Thomason, Aldridge, Showalter win at Soldotna Cycle Series

Eric Thomason, Morgan Aldridge and Landen Showalter were the winners in the 12-kilometer race Thursday in Soldotna Cycle Series Race 6 at Tsalteshi Trails.

Thomason nipped Tyle Owens for the win, crossing at 30 minutes, 39 seconds, one second ahead of Owens. Jim Hall was a little more than a minute behind in third.

The race for the women’s title also was close, with Morgan Aldridge finishing at 37:40 to top Angie Brennan by four seconds. Jen Showalter was in third place at 39:45.

Landen Showalter was the top youth rider at 39:46, while Ethan Hogue was second at 51:47 and Madison McDonald was third at 53:02.

The six-kilometer race went to Sorin Sorensen at 21:04. Sheryl Nelson was second overall and the top woman at 22:12, while Toli Bouthwell was third overall and the top youth at 23:54.

There are two weeks of the Soldotna Cycle Series left. All races are $5 for Tsalteshi members and $10 for nonmembers. Registration begins at 5:45 p.m., while racing is at 6:15 p.m.

Soldotna Cycle Series Race 6

12-kilometer race — 1. Eric Thomason, 30 minutes, 39 seconds; 2. Tyle Owens, 30:40; 3. Jim Hall, 31:46; 4. Mike Crawford, 31:48; 5. Brian Beeson, 32:36; 6. Tony Eskelin, 33:27; 7. Martin Renner, 34:31; 8. Tom Kobylarz, 34:32; 9. Cole Nelson, 34:48; 10. Eric Willets, 34:50; 11. Dave Edwards-Smith, 35:59; 12. Jamie Nelson, 36:17; 13. Marc Romano, 36:18; 14. Nathan Kincaid, 36:37; 15. Jordan Chilson, 36:41; 16. Kevin Lauver, 37:15; 17. Jeff McDonald, 37:33; 18. Morgan Aldridge (1st place women), 37:40; 19. Angie Brennan (2nd place women), 37:44; 20. Rob Carson, 38:18; 21. Jen Showalter (3rd place women), 39:45; 22. Landen Showalter (1st place youth), 39:46; 23. Zeb Kirk, 39:47; 24. Jon Iannoccone, 40:39; 25. Dustin Henkin, 41:25.

26. Scott Huff, 41:33; 27. Will Morrow, 42:04; 28. James Showalter, 42:42; 29. Mark Forbes, 43:04; 30. Patty Moran (women), 43:17; 31. Dustin Brito, 43:22; 32. John Tabor, 44:04; 33. Cassie Collins (women), 44:29; 34. Dan Balmer, 44:44; 35. Carl Kincaid, 45:07; 36. Jen Tabor (women), 45:08; 37. Peter DiCarlo, 50:38; 38. Michelle Thomason (women), 51:06; 39. Darrell Kincaid, 51:32; 40. Dana McDonald (women), 51:46; 41. Ethan Hogue (2nd place youth), 51:47; 42. Madison McDonald (3rd place youth), 53:02; 43. Kelly Sederholm, 57:08; 44. Tony Oliver, 57:37; 45. Sean Raften (youth), 59:02.

Six-kilometer race — 1. Sorin Sorensen, 21:04; 2. Sheryl Nelson (1st place woman), 22:12; 3. Toli Boutwell (1st place youth), 23:54; 4. Kristin Morrow (2nd place women), 23:57; 5. Jacob Nabholz (2nd place youth), 28:15; 6. Will Smith (3rd place youth), 29:43; 7. Robert Carson (youth), 29:54; 8. Caleb Long (youth), 30:51; 9. Toby Long, 30:52; 10. Audrey McDonald (youth), 31:31; 11. Susan Nabholz (3rd place women), 38:01.

More in Sports

tease
Saturday hoops: Seward girls, Houston boys win Seahawk Classic; CIA boys win NIT

The Seward girls and Houston boys won titles at the Seahawk Classic… Continue reading

The Soldotna hockey team won the Division II state championship at the Patty Center in Fairbanks, Alaska, on Saturday, Feb. 4, 2023. (Photo provided)
SoHi hockey claims Division II title; Kenai 4th

The Soldotna hockey team defeated Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale 2-1 on Saturday to… Continue reading

tease
Steel notch 2-game sweep of Brown Bears

The host Chippewa (Wisconsin) Steel completed a two-game sweep of the Kenai… Continue reading

tease
State hockey: SoHi makes state final; Kenai to play for 4th

Soldotna, the No. 3 seed, defeated No. 2 seed Palmer 1-0 on… Continue reading

tease
Friday hoops: Homer sweeps Nikiski; CIA boys make final of NIT

The host Homer girls and boys basketball teams swept Nikiski on Friday… Continue reading

tease
Brown Bears fall to Steel

The visiting Kenai River Brown Bears had a two-game winning streak snapped… Continue reading

tease
SoHi wins, Kenai loses on opening day at state hockey

The Soldotna hockey team won and Kenai Central lost Thursday at the… Continue reading

tease
Ninilchik, Seward split; CIA girls, boys move to NIT semis

The Ninilchik and Seward basketball teams split on the opening day of… Continue reading

Nature-based solutions like conserving peatlands and encouraging beaver in the right places and times are promising tools for ensuring abundant cool waters for fish and people. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Water is life

When you think of Alaska and wildlife, the image of waters teeming… Continue reading

Most Read