Kenai Kardinal Brooke Satathite performs the triple jump event during the finals at the Homer Invite on Saturday, April 30.

Kenai Kardinal Brooke Satathite performs the triple jump event during the finals at the Homer Invite on Saturday, April 30.

Soldotna girls track team captures Homer Invite title

  • By Staff Report
  • Saturday, April 30, 2016 11:48pm
  • Sports

The Soldotna girls track and field squad rolled to the team victory Saturday at the Homer Invitational. The Stars racked up 120.5 points to beat runner-up Anchorage Christian by 48.5 points. The Homer girls finished third in the team standings with 66 points and Kenai Central took fourth with 42.

SoHi senior Daisy led the charge with two individual wins and one relay win. Nelson won the girls 100- and 400-meter dashes, as well as anchoring the girls winning 400-meter relay squad, joining teammates Hallie Landess, Tovia Bremond-Hilton and Brittany Taylor.

Kenai’s lone victor was Abby Beck in the girls discus, who won with a throw of 113 feet, 4 inches, beating second place Annie Quinn of Soldotna by over 15 feet.

The host team’s lone win on the girls side was the Mariners 1,600-meter relay squad, which won in 4:31.34 to beat Valdez by over 8 seconds. The winning team consisted of Ziza Shemet-Pitcher, Sarah Wolf, Cheyenne Gillette and Aurora Waclawski.

In the girls long jump, Nikiski’s Arianne Parrish claimed the win with a leap of 15 feet, 9.25 inches.

Seward was led by Ruby Lindquist, who won the girls 800 meters with a time of 2:25.44.

On the boys side, Kodiak took the team title with 149 points, 60 ahead of runner-up ACS. The Soldotna boys took third with 78 points and Kenai Central finished fifth with 39.

Levi Michael led the SoHi charge with a win in the 800 meters, with a time of 2:04.91. Michael also competed in the winning 1,600-meter relay squad, joining teammates Aaron Swedberg, Preston Weeks and Emmanuel Van Hout to capture the victory in 3:35.87.

Keenan Orth led the Kenai boys in the high jump with a leap of 5 feet, 10 inches, beating his nearest competitor by 2 inches.

Noah Leaf led Cook Inlet Academy with a dominant win in the boys 110-meter hurdles, crossing the line with a time of 15.76 seconds, nearly a full second ahead of second place.

 

Homer Invitational

Friday, Saturday,Homer High School track

GIRLS

Team scores — 1. Soldotna, 120.5 points; 2. ACS, 72; 3. Homer, 66; 4. Kenai Central, 42; 5. Kodiak, 41; 6. Wasilla, 39; 7. Seward, 29.5; 8. Valdez, 27; 9. Nikiski, 25.5; 10. Glennallen, 24; 11. Grace Christian, 16.5; 12. Houston, 12; 13. Birchwood Christian, 8; 14. Redington, 2; 15. Palmer, 1.

Individual results

100 — 1. Daisy Nelson, Sol, 12.64; 2. Kaylee Veldstra, Hom, 13.04; 3. Brittany Taylor, Sol, 13.14; 4. Angie Cardoza, Hom, 13.34; 5. Kaylyn Kelly, Was, 13.54; 6. Zoe Langseth, Vdz, 13.64.

200 — 1. Tanner Ealum, ACS, 25.52; 2. Brittany Taylor, Sol, 27.26; 3. Kaylyn Kelly, Was, 27.71; 4. Aurora Waclawksi, Hom, 28.03; 5. Tekaiya Rich, Ken, 28.30; 6. Zoe Langseth, Vdz, 28.46.

400 — 1. Daisy Nelson, Sol, 1:03.25; 2. Aurora Waclawski, Hom, 1:04.09; 3. Olivia Hutchings, Sol, 1:05.74; 4. Ziza Shemet-Pitcher, Hom, 1:06.83; 5. Sarah Newton, Gra, 1:07.73; 6. Ella Raisley, Kod, 1:08.44.

800 — 1. Ruby Lindquist, Sew, 2:25.44; 2. Elizabeth Balsan, ACS, 2:26.25; 3. Briahna Gerlach, Gle, 2:29.80; 4. Allison VanPelt, Hou, 2:33.80; 5. Grace Gannon, Gra, 2:35.65; 6. Zoe Bigley, Kod, 2:38.44.

1600 — 1. Briahna Gerlach, Gle, 5:24.47; 2. Elizabeth Balsan, ACS, 5:30.60; 3. Allison VanPalt, Hou, 5:45.78; 4. Grace Gannon, Gra, 5:51.64; 5. Zoe Bigley, Kod, 6:01.89; 6. Tessa O’Hara, ACS, 6:04.69.

3200 — 1. Elizabeth Balsan, ACS, 11:13.79; 2. Briahna Gerlach, Gle, 11:26.15; 3. Ruby Lindquist, Sew, 11:30.70; 4. Ithaca Bergholtz, Ken, 12:00.15; 5. Allison VanPelt, Hou, 12:03.14; 6. Zoe Bigley, Kod, 12:06.52.

100H — 1. Jestine Burt, Was, 17.74; 2. Sophie Thomas, Sol, 18.04; 3. Hannah Villaroya, Kod, 18.34; 4. Kierra Murphy, Kod, 18.54; 5. Lauren Jones, Hom, 18.84; 6. Amy Baxter, Pal, 18.94.

300H — 1. Zoe Langseth, Vdz, 49.69; 2. Emily Werner, Sol, 51.31; 3. Sophie Thomas, Sol, 51.38; 4. Hannah Villaroya, Kod, 54.63; 5. Kierra Murphy, Kod, 55.37; 6. Lauren Jones, Hom, 1:00.65.

400 relay — 1. Soldotna (Landess, Hilton, Taylor, Nelson), 53.41; 2. Kenai Central, 54.62; 3. Kodiak, 54.87; 4. Homer, 55.45; 5. Wasilla, 55.96; 6. ACS, 57.95.

800 relay — 1. ACS (Sutter, Tebbits, Parks, Ealum), 1:53.70; 2. Soldotna, 1:55.12; 3. Homer, 1:56.11; 4. Kenai Central, 1:57.63; 5. Wasilla, 2:02.26; 6. Seward, 2:03.15.

1600 relay — 1. Homer (Shemet-Pitcher, Wolf, Gillette, Waclawski), 4:31.34; 2. Valdez, 4:39.93; 3. Kodiak, 4:43.19; 4. Grace Christian, 4:47.19; 5. ACS, 5:09.64.

3200 relay — 1. ACS (Balsan, Davis, O’Hara, Ealum), 10:47.22; 2. Homer, 10:53.15; 3. Soldotna, 11:00.86; 4. Seward, 11:03.43; 5. Kodiak, 11:08.94; 6. Grace Christian, 11:10.63.

High jump — 1. Ceil Dunleavy, Was, 5—6; 2. Kassandra Howard, Vdz, 4—10; 3. Chantal LeBon, Was, 4—10; 4. Bethany Carstens, Nik, 4—10; 5. Coral Petrosius, Sew, 4—6; 6. Denali Wurst, Sol, 4—2.

Long jump — 1. Arianne Parrish, Nik, 15—9.25; 2. Simone Sterling, BCS, 13—10; 3. Chandra Christiansen, Kod, 13—9.25; 4. Lindsey Wong, Sol, 13—9; 5. Alina Markina, Gra, 13—3.25; 6. Bethany Carstens, Nik, 13—3.25.

Triple jump — 1. Arianne Parrish, Nik, 30—10.5; 2. Brooke Satathite, Ken, 29—8.5; 3. Madison Akers, Hom, 28—8.5; 4. Denali Wurst, Sol, 28—7.25; 5. Jesse Tompkins, Gra, 28—6.5; 6. Isabel Kulhanek, Hom, 28—01.

Shot put — 1. Hannah Edmonds, ACS, 36—05; 2. Sylvia Tuisaula, Sol, 33—2.5; 3. Abby Beck, Ken, 32—11; 4. Annie Quinn, Sol, 31—10.5; 5. Emily Pieh, Sol, 29—3.5; 6. Amir Williams, ACS, 29—2.25.

Discus — 1. Abby Beck, Ken, 113—04; 2. Annie Quinn, Sol, 97—10.5; 3. Coral Petrosius, Sew, 97—10.5; 4. Sylvia Tuisaula, Sol, 95—03; 5. Hailey Holland, Red, 83—07; 6. Hannah Edmonds, ACS, 82—00.

BOYS

Team scores — 1. Kodiak, 149 points; 2. ACS, 89; 3. Soldotna, 78; 4. Grace, 42; 5. Kenai Central, 39; 6. Wasilla, 34; 7. Seward, 29; 8. Palmer, 25; 9. Homer, 15; 10. Nikiski, 14; 11. CIA, 10.

Individual results

100 — 1. Billy Alcaide, Kod, 11.34; 2. Quinn Holden, ACS, 11:36; 3. Chase Ferris, Pal, 11:84; 4. Jay Miranda, Kod, 11.94; 5. Teddy Croft, Hom, 12.14; 6. Jake Richter, Hom, 12.54.

200 — 1. Billy Alcaide, Kod, 23.12; 2. Quinn Holden, ACS, 23.35; 3. Frederick Onochie, ACS, 23.45; 4. Jake Richter, Hom, 23.89; 5. Joshua Wilcox, Was, 24.05; 6. Teddy Croft, Hom, 24.25.

400 — 1. Frederick Onochie, ACS, 52.46; 2. Sylvanus Edi, ACS, 53.58; 3. Jack Hannah, Kod, 53.81; 4. Uri Simmers, ACS, 54.10; 5. Quincy Fuller, Was, 54.26; 6. Paxson Berry, Sew, 54.49.

800 — 1. Levi Michael, Sol, 2:04.91; 2. Aaron Swedberg, Sol, 2:06.12; 3. Keith Osowski, Kod, 2:06.64; 4. Emmanuel Van Hout, Sol, 2:08.64; 5. Quincy Fuller, Was, 2:09.42; 6. Jack Hannah, Kod, 2:10.87.

1600 — 1. Michael Parnell, Kod, 4:48.29; 2. Keith Osowski, Kod, 4:49.00; 3. Hunter Kratz, Sew, 4:51.18; 4. Aaron Swedberg, Sol, 4:54.43; 5. Blake Bennett, ACS, 4:56.75; 6. Josiah Alverts, Pal, 5:02.53.

3200 — 1. Keith Osowski, Kod, 9:44.84; 2. Michael Parnell, Kod, 9:48.29; 3. Hunter Kratz, Sew, 9:49.39; 4. Blake Bennett, ACS, 9:50.24; 5. Aaron Swedberg, Sol, 10:06.75; 6. Alex Wuerth, ACS, 10:31.95.

110H — 1. Noah Leaf, CIA, 15.76; 2. Aaron Alonzo, Kod, 16.72; 3. Abraham Van Hout, Sol, 17.24; 4. Jeremiah Black, Kod, 17.37; 5. Jonathan Railing, ACS, 17.90.

300H — 1. Jonathan Railing, ACS, 43.68; 2. Jonathan Kingsland, Sew, 43.87; 3. Jeremiah Black, Kod, 44.16; 4. Koby Vinson, Sol, 44.93; 5. Tommy Cha, ACS, 46.34.

400 relay — 1. ACS (Johnson, Edi, Kaltenbach, Quinn), 47.60; 2. Wasilla, 48.13; 3. Kodiak, 48.46; 4. Kenai Central, 48.52; 5. Homer, 49.91; 6. Grace Christian, 52.20.

800 relay — 1. ACS (Guillermo, Edi, Cha, Onochie), 1:39.13; 2. Wasilla, 1:41.21; 3. Kenai Central, 1:41.95; 4. Palmer, 1:43.63; 5. Soldotna, 1:44.31; 6. Homer, 1:46.88.

1600 relay — 1. Soldotna (Swedberg, Weeks, Van Hout, Michael), 3:35.87; 2. Kodiak, 3:40.31; 3. Wasilla, 3:46.51; 4. Homer, 4:01.23; 5. ACS, 4:01.50; 6. Grace Christian, 4:04.75.

3200 relay — 1. Kodiak (Hannah, Thompson, Osowski, Parnell), 8:48.34; 2. Seward, 8:57.30; 3. Grace Christian, 9:36.12; 4. Kenai Central, 9:53.92; 5. ACS, 9:58.38; DNQ Soldotna.

High jump — 1. Keenan Orth, Ken, 5—10; 2. Braden Nieder, Gra, 5—08; 3. Jarett Wilson, Ken, 5—06; 4. Brogan Nieder, Gra, 5—04; 5. Koby Vinson, Sol, 5—02; 6. Kaden McKibben, Ken, 5—02.

Long jump — 1. Logan Shrader, Sol, 19—5.25; 2. Billy Alcaide, Kod, 19—2.25; 3. Brogan Nieder, Gra, 19—0.5; 4. Jaden Caple, Pal, 18—11.5; 5. Nick Johnson, Pal, 18—6.75; 6. Alex Binder, Gra, 18—6.5.

Triple jump — 1. Brogan Nieder, Gra, 40—00; 2. Donovan Eiman, Pal, 39—3.25; 3. Andreas Carros, Kod, 38—6.5; 4. Aaron McCollum, Nik, 38—5.75; 5. Logan Shrader, Sol, 37—10; 6. Braden Nieder, Gra, 36—11.

Shot put — 1. Kordell Pillans, Kod, 55—0.5; 2. Luke Johnson, Nik, 48—4.25; 3. Dalton Best, Sol, 47—07; 4. David Kolomeychuk, Was, 42—06; 5. Ben Frick, Was, 42—2.5; 6. Dakota Hupp, Nik, 39—04.

Discus — 1. Kordell Pillans, Kod, 137—1.5; 2. John Grossl, Ken, 124—0.5; 3. Dalton Best, Sol, 122—05; 4. Alex Binder, Gra, 118—09; 5. Wendell Tuisaula, Sol, 115—09; 6. Luke Johnson, Nik, 113—00.

Nikiski Bulldog Bethany Carstens flies over the high jump bar duing the finals on Saturday, April 30 at the Homer Invite.

Nikiski Bulldog Bethany Carstens flies over the high jump bar duing the finals on Saturday, April 30 at the Homer Invite.

More in Sports

tease
Hoops roundup: Seward girls notch first win of season

The host Seward girls basketball team defeated Unalaska 48-29 on Saturday in… Continue reading

Kenai's Caden Warren, Landon Cialek and Logan Mese celebrate a goal by Mese against Palmer on Friday, Jan. 21, 2022, at the Kenai Multi-Purpose Facility in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Railbelt hockey tightens even more

Kenai gets big weekend sweep

tease
Brown Bears snap 10-game skid

The Kenai River Brown Bears snapped a 10-game losing streak with a… Continue reading

tease
Kenai, Nikiski squads take road losses

The Kenai Central girls and boys basketball teams were swept at Chugiak… Continue reading

Houston’s Daniel Matveev celebrates a goal against Soldotna on Thursday, Jan. 20, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi, Homer hockey take losses

The Houston hockey team notched a 6-1 victory over Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Bears return home for 3-game set

The Christmas break threw the Kenai River Brown Bears out of their… Continue reading

Michael Armstrong, seated, in sled, gives his mother, Sylvia Jander, the unique Alaska experience of driving a sled-dog team in February 1989 in Anchorage, Alaska. (Photo by Jenny Stroyeck)
Fill out the squares of the Alaska Adventure Bingo Card

Moose, bears, sled dogs wolves, whales oh my: Alaska offers many adventures to check off.

Dog sick fungus, named for its resemblance to canine vomit, is neither vomit nor a fungus. It is a kind of slime mold common in tundra. (Photo by Matt Bowser/USFWS)
Refuge Notebook: Names of living things have much to say

As we at the Kenai National Wildlife Refuge seek to know about… Continue reading

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

Most Read