Stars swimmers sweep Kenai Invitational

  • By Staff Report
  • Sunday, October 5, 2014 12:10am
  • Sports

The Soldotna girls and boys swimming and diving teams swept the five-team Kenai Invitational on Saturday at Kenai Central.

The girls scored 105 points to beat the 37 of runner-up Kenai. On the boys side, the Stars had 83, while runner-up Kenai had 51.

“We had some great swims and some really good best times,” Kenai co-head coach Judy Lallier said. “We’re not tapering for regions yet, so it was awesome to see the kids swim so well.”

The Stars showed off their depth by taking five of the six relays and having 10 different swimmers pick up individual victories.

Jacob Creglow, Alex Weeks and Megan English each won a pair of events. Creglow won the 200-yard individual medley and 100 breaststroke, English won the 100 butterfly and 100 backstroke, and Weeks won the 50 freestyle and 500 freestyle.

Other Soldotna victories came from Cody Watkins in the 200 freestyle, Portia Padilla in the 200 IM, David Hall in the 50 freestyle, Rachel Davidson in the 100 freestyle, Jacob Hall in the 500 freestyle, Brent Christenson in the 100 backstroke and Rachel Henry in the 100 breaststroke.

Kenai’s three victories came from Mikaela Pitsch in diving, Josh Peck in the 100 butterfly and Hunter Reese in the 100 freestyle.

Lallier and co-head coach William Hubler also were excited by the performances of Celestina Castro with a pair of seconds, Kirsten Nyquist with a second in the 100 breaststroke, and then swimmers like Jeremy Ruggiero, Brandon Sorhus and Madeleine Michaud for adding depth to relays.

Homer was led by Lauren Kuhns with a victory in the 200 freestyle and Ian Hall with a diving victory.

Kenai Invitational

Saturday at Kenai Central

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 105; 2. Kenai, 37; 3. Homer, 26; 4. Unalaska, 11; 5. Seward, 5.

200-yard medley relay — 1. Soldotna (Padilla, Henry, English, Weeks), 2 minutes, 0.10 seconds; 2. Unalaska, 2:24.93; 3. Kenai, 2:28.98; 4. Soldotna, 2:34.78.

200 freestyle — 1. Lauren Kuhns, Hom, 2:12.54; 2. Celestina Castro, Ken, 2:12.65; 3. Rachel Davidson, Sol, 2:20.06; 4. Kirsten Nyquist, Ken, 2:21.90; 5. Claire McElroy, Sol, 2:31.96; 6. Makai-Lynn Smith, Ken, 2:37.99.

200 IM — 1. Portia Padilla, Sol, 2:33.22; 2. Cheyanne Smith, Hom, 2:38.30; 3. Isabell Henry, Sol, 2:43.20; 4. Amber Le, Una, 2:52.82; 5. Desiree Barbaza, Ken, 2:59.55; 6. Mariah Schloeman, Ken, 3:03.17.

50 freestyle — 1. Alex Weeks, Sol, 25.74; 2. Jenna Hansen, Sol, 27.79; 3. Aurora Shadle, Hom, 27.87; 4. Elena Hamner, Sew, 29.57; 5. Emily Boone, Sol, 30.25; 6. Delanney McConnell, Una, 30.84.

Diving — 1. Mikaela Pitsch, Ken, 159.70; 2. Kimberly Bales, Hom, 138.25; 3. Annali Metz, Hom, 137.60; 4. Sabrina Hames, Sol, 105.85.

100 butterfly — 1. Megan English, Sol, 1:04.06; 2. Celestina Castro, Ken, 1:09.28; 3. Delanney McConnell, Una, 1:18.27; 4. Isabell Henry, Sol, 2:24.07.

100 freestyle — 1. Rachel Davidson, Sol, 1:02.68; 2. Emily Boone, Sol, 1:08.29; 3. Desiree Barbaza, Ken, 1:09.37; 4. Alyssa Tungul, Una, 1:09.72; 5. Mariah Schloeman, Ken, 1:11.11; 6. Jenna Fabich, Hom, 1:12.10.

500 freestyle — 1. Alex Weeks, Sol, 5:27.64; 2. Rachel Henry, Sol, 5:47.29; 3. Elena Hamner, Sew, 6:49.75; 4. Shayla Hardcastle, Sol, 7:46.91; 5. Tacy Caldwell, Ken, 8:00.64.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Davidson, McElroy, Boone, Hansen), 1:53.46; 2. Kenai, 1:54.40; 3. Homer, 2:03.66; 4. Unalaska, 2:10.26; 5. Soldotna, 2:25.07; 6. Seward, 2:31.72.

100 backstroke — 1. Megan English, Sol, 1:04.78; 2. Portia Padilla, Sol, 1:07.29; 3. Lauren Kuhns, Hom, 1:10.22; 4. Mikaela Pitsch, Ken, 1:12.52; 5. Jenna Fabich, Hom, 1:30.43; 6. Tacy Caldwell, Ken, 1:45.66.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Boone, Henry, Padilla, English), 4:10.50; 2. Soldotna, 4:16.43; 3. Kenai, 4:21.97; 4. Homer, 4:26.26; 5. Soldotna, 5:05.53; 6. Kenai, 5:07.09.

BOYS

1. Soldotna, 83; 2. Kenai, 51; 3. Homer, 36; 4. Unalaska, 15; 5. Seward, 1.

200 medley relay — 1. Homer (Castellani, Vanek, Downey, Nelson), 2:05.00; 2. Soldotna, 2:13.18; 3. Kenai, 2:14.11; 4. Soldotna, 2:24.98.

200 freestyle — 1. Cody Watkins, Sol, 1:50.70; 2. Jacob Hall, Sol, 1:51.58; 3. Leo Castellani, Hom, 2:05.72; 4. Jacob Dye, Ken, 2:06.06; 5. Brent Christenson, Sol, 2:17.79; 6. Trey Feagin, Ken, 2:21.25.

200 IM — 1. Jacob Creglow, Sol, 2:09.92; 2. Griffin Downey, Hom, 2:21.04; 3. Lucio Howard, Una, 2:32.34; 4. Cody Kincaid, Sol, 2:36.94; 5. Sam Scheller, Ken, 2:48.01; 6. Caleb Fredrickson, Sol, 2:51.12.

50 freestyle — 1. David Hall, Sol, 23.60; 2. Josh Peck, Ken, 24.25; 3. Brandon Sorhus, Ken, 25.51; 4. Hunter Reese, Ken, 27.39; 5. Roma Hamner, Sew, 28.34; 6. Connor Gross, Sol, 28.95.

Diving — 1. Ian Hall, Hom, 200.05; 2. Ren Carrol, Hom, 163.55; 3. Daniel Wiest, Hom, 145.55; 4. Cody Watkins, Sol, 138.35; 5. Lukas Patten, Sol, 119.05.

100 butterfly — 1. Josh Peck, Ken, 58.33; 2. David Hall, Sol, 59.14; 3. Leo Castellani, Hom, 1:04.63; 4. Sam Scheller, Ken, 1:28.45; 5. Caleb Fredrickson, Sol, 1:33.72.

100 freestyle — 1. Hunter Reese, Ken, 58.53; 2. Jonathan Le, Una, 1:01.57; 3. Thomas Vanek, Hom, 1:03.32; 4. Zach Nelson, Hom, 1:04.03; 5. Zion Alioto, Ken, 1:04.06; 6. Jeremy Ruggiero, Ken, 1:04.66.

500 freestyle — 1. Jacob Hall, Sol, 5:22.39; 2. Jacob Dye, Ken, 5:30.37; 3. Trey Feagin, Ken, 6:18.86; 4. Connor Gross, Sol, 6:58.30; 5. Johnny Khongsuk, Una, 7:12.21.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Watkins, D. Hall, Creglow, J. Hall), 1:34.07; 2. Kenai, 1:35.16; 3. Kenai, 1:54.85; 4. Soldotna, 1:56.37; 5. Homer, 2:05.45.

100 backstroke — 1. Jacob Creglow, Sol, 1:05.35; 2. Lucio Howard, Una, 1:11.23; 3. Cody Kincaid, Sol, 1:16.71; 4. Brandon Sorhus, Ken, 1:17.10; 5. Jonathan Le, Una, 1:21.47; 6. Eric Kempf, Ken, 1:21.63.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Watkins, D. Hall, J. Hall, Creglow), 3:30.14; 2. Kenai, 3:49.89; 3. Soldotna, 4:41.34.

More in Sports

tease
Friday: Oilers make it 4 straight against Miners

The Peninsula Oilers defeated the Mat-Su Miners 5-4 on Friday in Alaska… Continue reading

Mat-Su Miners catcher Blake Balsz forces out Cole Wilson of the Peninsula Oilers on Thursday, June 20, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Thursday: Oilers take 3rd straight against Miners

The Peninsula Oilers defeated the Mat-Su Miners 2-0 on Thursday in Alaska… Continue reading

Learn to identify the invasive green crab. (Photo provided by NOAA)
Refuge Notebook: Invasive green crab rapid response plan: Just what the doctor ordered

As Alaskans, we all love our coastline. It’s where treasures are found,… Continue reading

Olympic gold medalist Lydia Jacoby waves to the crowd in Seward during her celebratory parade on Thursday, August 5, 2021. (Ashlyn O’Hara/Peninsula Clarion)
Lydia Jacoby, after surprise Tokyo Olympic gold, misses out on Paris: ‘It hasn’t quite hit me yet’

Veteran swimmers often describe U.S. Olympic trials as the hardest swim meet in the world

Lars Arneson runs to victory and a new event record in the Kenai River Marathon on Sunday, Sept. 25, 2022, in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Arneson, McCabe win at Bird Ridge

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy, won the Robert… Continue reading

tease
Wednesday: Oilers take 2nd in a row from Miners

The Peninsula Oilers defeated the Mat-Su Miners 4-3 on Wednesday in Alaska… Continue reading

tease
Wednesday: Eagle River sweeps doubleheader from Twins

Host Eagle River swept a doubleheader from the American Legion Post 20… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Hey fishers, keep up with regulations

What is up with brain stems who seem to be incapable of comprehending simple fishing regulations?

Peninsula Oilers catcher Brock Wirthgen congratulates pitcher Mose Hayes after a victory over the Mat-Su Miners on Tuesday, June 18, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Tuesday: Oilers topple Miners in home opener in dramatic fashion

Homer’s Hayes starts 4th year with club by winning sudden-death game

Most Read