Soldotna sweeps borough track meet

Soldotna sweeps borough track meet

The Soldotna Stars swept the girls and boys team titles Saturday at the Kenai Peninsula Borough School District track and field championships in Homer.

The SoHi boys won 11 of 17 total events to crush the competition with 272 team points, while runner-up Kenai Central had 64. In the girls team race, SoHi picked up six event victories to finish with 191 points, besting the 134 of runner-up Kenai.

The Soldotna boys triumph included a full sweep of all four relays, a sprint double by junior Ben Booth and a throwing double by senior Cody Nye.

Booth continued his season trend of fast times with wins in the boys 100- and 200-meter dashes. Booth led a top-five sweep for Soldotna in the 100 and a 1-2 finish in the 200 with sophomore teammate Eli Cravens. Booth also was part of the 400- and 800-meter relay wins, joining Trenton O’Reagan, Robert Mize and Cravens in the 400 relay and Wyatt Medcoff, Chris Edelman and Cravens in the 800 relay.

Nye won both the shot put and discus throws, leading a SoHi 1-2-3-4 in the shot and a 1-2-3 finish in the discus. Nye’s toss of 48 feet, 11.5 inches, in the shot was a personal best.

On the girls side, Kenai senior Hayley Maw mirrored Booth’s accomplishment with a girls sweep of the 100 and 200 sprints. Maw edged out Homer sophomore Laura Inama in both races to claim both races. Maw also was part of the winning 400-meter relay for Kenai, joining teammates Kylie-Anne Raye, Savanna Wilson and Chelsea Plagge.

Kenai senior Jaycie Calvert helped pull in a chunk of points for the Kardinals with a three-race sweep of the distance events, winning the 800, 1,600 and 3,200 races. Calvert’s times of 2:28.97 in the 800 and 5:21.0 in the 1,600 were season bests for her.

Kenai found just as much distance success on the boys side as well. Sophomore Maison Dunham won the 800 and 3,200 races, while freshman Samuel Roberts won the 1,600 with a PR of 4:50.87.

In the girls shot put, Soldotna junior Ituau Tuisaula won with a PR of 41 feet, 3 inches, which put her just 6.25 inches behind the current state leader Alissa Pili of Dimond.

Kenai Peninsula Borough meet

Saturday in Homer

BOYS

Team scores: 1. Soldotna, 272; 2. Kenai, 64; 3. Seward, 52; 4. Homer, 41; 5. Nikiski, 29; 6. CIA, 1.

100 meters — 1. Ben Booth, Sol, 11.67 seconds; 2. Eli Cravens, Sol, 11.96; 3. Christopher Edelman, Sol, 12.09; 4. Robert Mize, Sol, 12.12; 5. Trenton O’Reagan, Sol, 12.25; 6. Bryan McCollum, Nik, 12.38.

200 — 1. Ben Booth, Sol, 23.90; 2. Eli Cravens, Sol, 24.03; 3. Connor Spanos, Sew, 24.47; 4. Bryan McCollum, Nik, 24.75; 5. Beau Freiberg, Sew, 24.81; 6. Wyatt Medcoff, Sol, 25.21.

400 — 1. Connor Spanos, Sew, 52.32; 2. Jordan Spies, Sol, 55.65; 3. Garrett Ellis, Nik, 57.28; 4. Kaleb Swank, Sol, 58.17; 5. Riley Graves, Ken, 58.91; 6. Adams Veldstra, Hom, 59.34.

800 — 1. Maison Dunham, Ken, 2:02.41; 2. Nate Johnson, Sol, 2:07.04; 3. Jack Harris, Sol, 2:11.81; 4. Jaden Van Dyke, Sew, 2:11.94; 5. Adams Veldstra, Hom, 2:19.35; 6. David Grinestaff, Sol, 2:20.60.

1,600 — 1. Samuel Roberts, Ken, 4:50.87; 2. Adams Veldstra, Hom, 4:59.16; 3. Bradley Walters, Sol, 5:00.60; 4. Anchor Musgrave, Sol, 5:00.96; 5. Kaden Matson, Sol, 5:08.47; 6. Trenton Boots, Sol, 5:13.07.

3,200 — 1. Maison Dunham, Ken, 10:48.74; 2. Bradley Walters, Sol, 10:49.82; 3. Kaden Matson, Sol, 11:10.49; 4. Anchor Musgrave, Sol, 11:15.42; 5. Josh Foster, Ken, 12:08.55; 6. Wyatt Dement, Sol, 12:17.43.

110 hurdles — 1. Corbin Wirz, Sol, 17.33; 2. Jarett Wilson, Ken, 17.42; 3. Aiden Brost, Hom, 19.94.

300 hurdles — 1. Jarett Wilson, Ken, 43.47; 2. Wyatt Medcoff, Sol, 44.61; 3. Corbin Wirz, Sol, 45.85; 4. Aiden Brost, Hom, 49.87; 5. Isreal Aley, Sol, 55.00; 6. Caleb Evans, Hom, 1:00.61.

400 relay — 1. Soldotna (Trenton O’Reagan, Robert Mize, Ben Booth, Eli Cravens), 45.73; 2. Soldotna, 48.74; 3. Seward, 50.47.

800 relay — 1. Soldotna (Ben Booth, Wyatt Medcoff, Eli Cravens, Christopher Edelman), 1:37.59.

1,600 relay — 1. Soldotna (Tyler Morrison, Wyatt Medcoff, Jordan Spies, Christopher Edelman), 3:44.87; 2. Seward, 3:53.72; 3. Homer, 4:17.69.

3,200 relay — 1. Soldotna (Jack Harris, Kaden Matson, Nate Johnson, Anchor Musgrave), 9:03.07; 2. Seward, 9:58.10.

Shot put — 1. Cody Nye, Sol, 48 feet, 11.5 inches; 2. Galen Brantley III, Sol, 48—6; 3. Aaron Faletoi, Sol, 46—4.5; 4. Melvin Lloyd, Sol, 44—5; 5. Andrew Carver, Ken, 42—3.75; 6. Hunter Greene, Nik, 39—6.5.

Discus — 1. Cody Nye, Sol, 127—3; 2. Galen Brantley III, Sol, 126—11; 3. Dylan Dahlgren, Sol, 117—7; 4. Hunter Greene, Nik, 116—3; 5. Levi Benner, Sol, 110—7; 6. Grizzly Beard, CIA, 105—10.

High jump — 1. Kaleb Swank, Sol, 5—8; 2. Tyler Morrison, Sol, 5—6; 3. Ryan Hill, Sol, 5—0.

Long jump — 1. Trenton O’Reagan, Sol, 18—4; 2. Silas McGhee, Hom, 17—10.75; 3. Connor Spanos, Sew, 17—.75; 4. Kaden McKibben, Ken, 16—8.75; 5. Bryan McCollum, Nik, 16—8; 6. Caleb Weeks, Nik, 15—8.25.

Triple jump — 1. Tyler Morrison, Sol, 40—4.5; 2. Bryan McCollum, Nik, 35—1.5; 3. Kaden McKibben, Ken, 34—10; 4. Silas McGhee, Hom, 34—7; 5. Garrett Ellis, Nik, 34—3; 6. Ryan Carroll, Hom, 31—4.5.

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 191; 2. Kenai, 134; 3. Homer, 107; 4 (tie). Nikiski, Seward, 34.

100 — 1. Hayley Maw, Ken, 12.99; 2. Laura Inama, Hom, 13.28; 3. Kylie-Anne Raye, Ken, 13.97; 4. Mikayla Leadens, Sol, 14.00; 5. Madylin Kessler, Sol, 14.33; 6. Rachelle Biggs, Hom, 14.40.

200 — 1. Hayley Maw, Ken, 27.53; 2. Laura Inama, Hom, 27.63; 3. Brittany Taylor, Sol, 27.70; 4. Madylin Kessler, Sol, 29.59; 5. Shylea Freeman, Nik, 29.88; 6. Rachelle Biggs, Hom, 30.05.

400 — 1. Brittany Taylor, Sol, 1:01.82; 2. Ellie Burns, Sol, 1:03.10; 3. Marina Carroll, Hom, 1:04.44; 4. Coral Petrosius, Sew, 1:05.02; 5. Logan Satathite, Ken, 1:05.94; 6. Ayla Read, Sol, 1:06.13.

800 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 2:28.97; 2. Brooke Miller, Hom, 2:29.43; 3. Autumn Daigle, Hom, 2:33.48; 4. Logan Satathite, Ken, 2:34.75; 5. Sadie Lindquist, Sew, 2:36.55; 6. Summer Foster, Ken, 2:41.15.

1,600 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 5:21.00; 2. Autumn Daigle, Hom, 5:35.27; 3. Erika Arthur, Sol, 5:43.11; 4. Summer Foster, Ken, 5:50.46; 5. Leah Fallon, Ken, 5:57.35; 6. Lydia Marlowe, Ken, 5:57.77.

3,200 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 11:53.91; 2. Erika Arthur, Sol, 12:21.99; 3. Tanis Lorring, Sol, 12:54.61; 4. Melita Efta, Ken, 13:22.76; 5. Hana Cooney, Sew, 13:27.82; 6. Gabriella Tews, Ken, 13:49.28.

100 hurdles — 1. Savanna Wilson, Ken, 17.31; 2. Holleigh Jaime, Sol, 17.47; 3. Kylie Ness, Sol, 17.86; 4. Bethany Richmond, Sol, 18.19; 5. Emma Brantley, Sol, 18.32; 6. Katie Stockton, Ken, 19.17.

300 hurdles — 1. Holleigh Jaime, Sol, 49.72; 2. Laura Inama, Hom, 50.40; 3. Bethany Richmond, Sol, 51.02; 4. Savanna Wilson, Ken, 52.00; 5. Katie Stockton, Ken, 52.07; 6. Aliann Schmidt, Sol, 53.90.

400 relay — 1. Kenai (Hayley Maw, Kylie-Anne Raye, Savanna Wilson, Chelsea Plagge), 52.71; 2. Soldotna, 53.98; 3. Nikiski, 55.39; 4. Seward, 1:00.12.

800 relay — 1. Soldotna (Holleigh Jaime, Ayla Read, Mikayla Leadens, Brittany Taylor), 1:52.21; 2. Kenai, 1:55.28; 3. Nikiski, 1:57.86.

1,600 relay — 1. Soldotna (Ellie Burns, Holleigh Jaime, Brittany Taylor, Ayla Read), 4:19.47; 2. Homer, 4:20.94; 3. Kenai, 4:38.41; 4. Seward, 4:48.86.

3,200 relay — 1. Seward (Hana Cooney, Lucy Hankins, Shelby Sieminski, Sadie Lindquist), 11:12.43; 2. Soldotna, 11:20.99.

Shot put — 1. Ituau Tuisaula, Sol, 41—3; 2. Anna Brock, Hom, 34—1.75; 3. Autumn Fisher, Sol, 33—4.75; 4. Bailey Leach, Sol, 31—9.5; 5. Kaitlyn Johnson, Nik, 31—6.5; 6. Bethany Carstens, Nik, 31—4.5.

Discus — 1. Anna Brock, Hom, 108—9; 2. Coral Petrosius, Sew, 106—10; 3. Kaitlyn Johnson, Nik, 104—00; 4. Rachel Spence, Sol, 98—7; 5. Ituau Tuisaula, Sol, 96—1; 6. Bailey Leach, Sol, 92—7.

High jump — 1. Danica Schmidt, Sol, 4—10; 2. Bethany Carstens, Nik, 4—8; 3. Marina Carroll, Hom, 4-8; 4. Aliann Schmidt, Sol, 4—8; 5. Izzy Fisk, Hom, 4—2.

Long jump — 1. Laura Inama, Hom, 14—11.25; 2. Mikayla Leadens, Sol, 14—3; 3. Kylie Ness, Sol, 14—1.25; 4. Chelsea Plagge, Ken, 13—11.75; 5. Morgan Bouschor, Sol, 13—2; 6. Destiny Martin, Nik, 13—0.

Triple jump — 1. Chelsea Plagge, Ken, 33—.5; 2. Marina Carroll, Hom, 32—.5; 3. Kylie Ness, Sol, 30—8.5; 4. Kylie-Anne Raye, Ken, 29—6; 5. Sidney Epperheimer, Nik, 28—9.5; 6. Isabel Kulhanek, Hom, 28—7.

More in Sports

Post 20 Twins catcher Jayden Stuyvesant congratulates Malakai Olson on the game-winning hit Saturday, July 6, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Red-hot Twins go to state tourney as a No. 3 seed

The American Legion Post 20 Twins open up play at the 72nd… Continue reading

tease
Wednesday: Oilers finish road trip on high note by blowing past Chinooks

The Peninsula Oilers defeated the Chugiak-Eagle River Chinooks 9-0 on Wednesday at… Continue reading

tease
Twin City Raceway holds Powder Puff races

The Kenai Peninsula Racing Lions - Circle Track Division held a pair… Continue reading

tease
Tuesday: Oilers top Pilots to snap 6-game losing streak

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 7-1 on Tuesday at… Continue reading

tease
Monday: Oilers fall to Bucs for 6th straight loss

The Peninsula Oilers dropped a 2-0 decision to the Anchorage Bucs on… Continue reading

tease
Hogue, Aldridge win again at Soldotna Cycle Series

Dylan Hogue and Morgan Aldridge came out on top for the second… Continue reading

tease
Laker, Warthington take Salmon Run Series 2

Chase Laker and Leah Warthington won the second race of the Salmon… Continue reading

Oilers' Caleb Hicks is tagged out by Glacier Pilots third baseman Sam Fragale in the first inning Thursday at Coral Seymour Memorial Park in Kenai. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Weekend Oilers roundup: Peninsula loses to Pilots, Miners, swept by Chinooks

A tough road trip continued for the Peninsula Oilers over the weekend,… Continue reading

tease
Friday: Twins finish regular season with pair of blowouts

The American Legion Post 20 Twins finished up their regular season Friday… Continue reading

Most Read