Micah Brueckner, Seward, AK 40:01 75. Zachary Crawford, Anchorage, AK 40:30 76. Keenan Berrigan, Palmer, AK 40:50 77. Hunter Forshee-Kurtz, Seward, AK 40:54 78. Aidan Schilling, Seward, AK 41:00 79. Kai Finch, Anchorage, AK 41:13 80. Bengimin Ambrosiani, Seward, AK 41:22 81. Chace Hardy, Girdwood, AK 41:24 82. Jack Fineman, Anchorage, AK 41:44 83. Dane Sieminski, Seward, AK 41:49 84. Corbin Reitmeier, Anchorage, AK 42:03 85. Andrew Arthur, Soldotna, AK 42:39 86. Barret Malouf, Anchorage, AK 42:45 87. Owen Farr, Chugiak, AK 42:48 88. Reyce Lee, Anchorage, AK 42:54 89. Victor Sparrs, Palmer, AK 43:16 90. Johnny Stull, Fort Hood, TX 43:30 91. Lane Petersen, Seward, AK 43:47 92. Brayden Sparrs, Palmer, AK 43:50 93. Owen Harth, Anchorage, AK 43:51 94. Merik Rinner, Anchorage, AK 43:55 95. Rhett Jones, Monument, CO 44:00 96. Owen Buckbee, Soldotna, AK 44:45 97. Brayden Licht, Palmer, AK 45:32 98. Charles Daugherty, Eagle River, AK 45:38 99. Andrew Mehl, Eagle River, AK 45:38 100. Holden Aquino, Anchorage, AK 46:18 101. Legend Kopsack, Palmer, AK 46:27 102. Austin Mehl, Eagle River, AK 46:44 103. Billy Stull, Fort Hood, TX 47:00 104. Kyler Barlow, Seward, AK 47:18 105. Payden Henrie, Anchorage, AK 47:36 106. Grant Carman, Genoa, NV 49:00 107. Vendelin Maixner, Big Lake, AK 49:06 108. Colton Hegna Bailie, Eagle River, AK 49:27 109. Nathan Pitney, Palmer, AK 49:28 110. Judah Brueckner, Seward, AK 49:28 111. Taysom Weaver, Anchorage, AK 49:59 112. Paxton Thompson, Anchorage, AK 50:06 113. Gus Olson, Anchorage, AK 50:12 114. Ryan Bland, Salt Lake City, UT 50:32 115. Rowan Lynch, Seward, AK 50:43 116. Austin Merriner, Anchorage, AK 51:10 117. Martin Fink, Seward, AK 51:12 118. Collin Pitney, Palmer, AK 52:02 119. Charles Bra Anderson, Eagle River, AK 52:29 120. Benjamin Dunlap, Anchorage, AK 52:57 121. Charles Moore, Kasilof, AK 53:00 122. Preston Szymoniak, Anchorage, AK 53:02 123. Adam Mehl, Eagle River, AK 54:38 124. Jesse Dickson, Palmer, AK 54:43 125. Nash Paprocki, Anchorage, AK 55:02 126. Derrian Crenshaw/Carpenter, Seward, AK 55:11 127. Leif Stanbury, Anchorage, AK 56:41 128. Nathan Reitmeier, Anchorage, AK 57:09 129. Rennick Heatwole, Anchorage, AK 57:32 130. Torin Lynch, Seward, AK 58:17 131. Carter Ivy, Seward, AK 58:32 132. Gideon Kern, Anchorage, AK 58:58 133. Wyatt Barlow, New Port Richey, FL 1:00:51 134. Hudson Hegna, Eagle River, AK 1:04:06 135. Odin Rydberg, Seward, AK 1:05:01 136. Ewan Sexson, Anchorage, AK 1:18:54 137. Oliver Banse, Seward, AK 1:19:49 138. Matthew Moore, Kasilof, AK 1:27:27 139. Andrew Moore Somerville, Anchorage, AK 1:27:38 Record 24:30 by Bill Spencer in 1973

MEN

1. Max King, Bend, OR 43:37 2. Thomas OHarra, Anchorage, AK 44:57 3. Lars Arneson, Anchorage, AK 45:22 4. Lyon Kopsack, Palmer, AK 45:37 5. Roman Gross, Talkeetna, AK 45:45 6. Alexander King, Trout Lake, WA 47:05 7. Sam Hendry, Salt Lake City, UT 47:39 8. Galen Hecht, Anchorage, AK 47:54 9. Benjamin Marvin, Palmer, AK 48:14 10. Michael Connelly, Chugiak, AK 48:25 11. Matt Shryock, Anchorage, AK 48:29 12. Joshuah Taylor, Wasilla, AK 49:26 13. Erik Johnson, Seward, AK 49:33 14. Bodhi Gross, Boulder, CO 49:45 15. Michael Earnhart, Eagle River, AK 49:45 16. Bayden Menton, Joseph, OR 49:54 17. Pyper Dixon, Seward, AK 50:26 18. Luke Jager, Anchorage, AK 50:44 19. Adam Jensen, Anchorage, AK 50:55 20. Kenneth Brewer, faribanks, AK 51:01 21. Matias Saari, Anchorage, AK 51:05 22. Brian Kirchner, Anchorage, AK 51:15 23. William Zenker, Anchorage, AK 51:53 24. Taylor Turney, Anchorage, AK 52:26 25. Ryan Cox, Anchorage, AK 52:30 26. Nick Snow, Anchorage, AK 52:35 27. Jared Gardiner, Anchorage, AK 52:44 28. Ben Ward, Anchorage, AK 52:54 29. Christopher Kirk, Eagle River, AK 52:58 30. Tor Christopherson, Anchorage, AK 53:07 31. John Novak, Anchorage, AK 53:11 32. Tom Ritchie, Girdwood, AK 53:13 33. Jason Lamoreaux, Anchorage, AK 53:25 34. Jeffrey Stern, Mill Valley, CA 53:32 35. Charles DiMarzio, SEWARD, AK 54:05 36. Brady Burrough, Anchorage, AK 54:16 37. Bjorn Nilsson, Seward, AK 54:31 38. Miles Dennis, Anchorage, AK 54:40 39. Patrick Conway, Anchorage, AK 54:41 40. Max Hartke, Chugiak, AK 54:49 41. Sebastian Szweda Mittelstadt, Indian, AK 54:54 42. Eric Vilce, Anchorage, AK 54:57 43. James Carlberg, Park City, UT 54:58 44. Matthew Novakovich, Anchorage, AK 55:03 45. Lee McAuliffe, Anchorage, AK 55:04 46. Kurtis Brumbaugh, Anchorage, AK 55:09 47. Gabe Martin, Anchorage, AK 55:13 48. Conor Deal, Anchorage, AK 55:30 49. Craig Taylor, Eagle river, AK 55:51 50. Jacob Kirk, Anchorage, AK 55:56 51. Jesse Miller, Anchorage, AK 55:58 52. Paul Butera, Anchorage, AK 55:59 53. Collin Atkinson, SEWARD, AK 56:05 54. Bernard Boettcher, Silt, CO 56:17 55. A William Stoll, Anchorage, AK 56:24 56. Dylan Miller, Anchorage, AK 56:30 57. Kaleb Beloy, Anchorage, AK 56:36 58. Justin Libby, ANCHORAGE, AK 56:46 59. Trevor Kreznar, Seward, AK 57:06 60. Allan Spangler, Anchorage, AK 57:23 61. Noble Gurney, Palmer, AK 57:43 62. Barney Griffith, Anchorage, AK 57:46 63. Forrest Mahlen, Anchorage, AK 57:51 64. Garth Schulz, Anchorage, AK 57:55 65. Miles Knotek, Moose Pass, AK 58:03 66. Darin Markwardt, Palmer, AK 58:04 67. Jared Kirkham, Anchorage, AK 58:08 68. Shawn Erchinger, Colorado Springs, CO 58:22 69. Jeffrey Levin, Anchorage, AK 58:32 70. Derek Nottingham, Eagle River, AK 58:37 71. Quinn Smith, Anchorage, AK 58:59 72. Erik Sanders, Morrison, CO 59:13 73. David Spencer, Anchorage, AK 59:28 74. Brandon Rinner, Anchorage, AK 59:32 75. Brian Boyle, Boston, MA 59:46 76. Jerome Ross, Anchorage, AK 59:53 77. Ian Beals, Anchorage, AK 1:00:14 78. Kaleb Coston, Bloomington, MN 1:00:20 79. James Miller, Anchorage, AK 1:00:21 80. Jacob Thompson, Anchorage, AK 1:00:23 81. Noel Nocas, Anchorage, AK 1:00:31 82. Mike Wahlig, Anchorage, AK 1:00:33 83. Mark Brady, Anchorage, AK 1:00:38 84. Scott Talbert, Salem, OR 1:00:41 85. David Apperson, Anchorage, AK 1:00:43 86. Brad Benter, Anchorage, AK 1:00:43 87. Dorian Gross, Boulder, CO 1:00:45 88. Tucker Looney, Palmer, AK 1:00:55 89. Gage Jarvis, Anchorage, AK 1:01:11 90. Andrew Duenow, Anchorage, AK 1:01:11 91. Isaac Bertschi, Anchorage, AK 1:01:13 92. Joseph Engel, Anchorage, AK 1:01:24 93. Alex Alonso, Eagle River, AK 1:01:27 94. Mike Heatwole, Anchorage, AK 1:01:41 95. Joshua Thomas, Seward, AK 1:01:43 96. Thomas Nenahlo, Anchorage, AK 1:01:53 97. Trent Gould, Seward, AK 1:01:53 98. Alex Youngmun, Anchorage, AK 1:02:16 99. John Thain, Duluth, MN 1:02:18 100. Karl Romig, Cooper Landing, AK 1:02:30 101. Maxwell Romey, Anchorage, AK 1:02:30 102. Greg Michaelson, ANCHORAGE, AK 1:02:41 103. Christopher Cornelius, Girdwood, AK 1:02:56 104. Jacob Streich, Spokane, WA 1:02:58 105. Harlow Robinson, Anchorage, AK 1:02:58 106. Andrew Dougherty, Salt Lake City, UT 1:03:02 107. Dylan Jones, Anchorage, AK 1:03:07 108. William Gerlach, Chugiak, AK 1:03:12 109. Jeremy Hoagland, Wasilla, AK 1:03:12 110. Samuel Koster, Seward, AK 1:03:15 111. Luke Cvancara, anchorage, AK 1:03:17 112. Patrick Lewis, Seward, AK 1:03:26 113. Corey Kline, Boulder, CO 1:03:34 114. Daryll Vispo, Anchorage, AK 1:04:00 115. Jim McDonough, Anchorage, AK 1:04:05 116. Joel Zeigler, Mechanicsburg, PA 1:04:08 117. Noah Zogas, Anchorage, AK 1:04:13 118. Gunner Bahn, Anchorage, AK 1:04:31 119. Benjamin Uffenbeck, Anchorage, AK 1:04:43 120. Marten Martensen, Anchorage, AK 1:04:55 121. Connor Curley, Soda Springs, CA 1:05:23 122. Steven Pavek, Anchorage, AK 1:05:24 123. Brian Haviland, Anchorage, AK 1:05:29 124. Bryce Fischer, Anchorage, AK 1:05:39 125. Jacob Parker, CHEYENNE, WY 1:05:46 126. Cameron Reitmeier, Anchorage, AK 1:06:27 127. David Owens, Eagle River, AK 1:06:39 128. Shawn Naber, Anchorage, AK 1:06:45 129. Dylan Beck, seward, AK 1:06:47 130. Scott Gerlach, Chugiak, AK 1:06:48 131. Ted Paprocki, Anchorage, AK 1:06:49 132. James Murray, Wasilla, AK 1:06:52 133. Tucker Lien, Eagle River, AK 1:06:56 134. John Pahkala, Anchorage, AK 1:07:20 135. Clint Mccool, Anchorage, AK 1:07:26 136. Silas Firth, Homer, AK 1:07:54 137. Luke Martensen, Anchorage, AK 1:08:06 138. Mark Fineman, Anchorage, AK 1:08:19 139. John Heimerl, Anchorage, AK 1:08:20 140. Scott Henry, Anchorage, AK 1:08:30 141. Dan Linkhart, Seward, AK 1:08:37 142. John Clark, Palmer, AK 1:08:50 143. Brian Pautzke, Girdwood, AK 1:08:58 144. Dan Marshall, Seward, AK 1:09:00 145. Samuel Young, Seward, AK 1:09:00 146. Nathaniel Moore, Clovis, CA 1:09:16 147. Lance Kopsack, Palmer, AK 1:09:45 148. Jacob Case, Fairbanks, AK 1:09:59 149. Timothy Brown, Greybull, WY 1:10:48 150. Travis Jewell, Cairo, NE 1:10:51 151. Steve Gilles, Indian, AK 1:11:49 152. Bryan Templeman, Anchorage, AK 1:11:58 153. Nico Raffo, Oakland, CA 1:12:11 154. Scott Gage, Anchorage, AK 1:12:38 155. Evan Jones, Monument, CO 1:12:47 156. Michael Tunseth, Kenai, AK 1:13:22 157. Martin Tumey, Anchorage, AK 1:13:25 158. Jonny Hughes, Anchorage, AK 1:13:45 159. Justin Jay, Eagle River, AK 1:13:50 160. Douglas Ketterer, Anchorage, AK 1:13:56 161. Wayne Humbert, Seward, AK 1:14:01 162. Brandon King, Anchorage, AK 1:14:10 163. Ed Leonetti, Anchorage, AK 1:14:21 164. Mike Kramer, Talkeetna, AK 1:14:32 165. Luke Cronick, Sammamish, WA 1:14:36 166. Brede Emtman, Eagle River, AK 1:14:39 167. Alec Kay, Anchorage, AK 1:14:56 168. Aaron Dickson, Palmer, AK 1:14:59 169. Brian Fish, Palmer, AK 1:15:01 170. Joey Klecka, Eagle River, AK 1:15:11 171. Michael Michener, Eagle River, AK 1:15:38 172. Michael Rubeo, Wasilla, AK 1:16:13 173. Stephen Mayer, Anchorage, AK 1:16:17 174. Jared Wallace, Seward, AK 1:16:17 175. David Peterson, Anchorage, AK 1:16:24 176. William Johnson, ANCHORAGE, AK 1:16:36 177. Jason Bressler, Anchorage, AK 1:16:38 178. Edwin Shutt, Anchorage, AK 1:16:41 179. Flip Foldager, Hope, AK 1:16:50 180. Quinn Carroll, Anchorage, AK 1:16:51 181. Kenny Regan, Hollis, NH 1:16:59 182. Chris Ruggles, Eagle River, AK 1:17:09 183. Hugh Barnett, Anchorage, AK 1:17:22 184. Todd Stull, Fort Hood, TX 1:17:46 185. Bill Wood, Kenai, AK 1:18:35 186. Paul Braa, Petaluma, CA 1:18:48 187. Braun Kopsack, Palmer, AK 1:19:00 188. David Rebischke, Anchorage, AK 1:19:21 189. Joseph Tumidalsky, Glennallen, AK 1:19:42 190. Jason McLennan, Anchorage, AK 1:19:54 191. Eugene Chang, Anchorage, AK 1:20:03 192. Jason Clark, Chittenango, NY 1:20:41 193. Michael Tranel, Yellowstone Nation, WY 1:20:42 194. Karl Mechtenberg, Seward, AK 1:21:45 195. Daniel Naylor, Issaquah, WA 1:21:45 196. Russell Storjohann, Anchorage, AK 1:21:46 197. David Aquino, Anchorage, AK 1:21:48 198. Seth Nicholas, Anchorage, AK 1:21:50 199. Brian Stoecker, Anchorage, AK 1:21:51 200. Joseph Walling, Palmer, AK 1:22:13 201. Keith Weinhold, Anchorage, AK 1:22:21 202. Orion Satori, Soldotna, AK 1:22:29 203. Michael Stephan, Simi Valley, CA 1:22:32 204. Keith Cook, Eagle River, AK 1:22:42 205. Jason Moore, Anchorage, AK 1:23:25 206. Tyler Beckes, Anchorage, AK 1:23:53 207. Jason Buckbee, Soldotna, AK 1:23:55 208. Mark Jacobsen, Anchorage, AK 1:25:54 209. Brian Gross, Anchorage, AK 1:25:58 210. Dane Crowley, Wasilla, AK 1:26:01 211. Kurt Blumberg, Fairbanks, AK 1:26:05 212. Michael Lucas, Anchorage, AK 1:26:08 213. Jordan Stoner, Bozeman, MT 1:26:39 214. Patrick Hanrahan, Anchorage, AK 1:27:12 215. Patrick McAnally, Anchorage, AK 1:27:19 216. Chase Armstrong, Wasilla, AK 1:27:30 217. Chad Arthur, Soldotna, AK 1:27:46 218. Michael Johnson, Salt Lake City, UT 1:27:59 219. Everett Billingslea, Seattle, WA 1:28:12 220. Connor Sperry, Mesa, AZ 1:28:16 221. Rocky Elhard, Seward, AK 1:28:18 222. Blake Gaylord, Seward, AK 1:28:18 223. Brian Deatherage, Tucson, AZ 1:28:46 224. Christopher Peterson, Windsor, CO 1:28:50 225. Tyler Johnson, Nome, AK 1:28:50 226. Trent Foldager, anchorage, AK 1:29:09 227. Kyle Kelley, Girdwood, AK 1:29:14 228. Joseph Hawkins, Palmer, AK 1:29:41 229. DuWayne Ruzicka, Anchorage, AK 1:29:51 230. Jonathan Harvey, Anchorage, AK 1:29:56 231. Sean Finney, North Pole, AK 1:30:00 232. Robert Simpson, Newberg, OR 1:30:07 233. Benjamin Parker, Wasilla, AK 1:30:41 234. Shon Robinson, Kimberly, ID 1:30:47 235. Joshua Baker, Eagle River, AK 1:31:29 236. Walter Moore, Kasilof, AK 1:31:45 237. Jamin Agosti, Anchorage, AK 1:31:48 238. John Browne, Anchorage, AK 1:32:17 239. Fred Moore, Seward, AK 1:32:41 240. Dylan Garbe, Eagle River, AK 1:33:02 241. Michael Cooney, Moose Pass, AK 1:33:13 242. Patrick Stinson, Anchorage, AK 1:33:21 243. Steve Carroll, Anchorage, AK 1:34:23 244. Tim Dion, Albuquerque, NM 1:34:41 245. Robert Bernardi, Seward, AK 1:34:41 246. Noah Rehberg, Anchorage, AK 1:34:58 247. Steve Mckeever, Anchorage, AK 1:35:15 248. Jeff Pace, Cupertino, CA 1:35:22 249. Mike Beiergrohslein, Eagle River, AK 1:35:31 250. Calvin Kern, Anchorage, AK 1:35:50 251. David M Lorring, Soldotna, AK 1:36:20 252. Bruce Davison, Anchorage, AK 1:36:34 253. Zach Momberger, Chugiak, AK 1:36:46 254. Robert Forgit, Anchorage, AK 1:37:02 255. Jace Makamson, Wasilla, AK 1:37:03 256. Evan Steinhauser, Eagle River, AK 1:37:42 257. Nathan Grilliot, Wasilla, AK 1:37:59 258. Steve Buchanan, Kingman, AZ 1:39:19 259. Roger Kemppel, Anchorage, AK 1:40:13 260. Todd Bethard, ANCHORAGE, AK 1:40:29 261. Bill Spencer, Anchorage, AK 1:40:29 262. Christopher Gionet, Anchorage, AK 1:40:58 263. Alejandro Pena, ANCHORAGE, AK 1:41:41 264. Caleb Eppler, Nevada, TX 1:41:55 265. Clarence Pautzke, Anchorage, AK 1:42:03 266. Solomon D’ Amico, Seward, AK 1:44:15 267. Brian Burns, Fritz creek, AK 1:44:21 268. Paul Pedersen, Soldotna, AK 1:44:46 269. Ryan Lewis, Hayden, ID 1:45:54 270. Aaron Miller, Anchorage, AK 1:46:09 271. Brent Williams, Anchorage, AK 1:49:49 272. Paul Gionet, Anchorage, AK 1:50:19 273. Alex Slivka, Anchorage, AK 1:50:35 274. Timothy Branson, La Habra, CA 1:51:27 275. Cody Miller, Big lake, AK 1:54:07 276. Todd Brownson, Anchorage, AK 1:55:01 277. Scott Babos, Manchester, WA 1:55:34 278. Peter Hopkins, Anchorage, AK 1:55:50 279. Mark Tuovinen, Anchorage, AK 1:56:00 280. Gregory Lincoln, Bethel, AK 1:56:15 281. William Thompson, St Helena, CA 1:57:24 282. Andrew Daoust, Anchorage, AK 1:57:37 283. Ryan Anger, Seward, AK 1:57:59 284. Steve Parrish, Palmer, AK 1:59:38 285. Anthony Brown, Greybull, WY 1:59:54 286. Michael Craytor, Seward, AK 2:01:41 287. Timothy Garbe, Eagle River, AK 2:02:13 288. Christopher Booth, Edina, MN 2:07:44 289. Chester Showalter, Palmer, AK 2:09:27 290. Norman Anth Adams, Eagle River, AK 2:12:06 291. Robert Souders, Andover, OH 2:14:06 292. Matthew Cope, Seward, AK 2:14:20 293. Jason Richardson, Norfolk, VA 2:19:11 Record 41:26 by David Norris in 2016

WOMEN

1. Allie McLaughlin, Colorado Springs, CO 47:09

New record. Old record 47:48 by Emilie Forsberg in 2015

2. Hannah Lafleur, Seward, AK 52:35 3. Christy Marvin, Palmer, AK 52:45 4. Meg Inokuma, Palmer, AK 52:51 5. Klaire Rhodes, Anchorage, AK 53:09 6. Rose Frankowski, Anchorage, AK 53:19 7. Ruby Lindquist, Moose Pass, AK 54:44 8. Novie McCabe, Winthrop, WA 56:27 9. Najeeby Quinn, Anchorage, AK 56:31 10. Sophie Wright, Bellingham, WA 56:38 11. Kendall Kramer, Fairbanks, AK 57:12 12. Denali Strabel, Palmer, AK 57:26 13. Sarah Haubert, Ouray, CO 58:03 14. April McAnly, Eagle River, AK 58:24 15. Abby Jahn, Juneau, AK 59:36 16. Olivia Amber, San Francisco, CA 1:00:16 17. Megan Neale, Anchorage, AK 1:00:44 18. Rya Berrigan, Palmer, AK 1:00:49 19. Elizabeth Ruimveld, Wasilla, AK 1:00:57 20. Sabrina Farmer, Anchorage, AK 1:01:12 21. Julianne Dickerson, Anchorage, AK 1:01:23 22. Claire Nelson, Eagle River, AK 1:01:39 23. Hannah Lies, Anchorage, AK 1:01:59 24. Lisa Anglen, Anchorage, AK 1:02:15 25. Lucy Young, Anchorage, AK 1:02:30 26. Annie Connelly, Eagle River, AK 1:02:41 27. Jennifer Sandvik, Eagle River, AK 1:02:52 28. Charity Duley, Anchorage, AK 1:03:26 29. Leah Besh, Anchorage, AK 1:03:28 30. Rachel Dow, Seward, AK 1:03:54 31. Allison Barnwell, Seward, AK 1:04:23 32. Katey Houser, Palmer, AK 1:04:30 33. Kinsey Loan, Eagle River, AK 1:04:39 34. Cassandra Delgado, Seward, AK 1:04:41 35. Sarah Thomas, Eagle River, AK 1:04:59 36. Tara Swanson, Anchorage, AK 1:05:02 37. Lauren Spinelli, Anchorage, AK 1:05:05 38. Sarah Freistone, Anchorage, AK 1:05:24 39. Carly Venzke, Palmer, AK 1:05:39 40. Tori Hickel, Anchorage, AK 1:06:11 41. Cecelia Nocas, Anchorage, AK 1:06:12 42. Sarah Cosgrave, Anchorage, AK 1:06:18 43. Kylie Judd, Anchorage, AK 1:06:40 44. Aubrey LeClair, Anchorage, AK 1:06:42 45. Cara Wallschlaeger, Seward, AK 1:06:47 46. Jocelyn Kopsack, Palmer, AK 1:06:51 47. Amy Harper, Arroyo Grande, CA 1:06:52 48. Kristen Sieminski, Seward, AK 1:06:57 49. Jordan Strausbaugh, Soldotna, AK 1:07:12 50. Isabel Barnwell, Seward, AK 1:07:15 51. Anna Widman, Kenai, AK 1:07:20 52. Aila Berrigan, Palmer, AK 1:07:27 53. Laura Tuttle, Anchorage, AK 1:07:30 54. Kelly Ann Cavaretta, Seward, AK 1:07:57 55. Rachel Russell, Eagle River, AK 1:08:05 56. Holly Brooks, Anchorage, AK 1:08:06 57. Viviana Mina, Eagle River, AK 1:08:08 58. Mackenzie Barnwell, Seward, AK 1:08:12 59. Shelby Sieminski, Seward, AK 1:08:18 60. Shannon Fraser, Anchorage, AK 1:08:55 61. Amanda Hegna, Eagle River, AK 1:09:12 62. Amy De Schweinitz, Anchorage, AK 1:09:13 63. Michelle Richards, Palmer, AK 1:09:39 64. Tasha Folsom, Sitka, AK 1:09:52 65. Quincy Donley, Anchorage, AK 1:09:55 66. Zoe Hickel, Anchorage, AK 1:09:58 67. Hannah Ingrim, Girdwood, AK 1:10:06 68. Hannah Beutler, Seward, AK 1:10:16 69. Tekla Seavey, Seward, AK 1:10:17 70. Alina Rice, Palmer, AK 1:10:21 71. Katie Conway, Anchorage, AK 1:10:52 72. Karina Packer, Anchorage, AK 1:10:58 73. Katie Sela, Seward, AK 1:11:01 74. Sheryl Loan, Eagle River, AK 1:11:03 75. Emily Walsh, Eagle River, AK 1:11:31 76. Mira Lammers, Broomfield, CO 1:11:36 77. Elizabeth Sasseman, Morrison, CO 1:11:40 78. Erika Arthur, Soldotna, AK 1:11:58 79. Justine Reese, Wasilla, AK 1:12:02 80. Teresa Russell, Eagle River, AK 1:12:16 81. Sofija Spaic, Palmer, AK 1:12:26 82. Jenn Donovan, Superior, MT 1:12:27 83. Sarah Lucas, Anchorage, AK 1:12:30 84. Grace Fritzel, Anchorage, AK 1:12:34 85. Tatjana Spaic, Palmer, AK 1:12:44 86. Annika Nilsson, Seward, AK 1:12:53 87. Shannon Brockman, Anchorage, AK 1:13:04 88. Kimberly Riggs, Anchorage, AK 1:13:13 89. Amber McDonough, Anchorage, AK 1:13:28 90. Kathleen Sorensen, Seward, AK 1:13:32 91. Zoe Chang, Anchorage, AK 1:14:13 92. Heidi Booher, Chugiak, AK 1:14:21 93. Erica Shafer, anchorage, AK 1:14:26 94. Tiffanie Bird, Anchorage, AK 1:14:53 95. Dreanna Owens, Eagle River, AK 1:14:57 96. Jana Seaman, Anchorage, AK 1:15:12 97. Kristen Peters, Eagle River, AK 1:15:24 98. Danielle Harris, Eagle River, AK 1:15:25 99. Trish Kopp, Anchorage, AK 1:16:11 100. Jordin Thompson, Anchorage, AK 1:16:16 101. Teal Hall, Moose Pass, AK 1:16:34 102. Jennifer Anderson, Seward, AK 1:16:36 103. Stephanie Wright, Seward, AK 1:16:53 104. Adrienne McVey, Anchorage, AK 1:16:53 105. Leah Legate, Anchorage, AK 1:16:55 106. Unknown Run Contact Timing, , 1:16:55 107. Marion Woods, Anchorage, AK 1:17:06 108. Heidi Sinclair, Seward, AK 1:17:30 109. Justine Pechuzal, Seward, AK 1:17:38 110. Michelle Dickson, Anchorage, AK 1:17:40 111. Alejandra Legate, Anchorage, AK 1:17:41 112. Sarah Marino-Babcock, San Francisco, CA 1:17:47 113. Amie Wu, Anchorage, AK 1:17:56 114. Danielle Varney, Anchorage, AK 1:18:07 115. Alyse Loran, Anchorage, AK 1:18:15 116. Elizabeth Hooper, Anchorage, AK 1:18:35 117. Jenna Frederic, Anchorage, AK 1:18:40 118. Ivy Bowler, Anchorage, AK 1:19:12 119. Adrianna Proffitt, Chugiak, AK 1:19:24 120. Melissa Castle, Anchorage, AK 1:19:30 121. Maria Cvancara, Anchorage, AK 1:19:36 122. Leslie Varys, Wasilla, AK 1:19:36 123. Nicole Lawrence, Seward, AK 1:19:41 124. Sondra Stonecipher, Soldotna, AK 1:19:47 125. Stacy Schaffer, Seward, AK 1:19:55 126. Maranatha Brueckner, Seward, AK 1:19:59 127. Gina Valdes, Anchorage, AK 1:20:03 128. Kelsey Roth, Palmer, AK 1:20:05 129. Megan Olson, Anchorage, AK 1:20:06 130. Ellyn Brown, Anchorage, AK 1:20:07 131. Kristine Percival, Anchorage, AK 1:20:12 132. Marcie Lovgren, Bozeman, MT 1:20:21 133. Ingrid Reese, Anchorage, AK 1:20:23 134. Kay Sind, Anchorage, AK 1:20:23 135. Eline Cove, Anchorage, AK 1:20:48 136. Karen Boschenstein, Anchorage, AK 1:20:50 137. Karen Looney, Palmer, AK 1:21:40 138. Mallory Karp, Anchorage, AK 1:21:49 139. Erin Hamilton, Anchorage, AK 1:21:57 140. Shannon Davis, Eagle River, AK 1:22:21 141. Chrissy Forgione, SEWARD, AK 1:22:24 142. Christine Youngblood, Anchorage, AK 1:22:34 143. Ivy Eski, Anchorage, AK 1:22:34 144. Kim Kersten, Anchorage, AK 1:22:35 145. Shelby Lee Harris, Salmon, ID 1:22:48 146. Tracy Houser, Palmer, AK 1:22:50 147. Kassandra Burke, Anchorage, AK 1:22:50 148. Caitlin Gohr, Anchorage, AK 1:22:58 149. Abigail Robinson, Kimberly, ID 1:23:04 150. Denielle Beilfuss, West Bend, WI 1:23:08 151. Madi Rollins, Seward, AK 1:23:13 152. Kelley Wiley, Anchorage, AK 1:23:13 153. Ilana Schnaufer, Anchorage, AK 1:23:24 154. Alina Rubeo, Wasilla, AK 1:23:25 155. Hailee Rahm, Palmer, AK 1:23:31 156. Samantha Allen, Seward, AK 1:23:32 157. Clare Shea, Eagle River, AK 1:23:34 158. Jennifer Smith, Anchorage, AK 1:23:39 159. Katherine Puls, Anchorage, AK 1:23:45 160. Linda Rao, Boulder, CO 1:23:53 161. Bronwen Nicholls, Anchorage, AK 1:23:53 162. Janee Moore, Sterling, AK 1:23:53 163. Binget Nilsson, Seward, AK 1:24:02 164. Brittany Chambers, East Glacier Park, MT 1:24:22 165. Stephanie Gardner, Odgen, UT 1:24:25 166. Christie Haupert, Anchorage, AK 1:24:31 167. Amy Belmear, Eagle River, AK 1:24:35 168. Courtney Lyons, Anchorage, AK 1:24:38 169. Karen Carswell Kirk, Eagle River, AK 1:24:44 170. Courtney Bringhurst, Seward, AK 1:24:55 171. Megan Volk, Portland, OR 1:25:28 172. Amy Dreger, Boulder, CO 1:25:30 173. Heidi Conway, Anchorage, AK 1:25:52 174. Kosette Isakson, Anchorage, AK 1:25:59 175. Hallidie Phillips, Anchorage, AK 1:26:08 176. Patricia Foldager, Hope, AK 1:27:08 177. Annika Goozen, Eagle River, AK 1:27:12 178. Trina Resari-Salao, Anchorage, AK 1:27:56 179. Josephine Crawford, Anchorage, AK 1:28:20 180. Kayla Rowe-Knotek, Anchorage, AK 1:28:37 181. Jenna Fuller, Wasilla, AK 1:28:39 182. Verena Gill, Anchorage, AK 1:28:51 183. Ireland Hicks, Seward, AK 1:28:53 184. Ava Harren, Boise, ID 1:29:19 185. Kelsey Tranel, Anchorage, AK 1:29:20 186. Dina Torres, Eagle River, AK 1:29:32 187. Lauren Shimp, Moab, UT 1:29:39 188. Amrita Mcsharry, Anchorage, AK 1:30:15 189. Leah Babcock, Anchorage, AK 1:30:28 190. Krista Lang, Eagle River, AK 1:30:35 191. Michelle Sensabaugh, Palmer, AK 1:30:55 192. Rebekah Stoner, Bozeman, MT 1:30:58 193. Rachel Gordon, Seward, AK 1:31:14 194. Hana Cooney, Moose Pass, AK 1:31:14 195. Mary Beth Koster, Seward, AK 1:31:37 196. Carolyn Boone, Chugiak, AK 1:31:51 197. Wren Dougherty, Seward, AK 1:31:57 198. Lynn Spencer, Anchorage, AK 1:32:55 199. Shannon Ryan, Seward, AK 1:33:08 200. Olive Heatwole, Anchorage, AK 1:33:22 201. Suzanne Knudsen, Indian, AK 1:34:00 202. Brittany Newman, Anchorage, AK 1:34:12 203. Rachel Fischer, Anchorage, AK 1:34:24 204. Sarah Nicholas, Anchorage, AK 1:34:26 205. Taylor Thorn, Wasilla, AK 1:34:29 206. Amber Weaver, Anchorage, AK 1:34:41 207. Alexandra Okeson, Anchorage, AK 1:34:46 208. Brooklyn Burgess, Anchorage, AK 1:35:06 209. Elyse Delaney, SEATTLE, WA 1:35:08 210. Emily Lindsey, Great Falls, MT 1:35:10 211. Laura McGinley Kline, Boulder, CO 1:35:21 212. Katie Chriest, Anchorage, AK 1:35:38 213. Julianna Auld, Wasilla, AK 1:36:55 214. Kendal Strachan, Seward, AK 1:37:08 215. Heidi Goozen, Eagle River, AK 1:37:24 216. Amy Dunville, Anchorage, AK 1:37:35 217. Amber Sheffield, Wasilla, AK 1:37:55 218. Carolyn Harley, Anchorage, AK 1:38:04 219. Piper Belmear, Eagle River, AK 1:38:26 220. Kathy Jacobsen, Anchorage, AK 1:39:02 221. Katharina Zellmann, JBER, AK 1:39:06 222. Christie Wisel, Seward, AK 1:39:28 223. Naomi Daigle, Homer, AK 1:40:22 224. Jodi Harskamp, Anchorage, AK 1:41:54 225. Jill McLeod, Anchorage, AK 1:41:55 226. Margaret Cunningham, Anchorage, AK 1:42:17 227. Billie Jo Kopsack, Palmer, AK 1:42:36 228. Jaden Trboyevich, Anchorage, AK 1:42:39 229. Anna Martin, Clearlake, WA 1:43:55 230. Amy Brumbaugh, Anchorage, AK 1:45:09 231. Kathryn Erbes, Big Sky, MT 1:45:50 232. Kathryn Rose, Anchorage, AK 1:45:55 233. Nikole Boggs, Seattle, WA 1:46:03 234. Leslie Rawson, Anchorage, AK 1:46:04 235. Angel Peterson, Saraland, AL 1:46:08 236. Crystal Leonetti, Anchorage, AK 1:46:46 237. Katie Peot, Missoula, MT 1:47:37 238. Kathleen Morrison, Soldotna, AK 1:48:38 239. Shelby Bates, Anchorage, AK 1:48:50 240. Jean Labonte, Eagle River, AK 1:48:54 241. Lindsey Gerlach, Chugiak, AK 1:50:16 242. Veronica Bunch, Seward, AK 1:50:29 243. Dani Buckley, Anchorage, AK 1:50:53 244. Araya Fejes, Seward, AK 1:52:08 245. Jen Yach, Anchorage, AK 1:52:25 246. Nancy Osborne, Bellbrook, OH 1:53:04 247. Hope Szymoniak, Anchorage, AK 1:53:19 248. Ava Cook, Eagle River, AK 1:55:37 249. Wendy Bryden, Moose Pass, AK 1:57:35 250. Fina Kiefer, Palmer, AK 1:57:46 251. Keegan Lorring, Soldotna, AK 1:59:21 252. Zoee Beiergrohslein, Eagle River, AK 1:59:48 253. Linnea Dohring, Anchorage, AK 2:00:20 254. Leslie Dickson, Anchorage, AK 2:00:59 255. Sheri Boggs, Soldotna, AK 2:02:53 256. Jenny Sheasley, Anchorage, AK 2:03:22 257. Andrea Hawkins-Daarud, Houston, TX 2:03:34 258. Brenna Berry, Homer, AK 2:04:39 259. Hannah Farr, Chugiak, AK 2:05:53 260. Jessie Huett, Seward, AK 2:06:06 261. Erica Hausfeld, Homer, AK 2:06:55 262. Jennifer Morse, Anchorage, AK 2:10:42 263. Sarah Gray, Salcha, AK 2:12:52 264. Yereth Rosen, Anchorage, AK 2:14:51 265. Cydney Brown, Anchorage, AK 2:15:06 266. Holly Holman, Palmer, AK 2:15:52 267. Bonnie Moore, Anchorage, AK 2:17:17 268. Marlee Ross, Denton, TX 2:18:50 269. Sarah Warnke, Eagle River, AK 2:23:46 270. Cara Jacobson, Walla Walla, WA 2:28:19 271. Adjoa Smalls-Mantey, New York, NY 2:29:23

Allie McLaughlin sets the new record at the women’s Mount Marathon Race on July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Allie McLaughlin sets the new record at the women’s Mount Marathon Race on July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Tania Boonstra, an incoming freshman at Soldotna High School, finishes second at the girls junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Tania Boonstra, an incoming freshman at Soldotna High School, finishes second at the girls junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Palmer’s Coby Marvin finishes ahead of Ali Papillon of Boulder, Colorado, to win the boys junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Palmer’s Coby Marvin finishes ahead of Ali Papillon of Boulder, Colorado, to win the boys junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Rosie Conway of Anchorage wins the girls junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Rosie Conway of Anchorage wins the girls junior Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Fred Moore (420) finishes his record 52nd men’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Fred Moore (420) finishes his record 52nd men’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Hannah Lafleur leads a trail of runners to the finish to take second in the women’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Hannah Lafleur leads a trail of runners to the finish to take second in the women’s Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

More in Sports

Anchorage's Will Ross rides to victory in the Soggy Bottom 100 on Saturday, Aug. 6, 2022, on Alaska's Kenai Peninsula. (Photo provided by Angela DiBeradino)
Anchorage’s Ross gets record back in Soggy Bottom 100

Anchorage’s Will Ross now has Alaska’s most coveted endurance mountain biking record.… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Hints from Nick on catchin’ cohos

Silvers loathe direct sunlight and are spooked by shadows

tease
Hogue, Aldridge win Soldotna Cycle Series 5

Dylan Hogue and Morgan Aldridge picked up victories at the fifth Soldotna… Continue reading

Take a number. The "patients" wait briefly in the trap box before being seen and released upstream to continue their migration. (Photo by Ryan Hagerty/USFWS)
Refuge Notebook: Anatomy of a fish weir — Keeping a finger on the pulse of Alaska’s salmon runs

During a routine physical exam, your doctor checks your vitals: Weight, heart… Continue reading

Mt. Redoubt rises above Cook Inlet and the Anchor River drainage as fireweed is in bloom, as seen from Diamond Ridge Road on Friday, July 22, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Out of the Office: Take the long way around

“Slow Down. What’s the hurry?” reads an inscription on the Reuben Call… Continue reading

tease
Ulman, Davis win final Salmon Run Series race of season

Sean Ulman and Kristin Davis won the fifth and final Salmon Run… Continue reading

Morgan Aldridge leads riders down a hill at the start of Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Aldridge, Iannaccone excel at Moose Nugget Triathlon

Sterling’s Morgan Aldridge and Kenai’s Jon Iannaccone both had notable performances Sunday… Continue reading

tease
Dubovsky, Raney win Res Pass Ultras

Elizabeth Dubovsky and Miles Raney won the Resurrection Pass Ultra Races on… Continue reading

Seward's Erik Johnson finishes the men's Mount Marathon Race in Seward, Alaska, on Monday, July 4, 2022. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Deal, Hecht, Johnson put in strong performances at Alyeska Cirque Series

Taylor Deal, Galen Hecht and Erik Johnson led those with Kenai Peninsula… Continue reading

Most Read