Kenai Central senior Allie Ostrander (488) jogs in front of the crowd with the field of runners after winning the 4A girls 3,200-meter race at the Alaska state track and field meet at Dimond Alumni Field in Anchorage.

Kenai Central senior Allie Ostrander (488) jogs in front of the crowd with the field of runners after winning the 4A girls 3,200-meter race at the Alaska state track and field meet at Dimond Alumni Field in Anchorage.

State records fall at sizzling track meet

The higher the temperatures climbed, the more the records dropped this weekend at the Alaska state high school track and field championships.

Over two days of competition at Dimond Alumni Field in Anchorage and with hardly a cloud in sight, temperatures soared into the 70s and new fast times seared into the record books. Overall, nine new state bests were cemented, with seven of them coming Saturday alone.

After seniors Allie Ostrander of Kenai Central and Levi Thomet of Kodiak erased the old 3,200-meter distance run times Friday, both repeated the feat in the 1,600 races Saturday to close out illustrious eras of domination.

In the shorter races, 1-2-3A girls sprinter Tanner Ealum of ACS demolished old marks in the 200- and 400-meter events, striking out the 200 record with a time of 24.74 seconds before crushing former Kenai runner Lierin Flanagan’s 2010 state record of 55.95 seconds by more than a second with a new time of 54.87.

In the 4A girls 300-meter hurdles, Thunder Mountain’s Naomi Welling erased a 21-year-old record with a time of 44.27 seconds, beating the old mark of 44.93 that Chugiak’s Laura Kelly set in 1994.

Two relays also saw additions to the record book, as the Soldotna girls finally made their assault on the 3,200-meter relay official with a time of 9:27.39 that surpassed the previous record by nearly eight seconds. In the 4A boys 400-meter sprint relay, the West Valley boys squad edged out the 2006 mark of 43.50 seconds with a new time of 43.47.

Even when previous records weren’t being broken, they were at least being threatened. West Valley’s Charles Sudduth came .01 seconds from tying former Soldotna sprinter Joel Knight’s 1995 record of 10.90 seconds, and the Eagle River girls 1,600-meter relay came within a second of the 4:01.72 that the 2010 Kenai squad managed. In the 4A girls 800, Ostrander threatened the 2011 record of 2:10.42, held by Wasilla’s Morgan Dampier, running a PR of 2:11.29.

The Kodiak boys ultimately secured the 4A team championship with 83 points, beating runner-up Lathrop by 20 points and third-place Kenai by 22. Soldotna finished 10th in the team standings.

South won the 4A girls team title with 76 points, finishing with 22 more than runner-up Kenai. The Kards ended up with two more than third-place Dimond. The Soldotna girls finished in a tie for fifth with Colony, both teams sporting 49 points.

ACS swept the team titles among 1-2-3A schools, the boys dominating with 119.5 points to second-place Eielson’s 72. The Seward boys claimed third place with 51 points, Homer took fifth, Nikiski took 11th and CIA tied for 19th.

While the ACS girls won the team title, they at least had competition. Homer finished second, 15 points behind the 95 that ACS compiled. The Seward girls clinched fifth, while CIA finished ninth and Nikiski took 17th.

SATURDAY

The day began with the smashing success of the Soldotna girls 3,200-meter relay victory that saw the Stars slice almost eight seconds off the 2004 mark of 9:35.21. The combined efforts of Daisy Nelson, Olivia Hutchings, Sadie Fox and Dani McCormick produced a new standard of 9:27.39.

“It hurt,” Hutchings exclaimed between heavy breaths at the finish line.

“It’s our senior year so it feels good,” added Fox, who graduated this year, along with McCormick.

Nelson provided the opening 800-meter burst for the Stars before handing off to Hutchings at about the 2:24 mark. Hutchings passed the baton off to Fox after running a split of about 2:18, and Fox handed off to McCormick with a split of 2:27. McCormick finished off the new fastest time with a blistering split of 2:16.

When asked how long they would like to see their time stand, the response was unanimous — forever.

“If someone does break it, they’re … pretty fast,” said McCormick.

The next record to fall came in the 4A girls 1,600 meters, when Allie Ostrander lowered her own mark from last year by over a second. Ostrander posted a time of 4:48.32, identical to her region meet time a week ago.

The following event, the 4A boys 1,600, saw a much older record fall. Kodiak’s Levi Thomet erased the 1985 mark left by Bartlett legend Doug Herron of 4:13.0 (hand-timed) with a new best of 4:12.17. Thomet said the goal was to dip under 4:10 for the race, but the combination of the heat and previous races left him a bit drained.

“It was definitely the hardest race this weekend,” Thomet said. “But I’m glad to get the record for Kodiak. Gotta keep that Bear legacy going.”

Later in the day, Herron himself presented Thomet with the winners medal, briefly posing atop the podium with Thomet in a symbolic passing of the torch.

Next up on the chopping block was the girls 400 meters, and Ealum left no choice for the rest of the field to watch as she quickly built a gap and won with an eye-popping time of 54.87 seconds.

After Welling took down the girls 300-meter hurdling record, Ealum struck again in the 200-meter dash, cutting over three-tenths off one of the oldest marks in the book, a hand-timed stat of 25.1 seconds from Yvette Ervin of Eielson that has stood since 1982.

Late in the day, Soldotna’s Tim Duke won a race he seemed destined to win, the 300-meter hurdles. Entering the weekend, no other competitor in the state had come within two seconds of Duke’s best time, and after realizing the 2011 record of 38.58 seconds by South’s Elliott Bauer was within reach, Duke decided to go for it.

Ultimately, Duke fell short with a time of 38.90 seconds, but still blew away the field en route to the victory, posting a new PR and fastest in the state this year.

“A 38.9, that’s still pretty good,” Duke said. “I’ve PR’ed four times this year, so that’s good.”

Using his incredibly long strides to gap the field right from the gun, Duke used the inside lane in the curve to pass the remaining hurdlers in the outside lanes and kept his focus ahead, one leap at a time.

“I think I’ve always had it, and I’ve just slowly gotten better by working on it,” Duke said about his pure speed. “We’ve done a lot of 150 (meter) drills and that’s helped my speed.”

The SoHi senior said it was the best possible race he could have ran, but after hearing the time called out on the loudspeakers while walking his victory lap, Duke sunk down in obvious disappointment.

“I was nervous about it before the race, I knew it was there,” Duke said.

Among the 1-2-3A crowd, the Homer girls enjoyed a successful day in the relay races, winning three of the four and finishing second in the other one. The Mariners claimed victories in the 400, 800 and 1,600-meter relays.

The members of the 400-meter sprint relay — Ziza Shemet-Pitcher, Aurora Waclawski, Angie Cardoza and Sarah Wolf — credited good coaching and relentless practice on handoffs for their success.

“We’ve done too many to count,” Cardoza said.

The team won the 1,600-meter relay a year ago, but with the addition of Wolf, a freshman, was able to nail down two others. Homer coach Bill Steyer praised the team and said the success of all three relays came down to the dedication and commitment of the group.

“They’re an incredible group of girls, and we’re really happy with them,” Steyer said. “I don’t think we’ve ever had this much success in relays.”

Shemet-Pitcher and Cardoza were joined by Crystal Crane and Lauren Evarts in the victorious 800-meter relay, which won with a time of 1:51.73, and Waclawski joined the group of Shemet-Pitcher, Cardoza and Crane in the winning 400-meter relay with a time of 52.80 seconds.

Among other Peninsula athletes that claimed victory, Kenai sophomore Josh Jackman uncorked a leap of 21 feet, 9 inches, in the 4A boys long jump to beat runner-up Tim Duke by 10 inches. Jackman also joined the second-place Kenai boys 1,600-meter relay with a fast anchor leg that saw him pass two other teams to grab the silver medal.

FRIDAY

Heat took its toll on competitors on Friday’s opening day of the meet, but it still wasn’t enough to slow down the fastest runners in the nation. Not enough to save a record, at least.

Ostrander and Thomet posted new Alaska state high school track records in the girls and boys 3,200 meter runs, respectively, on a sweltering Friday afternoon. Ostrander lowered her own state record by four seconds with a time of 10 minutes, 9.73 seconds, while Thomet broke former Palmer runner Jake Parisien’s 2008 record by almost two seconds with a new time of 9:09.41.

While both distance phenoms have posted faster times this year — 9:58.74 for Ostrander and 8:54.24 for Thomet — Friday’s results still helped stamp the pairs legacy in Alaska high school distance running.

“It’s just a really special moment for me because it’s my last track meet of high school,” Ostrander said. “It’s kind of a steppingstone before I go off to college.”

Ostrander said if it was a cooler day, she believes she could have repeated the feat of breaking 10 minutes for the third time this year. But, alas, Friday dawned with clear skies and an intense sun shining down.

“It drained my energy pretty quickly, I was hoping it wouldn’t be too hot,” she said. “It was a little bit of a scorcher.”

But with the slogan, “I run like a girl. Run a little faster and you can too,” plastered on her warmup shirt — courtesy of senior teammate Alex Bergholtz — Ostrander proved once again that she’s one of the top talents at the meet, as she also beat out all but 1-2-3A boys winner Kaleb Korta of Galena in the small-schools boys race.

She also proved to be one of the classiest. Instead of taking part in the tradition of jogging down the track solo with the Alaska state flag in her hand, as all state champions are prodded to do, Ostrander invited the rest of the girls field of runners to join her in celebrating their own personal accomplishments.

“We were all talking about it before the race, let’s just jog and all get first place, and we’ll all win,” Ostrander said.

As one of the legendary Kardinals leaving the Kenai Peninsula, perhaps it was the best way to leave her mark on the track race that she’s become known for. Let everyone join in on the celebration and inspire them to greater heights.

Ostrander said she hopes that her time at Kenai Central High has provided motivation for future Kardinals to create a lasting impact on the running scene in Alaska.

“I really hope I have, and I really think Kenai has a really bright future,” Ostrander answered when asked if she believes she has left a legacy, adding that the current crop of Kenai freshman have come to be known as the freshman force.

“I’m hoping Alex (Bergholtz) and I have had enough time to inspire them and make an impact on them, and create a bit of a running legacy at Kenai,” Ostrander said. “I’m so ready to go to college and try something new and have new competitors, but I’m also sad to say goodbye to my team because I know how talented they are, and they’re going to shake things up in the next few years.

“I wish I could be a part of it.”

In the boys race, Thomet never looked back en route to the record-breaking victory, but if he did, he would have seen Kenai brothers Jonah and Jordan Theisen hot on his heels, which he added were quite hot themselves.

“I guess I should’ve have worn other socks,” Thomet said, pointing to his short, black Ralph Lauren socks that lay under his bright pink track spikes.

In the heat of the day, the hot, hard, burgundy surface of the track gave Thomet blisters, or at least he thought so. Just moments after finishing third with a PR of 9:31.67, Jordan Theisen also complained of aching feet, and twin brother Jonah, who claimed second with a time of 9:26.44, said the thin soles of every racer’s track spikes did them no favors.

“It just radiates off the track,” Jonah said.

Both Theisens took their usual spots of second and third behind Thomet for much of the race, but were challenged by Dimond’s Chandler Lokanin for the duration of the race. Still, Jonah said he has come to grips with having to contend with one of the country’s fastest prep runners.

“It kind of sucks because you’re always finishing second, but it’s cool because you’re among an elite runner like that,” Jonah said about Thomet.

Thomet started his race with an opening lap of 64 seconds, then fell into a rhythm of lap times ranging from 68 to 70 seconds, coming across the mile mark in approximately 4:27, well on pace to break not only Parisien’s 2008 record but also former East runner Don Clary’s 1975 record in the two-mile of 9:04.4, which equates roughly to 9:01 in a 3,200.

Ultimately, the heat took hold and Thomet slipped in the final 800 meters.

“I was hoping it was going to be a great day, I was gonna go out and feel great,” Thomet said. “But right at the end, it hit me.

“I was talking to Allie, too, and she said, yeah it’s killer.”

In the boys 1-2-3A race, Seward sophomore Hunter Kratz finished second, well behind winner Kaleb Korta of Galena, but he had to outsprint Korta’s teammate, Jacob Moos, for the spot.

“Having not qualified last year after coming so close, it’s really satisfying,” Kratz said. “It’s exciting because I’ve put in a lot of work.”

Kratz managed to PR with a time of 10:09.82. Hailing from the small harbor town of Seward only added to his excitement.

“The experience is awesome, I’m kind of starstruck,” Kratz said. “We rarely race against some of these kids, being from Seward, so it’s good to see where we stack up.”

Seward senior Howie Hubbard also picked up a win in the 1-2-3A boys shot put, heaving a toss of 45 feet, 3 inches, to secure the win over Nikiski junior Luke Johnson, who threw a distance of 44 feet, 9 inches.

 

Class 1-2-3A meet

BOYS

Team scores: 1. Anchorage Christian 119.5; 2. Eielson 72, 3. Seward 51, 4. Petersburg 48, 5. Homer 46, 6. Monroe 40, 7. Sitka 38, 8. Galena 33, 9. Glennallen 28, 10. Wasilla Lake Christian 25, 11. Nikiski 18, 12. Grace Christian 15.5, 13. Valdez 15, 14. Haines 9, 15. Thorne Bay 6, 16. Houston 3, 17. tie, Delta Junction and Gustavus 2, 19. tie, Cook Inlet Academy and Tri Valley 1.

100 – 1. Jordan Sondergaard, Glennallen, 11.57; 2. Brandon Tulcey, Sitka, 11.68; 3. Nick Brazier, Eielson, 11.68; 4. Shaun Quinn, ACS, 11.82; 5. Jake Richter, Homer, 11.96; 6. Bobby Wilson, ACS, 12.01; 7. John Shank, Homer, 12.10.

200 – 1. Jordan Sondergaard, Glennallen, 23.30; 2. Shaun Quinn, ACS, 23.45; 3. Nick Brazier, Eielson, 23.79; 4. Brandon Tulcey, Sitka, 23.93; 5. Kalib Dunlap, Eielson, 24.40; 6. Teddy Croft, Homer, 24.60; 7. Casey Bradford, Haines, 24.66.

400 – 1. Michael Todd, ACS, 49.75; 2. Jordan Sondergaard, Glennallen, 51.17; 3. Uri Simmers, ACS, 53.35; 4. Luke Coverdelt, ACS, 53.91; 5. Corneil Mingo, Eielson, 54.57; 6. Casey Bradford, Haines, 54.70; 7. Tell Tripple, Thorne Bay, 55.16.

800 – 1. Michael Todd, ACS, 2:02.46; 2. River Quitslund, Petersburg, 2:02.99; 3. Michael Marshall, Seward, 2:03.96; 4. Kaleb Korta, Galena, 2:05.22; 5. Thomas Zweifel, Seward, 2:06.05; 6. Jacob Moos, Galena, 2:11.97; 7. Sean Dorsey, Glennallen, 2:18.81.

1,600 – 1. Michael Todd, ACS, 4:21.90; 2. Kaleb Korta, Galena, 4:24.49; 3. Hunter Kratz, Seward, 4:39.00; 4. Michael Marshall, Seward, 4:41.18; 5. Jacob Moos, Galena, 4:41.64; 6. River Quitslund, Petersburg, 4:41.66; 7. Colin Baciocco, Sitka, 4:42.65.

3,200 — 1. Kaleb Korta, Gal, 9:47.10; 2. Hunter Kratz, Sew, 10:09.82; 3. Jacob Moos, Gal, 10:09.94; 4. Colin Baciocco, Sit, 10:15.17; 5. Jordan Beachy, Hom, 10:20.37; 6. Blake Bennett, ACS, 10:21.44.

110 hurdles – 1. John Minder, Monroe, 16.70; 2. Ben Zarlengo, Petersburg, 17.18; 3. Jake Palmberg, Wasilla Lake Christian, 17.26; 4. Brian Peters, ACS, 17.72; 5. Ben Sobek, ACS, 17.99; 6. Casey Bell, Petersburg, 18.16; 7. Jonathan Railing, ACS, 18.30.

300 hurdles – 1. Kalib Dunlap, Eielson, 41.82; 2. Connor Seay, Homer, 42.61; 3. John Minder, Monroe, 43.71; 4. Brian Peters, ACS, 43.87; 5. Jake Palmberg, Wasilla Lake Christian, 44.88; 6. Jonathan Railing, ACS, 45.19; 7. Andrew Waler, Monroe, 45.40.

400 relay – 1. ACS 46.16; 2. Homer 46.20; 3. Sitka 46.53; 4. Eielson 46.79; 5. Monroe 47.65; 6. Grace Christian 48.54; 7. Thorne Bay 48.73.

800 relay – 1. ACS 1:36.00; 2. Homer 1:36.26; 3. Eielson 1:36.61; 4. Monroe 1:38.21; 5. Sitka 1:38.62; 6. Thorne Bay 1:42.06; 7. Nikiski 1:43,.66.

1,600 relay – 1. ACS 3:37.34; 2. Petersburg 3:40.02; 3. Eielson 3:47.06; 4. Monroe 3:49.71; 5. Valdez 3:49.95; 6. Thorne Bay 3:49.97.

3,200 relay — 1. ACS, 8:26.46; 2. Seward, 8:33.76; 3. Valdez, 8:56.90; 4. Sitka, 8:58.32; 5. Monroe, 8:59.27; 6. Homer, 9:10.00.

Discus — 1. Ben Zarlengo, Pet, 134—5; 2. Luke Johnson, Nik, 126—2; 3. Howie Hubbard, Sew, 119—2; 4. Matthew Green, Hai, 117—10; 5. Evan Marsh, Pet, 115—4; 6. Casey Bradford, Hai, 112—5.

High jump — 1. Brody Neufeld, WLC, 6—0; 2. Lucas Button, Mon, 5—10; 3. Patrick Stanton, Val, 5—8; 4 (tie). Braden Nieder, Gra, Lane Kaltenbach, ACS, 5—4.

Long jump — 1. Antonio Griffith, Eie, 20—1 3-4; 2. Brandon Tulcey, Sit, 19—7 1-4; 3. Jake Palmberg, WLC, 19—3 1-2; 4. Connor Seay, Hom, 18—9; 5. Brogan Nieder, Gra, 18—7 1-2; 6. Lane Kaltenbach, ACS, 17—1 3-4.

Triple jump – 1. Antonio Griffith, Eielson, 40-3; 2. Cornell Mingo, Eielson, 39-1.5; 3. John Shank, Homer, 38-10.75; 4. Brogan Nieder, Grace Christian, 38-10; 5. Braden Nieder, Grace Christian, 38-7; 6. Vitaliy Kurlichenko, Delta Junction, 38-5.75; 7. Teddy Croft, Homer, 37-9.25.

Shot put – 1. Howie Hubbard, Seward, 45-3; 2. Luke Johnson, Nikiski, 44-9; 3. Evan Marsh, Petersburg, 41-3.5; 4. Randy Kohutek, ACS, 39-3.5; 5. John Koenaman, Houston, 39-3; 6. Matthew Tuaau, Gustavus, 38-6; 7. Logan Juhi, Tri Valley, 35-1.5.

GIRLS

Team scores: 1. Anchorage Christian 95, 2. Homer 80, 3. Grace Christian 78; 4. Petersburg 40; 5. Seward 34, 6. Glennallen 30, 7. Valdez 28, 8. Hutchison 26, 9. Cook Inlet Academy 24, 10. Tri Valley 21, 11. Holy Rosary Academy 16, 12. tie, Sitka and Cordova 14, 14. tie, Delta Junction, Eielson and Thorne Bay 13, 17. Nikiski 11, 18. Haines 8, 19. Houston, 20. Monroe 2.

100 – 1. Tanner Ealum, ACS, 12.11; 2. Zoe Langseth, Valdez, 13.03; 3. Kelsea Wollmann, Eielson, 13.24; 4. Christina Ellis, Grace Christian, 13.31; 5. Madison Orth, Cook Inlet Academy, 13.60; 6. Saskia Harrison, Hutchison, 13.63; 7. Sydney Jamison, Monroe, 13.66.

200 – 1. Tanner Ealum, ACS, 24.73 (new state record; old record 25.1, Yvette Ervin, Eielson, 1982.; 2. Zoe Langseth, Valdez, 27.03; 3. Aurora Waclawski, Homer, 27.27; 4. Christina Ellis, Grace Christian, 27.68; 5. Sarah Newton, Grace Christian, 27.72; 6. Veronica Yanish, Hutchison, 27.93; 7. Gabriella Cagle, Sitka, 28.46.

400 – 1. Tanner Ealum, ACS, 54.86 (new state record; old record 55.95, Lieren Flanagan, Kenai Central, 2010.; 2. Aurora Waclawski, Homer, 1:01.29; 3. Ziza Shermet-Pitcher, Homer, 1:02.39; 4. Crystal Crane, Homer, 1:03.10; 5. Taylee Nyquest, Thorne Bay, 1:04.82; 6. Sarah Wolf, Homer, 1:04.98; 7. Jennie Ohlund, Tri Valley, 1:06.89.

800 – 1. Briahna Gerlach, Glennallen, 2:16.99; 2. Elizabeth Balsan, ACS, 2:19.47; 3. Ruby Lindquist, Seward, 2:20.95; 4. Cheyenne Applegate, Grace Christian, 2:24.55; 5. Taylee Nyquest, Thorne Bay, 2:29.08; 6. Tessa O’Hara, ACS, 2:29.56; 7. Tavifa Timoshenko, Delta Junction, 2:35.26.

1,600 – 1. Briahna Gerlach, Glennallen, 5:00.74; 2. Elizabeth Balsan, ACS, 5:07.47; 3. Sara Hamberger, Cordova, 5:07.57; 4. Taylee Nyquest, Thorne Bay, 5:23.74; 5. Cheyenne Applegate, Grace Christian, 5:27.07; 6. Victoria Joslin, Delta Junction, 5:38.39; 7. Audrey Rosencrans, Homer, 5:47.79.

3,200 — 1. Briahna Gerlach, Gle, 11:10.58; 2. Sara Hamberger, Cor, 11:26.89; 3. Elizabeth Balsan, ACS, 11:35.43; 4. Ruby Lindquist, Sew, 11:38.75; 5. Taylee Nyquest, TB, 11:44.78; 6. Victoria Joslin, Del, 12:24.53.

100 hurdles – 1. Izabelle Ith, Petersburg, 15.46; 2. Madison Orth, Cook Inlet Academy, 16.48; 3. Lauren Evarts, Homer, 17.19; 4. Annie VanderWeide, Grace Christian, 17.40; 5. Emily Brockman, Seward, 18.36; 6. Lauren Jones, Homer, 18.39; 7. Christina Gough, Hutchison, 18.42.

300 hurdles – 1. Izabelle Ith, Petersburg, 47.84; 2. Zoe Langseth, Valdez, 48.46; 3. Lauren Evarts, Homer, 49.60; 4. Annie VanderWeide, Grace Christian, 50.34; 5. Isabella Saxe, Tri Valley, 51.09; 6. Alexis Quick, ACS, 51.43; 7. Madison Kranz, Sitka, 51.51.

400 relay – 1. Homer 52.80; 2. Grace Christian 53.84; 3. Hutchison 54.38; 4. ACS 55.46; 5. Seward 56,.44; 6. Nikiski 56.54; 7. Tri Valley 58.56.

800 relay – 1. Homer 1:51.73; 2. Grace Christian 1:52.40; 3. Eielson 1:54.93; 4. Tri Valley 1:54.93; 5. ACS 1:56.32; 6. Houston 1:56,74; 7. Hutchison 1:59.10.

1,600 relay – 1. Homer 4:13.82; 2. ACS 4:18.65; 3. Seward 4:28.17; 4. Valdez 4:28.75; 5. Delta Junction 4:36.68; 6. Tri Valley 4:52.81.

3,200 relay — 1. Gra, 10:22.85; 2. Homer, 10:36.96; 3. Seward, 10:45.01; 4. ACS, 11:17.10; 5. Delta Junction, 11:19.79; 6. Tri Valley, 11:56.22.

Shot put — 1. Ashley Logan, Gra, 37—8 1-2; 2. Hannah Edmonds, ACS, 36—2 1-2; 3. Mariyah Harrell, Sit, 29—9 1-2; 4. Autumn Gross, Hai, 28—6; 5. Amir Williams, ACS, 28—3; 6. Kimberly Quincy, Hou, 27—6.

High jump — 1. Lina Heinrichs, Hut, 5—0; 2. Isabella Sae, Tri, 4—6; 3. Gabriella Cagle, Sit, 4—4.

Long jump — 1. Izabelle Ith, Pet, 17—1-2; 2. Sarah Lucas, HRA, 15—8 3-4; 3. Madison Orth, CIA, 15—6 1-4; 4. Arianne Parrish, Nik, 15—4; 5. Veronica Yanish, Hut, 15—3-4; 6. Chanel May-Thomas, Hou, 14—8 1/4.

Triple jump – 1. Izabelle Ith, Petersburg, 36-1.5; 2. Sarah Lucas, Holy Rosary Academy, 34-3.5; 3. Annie VanderWeide, Grace Christian, 33-11; 4. Madison Orth, Cook Inlet Academy, 32-4.75; 5. Arianne Parrish, Nikiski, 30-1.5; 6. Brittany Perry, Nikiski, 28-10.25; 7. Katie Peterson, Hutchison, 28-1.

Discus – 1. Ashley Logan, Grace Christian, 108-5; 2. Amir Williams, ACS, 101-7; 3. Laura Kromrey, Seward, 97-8; 4. Bailey Stuart, Haines, 78-2; 5. Kendall Taplin, Cook Inlet Academy, 76-3; 6. Angela Hannah, Delta Junction, 71-9; 7. Hannah Edmond, ACS< 71-0.

 

Class 4A

BOYS

Team scores: 1. Kodiak 83, 2. Lathrop 63, 3. Kenai 61, 4. Bartlett 60, 5. Dimond 59, 6. West Valley 57, 7. tie, Service, Colony and Chugiak 27, 10. Soldotna 25, 11. West 24, 12. East 21, 13. Thunder Mountain 10, 14. tie, Eagle River and Ketchikan 8, 16. Juneau 7, 17. tie, Palmer and South 4, 19. North Pole 3.

100 – 1. Charles Sudduth, West Valley, 10.91; 2. C.J. Parker, Dimond, 11.06; 3. Brendan Walsh, Bartlett, 11.18; 4. Jordan Tufaga, Dimond, 11.27; 5. Dillon Pratt, Chugiak, 11.28; 6. Aidan Hildebrand, Thunder Mountain, 11.33; 7. Hunter Harwood, Colony, 11.44.

200 – 1. Charles Sudduth, West Valley, 22.23; 2. C.J. Parker, Dimond, 22.62; 3. Jack Martensen, Service, 22.73; 4. Brendan Walsh, Bartlett, 22.88; 5. Hunter Harwood, Colony, 22.94; 6. Connor Hicks, Ketchikan, 22.96; 7. Jemuel Mangalus, Kodiak, 23.07.

400 – 1. Jack Martensen, Service, 50.45; 2. Travis Phillips, Lathrop, 51.14; 3. Bentiu Panoam, Bartlett, 51.18; 4. C.J. Parker, Dimond, 51.60; 5. Cedarian Brunelle, Dimond, 52.08; 6. Ty Jordan, Chugiak, 52.79; 7. Jermarcus Jiles, Lathrop, 53.48.

800 – 1. Levi Thomet, Kodiak 1:57.30; 2. Jonah Theisen, Kenai Central, 1:58.16; 3. Levi Fried, Kodiak, 1:58.67; 4. Miguel Obregon, Bartlett, 1:59.33; 5. Jordan Theisen, Kenai Central, 2:00.58; 6. Jack Hannah, Kodiak, 2:02.49; 7. Christopher Llanos, Ketchikan, 2:02.54.

1,600 – 1. Levi Thomet, Kodiak, 4:12.17 (new state record; old record 4:13.0, Doug Herron, Bartlett, 1985.; 2. Ty Jordan, Chugiak, 4:15.49; 3. Jordan Theisen, Kenai, 4:17.61; 4. Jonah Theisen, Kenai, 4:17.61; 5. Levi Fried, Kodiak, 4:21.91; 6. Chandler Lokanin, Dimond, 4:30.09; 7. Riley Moser, Juneau, 4:30.25.

3,200 — 1. Levi Thomet, Kod, 9:09.41; 2. Jonah Theisen, Ken, 9:26.44; 3. Jordan Theisen, Ken, 9:31.67; 4. Chandler Lokanin, Dim, 9:38.29; 5. Keith Osowski, Kod, 9:38.71; 6. Michael Parnell, Kod, 9:55.88.

110 hurdles – 1. Devin Millington, Lathrop, 15.41; 2. Chardo Elliott, West, 15.65; 3. Jared Welch, Lathrop, 15.68; 4. Mark Fisher, West, 15.78; 5. Alex Grullon, Bartlett, 15.93; 6. Chase Hawk, East, 16.28; 7. Sergio Salcido, Lathrop, 16.78.

300 hurdles – 1. Tim Duke, Soldotna, 38.90; 2. Mark Fisher, West, 40.90; 3. Sam Carney-Braveman, West Valley, 40.95; 4. Devin Millington, Lathrop, 41.60; 5. Sergio Salcido, Lathrop, 42.35; 6. Michael Williams, Chugiak, 42.57; 7. Josh Jackman, Kenai Central, 42.71.

400 relay – 1. West Valley 43.47 (new state record; old record 43.50, East, 2006.; 2. Chugiak 44.72; 3. Ketchikan 44.77; 4. Dimond 44.88; 5. Palmer 44.95; 6. Thunder Mountain 45.73; 7. Kenai Central 46.40.

800 relay – 1. West Valley 1:31.23; 2. Dimond 1:31.97; 3. Bartlett 1:32.26; 4. Chugiak 1:33.11; 5. West 1:34.17; 6. Lathrop 1:34.42; 7. Palmer 1:35.52.

1,600 relay – 1. Bartlett 3:26.89; 2. Kenai Central 3:28.66; 3. Lathrop 3:29.38; 4. Kodiak 3:29.79; 5. Eagle River 3:31.81; 6. Soldotna 3:36.18; 7. Service 3:39.44.

3,200 relay – 1. Kodiak 8:11.03; 2. Bartlett 8:14.17; 3. Juneau 8:18.25; 4. Eagle River 8:26.71; 5. Colony 8:34.88; 6. Thunder Mountain 8:34.92; 7. West Valley 8:35.76.

Discus — 1. Kordell Pillans, Kod, 156—5; 2. Johnathon Stephens, Ser, 148—6; 3. Joaquin Martines, WV, 140—2; 4. Dalton Best, Sol, 134—7; 5. Rick Johnson, TM, 129—10; 6. Tarini Tosi, Eas, 129—2.

High jump — 1. Bryce Hellman, Bar, 6—4; 2. Jared Welch, Lat, 6—4; 3. Brandon Nicholson, Col, 6—3; 4. Tyler Blanch, Sou, 6—0; 5. Shane Hursh, NP, 5—10; 6. Chase Hawk, Eas, 5—8.

Long jump — 1. Josh Jackman, Ken, 21—9; 2. Tim Duke, Sol, 20—11 3-4; 3. Jared Welch, Lat, 20—10 3-4; 4. Brandon Nicholson, Col, 20—6 3-4; 5. Parker Martin, Eas, 20—2 1-2; 6. Billy Alcaide, Kod, 19—9 3-4.

Triple jump – 1. Brandon Nicholson, Colony, 43-9.25; 2. David Schaffer, Dimond, 42-10.25; 3. Josh Jackman, Kenai Central, 42-7; 4. Chase Hawk, East, 42-00.25; 5. Jared Welch, Lathrop, 41-11.5; 6. Josh Cummings, West Valley, 41-4.5; 7. Devin Millington, Lathrop, 40-5.75.

Shot put – 1. Kordell Pillans, Kodiak, 51-1.25; 2. Tarini Tosi, East, 44-11; 3. Brandon Pili, Dimond, 44-9; 4. Jack Dickinson, Lathrop, 44-5.75; 5. Jeremy Mahe, Bartlett, 44-4.75; 6. Johnathon Stephens, Service, 42-6.75; 7. Dalton Best, Soldotna, 42-2.75.

GIRLS

Team scores: 1. South 76, 2. Kenai Central 54, 3. Dimond 52, 4. Eagle River 50, 5. tie, Soldotna and Colony 49, 7. Chugiak 45, 8. Thunder Mountain 38, 9. tie, West and West Valley 29, 11. Wasilla 26, 12. Service 19, 13. Bartlett 16, 14. Ketchikan 14, 15. Lathrop 13, 16. Kodiak 12, 17. Palmer 7.

100 – Katie Hines, South, 12.52; 2. Haley Hakala, South, 12.75; 3. Ariana Davis, Chugiak, 13.09; 4. Jazlan Davis, Lathrop, 13.10; 5. Kyla Whannell, Kenai Central, 13.17; 6. Bernadette Franulovich, Ketchikan, 13.19; 7. Cerina Bush, Chugiak, 13.22.

200 — 1. Katherine Hines, Sou, 25.65; 2. Haley Hakala, Sou, 25.90; 3. Nikole Boggs, ER, 25.90; 4. Giani Kinnaird, Ser, 26.55; 5. Brooke Liland, Dim, 27.71; 6. Daisy Nelson, Sol, 26.88.

400 – 1. Nicole Boggs, Eagle River, 57.92; 2. Dani McCormick, Soldotna, 59.36; 3. Brooke Liland, Dimond, 59.92; 4. Daisy Nelson, Soldotna, 1:00.27; 5. Lauren Cuddihy, Service, 1:00.49; 6. Erika Rodanhisler, Ketchikan, 1:01.18; 7. Ruby Woodings, Palmer, 1:01.39.

800 – 1. Allie Ostrander, Kenai Central, 2:11.29; 2. Olivia Hutchings, Soldotna, 2:16.07; 3. Emma Tvelia, Eagle River, 2:21.79; 4. Jordyn Block, Colony, 2:23.79; 5. Ruth Cvancara, Dimond, 2:24.09; 6. Allison Hebard, Lathrop, 2:24.27; 7. Addison Gibson, Kenai Central, 2:26.44.

1,600 – 1. Allie Ostrander, Kenai Central, 4:48.31 (new state record; old record 4:49.47, Allie Ostrander, Kenai Central, 2014; 2. Emma Tvelia, ER, 5:13.58; 3. Erika Rodanhisler, Ket, 5:19.20; 4. Riley Burroughs, Was, 5:22.16; 5. Fiona Fick, Wes, 5:23.50; 6. Autumn Fournier, Lat, 5:23.65.

3,200 — 1. Allie Ostrander, Ken, 10:09.72; 2. Olivia Hutchings, Sol, 11:32.76; 3. Jenna Difolco, WV, 11:36.78; 4. Jill Bowker, Col, 11:37.46; 5. Fiona Pedrick, Bar, 11:42.70; 6. Cathelyne Powers, Col, 11:51.95.

100 hurdles – 1. Naomi Welling, Thunder Mountain, 15.24; 2. Chrisalyn Johnson, Dimond, 15.36; 3. Chase Stephens, Colony, 15.42; 4. Mekayla Winchester, West, 15.44; 5. Hannah Babin, Chugiak, 15.85; 6. Jordyn Bruce, Eagle River, 16.56; 7. Elissa Esplin, South, 16.61.

300 hurdles – 1. Naomi Welling, Thunder Mountain, 44.27 (new state record; old record 44.93, Laura Kelly, Chugiak, 1994.; 2. Jordyn Bruce, Eagle River, 46.03; 3. Hannah Babin, Chugiak, 46.87; 4. Gretta Pickett, West, 47.02; 5. Elissa Esplin, South, 49.25; 6. Katie Kilfoyle, Kenai Central, 50.56; 7. Jaidyn Kinneeveauk, South, 50.79.

400 relay – 1. South 50.18; 2. Chugiak 50.68; 3. Kenai Central 51.61; 4. Service 52.05; 5. Dimond 52.11; 6. West Valley 53.32; 7. Lathrop 53.59.

800 relay – 1. South 1:46.66; 2. Chugiak 1:47.26; 3. Dimond 1:47.95; 4. West Valley 1:48.21; 5. Kenai Central 1:48.79; 6. West 1:50.88; 7. Bartlett 1:52.78.

1,600 relay – 1. Eagle River 4:02.67; 2. Soldotna 4:11.19; 3. West 4:13.03; 4. Kenai Central 4:1463; 5. Dimond 4:16.67; 6. West Valley 4:19.30; 7. Ketchikan 4:21.30.

3,200 relay – 1. Soldotna 9:27.39 (new state record; old record 9:35.21, West Valley, 2004.; 2. Colony 9:51.59; 3. Palmer 10:01.45; 4. West 10:05.60; 5. South 10:10.45; 6. Kenai Central 10:19.30; 7. Ketchikan 10:28.73.

Shot put — 1. Sylvia Tuisaula, Was, 36—1 1-2; 2. Richelle Walker, Kod, 33—8 3-4; 3. Rose Lega, Bar, 32—6 1-4; 4. Ileana Casiano, WV, 31—11 3-4; 5. Envyi Pendergrass, Lat, 31—11; 6. Alica Washington, Bar, 31—6 1-4.

High jump — 1. Ceil Dunleavy, Was, 5—4; 2. Ann Gebauer, Ser, 5—3; 3. Zoey Keene, Sou, 5—2; 4. Chase Stephens, Col, 5—2; 5. Taylir Kueter, Bar, 5—0; 6. Madeline Ko, WV, 4—10.

Long jump — 1. Chrisalyn Johnson, Dim, 17—1-4; 2. Naomi Welling, TM, 16—6 3-4; 3. Chase Stephens, Col, 16—3-4; 4. Ann Condio, Col, 15—2 3-4; 5. Julieanne Wilson, Ken, 15—1 3-4; 6. Emma Nelson, Chu, 15—1 1-2.

Triple jump – 1. Naomi Welling, Thunder Mountain, 35-7; 2. Emma Nelson, Chugiak, 34-8.5; 3. Gretta Pickett, West, 34-2; 4. Chase Stephens, Colony, 33-6.75; 5. Katelyn Crisscarboy, West Valley, 33-1.5; 6. Madeline Ko, West Valley, 33-0.5; 7. Jhaymie-Lee Davis, Ketchikan, 32-4.25.

Discus – 1. Jenna Mixson, Dimond, 118-1; 2. Kristina Tennesen, Colony, 114-4; 3. Amy Yi, South, 111-4; 4. Ileana Casiano, West Valley, 109-6; 5. Richelle Walker, Kodiak, 107-4; 6. Sylvia Tuisaula, Wasilla, 92-1; 7. Autumn Werczynski, Lathrop, 90-5.

Kenai Central senior Allie Ostrander leads the field around at the conclusion of the first lap in Friday's 4A girls 3,200-meter race at the Alaska state track and field meet at Dimond Alumni Field in Anchorage.

Kenai Central senior Allie Ostrander leads the field around at the conclusion of the first lap in Friday’s 4A girls 3,200-meter race at the Alaska state track and field meet at Dimond Alumni Field in Anchorage.

Soldotna senior Sadie Fox (714) finishes up her leg of the girls 3,200-meter relay before handing the baton off to senior teammate Dani McCormick, Saturday at the Alaska state high school track and field championships in Anchorage. The Stars claimed victory and set a new state record in the race.

Soldotna senior Sadie Fox (714) finishes up her leg of the girls 3,200-meter relay before handing the baton off to senior teammate Dani McCormick, Saturday at the Alaska state high school track and field championships in Anchorage. The Stars claimed victory and set a new state record in the race.

Soldotna senior Tim Duke (center) clears a hurdle en route to winning the 4A boys 300-meter hurdle race, Saturday at the Alaska state high school track and field championships in Anchorage.

Soldotna senior Tim Duke (center) clears a hurdle en route to winning the 4A boys 300-meter hurdle race, Saturday at the Alaska state high school track and field championships in Anchorage.

More in Sports

Soldotna's Wayne Mellon works to a pin of Kenai Central's Zoticus Active at 189 pounds in a dual meet at Soldotna High School on Tuesday, Nov. 30, 2021, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi wrestling honors seniors in matchup with Kenai

Thanksgiving weekend gives many the opportunity to see family. The holiday gave… Continue reading

tease
Strausbaugh, Hippchen take Turkey Skate

Soldotna hosted Kenai Central for the Turkey Skate at Tsalteshi Trails on… Continue reading

Kenai Central's Sawyer Vann controls Nikiski's Wyatt Maguire at 125 pounds Tuesday, Nov. 23, 2021, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. Vann notched a 7-6 victory. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Area wrestlers collect mat time before Thanksgiving break

Area wrestlers got in some mat time Tuesday before the Thanksgiving break.… Continue reading

Assistant coach Taylor Shaw leads the Kenai River Brown Bears during a game Thursday, Nov. 18, 2021, against the Springfield (Illinois) Jr. Blues at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears start search for new head coach

The Kenai River Brown Bears issued a press release Friday about staff… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Bryce Monrean tries to find a way through the defense of the Springfield (Illinois) Jr. Blues during a first-period power play Friday, Nov. 19, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Jr. Blues come back to take series from Bears

The Springfield (Illinois) Jr. Blues lost not only a 2020-21 season to… Continue reading

Soldotna junior Liam Babitt holds a grip on South Anchorage’s Britten Hamilton during the 215-pound final of the Lancer Smith Fall Varsity 2021 Invite on Saturday, Nov. 20, 2021 at the Menard Arena in Wasilla, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Soldotna crowns 4 champions at Lancer Smith

The Soldotna wrestling team finished fourth Friday and Saturday at the Lancer… Continue reading

tease
Hockey roundup: SoHi sweeps in Kodiak; West wins End of Road tourney

The Soldotna hockey team swept Kodiak in the first high school games… Continue reading

A brown bear feeds on a salmon. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Bears, uniquely built to respond to winter

With the new snow and temperatures dipping into the single digits, you… Continue reading

Kenai Central's Caden Warren surveys the ice against West at the End of the Road Tournament at Kevin Bell Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Kenai, Homer hockey lose to open tourney

The Kenai Central and Homer hockey teams both opened the End of… Continue reading

Caden Triggs of the Kenai River Brown Bears celebrates his first-period goal against the Springfield (Illinois) Jr. Blues on Thursday, Nov. 18, 2021, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears topple Jr. Blues

By JEFF HELMINIAK Peninsula Clarion The Kenai River Brown Bears received two… Continue reading

Michael proposes to Sarah at the Kenai National Wildlife Refuge on Sunday, Nov. 7, 2021. (Photo by Ashlyn O’Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Falling in love one snowflake at a time

Do you want to know what I’ve been looking forward to the… Continue reading