Soldotna girls, Kodiak boys swimmers, divers win SoHi Invite

  • By Staff Report
  • Sunday, September 25, 2016 11:49pm
  • Sports

The Soldotna girls and Kodiak boys swimming and diving teams won the SoHi Invite on Saturday at Soldotna High School.

With a number of teams making the trip to Soldotna for Friday’s Pentathlon, they stayed over for the big meet on Saturday. The SoHi girls scored 94 points, while runner-up Colony had 88. The Kodiak boys scored 147, while runner-up Soldotna had 64.

The Stars girls used their depth to get the win, and also got victories from Darby McMillan in the 200-yard individual medley and Portia Padilla in the 100 butterfly.

In the boys meet, SoHi received victories from Cody Watkins in the 100 butterfly and Jacob Creglow in the 100 breaststroke. Creglow, Watkins, Jacob Hall and Kylin Welch also combined to win the 200 medley relay.

 

SoHi Invite

Saturday at Soldotna High School

GIRLS

1. Soldotna, 94; 2. Colony, 88; 3. Kodiak, 76; 4. Palmer, 64; 5. Valdez, 4; 6. Wasilla, 4.

200-yard medley relay — 1. Colony (Dayton, Vig, Mattson, Belliston), 2 minutes, 0.39 seconds; 2. Soldotna, 2:01.75; 3. Palmer, 2:02.99; 4. Colony, 2:09.00; 5. Kodiak, 2:09.27; 6. Palmer, 2:10.64.

200 freestyle — 1. Camille Dayton, Col, 2:07.24; 2. Molly Blackmon, Kod, 2:08.69; 3. Rachel Davidson, Sol, 2:12.75; 4. Alexis Mattson, Col, 2:14.86; 5. Hannah Glover, Kod, 2:15.47; 6. Sarah Crosley, Col, 2:16.02.

200 IM — 1. Darby McMillan, Sol, 2:30.73; 2. Samantha Belliston, Col, 2:31.43; 3. Madelyn Brennan, Sol, 2:34.37; 4. Ashtyn Petersen, Pal, 2:35.08; 5. Erika Farring, Col, 2:37.96; 6. Emily Hubert, Kod, 2:43.61.

50 freestyle — 1. Marina Cummiskey, Kod, 26.17; 2. Sydney Juliussen, Sol, 26.23; 3. Rylee Norris, Val, 27.89; 4. Rachel Hanson, Pal, 28.05; 5. Kendyl Laughlin, Col, 28.20; 6. Madeline Vig, Col, 28.47.

Diving — 1. Eileen Cyr, Col, 170.55; 2. Chole Hartman, Pal, 156.85; 3. Lydia Stanford, Kod, 156.30; 4. Amanda Eby, Sol, 132.55; 5. Inge Christensen, Pal, 123.55; 6. Kayla Raemaeker, Sol, 114.35.

100 butterfly — 1. Portia Padilla, Sol, 1:06.87; 2. Erika Farring, Col, 1:10.09; 3. Samantha Belliston, Col, 1:10.48; 4. Gretchen Snelders, Pal, 1:10.71; 5. Darby McMillan, Sol, 1:11.49; 6. Rachel Davidson, Sol, 1:14.89.

100 freestyle — 1. Molly Blackmon, Kod, 59.90; 2. Hannah Glover, Kod, 1:00.42; 3. Alex Juliussen, Soll, 1:02.30; 4. Lindsay Musgrave, Pal, 1:02.48; 5. Ryann Cannava, Sol, 1:02.89; 6. Kameela Fletcher, Pal, 1:02.95.

500 freestyle — 1. Gretchen Snelders, Pal, 5:40.57; 2. Sydney Juliussen, Sol, 5:58.02; 3. Savannah Geffken, Pal, 5:58.38; 4. Cheyanne Sundberg, Kod, 6:04.28; 5. Kortney Birch, Sol, 6:13.24; 6. Madelyn Brennan, Sol, 6:14.95.

200 freestyle — 1. Palmer (Petersen, Hanson, Musgrave, Snelders), 1:48.14; 2. Kodiak, 1:48.90; 3. Soldotna, 1:49.09; 4. Soldotna, 1:54.57; 5. Colony, 1:58.87; 6. Kodiak, 1:59.07.

100 backstroke — 1. Marina Cummiskey, Kod, 1:03.45; 2. Camille Dayton, Col, 1:06.33; 3. Portia Padilla, Sol, 1:06.94; 4. Ashtyn Petersen, Pal, 1:09.19; 5. Oliva Apitz, Kod, 1:09.49; 6. Alexis Mattson, Col, 1:10.82.

100 breaststroke — 1. Madeline Vig, Col, 1:10.72; 2. Katie Creglow, Sol, 1:17.00; 3. Mackenzie Seims, Was, 1:22.49; 4. Emily Hubert, Kod, 1:23.20; 5. Julia Beck, Pal, 1:24.78; 6. Alex Juliussen, Sol, 1:25.43.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Blackmon, Glover, Sundberg, Cummiskey), 3:57.51; 2. Soldotna, 3:58.82; 3. Colony, 4:01.13; 4. Colony, 4:18.71; 5. Palmer, 4:18.79; 6. Soldotna, 4:28.68.

BOYS

Team scores: 1. Kodiak, 147; 2. Soldotna, 64; 3. Colony, 39; 4. Palmer, 35; 5. Wasilla, 28; 6. Unalaska, 14; 7. Valdez, 3.

200 medley relay — 1. Soldotna (Hall, Creglow, Watkins, Welch), 1:44.65; 2. Kodiak, 1:48.97; 3. Colony, 1:54.05; 4. Palmer, 1:54.68; 5. Kodiak, 1:56.63; 6. Wasilla, 1:57.71.

200 freestyle — 1. Talon Lindquist, Kod, 1:44.96; 2. Jacob Hall, Sol, 1:50.27; 3. Max Snelders, Pal, 1:55.19; 4. Nathan James, Kod, 1:59.59; 5. Daniel Smith, Kod, 1:59.79; 6. Ryan Chastain, Col, 2:00.57.

200 IM — 1. Jake Simmons, Col, 2:00.83; 2. Cody Watkins, Sol, 2:03.30; 3. Luke James, Kod, 2:08.38; 4. Dan Lambert, Kod, 2:10.79; 5. Nevin Lee, Kod, 2:17.04; 6. Phoenyx Collier, Pal, 2:28.35.

50 freestyle — 1. Nathan Schauff, Kod, 22.92; 2. Gus Hanson, Kod, 23.84; 3. Adam Nguyen, Un, 24.13; 4. Anders Hocum, Kod, 25.26; 5. Harris Fife, Was, 25.43; 6. Chris Cummins, Val, 25.50.

Diving — 1. Brayden Schachle, Was, 254.55; 2. Tanner Belliston, Col, 229.60; 3. Kylin Welch, Sol, 228.35; 4. Elijah Chan, Was, 218.35; 5. Alex Zimmerman, Col, 198.30; 6. Cole Johnson, Pal, 152.55.

100 butterfly — 1. Cody Watkins, Sol, 53.80; 2. Nathan Schauff, Kod, 56.48; 3. Max Snelders, Pal, 57.11; 4. Jacob Creglow, Sol, 57.45; 5. Ryan Chastain, Col, 1:00.52; 6. Dakota Olson, Pal, 1:00.67.

100 freestyle — 1. Luke James, Kod, 51.22; 2. Graham Burnside, Kod, 53.01; 3. Nick Geffken, Pal, 55.08; 4. Jonathan Le, Un, 57.02; 5. Harris Fife, Was, 58.09; 6. Cameron Gossett, Col, 58.23.

500 freestyle — 1. Dan Lambert, Kod, 5:04.92; 2. Jacob Hall, Sol, 5:06.37; 3. Daniel Smith, Kod, 5:11.93; 4. Nathan James, Kodiak, 5:22.45; 5. Dakota Olson, Pal, 5:23.71; 6. Ethan Dunn, Sol, 6:26.71.

200 freestyle — 1. Kodiak (Lindquist, Lambert, James, Schauff), 1:29.77; 2. Palmer, 1:40.19; 3. Kodiak, 1:42.01; 4. Wasilla, 1:43.31; 5. Unalaska, 1:47.06; 6. Soldotna, 1:47.28.

100 backstroke — 1. Talon Lindquist, Kod, 52.10; 2. Jake Simmons, Col, 55.72; 3. Gus Hanson, Kod, 56.40; 4. Adam Nguyen, Un, 58.66; 5. Chris Cummins, Val, 1:02.86; 6. Patrick Peralta, Kod, 1:02.91.

100 breaststroke — 1. Jacob Creglow, Sol, 1:04.06; 2. Nevin Lee, Kod, 1:06.32; 3. Anders Hocum, Kod, 1:06.82; 4. Wesley Dumm, Kod, 1:10.16; 5. Miles Laughlin, Was, 1:10.27; 6. Caleb Frederickson, Sol, 1:12.59.

400 freestyle relay — 1. Kodiak, 3:18.62; 2. Soldotna, 3:30.70; 3. Colony, 3:36.17; 4. Kodiak, 3:36.89; 5. Wasilla, 4:15.69; 6. Palmer, 4:26.33.

More in Sports

Kenai Central goalie Evyn Witts makes a save on Soldotna's Ezekiel Miller as Kenai's Reagan Graves and Logan Mese defend Friday, Jan. 27, 2023, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai, Soldotna ready for state hockey tourney

Both the Kenai Central and Soldotna hockey teams will chase the first… Continue reading

Kenai Central senior Owen Whicker holds up Zach Armstrong's jersey as Zach's brother, Luke, runs out during pregame introductions. Zach was diagnosed with leukemia in November. The Tuesday, Jan. 31, 2023, game against Nikiski at Kenai Central High School in Kenai, Alaska, was a fundraiser for the Armstrong family. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
‘Zach’s Fight Fundraiser’ packs gym as Nikiski, Kenai split

The community packed the Kenai Central gym Tuesday night for “Zach’s Fight… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Ryan Finch (20) celebrates his second-period goal Saturday, Jan. 28, 2023, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears complete 2-game sweep of Windigo

The Kenai River Brown Bears completed a two-game sweep of the Wisconsin… Continue reading

tease
Saturday hoops: ACS sweeps Al Howard Tournament

The Anchorage Christian Schools girls and boys both took first place at… Continue reading

tease
Brown Bears snap 4-game skid

The Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 3-2 on Friday… Continue reading

tease
Friday hoops roundup: Soldotna, Seward sweep rivals

The Soldotna girls and boys basketball teams swept Kenai Central on Friday… Continue reading

tease
SoHi-Kenai hockey game called off after player removed from ice on stretcher

The Railbelt Conference hockey game between Kenai Central and Soldotna on Friday… Continue reading

Kenai Central's Emily Moss rounds a corner at the Kenai Pursuit on Friday, Jan. 27, 2023, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai’s Moss, Colony’s Rice lead Kenai Pursuit

Kenai Central’s Emily Moss and Colony’s Jayden Rice lead the Kenai Pursuit… Continue reading

Soldotna's Tanner Inman drives on Mila Hargrave of Juneau-Douglas on Thursday, Jan. 26, 2023, at the Al Howard Tournament at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai, SoHi open with losses at Al Howard tourney

Anchorage Christian Schools swept Kenai Central and Juneau-Douglas swept Soldotna on Thursday… Continue reading

Most Read