Soldotna junior Jersey Truesdell (pointing) is mobbed by teammates after scoring a touchdown Aug. 10, 2018, against West Anchorage at Justin Maile Field in Soldotna. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Soldotna junior Jersey Truesdell (pointing) is mobbed by teammates after scoring a touchdown Aug. 10, 2018, against West Anchorage at Justin Maile Field in Soldotna. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Truesdell, Benner earn big honors for SoHi

The Soldotna football team earned three of the five major awards in Division II all-state balloting announced Saturday.

Junior Jersey Truesdell was Offensive Player of the Year, while senior Levi Benner was named Lineman of the Year and Eric Pomerleau was Assistant Coach of the Year. Bob Adkins of Eagle River was Coach of the Year, while Deondric Henderson of Lathrop was Defensive Player of the Year.

Truesdell was first-team all-state at both quarterback and defensive back. He had over 1,400 yards combined rushing and passing.

“He was a dual threat for us and did a phenomenal job,” Brantley Jr. said. “He was the hub of our offense and did the checks at the line of scrimmage. He executed our option game and we were able to put a lot of things on him.

“His progress over the course of the season was fun to watch.”

Benner was first team at offensive tackle and defensive line.

“I thought our line play was better than anybody else, so it was great to see him get recognition,” Brantley Jr. said.

Junior Aaron Faletoi was first team at halfback and defensive line.

“Aaron is just a beast,” Brantley Jr. said. “He’s just a physical specimen. He’s a next-level kind of kid that I think we’ll see play on Saturday in another year.”

Junior Galen Brantley III was first team at tight end and middle linebacker. Brantley Jr. said his son remained a receiving threat and great blocker this season, but he really blossomed as a defensive player.

Junior Hudson Metcalf made first team as an outside linebacker.

“He really cuts the field in half for us,” Brantley Jr. said. “Teams can’t get outside of him, so that leads to a lot of our defensive success.”

Finally, junior Zach Hanson was on the first team as a utility player.

Peninsula players get win at Shrine Classic

Five Kenai Peninsula players were on the winning team Saturday at the Shrine Classic at The Dome in Anchorage.

The players were all on the Gray Team, which won 29-6 and was coached by Soldotna head coach Brantley Jr.

The players were Beau Frieberg and Chris Kingsland of Seward, Joseph Mcleod of Nikiski, Jarett Wilson of Kenai, and Benner and Cody Nye of Soldotna.

Brantley Jr. said Wilson played defensive end and made a lot of tackles, while Nye, at center, and Benner, at right tackle, anchored the offensive line. The coach also said Mcleod was solid on the defensive line.

Brantley Jr. gave credit to central peninsula resident Jack Clouse for turning the Shrine Classic into a great event.

“I’ve been involved since ‘06 and this was by far the biggest crowd,” Brantley Jr. said. “He’s put a lot of time and energy into the game. It’s seen so much growth in three years, it’s remarkable.”

Brantley Jr. said there is so much talent on the field, it looks like a small college game.

The coach also was happy to have Adam Byrne running his defense. Byrne is an assistant at Soldotna, but back when Byrne was playing at now-closed Skyview High School, Brantley Jr. brought him to the Shrine Classic as a player.

Division II

Offensive Player of the Year: Jersey Truesdell, Soldotna

Defensive Player of the Year: Deondric Henderson, Lathrop

Lineman of the Year: Levi Benner, Soldotna

Coach of the Year: Bob Adkins, Eagle River

Assistant Coach of the Year: Eric Pomerleau, Soldotna

First-team offense:

Quarterback — Jersey Truesdell, Soldotna; Running back — Aaron Faletoi, Soldotna; Brendyn Maschmeier, Lathrop; Fullback — Duston Corbin, Palmer; Wide receiver — Juan Mendez, Lathrop; Mason Piper, Eagle River; Tight end — Galen Brantley III, Soldotna; Tackle — Levi Benner, Soldotna; Corbin Tomaszewski, Lathrop; Guard — Danny Panama, Lathrop; Parker Smith, Palmer; Center — Joe Kimbrough, West Valley.

First-team defense:

Defensive line — Levi Benner, Soldotna; Aaron Faletoi, Soldotna; Corbin Tomaszewski, Lathrop; Jarett Wilson, Kenai; Outside linebacker — Deondric Henderson, Lathrop; Hudson Metcalf, Soldotna; Inside linebacker — Galen Brantley III, Soldotna; Jace Henry, Lathrop; Defensive back — Ryan Adkins, Eagle River; Jersey Truesdell, Soldotna; Avery Weston, West Valley; Michael Zandra, Lathrop.

First-team special teams:

Kicker — Ethan Raygor, West Valley; Punter — Jace Henry, Lathrop; Long snapper — Levi Farris, Palmer; Return specialist — Avery Weston, West Valley; Utility player — Zach Hanson, Soldotna.

Second-team offense:

Quarterback — Ryan Adkins, Eagle River; Luke Guggenmos, Palmer; Jaden Littell, Lathrop; Running back — Chase Bruesch, Palmer; Titus Riddall, Kenai; Isiah Warner, West Valley; Fullback — Micah Bartel, Kodiak; Wide receiver — Quinard Cox, Eagle River; Avery Weston, West Valley; Tackle — Tyler Linder, Palmer; Jarrett Wilson, Kenai; Guard — Orazio Ramos, Eagle River; Brennan Werner, Soldotna; Center — Matt Bellman, Eagle River.

Second-team defense:

Defensive line — Michael Cayword, Eagle River; Micah Natwick, Palmer; Merrick Stacey, West Valley; Brock Weatherspoon, North Pole; Outside linebacker — Duston Corbin, Palmer; Levi Farris, Palmer; Tim Pennington, Eagle River; Inside linebacker — Joe Kimbrough, West Valley; Orazio Ramos, Eagle River; Parker Smith, Palmer; Defensive back — Preston Damario, West Valley; Piper Mason, Eagle River; Wyatt Medcoff, Soldotna; Juan Mendez, Lathrop.

Second-team specialist

Kicker — Kaden McKibben, Kenai; Punter — Ryan Adkins, Eagle River; Long snapper — Galen Brantley III, Soldotna; Return specialist — Cy Updike, Soldotna; Utility player — Jayden Christiansen, Palmer.

Division III

Offensive Player of the Year: Jayden Manibusan, Eielson

Defensive Player of the Year: Ryan Armour, Eielson

Lineman of the Year: Scott Fry, Eielson

Coach of the Year: Dave DeVaughn, Eielson

Assistant Coach of the Year: Don Fry, Eielson

First-team offense:

Quarterback — Brendan Wang, Ketchikan; Running back — Jayden Manibusan, Eielson; Apete Sasiu, Houston; Fullback — Ryan Armour, Eielson; Tight end — Brock Renson, Eielson; Wide receiver — Isaac Minema, Monroe; CJ Jasper, Ketchikan; Tackle — Jack Sasiu, Houston; Guard — Scott Fry, Eielson; Wakefield Kremer, Houston; Center — Shawn Graham, Houston.

First-team defense:

Defensive line — Stevie Byron, Ketchikan; Shawn Graham, Houston; Scott Fry, Eielson; Brock Renson, Eielson; Inside linebacker — Josh Gray, Monroe; Ben Heather, Barrow; Outside linebacker — Ryan Armour, Eielson; Owen Mulhaney, Houston; Defensive back — Isaac Minnema, Monroe; Jayden Manibusan, Eielson; Apete Sasiu.

First-team special teams:

Kicker — Jordan Higbee, Monroe; Punter — Rhiley Spott, Redington; Return specialist — CJ Jasper, Ketchikan; Long snapper — Eli Benson, Redington; Utility player — Anthony Fruean, Barrow.

Second-team offense:

Quarterback — Payton DeVaughn, Eielson; Running back — Josh Gray, Monroe; Beau Freiberg, Seward; Fullback — Kennedy Fono, Houston; Tight end — Brandon Wieber, Ketchikan; Wide receiver — Jordan Higbee, Monroe; Christopher Carlson, Ketchikan; Tackle — Mason Johnson, Eielson; Sebastian Sia, Barrow; Jadin Mann, Homer; Guard — Joey Rodriguez, Eielson; Dustin Mullins, Nikiski; Center — Brian Filipo, Barrow.

Second-team defense:

Defensive line — Joe McLeod, Nikiski; Steven Harshman, Seward; Joey Rodriguez, Eielson; Brian Filipo, Barrow; Inside linebacker — Kennedy Fono, Houston; Josh Manwiller, Homer; Outside linebacker — Isaac Garcia, Monroe; Gavin Mulhaney, Houston; Defensive back — Jordan Higbee, Monroe; CJ Jasper, Ketchikan; Chris Kingsland, Seward.

More in Sports

tease
Hoops roundup: Seward girls notch first win of season

The host Seward girls basketball team defeated Unalaska 48-29 on Saturday in… Continue reading

Kenai's Caden Warren, Landon Cialek and Logan Mese celebrate a goal by Mese against Palmer on Friday, Jan. 21, 2022, at the Kenai Multi-Purpose Facility in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Railbelt hockey tightens even more

Kenai gets big weekend sweep

tease
Brown Bears snap 10-game skid

The Kenai River Brown Bears snapped a 10-game losing streak with a… Continue reading

tease
Kenai, Nikiski squads take road losses

The Kenai Central girls and boys basketball teams were swept at Chugiak… Continue reading

Houston’s Daniel Matveev celebrates a goal against Soldotna on Thursday, Jan. 20, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi, Homer hockey take losses

The Houston hockey team notched a 6-1 victory over Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Bears return home for 3-game set

The Christmas break threw the Kenai River Brown Bears out of their… Continue reading

Michael Armstrong, seated, in sled, gives his mother, Sylvia Jander, the unique Alaska experience of driving a sled-dog team in February 1989 in Anchorage, Alaska. (Photo by Jenny Stroyeck)
Fill out the squares of the Alaska Adventure Bingo Card

Moose, bears, sled dogs wolves, whales oh my: Alaska offers many adventures to check off.

Dog sick fungus, named for its resemblance to canine vomit, is neither vomit nor a fungus. It is a kind of slime mold common in tundra. (Photo by Matt Bowser/USFWS)
Refuge Notebook: Names of living things have much to say

As we at the Kenai National Wildlife Refuge seek to know about… Continue reading

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

Most Read