Spinelli, Breidinger win Mariner Tri

Lauren Spinelli and Adam Breidinger won the Homer Tri on Saturday in Homer.

The event, which is sponsored by Cycle Logical and benefits the Homer High School swimming and diving team, drew 98 athletes — 47 as individuals and 51 as members of two- or three-person teams.

The triathlon included a 1,000-yard swim, 15-mile bike and five-mile run.

Spinelli won the women’s event at 1 hour, 56 minutes and a second, while Katra Wedeking was second at 1:56:43 and Sara Sayre was third at 1:59:48.

Breidinger won the men’s event at 1:40:49, while Adam Dixon was second at 1:44:43 and Martin Renner was third at 1:50:51.

The relay team Should Tri Harder of Derek Bynagle and Jordan Chilson won at 1:43:39, while Team Hauser (Becky Hauser and Scott Hauser) was second at 1:44:18 and Senoras de Pollo Loco (Hannah Overdorf, Bruce McVaugh and Dave Szynskie) was third at 1:59:46.

Mariner Tri

(1,000-yard swim, 15-mile bike, 5-mile run)

WOMEN

1. Lauren Spinelli (15:02, 59:18, 41:41), 1:56:01; 2. Katra Wedeking (17:13, 55:31, 43:59), 1:56:43; 3. Sara Sayre (18:57, 1:02:54, 37:57), 1:59:48; 4. Emily Wiswesser (20:23, 1:02:35, 40:21), 2:03:19; 5. Rhoslyn Anderson (16:07, 1:11:35, 36:56), 2:04:38; 6. Katie Miller (15:39, 1:08:37, 41:11), 2:05:27; 7. Amanda Hawes (23:36, 1:05:43, 42:01), 2:11:20; 8. Devry Garity (18:58, 1:06:44, 46:37), 2:12:19; 9. Emilie Otis (14:25, 1:15:12, 44:28), 2:14:05; 10. Catriona Reynolds (21:48, 1:04:34, 50:51), 2:17:13; 11. Rhonwen Jennings (15:30, 1:19:57, 1:00:20), 2:35:47; 12. Amanda Miotke (25:57, 1:18:12, 52:13), 2:36:22; 13. Amy Russell (24:11, 1:21:35, 54:09), 2:39:55; 14. Adeline Berry (12:44, 1:33:32, 56:36), 2:42:52; 15. Joan Nelson (27:39, 1:16:37, 1:04:17), 2:48:33; 16. Carlie Shaw (18:03, 1:28:14, 1:03:20), 2:49:37; 17. Andrea Stineff (22:53, 1:32:31, 57:15), 2:52:29; 18. Vicki Lowe (26:00, 1:29:24, 57:15), 2:52:39; 19. Alia Bales (14:48, 1:33:32, 1:09:20), 2:57:40; 20. Rachel Stone (20:56, 1:45:14, 53:00), 2:59:10; 21. Mary Simondsen (34:03, 1:26:38, 1:00:08), 3:00:49; 22. Hartley Miller (15:15, 1:37:28, 1:09:07), 3:01:50; 23. Sherry Pederson (21:46, 1:48:24, 53:00), 3:03:10; 24. Melinda Erickson (29:17, 1:37:24, 57:11), 3:03:52.

MEN

1. Adam Breidinger (17:57, 48:44, 34:08), 1:40:49; 2. Adam Dixon (16:28, 51:29, 36:46), 1:44:43; 3. Martin Renner (19:35, 51:56, 39:20), 1:50:51; 4. Skylar Rodriguez (12:49, 59:49, 40:43), 1:53:21; 5. Wilfrid Roedl (13:48, 1:00:16, 40:03), 1:54:07; 6. Louis Maurer (16:15, 1:01:30, 37:11), 1:54:56; 7. Michael McGuire (15:40, 58:59, 40:25), 1:55:04; 8. Jason Herreman (21:33, 58:39, 36:43), 1:56:55; 9. Dan Miotke (14:35, 1:01:56, 41:56), 1:58:27; 10. Harold Shepherd (20:03, 1:00:56, 39:25), 2:00:24; 11. Dan Lindberg (20:48, 1:04:17, 40:00), 2:05:05; 12. Ryan Kofoid (22:40, 1:00:28, 44:17), 2:07:25; 13. Seth Spencer (15:03, 1:11:39, 41:36), 2:08:18; 14. John Roedl (12:56, 1:08:39, 49:00), 2:10:35; 15. Teddy Handley (12:34, 1:13:53, 44:29), 2:10:56; 16. John Anderson (23:42, 1:00:57, 46:46), 2:11:25; 17. Wayne Jackson (32:54, 1:01:46, 47:52), 2:22:32); 18. Peter Roedl (21:43, 1:08:55, 53:23), 2:24:01; 19. Lawrence Bigelow (26:03, 1:09:49, 53:40), 2:29:32; 20. Willem Strydom (15:20, 1:24:31, 53:08), 2:32:59; 21. Douglas Berry (18:43, 1:19:53, 55:16), 2:33:52; 22. Detlef Morrison (19:00, 1:11:38, 1:13:07), 2:43:45.

OVERALL TEAM (Swim, bike, run)

1. Should Tri Harder (Derek Bynagle, Jordan Chilson, Derek Bynagle), 1:43:39; 2. Team Hauser (Becky Hauser, Scott Hauser, Becky Hauser), 1:44:18; 3. Senoras de Pollo Loco (Hannah Overdorf, Bruce McVaugh, Dave Szynskie), 1:59:46; 4. Team Triage (Mary Liston, Katie Ostrom, Mike Ostrom), 2:02:18; 5. Bristol/Frida/Indigo (Bristol Johnson, Frida Renner, Indigo Hobson), 2:07:35; 6. Perkulators (Wynand Strydom, Chris Perk, Hope Hudson), 2:09:20; 7. Husky Dragons (Nathan Overson, Lucas Story, Lukian Dax), 2:09:41; 8. Gutzler’s Return (Paul Gutzler, Daniel Olson, Sean Campbell), 2:10:37; 9. Saturday School (Chloe Nichols, Alayne Tetor, Saudra Hudson), 2:11:23; 10. EtzX2 (Krista Etzwiler, Koby Etzwiler/Krista Etzwiler, Krista Etzwiler), 2:18:13; 11. Two Can Tri (Patricia O’Gorman, Jay Holtan, Patricia O’Gorman), 2:22:01; 12. Baby Bump Trio (Jasmine Maurer, Emily Sloth, Lia Calhoun), 2:22:35; 13. Brownish (Madison Story, Sailey Rhodes, Ella Blanton Yourkowski), 2:28:05; 14. Anthony Melkomukc, Theodore Castellani, Theodore Castellani, 2:38:34; 15. Badass Girls (Cheri Cubbison, Cheri Cubbison, Bridgette Pederson), 2:43:23; 16. Givin’ it a Tri (Angelica Haakenson, Karen Weston, Chessie Sharp), 2:49:30; 17. Fat Cat 3-Pack Returns (Lukas Renner, Jai Badajos, Elena Badajos), 2:53:54; 18. Olivia Overdorf, Alexis Schneider, Caitlin Gamble), 3:02:05; 19. Delta Fabich, Olivia Glasman, Delilah Harris), 3:06:22.

More in Sports

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

tease
SoHi JV cagers sweep CIA

The host Soldotna JV basketball teams scored nonconference wins over Cook Inlet… Continue reading

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Tsalteshi Trails hosted the Besh Cup on Saturday and Sunday.

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Most Read